Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Ne-am intors din plimbari
Gata,m-am lamurit!la mine lunea seamana cu sambata,cu duminica,cu joia...toate zilele-s la fel.nici nu mi-am dat seama ca e sambata,eu in weekend nu merg la cora ca e aglomerat,multa lume=multi virusi ect..Va invidiez pe cele care aveti cu cine sa lasati piticii si puteti sa iesiti macar la un film..as merge si eu la un teatru sau la un film
Nah ca acu ma simt si vinovata,dulceata asta mica a mea sta de vorba cu degetul aratator de imi vine sa-l mananc si mie-mi arde sa ma vaiet..
note to myself:nu merge la cumparaturi cu burta goala!!am cheltiut o gramada de bani pe prostii
Carmen,m-am uitat pe google map si am vazut cam pe unde ar fi
Ada,distractie placuta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Am fost p-afara, am tras O fuga pana la cora sa iau o tarta, apoi pana la banca sa scot alocatia, apoi a adormit asa ca m-am riscat sa intru si prin parc. Deci merge un pui de somn si la 3 grade.

Ada petrecere frumoasa.

Roxy cum e pana la urma cu nunta aia? S-a anulat?

Vad ca ii place si sucul de mar. I-am dat adineauri si l-a lins... Sa vdm dc ii place si piure.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Vera: citeam pe aici si m-am logat special ca sa iti spun ca te admir cum te descurci singura-singurica, cu bebeul. Nu ai niste rude ceva, sa te ajute totusi un pic? Sau o prietena mai apropiata la care sa il lasi pe bebe 2-3 ore?
Noi, cel putin aici, nu avem pe nimeni apropiat, iar dintre amici, cunoscuti, cumetri, etc, nu am indraznit pana acum niciodata sa ii rog pe vreunul sa il las pe bebe la ei sa iesim si noi pe undeva. Asa ca iesim pe rand...

Update la dinti: iar ne-am uitat cu lanterna stilou in gurita lui si am vazut clar al doilea incisiv de jos, alb si lat (ambii dinti sunt latareti . Deci, e iepurila .
Acuma trage un somnic de amiaza, obosit de atatea evenimente. La meniul de solide a avut cereale de ovaz cu lm si piure de para, a papat bine 1 lingurita piure de fruct simplu, cand a ajuns la cereale maraia deja (si din cauza gingiilor, cred). Urmatorul fruct prevazut e piersica si dupa aia incepem si noi cu legumele (morcov & co).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Fleur,multumesc,parintii mei nu mai sunt ,chiar azi ma gandeam ca tata s-a dus in ceruri acum aproape 21 de ani iar mama l-a urmat 3 ani mai tarziu.am prietene dar pt ca ele nu au copii,habar n-au sa se descurce cu un bebe asa mic.Fratele si cumnata mea ar fi singurii carora as avea si incredere sa il las dar imi e jena sa apelez,le au si ei pe ale lor si deja m-au ajutat destul..
oricum Mattia a venit dupa cativa ani de incercari si cateva sarcini pierdute,e un copil tare dorit/iubit asa ca trec repede peste momentele astea de deznadejde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Wow, Vera, , te felicit si eu pentru atitudinea pozitiva! Sunt sigura ca erai si inainte puternica si descurcareata, acum ai toate motivele din lume sa ramai asa!
A, despre cum se invarte, ha ha, de la nord la sud. Al tau e busola, despre Vlad glumim ca e ceas .

Ali, m-am gandit la intrebarea ta despre alaptat. Eu ma voi intoarce la serviciu cand va avea bebe vreo 10-11 luni, si cred ca asta va influenta intarcatul - asta daca reusesc sa alaptez pana atunci. Dorinta mea a fost si este sa il alaptez exclusiv pana la 6 luni, daca voi reusi asta, apoi voi fi impacata indiferent ce se intampla pe parcurs. Nu stiu care a fost experienta ta cu baiatul cel mare, dar aminteste-ti ca nu sunt doi copii si doua experiente la fel.

