Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Citat:
citat din mesajul lui chmihaela

Buna mamici si copilasi
Mirunica mea se pare ca si-a schimbat programul de noapte,adoarme foarte tarziu seara, acum se trezeste ca pe la 4-5 sa pape iar dupa masa aproape doua ore sta treaza si eu motai langa ea.Nu stiu cum sa o fac sa adoarma noaptea dupa ce papa.A mai patit careva dintre voi?
Noi papam Milumil dar vreau sa il schimb ca face caca si la 3 zile.Cele care ati schimbat laptele ati facut trecerea in etape sau direct?
Si eu am dorit copii apropiati de varsta dar este foarte greu.
Eu sper sa incepem diversificarea dupa 5 luni.La baietel am inceput pe la 4 luni si jumatate dar manca foarte putin, nu mai mult de 2-3 lingurite.Abia dupa 8 luni am putut sa inlocuim cate o masa de lapte cu piureuri.
Va pup si va doresc o dupa amiaza linistita.

mami de Robert 20.10.2010 si Mirunana Stefania 03.08.2012




Eu am schimbat laptele ca nu ii mai placea. Si a mea tot milumil manca.
Am schimbat in trepte. Acum suntem la 2 masuri milumil cu 2 de humana.
Maine trecem la o masura milumil cu 3 humana. Sper sa imi ajunga milumilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Ned, Rocsy, merci de raspuns.

Cand citesc ce progrese fac puii vostri ma panichez ca a mea nu face, apoi imi aduc aminte ca a mea e printre juniori, abia 3 luni implinite pe 13 noiembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Iuli pana la ce varsta a stat copilul prietenei acolo? De ce a plecat? A mers la gradi?

Am fost si am vazut si Roxybaby. Pare ceva mai curatica decat cealalta, insa are alte minusuri. Locatia pt mine e peste mana, si nu-mi place ca nu are curte deloc. Copiii stau numai in casa. Pe cand little angels are curte amenajata pt ei, leagane, tobogane, zona cu nisip.

Eu ii fac lapticul cu dorna.

Pediatra mea spunea ca dc miroase atat de urat kk, nu e ok, inseamna ca nu-l tolereaza f bine. Eu facusem si o coprocitograma si aparusera leucocite. Ea a considerat ca laptele il irita foarte tare, mai ales ca el urla cand facea.

Roxy nu se intampla nimic, nu se rupe. Eu ii pun de atata timp. Nu simte nimic dc ii pui de la a+ ca e mai moale, si fiind taiat pe lung nu-i creeaza niciun disconfort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Inca una si ma duc....
Ati primit alocatia copilului? dupa cat timp?

Dar indemnizatia de crestere a copilului si la fel dupa cat timp?

Mie mi s-au lungit urechile asteptand. Se pare ca statul are impresia ca ne crestem copii numai cu dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

zizou, ai dreptate, alocatia aia am si uitat de ea. Oare mi-or mai da-o? Pt indemnizatie am depus pe 22 oct si mi-au zis sa astept in dec, deci inca nu iu ce sa spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Am venit si noi devla plimbare, ne-a inghetat nasul. Piciul iar nu a mancat, iar dr nu poate veni pana sambata, ca are o probl in familie. Nu stiu cum ne descurcam pana atunci.

Zizou, la fel si eu ma ingrijrez ca al meu nu face cine stie ce progrese, da si noi tot trei lunite avem, de pe 10 nov. Alocatie nici eu nu am primit - dosar depus din august. Cand am fost sapt trecuta sa depun pt indemnizatie au zis ca locatia va intra luna asta, iar indemnizatia la anul (si la multi ani, probabil ). Eu am emotii ca sigur-sigur imi vor gresi calculul indemnizatiei si iar ma pun pe drumuri dupa hartogaraie.

Carmen, stiu ca a fost multumita de cresa, doar ca la capitolul diversificare era complicat. Cumva, dr de acolo nu era de acord cu c schema venea fiecare si ii dadea alte alimente decat l spunea ea. O alta chesti care nu i-a placut ei a fost ca toti copiii stateau cumva laolalta (cei f mici cu cei peste 1 an) si nu prea era program de somn etc. Nu stiu dc e de actualitate, ea l-a avut acolo pe pici in 2010.

