Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Am vazut schema, e destul de detaliata, pare ok.
Ce nu am vazut este patrunjelul care alti doctori il recomanda imediat dupa morcov, printre primele alimente si oul iarasi mi se pare un pic prea devreme fata de alte scheme pe care le-am vazut.
Eu ma gandeam sa incep cu suc de morcov si apoi cu supa dupa care sa introduc fiecare leguma pe rand asa ca in schema asta. Nu stiu daca e ok, o sa mai vb si cu dr poate incep direct cu supa.
Am vb cu pediatra si are vaccinurile de 4 luni pentaxim si infanrix. Mi-a zis ca pentaxim e gratis, infanrix treb sa-l platesc. Eu am facut la 2 luni tot infanrix si am inteles ca e bine sa mergi pe aceeasi firma insa ea mi-a zis ca nu conteaza. Nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Am gasit schema de diversificare data de dna dr culcer, pare cam la fel:
http://www.scribd.com/doc/25155876/Scheme-de-Diversificare-Bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

si de aici am mai citit referitor la diversificare:

http://retetebebelusi.ro/grafice-lunare-alimentatie-bebelusi/
http://diversificare.ro/alimente/2012/03/schema-de-diversificare-perfecta/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetele,

Bilantul nostru la 5 luni fara o sapt.: 8,700 kg si 68.5 cm.
Ne-a dat iar ranitidina dr. pt reflux, va lua o luna pana la urmatorul control.

A, si erupe al 2 lea dintisor, are umflatura langa primul care a erupt deja, deci ies cei 2 incisivi de jos unul dupa altul.Acum se freaca si la gingia de sus. Ii ies toti odata oare?
E marait ca il dor gingiile si papa mai putin la san.
In schimb a dormit de la 9 la 5, a papat apoi iar somn pana la 8. Uraa! Asta pt ca eu nu l-am adormit aseara ci ta-su, ca eu eram plecata. Sa fie asta solutia?

Aseara am fost la prietena care a nascut, are un baietel dulce foc si ea s-a refacut incredibil de repede dupa ceza. Topaia prin camera, e plina de energie, eu stiu ca stateam mai mult in pat a doua zi si ma durea cand ma ridicam din pat. Am uitat cat pot fi de miiiici!

Citesc mai tarziu din urma ca vad ca ati fost harnice. Acum ma duc sa-l schimb pe bebe si apoi ii dau cerealele. Pupi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Va dau si eu o schema de diversificare de unde va puteti inspira

https://docs.google.com/open?id=0B2s87ELV3I6QMmJhcXI0WkFRVjQ


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Multumim Michelle!
Cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai in ceata. Fiecare dr cu reteta lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Fleur, bravo! Ce rpd va ies dintisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Gata, e oficial, Vlad se intoarce de pe spate pe burta intentionat, si in mod repetat. A facut asta acum vreo saptamana, de vreo doua ori intr-o zi, dar cum nu s-a mai repetat, am zis c-o fi fost accidental. Ei bine, nu mai e niciun accident acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Buna seara,
Am revenit si noi de la plimbare, cred ca lui bb i-a priit aerul rece ca a mancat mai bine. Azi am fost mai ok, nu a mai facut temp, a mancat putin mai bine, a si dormit. Doar ca a avut un pic de diaree. Nu se putea sa nu fie nimic O sa vina maine dr si vedem. A facut cineva testele de alergie la lactoza sau la proteina de lapte?

Si azi era pustiu in parc, am intalnit 3 mamici cu carucioare - de obicei sunt zeci aici in tineretului. Gata, a inceput programul de casa pt toti bebelusii? Eu as vrea sa il scot zilnic pe orice vreme, in afara de ceata, asta inteleg ca e periculoasa.

Am citit si eu un pic din scheme. Dr Culcer mi se parea ok, dar suc de portocale la 3 luni??!? , carne tocata la 8 luni si mezeluri la 9 luni??? Mi se pare fff greu pt o mamica sa aleaga din tot ce gaseste pe internet ceva ok, mai ales dc are si ghinionul unui doctor care s-a blocat in anii 80. O mama care a auzit ca dr culcer e ok poate lua schema si sa ii dea lui bb suc de portocale cu lamaie la 3 luni. Nu mai zic nimic, ca oricum am toata familia in cap pt ca toti sunt convinsi ca nu vreau sa dau carne copilului pt ca eu nu mananc, desi eu nu am spus niciodata nmic pe tema asta.
In fine, eu inca nu am inceput diversif (si nici nu vreau sa aud pana dupa 5 luni). Principala mea problema acum este cand pot sa ii dau copilului lapte de soia, de migdale etc, banuiesc ca de la 6 luni. O sa vb maine cu dr si despre asta. Uf, sper sa poata veni.

Va pup, ma duc sa mananc si eu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Doamne cata polologhie cu mancarea asta , 10 liste , nici una nu seamana . Pana la urma te adaptezi copilului tau . Nu cred ca parintii nostrii au studiat atat , mie mi se pare o tampenie , generatii intregi au crescut fara nici o problema si muuult mai sanatosi ca acum . La momentul asta nu suntem decat in niste documentari , toata ziua citesc diversificari ,zici ca am inebunit Doamne iarta-ma .

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput