Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fleurdelise

Laura, salut-o pe Carmina din partea noastra si un pupic Mirunicii. Ea nu MAI e fan forum, ca la inceput era f activa, imi amintesc ce mult s-a ingrijorat de mine cand facusem amniocenteza si nu intrasem pe forum cateva zile...deh, amintiri, cand eram toate gravidute cu temeri, ingrijorari. Si datorita forumului v-ati imprietenit si voi, nu? Nu vreau sa sune deloc a repros ce am spus, sunt amintiri frumoase si ne face placere sa auzim vesti de la ea, indiferent pe ce cale .


**************************
Mama lui Eric Ioan (21 iunie 2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!


Fleur , nu stiu ce sa zic , este optiunea fiecaruia , eu tot am insistat ca sa mai intre , dar a spus ca are prea multe capitole de citit si nu mai este la curent cu vestile.Asa este in urma intalnirii ne-am imprietenit.
Mie imi pare rau pt fiecare colega de odisee care nu a mai scris de mult Alilumi , Biribu , Anaoi , Sursula . Eu sunt ft ingrijorata pt Alilumi si chiar am mai scris la un moment dat , ea a fost tare activa la un moment dar ,din ziua in care a nascut si a anuntat sotul ei , nu a mai aparut nimic , nici o veste . Tare m-as bucura sa ne mai spuna ceva .
Eu cred ca , cu trecerea timpului cu siguranta ne vom mai pierde pe drum . Am legat niste prietenii tare frumoase si a trecut 1 an de cand ne impartasim si bune si rele .
Eu personal , recunosc ca sunt dependenta de forum , credeti-ma ca-l las pe Andrei sa planga si tot vin la laptop sa dau un refresh sa vad cine mai da de veste

Noapte buna ! Pup mamicile si piticii care sigur dorm la ora sta

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Dau eu o cafea buna buna si aburinda.
Sa vedem ce imi amintesc ca de citit am citit tot, dar mai greu cu scrisul.
Porumbita, si mie imi era frica sa intreb de socrul tau. Ma rog si ma gandesc in continuare la el si il pomenesc o data cu bunica mea. Ma rog, situatia e diferita, pt ca el trebuie sa reziste la o noua interventie. Bunicii mele i se mai dau cateva zile, maxim sapt.
Roxy, e buna idea cu protectiile de silicon. Sper sa fie de la ranile tale pt ca am mai auzit cazuri.
Fleur, Eric e clar dintosul odiseii. Felicitari.
Am uitat sa zic mai demult, Vera, esti o femeie puternica si imi place optimismul tau.
Kimmy, sanatate fetitei. Aveti grija de voi.
carmen, imi dai sperante ca o data cu diversificarea se va regla si Aurora cu caca. Ultimele ture a facut doar cu supozitor. Stiu ca nu e bine, dar mi se pare periculos si sa o las cu atatea toxine in ea. Plus ca nu imi place sa o vad ca se tot maraie.
Si mie imi mai fuge gandul la fetele care nu au mai intrat de mult. Sper ca sunt bine toate si nu au intrat doar pentru ca schimbarea din viata lor le acapareaza tot timpul. Ma bucur sa aflu de Carmina ca e ok si ea si mica mea tiza. Intr-adevar multe din noi aveau mai mult timp liber ca si gravidute si poate acum e mai greu sa urmareasca discutiile. In mod normal nici eu nu sunt fan forum si asta e singurul loc in care sunt activa. Nu ma asteptam cand am intrat primele dati sa ajung atat de apropiata de voi cand nici macar nu va cunosc. Acum pana si pe sot il tin la curent cu ce faceti voi si piersicutele, va cunoaste si intreaba de voi. Imi pare rau doar ca eu sunt in Sibiu si nu ne putem intalni, dar cand veti ajunge pe aici va astept sa ma anuntati. Pana la urma Sibiul e in topul destinatiilor turistice din tara, asa ca va invit in vacante aici. Va asigur ca o sa va placa.
Despre Aurora acum...nu cred ca pana la urma e reflux ce o deranjaza, sau daca e , e foarte usor. Are mese cand mananca perfect normal si momente cand nu regurguteaza o picatura. E drept sunt si mese cand scoate o gramada de laptic....Cred ca e doar ocupata sa descopere lucruri noi si o enervam cand o tinem in pozitie de papa si trebuie sa piarda vremea cu astfel de amanunte. Mai nou duce manuta si uneori apuca jucariile care sunt deasupra ei si daca ii pun eu in mana cate una o tot zmotoceste. Are si sunetele noi in program, deci e o fetita ocupata.
Azi imi vine mobila in camera ei si ma apuc de organizat si reorganizat dulapuri. Sa nu ma dati disparuta daca nu mai apuc sa intru, plus ca sunt si problemele cu bunica mea care ma pot tine departe de calc.
Pana una alta va pup pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