ChMihaela, si noi folosim huggies si sunt multumita. Eu am luat un pachet marumea 4, initial sa ii pun deasupra (am incercat cateva zile sa purtam 2 pampersi, cum a zis dr, pt ca a iesit 1b la eco de sold, dar bb urla si am renuntat). Acum ii folosim ca atare pe cei marimea 4 si nu ii mai lasa urme p picioruse. Noi avem 8200 grame.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ne-am intors si noi de la plimbari,am fost pana in cora si pe drumul de intoarcere spre casa,m-au oprit de la o firma de publicitate,sa faca piticul reclame,hahah.daca stiti a fost la un moment dat un reportaj,parca la "Romania te iubesc"de la proTV cu genul asta de firma pe undeva prin ardeal care pacalea lumea ,sa plateasca inscrieri si cataloage foto dupa care dispareau subit.iata ca inca mai apar genul asta de firme..ce mama nu si-ar dori sa-si vada copilul la tv!?
apropo de copii de reclama am intrat si eu pe picasa inainte sa plec si i-am vazut pe toti,care mai de care mai dulci,mi-as lasa amprenta dentara in obrajorii lor.multumesc fetelor pt parola!am pus si eu cateva poze,am sa mai adaug cateva facute azi.
azi sunt extrem de obosita,m-am intors de afara cu o ameteala si parca ma paste si o durere de cap.sper sa nu fi luat vre-un virus..
si noi am folosit n firme de scutece,huggies nu mi-au placut deloc,nu stiu cum sunt cei fabricati aici insa in Italia sunt mai grosi si cand se umplu de pipi se ridica de pe picior si il gaseam ud mai tot timpul.pampers erau buni acolo,aici ma streseaza mirosul.am folosit si pufies si mi-au placut tare mult,happy nu le-am incercat inca pt ca sunt la oferta in cora,2 pachete f mari si as fi vrut sa cumpar mai putine mai intai,sa vad cum sunt.R-ocsy,tu zici ca-s bune?mi-au suras si ca pret,cred ca-s cele mai ieftine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

ah,si noi suntem la nr 4 de scutec.si Mattia are peste 8 kg.
Iuli,sanatate multa lui Mihaita!
Laura,tu cum mai esti?
Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

fetelor hai k suntem de poveste cu kk am ras cu lacrimi am fost pe afara la plimbare si am intrat si la farma sa iau supozitoare. buunnn...venim acasa, controlez pampersul si nimik...imi iau inima in dinti, tai un supozitor pe din 2 si ii ridic picioarele sa i-l pun si...tadaaaa!!!! a facut kk fara chinuiala, fara scremete, pur si simplu stateam cu supozitorul in mana si radeam o fi simtit micutza k urmeaza ceva si a zis sa faca rpd k sa scape de lucruri straine varate in fundic a facut ceva mai legat k de obicei. asa k am rezolvat problema natural
azi era pustiu pe afara parculetul gol, strazile goale...si nu era chiar asa frig. am mai vazut un singur BB cu mamica, oricum mega infofolit noi am iesit cu manduca si i-am dat un costum din ala cu totul de plush peste un body, puloverash si pantaloni de bbc subtiri. ah si i-am dat cizmulitele in picioare+caciulitza. io nu stiu ce or avea mamicile astea de ii infofolesc asa apai la iarna ce mai fac??? si asa la cat era de pustiu azi, cred k deja i-au sechestrat in casa pe bietii copii.
scutece noi folosim in paralel huggies si libero. huggies nu-mi plac k scapa prin parti dar deh aku tre sa termin baxul, iar de libero sunt super incantata (balanta ms inca o data de pont )
eu fac LP cu dorna si nu o fierb inainte. nu vreau nici s-o invat prea sensibiloasa.
azi iar m-am prostituat cu dulciurile am intrat la noi aici la cofetarie chipurile sa iau niste pateuri cu branza k mi-era pofta de ceva sarat si...la naiba! nu avea pateuri asa k m-am pricopsit cu trufe, cioco de casa, choix a la creme si bezele (astea pt sotzulache ). si mi-a tot dat d-na sa degust tot felul de minunatii, noutati etc... sunt dusa cu capul clar!!! sa ma salveze cineva de la acest viciu k io nu reusesc singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Seara buna si de la noi.Am avut o zi super grea si maine va fi la fel.Aseara am fost si mi-am luat doua rochite ptr. cununia civila.Sunt super incantata de ele.Vreau sa-mi iau si o coada blonda de aia lunga.Azi, am fost si la vaccin. Profa este la o conferinta si a coborat doctorita neonatoloaga, care l-a preluat cand l-am nascut. A fost tare incantata de el si l-a controlat pe toate partile.Are si el 6 kg, asa ca suntem tare multumiti. A gangurit acolo, a ras cu doctorita a facut si un pisu pe ea, ce mai tare dulce. Ne-au facut si poze ptr. panoul de onoare al prematurilor, iar in decembrie ne-am gandit sa facem impreuna cu spitalul o conferinta de presa cu toate mamicile de prematuri si cu evolutia lor. Acum sa vedem daca se va concretiza.I-am cumparat lui Nectarel si niste caciulite de acelea haioase lucrate manual cu ursuleti, ren cu si maimuta si e tare, tare haios cu ele. Ne intoarcem si noi de pe burta pe spate.Noi, avem 3 luni jumate acum si 6 luni de cand ne-am nascut.Luni, am sa o sun pe profa sa o intreb de diversificare.
ROXYPUY, ce ai mama cu dulciurile? Of, ce bunataturi ai mancat tu acolo, chiar mi-ai facut pofta.Vad ca eu m-am cam lasat de ele. Ca scutece, folosim Huggies si sunt ok, deocamdata. M-am facut o lenesa, dar, sunt foarte obosita. Zici ca-s nebuna, nici masa nu o mai strang, ca nu mai pot. Pana s-o satura socra-mea. Sper sa nu. Cu infofolitul, si eu sunt la fel. Nu stiu sa-l imbrac. Vera, o sa intru sa va vedem si pe voi.

Mergi la inceput