IIuli, felicitari pt hohote.

La fel si tie Carmen. Noi azi am petrecut toata ziua intorcandu-l inapoi de pe burta pe spate (se intoarce cu placere pe burta, dar dupa cateva minute maraie), deci... de-acum incepe distractia .

Roxypuy, am citit mai demult reviewurile de scutece si chiar mi-am amintit de blogul acela cand te-am vazut pe tine comparand atatea si atat de detaliat.

Freedelia, deci cu Jeff concuram la "balerini" :)). La 4 luni avea 6200.

Michelle, si al meu asa mananca, putin si des. Nici nu mai fac probe de supt, ca ma deprim. Doar noaptea mananca mai mult.

Laura, ce-ai facut cu desfundatul?

Ada, (cam tarziu, dar) distractie placuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ana deja a inceput distractia ca inapoi nu stie inca :))

Cantarit 7520 gr, masurat 70 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Carmen, exaact, nici Vlad!

Mi-am amintit ceva: balanta, a avut dreptate pediatra, daca din 5 ml (de calciu) inghite 3.5 e bine! Azi i-am dat prima oara, cred ca a scuipat mai mult de jumatate, a trebuit sa-l schimb de haine. Asa, dulce cum e, nu i-a placut deloc. I-am dat cu o seringa, am avut rabdare sa fie curios, sa puna el mana pe seringa, sa o "duca" la gura (el ducea mana, eu seringa), dar cand ii dadeam imediat se stramba si scuipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara si de la noi,
A fost dr si imi e ciuda de nu mai pot ca nu am mers la alt dr sapt asta, desi inclusiv voi m-ati sfatuit. Banuieste o infectie bacteriana, toate simptomele indica asta, chiar dc copro de sapt trecuta a iesit bine. Inteleg ca la copro oricum in 80% din cazuri nu se vede problema. Ne-a trimis luni la consult si analize (inclusiv de sange ) la IOMC, la dr. Iusan - ati auzit de ea, stiti cum e cumva? Eu sunt stresata inclusiv de mersul in sine l un spital de stat, nu am mai calcat intr-unul de ani de zile ( cel putin nu cu voia mea, am ajuns anul trecut la urgente dupa un accident, dar asta e altceva). Nici nu stiu cum sa procedez cu platile , cu atitudinea etc, vad eu la fata locului.

Hai ca mai voiam sa mai scriu, dar s-a trezit. Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui clayhanger

Carmen, exaact, nici Vlad!

Mi-am amintit ceva: balanta, a avut dreptate pediatra, daca din 5 ml (de calciu) inghite 3.5 e bine! Azi i-am dat prima oara, cred ca a scuipat mai mult de jumatate, a trebuit sa-l schimb de haine. Asa, dulce cum e, nu i-a placut deloc. I-am dat cu o seringa, am avut rabdare sa fie curios, sa puna el mana pe seringa, sa o "duca" la gura (el ducea mana, eu seringa), dar cand ii dadeam imediat se stramba si scuipa.

Ana, mama lui Vladimir (9.07.2012)


Ana incearca sa-i dai cu seringa de la Ibalgin , nu mai are cum sa dea afara si asa il pacalesti . Eu nu am probleme , ce-i bag in gura papa tot

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Fleur -- cerealele folosite in autodiversificare nu sunt cele "fulgi" care se amesteca (,) cu lichid. Primele cereale la noi vor fi rondelele de orez expandat, se gasesc speciale pentru bebelusi dar si cele "normale" sunt ok, nu au zahar sau sare adaugate.

Apoi, mai tarziu, bucati de paine, biscuiti din aceia speciali pentru dinti, care sunt foarte tari si rod, morfolesc la ei mult -- ii ajuta cu coordonarea, tinut in mana, dus la gura.

Pe cine mai intereseaza diversificarea, puteti sa ma intrebati, ca m- am documentat la copilul "precedent" haha suna aiurea.

Va pup, ne pregatim de biserica -- asa as dormiiiii

Mergi la inceput