vin sarbatorile si trebuie sa cumparam cadouri si pentru pici
un colacel de inot pt bebe e numai bun
http://colaceibebe.webs.com/
o zi frumoasa fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Muraturica,buna cafeaua,multumim!
Porumbita,muraturica,Doamne ajuta,sa fie bine!
Roxypuy,ce faceti,e mai bine pitica?pup piersicuta dulce
Kimmy,voi cum mai sunteti?sanatate multa!
Ada,sa ne mai povestesti
Ana,Carmen,felicitari pt progresele piticilor!
Fleur,ma gandesc cu groaza cand vor incepe si la noi dintisorii,sper sa mai astepte ca noi nici n-am terminat bine cu colicii.pe de alta parte sunt atat de dragalasi cu cativa dintisori..sa pui poze cand i-or mai creste un pic
Camila,super,te-a gustat pitica ieri,felicitari!
Noi ne-am trezit bine azi,eu tot ko dar piticul a facut kk si apoi s-a pus pe vorbit cu cei de la tv.sa iti tot incepi ziua asa :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Buna
Sunt o mamica de septembrie 2012, deci de la odiseea boboceilor. Dar va citesc si pe voi ca sa stiu ce ma asteapta.
Am intrat acum ca sa-i spun Roxanei ca eu sunt o mamica trecuta prin ceva asemanator. Bebele meu a regurgitat cu sange de cateva ori. Cand a regurgitat mai mult sange am ajuns cu el la spital. In caul nostru sangele e de la ragade cu toate ca la muls nu sangerau. Indicatiile initiale au fost de urmarire si in cazul in care se repeta si cantitatea de sange este mare se recomanda ecografie abdominala si analize sange. Probabil ca problema este la tine, oricum trebuie urmarit si tot timpul cand scoate aerul sa ai un scutecel alb pe umar sa poti vedea foarte bine ce regurgiteaza
Si demult voiam s-o salut pe Ada care se pare ca este de-a mea, din Tg-Jiu. M-a impresionat povestea lui Nectarel

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Buna fetelor!

Am lipsit si eu cateva zile ca am avut un weekend frumos dar ft incarcat. Vineri am fost cu bebe si cu mama la mall, ca o "manca" portofelul sa ii cumpere fetei hainute. Eu una am zis sar'na ca m-a scutit de o mare cheltuiala. Am ales hainute de la Next si H&M inclusiv cu tenta de Craciun dar cel mai haios e un costum de leutz (ea fiind in zodia leului). Apoi am intrat si in Carrefour unde am gasit Pufies din aia cu imprimeu mai ieftini decat cei normali, 60 lei / bax de 78 buc. Aici in schimb s-a pus pitica pe urlat, bag seama ca ii place doar la mall nu si la hypermarket. Seara dupa ce am culcat-o au venit niste prieteni pe la noi si ne-am intins la vorba pana la 1 noaptea.
Sambata am avut zi de curatenie, a venit femeia dar a trebuit sa fac si eu ordine in lucruri. Apoi am iesit o ora in Herastrau (Brrr ce frig am tras, 4 grade...noroc ca imi luasem haina cu gluga iar pe Grace o bagasem in costumul de fas cu blanita, avea o moaca de cosmonaut ). Apoi seara am iesit in Centrul vechi la un local nou si ff tare, am bagat un burger imens si ft bun, dupa care pe la 23 ne-am mutat la un bar/club, ne-am simtit ca in tinerete, muzica tare, lumea in jur iesita la agatat :)))
Duminica a fost pranzul in familie si apoi am plecat in vizita la nasi care au o fetita de 4 saptamani. Le-am lasat sa se imprieteneasca insa cea mica nu prea a fost binevoitoare si a plans tot timpul. Grace a fost ff curioasa, a stat si s-a uitat vreo 5 min dupa care a pus si ea buza si a inceput sa planga. Haioase rau, am pus si poza pe picasa. Mie nu mi-a venit sa cred ce mult a crescut a mea. Fetita nasilor nascuta cu 3000 g, acum la 4 sapt are 3100 g pt ca a avut nasa probleme cu lactatia plus ca cea mica nu a supt bine si in primele 2 sapt a scazut ft mult, abia acum a incepuat sa recupereze. Iar eu am ramas masca sa vad un copil asa mititel, parca nu puteam crede ca Grace a fost si mai mica de atat. E uimitor cat a putut sa creasca la aproape 4 luni, si noi inca suntem in categoria balerinilor, avem 6.350 kg azi.
Ma apuc sa citesc sa vad ce vroiam sa raspund punctual si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna si de la noi! Sa aveti o saptamana perfecta.

Muraturica, Porumbita sa dea Domnul sa fie bine.

Kimmy sanatate multa micutei. Acum e mai bine?


Laura da ce ai mami cu baiatul de ii dai doar lapte o% ?

Carmen ma bucur ca Patrick este fan fructe. Tin pumnii sa ii placa la fel de mult si supita.

Roxy cum e Antonik?

Valy eu nu i-am pus fetitei niciodata fularul la nas si gura si nici acum nu am de gand sa procedez asa. Pediatru imi spunea ca nu este recomandat si ca datorita umezelii copii se pot imbolnavi mai usor daca ii tinem asa.


Camila ce fetita iubitoare ai tu acolo

Muraturica spor la treaba, asteptam sa vedem camera Aurorei.

Auruba sa poarte cu placere Grace hainutele.


Noi am vut un week-end aglomerat. Sambata am fost la o taiere de mot, au fost super incantati copii, Silviu a fost super cuminte si curios. Am pus cateva poze noi, inclusiv de la petrecere. Apoi duminica a fost ziua sotului alta agitatie..
Din pacate cel mic e racit usor si eu care credeam ca el a scapat, curatam nasucul si i-am dat odata pe zi Panandol. in rest e foarte vioi, se intoarce pe toate partile, tine destul de bine jucariile in mana sau cu doua maini, se intinde dupa ele si uneori reuseste sa le apuce, ne intoarcem de pe burta pe spate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Asa, gata am revenit

Kimmy: sanatate fetei!

Iuli: mai da-ne de veste, ce face Mihaita?

Ada: tu iar te-ai distrat bine, dar de data asta am tinut si eu pasul cu tine!

Vera: jos palaria, esti ft puternica daca reusesti sa te descurci 24/7 cu micutul si mai esti si optimista, n-am banuit ca esti singura singurica cu Mattia

Fleur: 2 dintisori, wow! Simti ceva la alaptat?

Roxy: eu nu stiu cum ti-ai facut tu curaj sa renunti la protectiile de silicon, eu una nici macar nu sunt curioasa sa vad cum ar fi fara. De cand am dat in mastita de la ragadele ce mi le facuse mi-a fost clar ca voi alapta numai cu ele. E singura solutie pt mine, altfel o treceam pe LP. Oricum daca e sange de la tine va trebui sa te intorci la ele si tu

Porumbita: ce program infernal ai, e bine ca mai ai lapte suficient, inseamna ca te tii tare. Eu la oboseala aveam o productie ft mica si apelam la rezervele din congelator.


Asa, acum despre evolutia noastra. Se intoarce de pe burta pe spate, dar numai ft rar, acum e ft interesata sa se tarasca, ma rog ea incearca sa o ia de-a busilea, dar nu prea ii iese. O pun pe burta si imediat lasa capul jos, se sprijina in nas si incepe cu miscarile de rama taratoare. Pana la urma cand oboseste incepe sa se smiorcaie. Tine jucariile cu ambele maini odata, le zdrangane si apoi le da drumul. Pe partea vocala sunt trista pt ca e o perioada de regres, nu mai gangureste asa mult ca la 3 luni, doar scoate niste tipete scurte si apoi rade. Dar nu a progresat deloc cu silabe, a zis de cateva ori DA si cam atat. O fi bine, o fi putin, nu stiu, dar asta e, fiecare in ritmul lui. De dormit doarme bine noaptea si putin ziua, cate 40 min maxim. A inceput sa ceara papa la mai mult de 3 ore, in curand cred ca trecem si noi la 4 mese/zi.
Noi pana la urma vom incepe un business nou luna asta si imi va ocupa si mie ceva timp, o sa stea mai mult cu mama si cu soacra, dar o voi alapta in continuare. O sa va pun la curent cand ii dam drumul. Daca merge bine nu voi mai reveni la birou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Salutare, salutare!

Porumbita, tinem pumnii pt socrul tau!
Ca_Mila, asa ma "pupa" si pe mine Ecaterina cand ii e foame. Chiar daca stiu ca ea cauta defapt tzatza e asa placut..

