biblia

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

iris ce spui tu nu este biblic...

eu cred ca exista:
-corp, primit la nastere si care se va intoarce in pamant
-suflet de viatza, primit de la Dumenzeu la nastere si care se va intoarce la Dumenzeu, fiind etern
-spirit (doar credinciosii crestini au spirit- primit de la Duhul Sfint, si care se va intoarce la Duhul Sfint)


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

N-am spus ca cele enumerate de tine nu exista..doar am explicat ce insemna pamantul in contextul dat si desigur din punctul meu de vedere. Corpul este componenta telurica din fiinta noastra, "pamantul" care gazduieste spiritul si sufletul in calatoria noastra pe aici si care ramane la sfarsitul vietii, se reintoarce la originea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

michelle, de ce ceea ce spune iris nu e biblic? adica daca nu scrie asta negru pe alb in biblie inseamna ca nu e biblic?

vreau sa te rog sa imi arati versetul sau versetele din biblie in care se spune ca numai credinciosi crestinii au spiritul duh, iar restul lumii nu si ce se face cu acest duh.

am inteles ce este cu pamantul corpului nostru, asa ca sa trecem mai departe si incerc o intrebare care de mult zace in mine:

credeti ca intamplator a stat pomul ala in mijlocul raiului ? si asa cum unui copil ii spui sa nu care cumva sa faca asta ca i se intampla ceva rau , acelasi copil va face exact ce i s-a spus sa nu faca pentru ca este curios iar curiozitatea face parte din evolutie ? adica copacul ala poate nici nu ar fi fost bagat in seama vreo eternitate daca nu ar fi fost atrasa atentia asupra lui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

michelle, de ce ceea ce spune iris nu e biblic? adica daca nu scrie asta negru pe alb in biblie inseamna ca nu e biblic?

vreau sa te rog sa imi arati versetul sau versetele din biblie in care se spune ca numai credinciosi crestinii au spiritul duh, iar restul lumii nu si ce se face cu acest duh.

am inteles ce este cu pamantul corpului nostru, asa ca sa trecem mai departe si incerc o intrebare care de mult zace in mine:

credeti ca intamplator a stat pomul ala in mijlocul raiului ? si asa cum unui copil ii spui sa nu care cumva sa faca asta ca i se intampla ceva rau , acelasi copil va face exact ce i s-a spus sa nu faca pentru ca este curios iar curiozitatea face parte din evolutie ? adica copacul ala poate nici nu ar fi fost bagat in seama vreo eternitate daca nu ar fi fost atrasa atentia asupra lui.



alina


Nu cred ca a fost de fapt un "pom cu un mar"...cred ca sub aceasta metafora este descris altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

michelle, de ce ceea ce spune iris nu e biblic? adica daca nu scrie asta negru pe alb in biblie inseamna ca nu e biblic?

vreau sa te rog sa imi arati versetul sau versetele din biblie in care se spune ca numai credinciosi crestinii au spiritul duh, iar restul lumii nu si ce se face cu acest duh.

am inteles ce este cu pamantul corpului nostru, asa ca sa trecem mai departe si incerc o intrebare care de mult zace in mine:

credeti ca intamplator a stat pomul ala in mijlocul raiului ? si asa cum unui copil ii spui sa nu care cumva sa faca asta ca i se intampla ceva rau , acelasi copil va face exact ce i s-a spus sa nu faca pentru ca este curios iar curiozitatea face parte din evolutie ? adica copacul ala poate nici nu ar fi fost bagat in seama vreo eternitate daca nu ar fi fost atrasa atentia asupra lui.



alina

daca am timp o sa revin cu mai multe explicatii.
sunt multe pasaje in care se refera la Spiritul Duh primit doar de credinciosi.
de ex in Faptele apostolilor 2:38 spune ca trebuie sa repent(nu stiu in rom. de pacate si sa te botezi sa primesti Duhul Sfint.
asa e si normal, de ce ar primii un necredincios Duhul sfint cand rejecta Cuvintul, credintza si pe Dumenzeu?

normal ca daca nu scrie in Biblie nu e biblic de aceea am spus asta lui Iris.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

michelle, ma refeream la a fi scris negru pe alb, in sensul de exactitate , nu ca nu ar fi regasit continutul in biblie, pentru ca eu cred ca multe lucruri scrise in biblie sunt interpretate eronat, tocmai pentru ca ele nu trebuiesc luate ca atare, asa cum sunt scrise , negru pe alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

michelle, ma refeream la a fi scris negru pe alb, in sensul de exactitate , nu ca nu ar fi regasit continutul in biblie, pentru ca eu cred ca multe lucruri scrise in biblie sunt interpretate eronat, tocmai pentru ca ele nu trebuiesc luate ca atare, asa cum sunt scrise , negru pe alb.

alina


pai scrie negru pe alb, de ex: Luca 11:13 (cei care cer vor primii Duhul Sfint), Romani 8:7(cei care nu sunt carnali au Spiritul Duh in ei si cei care nu au Duhul Sint nu sunt ai lui Dumenzeu),1 Corintieni 2:14...Ioan 14:16... sunt multe pasaje.
alinta, treb sa intelegi ca un necredincios este separat de Dumenzeu datorita vointei lui si nu are cum sa aiba DS in el atita timp cat nu vrea sa-l primeasca.

asta e diferentza intre un credincios si un necredincios....ca nu au Duhul Sfint, nu primesc Cuvintul, Jertfa Domnului Isus, nu s-au pocait pt pacate si continua sa traiasca ghidati de lume si nu de Dumenzeu si deci nu sunt salvati...nu au credintza.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

imi doresc asa cum scriu eu versetul sa il redai si tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Si cine e cel credincios si cine cel necredincios.. Poti sa trasezi o linie in mijoc? Cred ca lucrurile sunt un pic mai complicate aici..Ca nu cel ce va spune Doamne Doamne va fi mantuit ci cel ce va face voia Tatalui. Ce se intelege prin voia Tatalui...POate ca e important de luat in consideratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu e asa de complicat.
necredinciosi sunt simplu: ateii si/sau cei care nu fac voia Tatalui.
care este voia Tatalui? sa recunosti ca esti un pacatos si accepti jerfta Domnului Isus pt spalarea pacatelor tale.
detalii numai din Biblie se pot afla....nu ca spun eu.

fariseii spuneau Doamne, Doamne, dar nu faceau voia Tatalui, pt ca erau plini de mandrie, fatzarnici -cum ii numea Domnul Isus.
Pe cand cei pacatosi isi recunoasteau natura pacatoasa si nevoia de un Mantuitor si asa acceptau mantuirea si se schimbau.

tot referitor la voia Tatalui. Dumenzeu a ales jertfa suprema,sa se desparta de Fiul lui sa il trimita pe pamant sa traiasca printre pacatosi si moara pt pacatosi, doar ca noi sa ne curatzim de pacate prin sagele varsat de Dumenzeu si sa fim pt o eternitate cu Creatorul nostru.
e ceva care greu se poate intelege, dragostea care Dumenzeu o are pt creatia Lui.

michelle

Mergi la inceput