Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Am citit si eu schemele de diversificare si se bat cap in cap cu a mea...asa ca, vom continua cu planul initial, doar usor modificat: cereale-fructe/legume-proteine (carne, peste, galbenus), lactate (iaurt, branza). Dintre toate cea a dr. Culcer mi se pare cea mai "retro" ca sa zic asa, sucul de portocale mi se pare un adevarat atac acid asupra stomacelului bblusilor. ALtceva nu mai comentez, subscriu la ce a zis Iiuli.
Pentru cine intereseaza, am pus si eu schema cu cateva pagini in urma.

Ali, cerealele aici sunt sub forma de "faina" de orez, ovaz, orz, porumb, grau. Grisul e din grau si are gluten, este un pic mai alergen de asta se recomanda sa se introduca ultimul. Eu i-am dat cate 3 zile la rand un singur tip de cereala, apoi am introdus in cereale cate o lingurita dintr-un singur fruct: banana, mar (Pana acum). ideal este sa se introduca timp de 3 zile fiecare nou aliment per etapa (etapele cf. schemei mele sunt cele de mai sus -cereale, apoi fructe-legume- apoi proteine etc), apoi se pot face combinatii intre cele deja introduse. Sper ca am fost coerenta, vorba altcuiva.

Ana, nu mai fac fizioterapie, tendoanele nu ma mai dor asa tare, in schimb m-a apucat spatele rau de tot.
Felicitari lui Vlad pentru rostogoliri! De-acum ca s-a invatat, numai asa va face...pana se plictiseste. Isi scoate singur ambele manutze de sub el cand ajunge pe burta?

Michelle, tot am vrut sa-ti spun ca fetitele tale sunt identice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Iiuli ai dreptate. #350;i mie mi s-a p#259;rut īnvechit#259; sau hai s#259; zic prea gr#259;bit#259; schema doamnei culcer. Tu vii īn tineretului? #350;i eu vin zilnic. Poate ne vedem. Eu merg īn partea de sus a parcului, īntre terenurile de tenis, brāncoveanu #351;i roat#259;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Fleur, mersi. Da, acum scoate ambele maini.

Azi am avut zi de kk, a facut de doua ori, n-a iesit nimic din scutec (tot babylove), dar am aruncat o aleza dupa ce l-am schimbat, a facut si "in direct" putin.

Nu am citit nicio schema de diversificare, stiu doar un tabelas din cartea what to expect. Inca vreau sa citesc despre autodiversificare, si daca ar fi dupa mine, as aplica macar principiul de a astepta pana da bebe semne ca e pregatit. Ma voi uita si peste ce ati pus voi. In mintea mea, si pt noi, treaba asta cu diversificarea e pt "la anul", dar uite ca trece timpul.

Iuli, ma bucur ca e mai bine Mihai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fleur eu am folosit Orajelul la fetita cand au aparut caninii si maselutele, atunci cand niciun un alt gel nu mai era eficient. La noi a avut efect imediat. Fetita avea cam un an cand l-am folosit.

Laura .. 7 kg.!!!! sunt invidioasa, dar zic pas la metoda

Dupa ce am tot citit schemele de diversificare puse de voi, informatiile de pe net si carti, plus ce am aplicat la fetita si ce mi-a recomandat pediatra nu cred ca o sa merg pe o singura schema, ci o combinatie adaptata la ce mi se pare potrivit pentru baiat, raportat la greutatea lui, data inceperii diversificarii, fructele si legumele existente in piata la acel moment. Vorba Anei avem timp pana la anul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna seara,
m-am laudat degeaba azi ca ies afara,m-am apucat sa fac o supa,dupa aia am calcat si fara sa-mi dau seama s-a intunecat si deh,unde sa mai ies noaptea.deja se intuneca asa devreme..
multumesc tuturor pentru aprecieri!
Laura,am luat 16 kg in sarcina dar dispuse cumva doar in zona burtii.si noi suntem tot la fel doar cu sucul de morcov si atat(pentru moment).Felicitari pt cele 7 kg!!
Ada,poti pastra avea si numele de fata si cel al viitorului sot.sau ar fi confuzia si mai mare?
Maria,bine ca ati scapat de raceala.ce ai vazut frumos de facut cadou?
Fleur,felicitari pentru dintisori,asa multi deodata..nu e agitat piticul?
Ana felicitari pt progresele lui Vladimir!
Iuli,ma bucur sa aud ca Mihaita e mai bine :)
Multumesc si eu tuturor pt linkurile de diversificare!!le-am citit pe toate dar probabil ca voi decide impreuna cu pediatra si depinzind de preferintele lui Mattia.observ deja ca nu prea-l incanta sucul de morcov dar macar reuseste sa faca kk fara ajutor,in fiecare zi
Acum iar face vocalize,as zice ca le cam urla plus ca se invarte de la nord la sud si observ ca ii place sa se uite peste cap,la tv..ceea ce am inteles ca nu-i bine.il intorc tot timpul dar in cateva minute e iar la loc..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Iuli eu cartea copilul vegetariam si dupa ea o sa ma ghidez.

