Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Seara buna mamici si pitici.

Azi am avut o zi plina. Trezire la 8.30..., niste joaca, niste papa, niste somn... L-am pus in patut si m-am dus si eu la nani. L-am lasat sub supeavegherea menajerei (care vine zilnic si mai sta si cu el cand nu are treaba) si am bagat o ora de somn. Apoi m-am trezit si am fugit pana la cora, am venit, an facut baitza, am hranit viermisorul siiiii am iesit si eu la o cafea . Cu tot cu el..dar nu facusem asta pana acum. A fost o senzatie placuta, intr-o companie placuta, mi-am reamintit si eu cum e... Am stat vreo 2 ore si ceva.

Ali buna intrebare. Eu am target 6 luni. Dupa asta nu vreau sa-l intarc brusc, dar nu o sa ma mai trezesc noaptea sa pompez, o sa incep si serv si o sa stau niste ore plecata, deci o sa scada productia cu timpul. Plus ca daca incep si diversificarea oricum o sa mai scot o masa, doua cu timpul.

Ref la diversificare, pe vremea mea se dadea mar cu biscuite. Eu de maine ii dau si suc de mere, si de sapt viit, la 5 luni, supa de morcov, telina si pastarnac, la care voi adauga si putin ulei de masline dupa cateva zile.

Roxy au efect pastilele? Cred ca o sa-mi comand si eu pt inca o luna cat mai vreau sa sustin productia de lapte.

Fleur ce precoce este Ericutul. Felicitari si pt al doilea dintzoc. O sa-l cantaresc/masor si eu maine de curiozitate. Al meu are vreo 70 cm si vreo 7500 gr cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

yellow evident tot la ora asta intru pt k nu am somn toata casa doarme de ceva vreme numa' io n-am somn...am incercat serile trecute sa ma pun in pat in ideea in care poate vine mos ene si pe la mine mai dvrm dar...am stat cu ochii pironiti in tavan si mai rau m-am enervat asa k mai bine profit sa mai fac ceva treaba, o manichiura, niste rufe, vase, forum k sa nu mai zik k de vreo cateva zile nu prea mai dorm bine noaptea imi mai si sare somnul cand ma trezesc sa ma mulg si adorm la loc f greu am incercat sa nu mai beau cafea si tot degeaba...in fine...
azi pitik s-a trezit la 12.30 a papat o tona cred k aveam sanii full (desi mai pompasem o tura pe la 8.30) deci cred k deja au inceput sa-si faca efectul pastilele plus tonele de lichide baute in ultimele zile. am iesit pe afara, din nou pustiu...desi azi a fost mai cald k ieri e clar, mamicile astea s-au izolat in case deja! cand ne-am intors de afara m-am decis sa-i pun totusi o juma' de supoz antonicai pt k desi ieri a facut nu eram convinsa k a eliminat tot ce a strans in cele 3 zile. plus k milioanele de parturi trase deja imi mutau nasul din loc si era clar k ceva stagneaza prin intestin. asa k i-am pus supoz (carmen, I survived the experience ), a marait putin imediat dp ce i l-am pus si la vreo ora dupa a facut cat pt 3 zile pana la ceafa! nu mai stiam cum sa-i rulez body-ul k sa i-l scot sa nu o mozolesc si in cap bine macar k s-a golit mititica, sta si ea mai relax acum.
maine mergem la tara la socrii - prima iesire din oras sper sa fie frumos afara k sa stea la aer curat si proaspat de munte.

legat de diversificare - eu nu am citit nimik inca, nu ma grabesc, avd k oricum schemele difera f tare si se cam bat cap in cap din ce ziceti voi astept sa vad ce zice pediatra sapt viitoare cd vine la vaccin si apoi oi vedea. deocamdata fac tot posibilul sa sporesc productia de lapte