Noi am avut un weekend cu iesiri prin mall-uri, vizite la nasi/nani, la aer doar asa ..prelungit un pic momentul intrarii in masina cat sa ia ceva aer curat. Chiar eram in parcare la Carrefour il asteptam pe sot sa iasa si o bunicuta se mira ce nasuc roshu avea si cica sa ii pun repede fular sa nu raceasca. M-a pus un pic pe ganduri. Inca nu i-am luat fular, dar ma indoiesc eu ca ar sta cu el tras peste nas.
Departe gandul de ma lauda (la mine e chiar un motiv de ingrijorare) dar cred ca raportat la varsta noi suntem balerinii: la 4 luni si 2 saptamani, 6.3kg pe cantarul de adulti. Maine avem programare la pediatru.

Cele care ati inceput cu sucurile, cum le obtineti? Storcator? Blender (vertical sau de la robot)? Razatoare si apoi strecurat? Macar sa stiu dupa ce ma orientez sa achizitionez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Buna fetelor

Tot incerc sa tin pasul cu voi, dar nu imi iese. De citit v-am citit, dar cand sa ma apuc de scris.... ceva apare si renunt.

Vera
, te integel asa de bine! Nici eu nu am cu cine lasa puiul... in conditile in care stau usa in usa cu mama soacra, dar care este inca in activitate ... singurul ajutor este sotul meu, care face curat si de mancare ... iar eu cu copilul. Am incercat sa-o las pe Onuta cu soacra mea, la inceput, avea Onuta 2-3 sapt si i-a plans de nu se poate si de atunci o tine ca ii este frica sa ramana cu ea, ca nu stie ce sa-i faca... A asistat intr-o seara si la faza in care s-a innecat Onuta, era in perioada cand avea mucisori si vai ce s-a speriat si mai tare. In schimb, in fiecare seara e la noi ..., iar noi amandoi in casa cu copilul. O plimba, o leagana, dar cu noi in casa.... Nu e femeie rea si nu vreau sa fiu carcotasa, dar cred ca o da pe frica ca sa nu o solicitam prea des... Asa ca solutia a fost, cat a fost cald afara, o luam cu noi la cumparaturi, mergeam la Auchan, eu intram pe la haine C&A si putin prin galerii si sotul la cumparaturi cu lista in mana, intre timp unul ramanea cu copilul pe afara. Acum iarna o sa incercam sa mergem cand nu este foarte aglomerat, adica in timpul saptamanii de dimineata, in conditiile in care poate sotul sa-si ia liber.
Iar eu abia astept Craciunul, insa nu stiu daca o sa reusesc sa gasesc lucrusi haioase pentru Onuta, asa in fuga calului. O sa-l mai las pe sotul meu cu ea...
Asa ca fetelor, ce film, ce iesire la cafea ... mi-a trebuit copil, sa i-au sa-l cresc...
Vera si noi stam tot in zona Militari si sufar enorm ca nu avem si noi parcuri adevarate ca in alte cartiere, parcurile de la noi sunt asa niste locuri de joaca amenajate intre blocuri cu un copac, doi. Noi stam in zona Apusului, este destul de departe de Lujerului. Noi preferam sa ne plimbam intr-o zona cu case, unde este mult mai liniste si mai putin aglomerat decat pe bulevard.
ARUBA, ce viata sociala ai! Ma bucur ca poti! Vreau si eu...

Noi saptamana trecuta am fost la control si i-am facut si o ecogragie la stomac, se pare ca are un usor reflux. Ne-a dat Gaviscon timp de o saptamana, insa nu ii place de loc... si ar trebui sa il dau la fiecare masa, dar mi-l scuipa. Acum luam si fier, am facut analize de sange si i-a iesit hemoglobina 10,6. Si ne-a recomandat si un complex de B-uri. Plus vitamina D.
Daca nu se rezolva o sa trebuiasca sa incepem diversificarea mai devreme, sa-i introducem lapte praf antireflux – dar e pacat ca am lapte... Acum speram sa isi revina. O sa incerc si cu biberoanele Dr. Brown, sper sa aiba efect.
Marea problema e ca nu a mai luat in greutate, stagnam de doua saptamani la 5,300 kg (noi suntem nascute la 2,300).
Muraturica, nici a mea nu plange la toate mesele, dar are momente la o masa ca plange sau ca imi regurgiteaza de 2-3 ori cantitativ destul de mult sau imi vomita.

Porumbita, multa sanatate socrului tau! Sa faca fata operatiei ce urmeaza.

Fleur, felicitari pentru dintisori (Sa-i foloseasca sanatos!) si pentru cele 9 kg!

Fetelor, ati abordat multe subiecte, dar nu pot sa tin pasul cu voi! Sunteti asa de harnicute! Dar sunt si eu pe langa voi cu piersicuta mea!

Mergi la inceput