Dupa 6 luni lapte de seminte



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna din nou,

Noi suntem foarte foarte happy, dupa ce Mihaita a ras prima oara in hohote. Pana acum radea cu gura pana la urechi, dar fara zgomot. L-a distrat tati si au ras amandoi serios . Nu imi vine sa cred ce mimente frumoase traim cu astia mici.

Ile, am si eu cartea Elenei Piride, o sa ma sfatuiesc si cu pediatra. Parca in carte zice calaptele de seminte merge de la 2 ani, chiar o sa ma uit din nou. Tu le-ai dat copiilor llapte de semnte la 6 luni? Eu beau zilnic si sper sa il tolereze si el ca sa scapam odata de lp .

Maria, asa voi face si eu, voi incerca sa adaptez schemele conform cu sfaturile pediatrei, cu ce consider si eu ca e corect si sanatos, dar urmand si nste principii de bun simt, ca sa fim delciati cu burticabebeilor. Cred ca e cel mai bine asa.

Laura, ai dreptate, e o nebunie cu diversificarea. Eu deja am citi jumate de internet si tot sunt nemultumita si usor dezorientata. Mai am 2 luni sa fac strategia

Ned, da, eu merg in tineretului, vin dinspre bdul tneretului si ma plimb pana la sala pliv si inapoi. Noi iesim in fiecare zi pe la 4, mai putin in wee, cand se ocupa cnsortul de plimbare. . Daca iesiti luni, da-mi un semn.

Vera, ce supa aifacut? Eu vreau sa fac maine o crema de linte si niste humus.

Va pup, noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna.mersi de raspunsuri.
Imi spuneti si mie ce inseamna autodiversificare.?
Si as mai vrea sa va intreb pe cele care alaptati pana cand ATI vrea sa alaptati?cand,cum si de ce v ATI opri?EU dupa cum probabil stiti deja pe rafi l am alaptat pana la 3ani si cel mai greu moment din viata mea a fost cel al intarcarii.de accea am spus ca EU daca voi mai avea copii ii voi alapta doar cateva luni.ca sa nu apuce el sa priceapa si sa sufere cand il voi intarca.dar nu stiu cand acel moment ar fi cel mai potrivit?la cate luni?si iar ma gandesc ca daca nu am nimic care sa ma faca sa ma opresc din alaptat nu e pacat sa il privez de la acest laptic?voi v ATI gandit la asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Iuli am facut supa cu galusti si am lasat si puiul tot in supa.in mod normal se fierbe doar pt gust si apoi se scoate dar mie-mi place si cu carne
humus am vazut ieri in magazin sim-am uitat lung si am plecat pt ca e tot un fel de fasole si nu m-am riscat inca..sa nu-l zapacesc si mai tare pe bebe la burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ali24

Buna.mersi de raspunsuri.
Imi spuneti si mie ce inseamna autodiversificare.?
Si as mai vrea sa va intreb pe cele care alaptati pana cand ATI vrea sa alaptati?cand,cum si de ce v ATI opri?EU dupa cum probabil stiti deja pe rafi l am alaptat pana la 3ani si cel mai greu moment din viata mea a fost cel al intarcarii.de accea am spus ca EU daca voi mai avea copii ii voi alapta doar cateva luni.ca sa nu apuce el sa priceapa si sa sufere cand il voi intarca.dar nu stiu cand acel moment ar fi cel mai potrivit?la cate luni?si iar ma gandesc ca daca nu am nimic care sa ma faca sa ma opresc din alaptat nu e pacat sa il privez de la acest laptic?voi v ATI gandit la asta?

denis leon(28.06.2012)
rafael albert(25.05.2007)
sunt o mamica fericita



Ali , eu maxim 1 an , poate chiar pana pe la 10 luni , sa-mi fie cu iertare dar nu ma vad in situatia in care sa traga copilul de mine ca vrea tzatza ( este parerea mea personala ) , este un moment sublim , imi este drag de el cand papa tzatza dar sa stea in picioare si sa manance la san asta nu imi mai place . Eu sanul il asociez cu un bebelus , este hrana sugarului , iar sugar inseamna pana la un an . Nasii nostri au un baietel de 2 ani si 8 luni , este ditamai copiloiu , merge la gradinita ( nu la cresa ) , iti dai seama sa spuna in grupa ca el suge
In alta ordine de idei , sunt sanse foarte mari sa raman doar cu el si sa nu mai am sansa sa fac alt bb , din cauza asta vreau sa-l dau repede si la cresa / gradinita sa poata avea companie alaturi de copii , deci nu se pune problema de alaptat pe termen lung .
Din ce am mai citit si eu , medicii spun ca 6 luni laptele ar avea toate proprietatile dupa care se pierd , iar la cum ma alimentez eu cred ca la mine s-au pierdut de la 3/4 luni . Ma gandesc ca din cauza asta se trezeste ft des noaptea , eu il simt ca nu ii tine de foame si ma gandesc serios ca de la 5 luni ( adica peste 2 sapt ) sa incepem mai bine cu diversificarea .
Eu recunosc cu mana pe inima ca nu mananc , abia ciugulesc cate ceva , lapte este dar presupun ca ar cam fi apa chioara

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput