Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Legat de evolutia Onutei, e un copil vesel!
Se joaca cu jucariile ei, isi coordoneaza din ce in ce mai bine miscarile, acum prinde jucariile si trage de ele. Radem cu gura pana la urechi, inca nu in hohote. Are si preferinte, daca e taicasu in camera, e cu ochii pe el ca pe butelie si rade .... insa la mine nu rade aatat de mult. In schimb, la taicasu plange cand o tine in brate si e un pic maraita, insa la mine in brate nu plange.
Nu prea se mai intoarce de pe burtica pe spate, mai ales de cand o tin mai mult in brate ca sa regurgiteze mai putin. Insa cand o mai pun, este foarte fericita, se ridica pe coate si rade, asta pana isi duce mainile pe langa corp si incepe sa urle. Astazi a stat 20 de minute pe burtica si am vorbit si noi ca fetele.

Fug ca se trezeste!
O sa ma pun si pe citit despre diversificare. Mi-ati dat bibliografie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

buna mamici.
am o problma cu bb de o sapt-regurgiteaza mai mult si mai des....nu chiar la fiecare masa,dar incep sa ma ingrijorez.noaptea nu da deloc afara.....
se poate sa nu-i mai placa L.P? parca il mananca mai in sila....
azi dim- nu a mancat decat 80 ml si a dat pe parchet vreo 10 ml....
o sa sun si pediatra....

sa apelam la ranitidina??

mygirl
-poate imi trimiti si mie schema pe P.M. ca nu mai stiu mailul comun....
pupici- si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Sa vad daca imi amintesc sa raspund.

Porumbita, tin si eu pumnii pentru socrul tau. Sunt alaturi de tine, curaj sotului tau.

Vera, imi pare rau ca trebuie sa te ocupi singura de bebe. Dar esti o femeie puternica si vei reusi.

Valy si a mea are perioade in care regurgiteaza mai mult apoi se potoleste. Peste zi nici a mea nu manaca mai mult de 90 - 100 ml dar seara recupereaza. Aseara a mancat de la 8 la 9 cam 300 ml. Facea pauze de 10 min si mai cerea lapte. Am facut febra musculara tot coborand la bucatarie sa ii prepar laptele. A adormit multumita si satula la ora 9 cu biberonul in gura.

Aruba, m-ai facut sa rad cu rama ta. Si eu credeam ca a mea e singura rama, apropo a ta linge cearceaful? Ca a mea in timp ce incearca sa se tarasca scoate si limba de parca vrea sa se ajute de ea sa inainteze. Rezultatul e o balta de saliva.

Emma, e un copil cuminte atat timp cat e distrata. Rade ( nu inca cu sunete ) cand ma stramb la ea.
Si vreau sa o tund pentru ca ii cade parul si am gasit un fir de par in kk ca urmare mi-am pus manusile si sa vedeti ce scotoceam in kk sa vad al cui e, al ei sau al motanului. Era al ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Fetele care aveti sau ati avut probleme cu ochisorii? mai aveti?

Anei ii cam curge un ochisor, am facut tratament cu Tobradex, la sfatul nui oftalmolog, care mi-a zis ca daca nu se rezolva atunci trebuie desfundat canalul. Problema mea este ca se face sub anestezie generala, de care mie imi este frica , nici nu am apucat sa intreb riscurile anesteziei.

Nu stiu ce sa fac, Ilenutza voi ati trecut prin asta, poti sa-mi zici te rog cum a fost, mai ales dupa anestezie, a plans, era somnoroasa???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

valy, nu te panica! daca se repeta cu regurgitatul si in cantitati mari nu asa 10 ml, daca nu i-a in greutate atunci sa-ti faci probleme.
Onuta imi regurgiteaza repetat si banui ca nu ramane cu prea mult in stomac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Si noi suntem cu regurgitari multe, si intre mese, nu neaparat imediat dupa masa. Mereu trebuie sa o schimb, insa nu am fost la dr, si nici nu i-as da ceva din moment ce ia in greutate.
Avem 6 kg la aproape 4 luni.

ca_mila - eu i-am luat proba si i-am facut antibiograma, asa i-a putut administra un antibiotic potrivit. Momentan avem o luna de cand nu ii mai lacrimeaza ochisorul si nu s-a mai infectat. Si noi eram predispusi spre operatie.

