biblia

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
alinta, mi se pare mie sau asa este, tu esti mai captivata de ce spuen acel individ decat de Biblie. poate ar trebui sa-i deschizi un subiect separat.

Michelle (), alinta a nimerit bine aici. Suntem la Paranormale, nu la Sufletul Credintei.

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
-fiecare cuvint il pronuntzau tare inainte de a-l scrie

Asta nu-i valabil doar pentru scribii Bibliei, si nici macar pentru o tara anume. De cand s-a inventat scrisul pana prin Evul Mediu TOTI oamenii care stiau sa scrie, scriau pronuntand cuvintele scrise. Scrisul in tacere (pe care-l practicam noi) s-a incetatenit in ultimele secole. Oamenii din regiunile mai subdezvoltate scriu si in zilele noastre silabisind cu voce tare ceea ce scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

indiferent unde am fi, ce legatura are teoria/ele individului cu Biblia?...eu asta nu am putut intelege.
poate alinta imi da si mie mura'n gura...fara sa ma trimita sa-l ascult...
capcaun, invat multe de la tine . pt tine de fapt ce inseamna Biblia?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carra spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pentru ca nu vreau sa facem subiectul "ce mi s-a intamplat mie " va spun ca eu mi-am pierdut mama cand aveam varsta de 10 ani si tatal la varsta de 26 de ani.
si pentru mine nu conteaza mai mult daca e mama , tata, sau sot, copil, toti sunt plecati undeva . si nu stim noi daca inainte de vreme.

de aceea poate e mai bine sa vorbim in acest subiect doar despre ce credem noi ca spune biblia!

alina

Ai dreptate. Asa este. E vina mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

KittyMummy,
sant de acord cu tine, imi place punctul de vedere , si eu cred cam la fel,
ce parere ai de Erich von Daniken si cartea lui Chariots of the Gods ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Belladonna,
din cartea "chariots of the god" spune in emisiunea "ancient aliens"? de unde ai cumparat-o? de obicei nu citesc in engleza pt ca ma oboseste mental f tare dar pt cartea asta as face un efort si as citi-o....(ah daca as gasi-o in romineste...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

msl1,
cartea o poti gasi pe amazon
http://www.amazon.com/Chariots-Gods-Erich-von-Daniken/dp/0425074811
in romaneste nu stiu,
poti vedea pe youtube un documentar despre carte
http://www.youtube.com/watch?v=1QecSCOX3uM
acum urmaresc si eu emisiunea ancient aliens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carra

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pentru ca nu vreau sa facem subiectul "ce mi s-a intamplat mie " va spun ca eu mi-am pierdut mama cand aveam varsta de 10 ani si tatal la varsta de 26 de ani.
si pentru mine nu conteaza mai mult daca e mama , tata, sau sot, copil, toti sunt plecati undeva . si nu stim noi daca inainte de vreme.

de aceea poate e mai bine sa vorbim in acest subiect doar despre ce credem noi ca spune biblia!



Ai dreptate. Asa este. E vina mea.


imi cer scuze, nu am vrut sa interpretezi asa! nu este vina ta, am vrut numai sa o opresc pe michelle, care este foarte inimoasa de fel si nu am vrut sa schimbam subiectul!
in timp ai sa intelegi ca nimic nu e intamplator si daca vei fi atenta vei vedea ca sotul tau te vegheaza de acolo de unde e. eu intotdeauna m-am simtit si am fost protejata !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

indiferent unde am fi, ce legatura are teoria/ele individului cu Biblia?...eu asta nu am putut intelege.
poate alinta imi da si mie mura'n gura...fara sa ma trimita sa-l ascult...
capcaun, invat multe de la tine . pt tine de fapt ce inseamna Biblia?

michelle


eu nu pot sa inteleg cum de tu nu poti intelege ca si fizicienii in cercetarilor lor ajung sa vorbeasca despre dumnezeu! si einsten a fost atras de spiritualitate inainte de a descoperi teoria relativitatii.
sa inteleg ca dupa parerea ta numai preotii au dreptul sa vorbeasca despre biblie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

michelle, imi cer scuze dar nu am capacitatea sa iti ofer mura in gura. sunt prea limitata, asa cum i-am explicat si nadei florilor ( superb nick ti-ai ales!).

acum am vazut ca la stiinta si cercetare, victoria a deschis un subiect in care capcaunul explica foarte bine, eu nu as putea sa iti spun tie cum "amicul" meu explica din punctul lui de vedere creatia, care nu are nimic intamplator in ea, din contra este supusa unor legi .
stii tu cum se zice, unde e lege , nu e tocmeala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

indiferent unde am fi, ce legatura are teoria/ele individului cu Biblia?...eu asta nu am putut intelege.
poate alinta imi da si mie mura'n gura...fara sa ma trimita sa-l ascult...
capcaun, invat multe de la tine . pt tine de fapt ce inseamna Biblia?

michelle


eu nu pot sa inteleg cum de tu nu poti intelege ca si fizicienii in cercetarilor lor ajung sa vorbeasca despre dumnezeu! si einsten a fost atras de spiritualitate inainte de a descoperi teoria relativitatii.
sa inteleg ca dupa parerea ta numai preotii au dreptul sa vorbeasca despre biblie?

alina


ai o impresie total gresita.
daca ai fi citit cine e Chuck Missler cel pe care ti l-am recomandat...ai fi vazut ca nu e preot/pastor si totusi il ascult si il consider the best.

nu traiesc pe virful muntelui si sa consider ca doar preotii stiu ce vb sau ca sunt credinciosi, dimpotriva personal am cunoscut f. multi oameni de stiintza care cred si predica Biblia.

am crezut ca poti sa-mi spui pe scurt unde e legatura dintre teoria lui si Biblia...dar daca nu poti...nu-i nimic...traiesc si fara aceasta info.

michelle

Mergi la inceput