fleur - felicitari pt cel de-al doilea dintzoc!
laura - m-am gandit si eu la durata alaptarii si nu m-as lungi nici eu prea tare peste 1 an...macar sa am io lapte pana atunci, macar asa de-o tura pe zi am vazut k ti-a recom una din fete (sorry dar nu mai retin cine, parca michelle) libero up&go. mare grija k la astea gen chilotzel am inteles k e circul naibii cu schimbatul dupa kk - pt k atunci cand ii dai jos se cam manjeste bb pe piciorushe...vezi k e un blog f interesant unde face o tipa tot felul de comparatii la produse pt bebei http://criticomamica.blogspot.ro/2011/02/pampers-versus-restul-lumii-partea-iii.html
nu mai stiu cine zicea de servetele huggies - pana acum si mie mi se par cele mai bune. fff fine, nu fleoscaite de lotiune, cu miros discret. azi mi-a luat mama si wickies sa vad cum sunt si alea.
carmen - inca nu-mi dau seama dk efectul e de la pastile (pe care le-am inceput de aseara) sau e combinat cu tonele de ceai si apa baute zilele astea plus galafor...oricum de azi n-am mai luat nimik in afara de more milk. aruba, parca tu ma intrebai de unde le-am luat - direct de la motherlove.ro, la BB Tei inca nu au adus si nu am mai avut rabdare.
ma duc sa ma creia o pauzasc cu garmastan k iar m-a facut tandari pitik zilele astea
va poop si va doresc o noapte linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

Neata! Dau o cafea aburinda m-a trezit maria mai devreme putin, acum a adormit vad dar mie mi-a stricat somnul gata
Suntem bine in general, exceptand faptul ca maria are muci si fornai si tuseste, tratam cu oscilo, stodal si nazomer forte.iar fiimea aia mare si ea cu tuse si muci, a facut si otita din cauzamucilor
Altfel, Mariuca-i un copil tare bun si cuminte, inca are doua mese pe timpul noptii dar nu ma deranjeaza, atata timp cat nu face scandal mai deloc e tare bine.
Ca sa fiu pe subiect cat de cat, huggies servetele cand am fol eu acum un an am constatat la ingrediente ca, contin parabeni. altfel destul de bune.
pampersii tip chilot noua ne-au fost f utili in special cand ilinca incepuse sa nu mai aiba stare si ii puneam f rapid. nu se murdarea cu kk cand era cazul pt simplul motiv ca pampersii se pot rupe f usor pe laterale.

Fleur, felicitari pt iepurila! Si ili a avut primul dinte la 4 luni, sper ca surioara ei sa mai astepte.

Mygirl multumim pt schema, arata f bine. Eu voi incepe cu inlocuirea primei mese de dimineata, cu suc de morcovi initial,iar apoi cu fructe. nu m-am decis daca le voi fierbe sau nu intr-o prima faza dar ma orientez. pe ilinca de ex o durea burta de la mere, ii provocau gaze rau. Masa asta mi se pare cel mai usor de inlocuit si mai putin probabil a fi refuzata, pranzul il nimeresc mai greu
Supica tot asa si eu, o perioada ceapa cu morcov apoi introduc treptat cate o leguma, apoi incet incet pasate.
Exista biscuiti fara gluten care pot fi utilizati inainte de 8-9 luni fara probleme, dar probabil stiti si voi.
Caut si eu schema de diversificare si o postez pe mail.
Aa si sa nu uit, f util e si feederul de tipul astuia http://www.amazon.com/Bebe-Dubon-Fresh-Fruit-Feeder/dp/B00812EHQC , bagi fel de fel de fructe si nu ti-e teama ca se poate ineca bebe.
NB. se poate sa mai fi scris careva ce am scris eu, dar chiar nu am avut vreme de recuperat.
mai citesc din urma si poate reusesc sa scriu si eu mai des.

scuzati scrisul dar pe o mana sta maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Salutare, fetelor. Sa va mai scriu si eu, sa nu ma dati disparuta.

Noisuntem bine, Jeff este un bebelus minunat, atat de cuminte, vesel, zambaretz, nu mai pot de dragul lui. Si se joaca atat de frumos cu fratii lui, le zambeste, gangureste la ei, imi creste inima cand ii vad...

Jeff doarme de pe la 10 pana pe la 5, papa si doarme in continuare pana pe la 7-8. Mananca in continuare numai lapte de la tzitzi si aproape in fiecare zi o sticla de 120 ml de Similac. Cred ca pana la 6 luni o sa renuntam la sticla, dar acum zic sincer, desi Jane nu a pus gura pe sticla in viata ei, ca mi se pare un mare lux sa stiu ca pot pleca undeva pentru cateva ore sau ca, la o adica, daca sunt rupta de somn, pot sa dorm cateva ore legat, iar el sa manance o sticla de formula...

Ii iese si lui un dintisor, a plans foarte tare acum vreo doua nopti. Si cum el este un bebe extrem de cuminte, nu am stiut ce se intampla, nu voia sa pape nici tzitzi nici formula, plangea neconsolat si mi-a venit ideea sa ma uit in guritza lui si am azut dintzisorul, inca nu iesise, deci il dureaprobabil rau de tot. I-am dat cu Oragel si in 30 de secunde s-a calmat, a supt si a adormit.

Nu stiu daca am mai spus,dar eu nu voi incepe diversificarea pana dupa 6 luni, si voi face autodiversificare. Voi aplica schema cereale - legume - fructe - proteine - lactate. Si voi respecta principiul cate un singur aliment nou introdus si cate 2-3 zile intre alimente. Numai ca in loc sa hranesc copilul cu lingurita si sa fac piureuri, voi lasa copilul sa se hraneasca singur, cu mana, din bucati mari de mancare, pe care sa le mozoleasca, sa le studieze, etc

Cam asta despre noi...

A, am trimis cteva poze pe contul comun, daca vfeti sa il mai vedeti pe bebe Jeff. El este cu siguranta "balerinul" odiseei, are doar un pic peste 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!S-a dat cafea?
Eu tot incerc sa-mi dau seama ce am mancat zilele astea ca Emma face kk intr-una.Aseara tarziu a facut,azi dimineata deja de 2 ori,si e puturoooos,si parca si mai moale .Plus ca e agitata,probabil o si doare burta.Am mancat un pic de supa de varza,dar mai degraba chioara,fara varza in ea.sa fie de la aia oare?Sau mai nou am mancat cate-un mar din ala verde mare.Altceva nimic nou
Ma strigaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Sa vad daca pot sa scriu cu ea in brate.Eu tot pe la un an as intarca-o.Am o vecina care a alaptat pana la un an jumate.Cand am fost la ea,copila cerea san din 5 in 5 minute.tzatz,tzatz,si tragea de bluza ei pana ii dadea.Mai vedem pe parcurs,bine-nteles ca o sa fac cumva cum e cel mai bine pentru ea...nu pentru mine .sau poate gasim un compromis
Am avut o noapte bunicica.Tati e plecat si a dormit cu mine Timea.Emma a adormit tot la 11,treziri la 3,5,7 si de tot la 9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatzaaaa

S-a intors si piticul meu singureeel yeeey. A tras si mana de sub el. Mititelul, acum s-a simtit el pregatit. Tot e bine avand in vedere ca pana acum o sapt nu statea pe burtica nici 10 secunde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Neata

Dupa cateva nopti cu singura trezire, au urmat vreo 2 cu treziri la 2, 4, 6 si final 8.
Am imprumutat un cantar si mananca aprox 40 g, cum sa nu manance la maxim 2 ore in cazul asta?
Apropos, pe cantarul adultilor are cu 400g mai mult (cantarita la mine in brate, apoi m-am cantarit eu si am scazut diferenta)

Eu voi alapta probabil pana in jurul varstei de 1 an. Pe Bianca am intarcat-o la aprox 11 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata ,

Bumbita o sa iau si nazomer forte pt ca este extrem de fornait si imi este tare frica de otita .

Fetelor aveti idee daca merg in spital , poate acolo sa-l desfunde ? nu mai poate sa respire , oricat ii bag ser fiziologic si ii dau spray cu apa de mare

In rest suntem bine , daca scap de fornaiala sunt cea mai fericita !

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata,
Bumbitza,multumim de cafea,eu am uitat sa cumpar.
Roxy,distractie placuta si timp frumos!
Freedelia,felicitari pt dintisor!
Carmen,felicitari pt acrobatii si pt iesirea la cafea!
Eu cel mai probabil il voi alapta pana la iesirea din primavara.sa scapam de frig si virusi dupa care vreau sa revin si eu la normal
azi vreau sa iesim neaparat asa ca nu ma mai apuc de nimic prin casa.mai degraba fac cand ma intorc daca mai am chef..
pup mamici si piersicute
zi frumoasa!


Mergi la inceput