Noi suntem vesele, vioaie, rade si chuie toata ziua, o dulceata!
Nu prea sta pe burta, nu ii place, nu se intoarce. Apuca jucariile cu manuta, dar nu le duce la gura.
In continuare mananca putin si des, iar noaptea are 2-3 treziri si un somn de la 22 la 8-9.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Valy, nu-i da ranitidina decat la indicatia medicului, ca e si in fct. de greutate, trebuie o anumita doza etc.
Si Eric regurgiteaza inca, cu tot cu ranitidina, e adevarat mai rar si cantit. mai mici.
Eu il las si cate o ora la san(i) si probabil mananca prea mult. Dar acum de cand cu dintisorii se intrerupe des din cauza durerii de gingie si nu mai pot estima cat papa... asa ca il las in voia lui si mesele dureza f mult.

Si al meu e "tarator", incearca de vreo luna sa se tarasca apoi s-o ia de-a busilea probabil, dar nu a reusit inca.
Acum avem pauza la achizitii si ne uitam cu f mare interes la degetele de la maini si de la picioare...a descoperit ca-s ale lui!

Aruba, nu simt inca nici o muscatura la alaptat, dar cand or mai creste probabil ca da.

Noi am avut un weekend linistit, am iesit scurt la un magazin caruia ii faceau reclama cu haine f ieftine (imi trebuie haina de iarna) dar era un mare fassss, haine urate de proasta calitate, si culmea, nu erau ieftine deloc. Mai bine ieseam in mall, ne mai clateam ochii...
Incep si eu sa ma gandesc la cadouri de Craciun, habar n-am ce, noroc ca nu sunt multe in cazul nostru.

Va pupic, mai vrea papa, revin mai incolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Eu fiindca am tot umblat am inceput sa iau cadouri demult In plus au fost si oferte online, pe elefant.ro inca mai sunt, daca va intereseaza cartile

Referitor la supt cand bebelusii au dinti, nu se simt, caci ei sug cu limba si buza superioara, nu folosesc dintii, decat dacamusca ei expres, in afara suptului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Vera m-ai intrebat ce jucarii am vazut pentru bebe.I=am luat celui mic pana acum pentru mos Nicolae[http://www.noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_infant_0-3_ani/jucarie_Breloc_cu_chei], http://www.noriel.ro/jucarii_copii_Jucarii_infant_0-3_ani/jucarie_Set_3_cuburi_cu_activitati] si o carticica pentru baie [http://cotoons.jucariijucarii.ro/carte-pentru-baie-bebe-cotoons-smoby/.
Michelle si noi am luat carti de pe Elefant si de la Teora in special pentru fetita si finuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna fetelor

Danett , eu ii dau morcovul prin razatoare si il storc in tifon sau cu aparatul de usturoi . Oricul ii dau cateva lingurite

Maria , ma intrebai ca ii dau lapte cu 0% , nu mananc , efectiv nu am pofta de manacare si cred ca se trage de pe la enterocolitele mele faimoase .

Acum am si eu o problema , voi cu regurgitatul eu cu greutatea lui Andrei , de la 7500 gr a scazut la 7200 gr , eu nu sunt obisnuita asa , el a luat in greutate cate putin dar constant .
Ma gandesc ca poate ar fi din cauza ca am inceput aceasta diversificare si atunci el mai scade in greutate ?!
Poate ma lamuresc mamicile cu al doilea bb , asa nu imi pare a avea ceva . Aaaa mai este o problema , am uitat ... s-au rarit mesele brusc , ziua are 4 mese la care papa 10 min maxim si noaptea 2 , cred ca si din cauza asta . El manca des si dintr-o data, asa s-a schimbat . Oare sa-l pun mai des la san ? bine , am incercat si asta si daca il fortez plange Oricum daca nu ia in greutate , trebuie sa iau masuri

Referitor la viata mondena , eu sunt multumita , ne-am dorit ft mult acest copil si savuram fiecare moment , nu simt nevoia de iesiri . Ce imi doresc este sa avem o pereche de prieteni, cu copilas apropiat de varsta cu Andrei , ca sa putem face iesiri .

Va , am mancarea pe foc

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput