Piersicute de iulie august (10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Ada : a cui cununie civila, a voastra ? Poate ai mentionat acest lucru si nu am remaecar eu .

Noi suntem la categoria fotomodele, la 4 luni si jumatate avem 62 de cm si aproape 7 kg ... fara 200 de grame ! Sofia la varsta Nataliei se indrepta spre 8 k . Sunt curioasa la capitolul mancare care vor fi diferentele, prima e mancacioasa rau , a doua poate va fi invers .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Buna dimineata! Scriu pe fuga pt ca acum se trezeste pitikul dun somnul de frumusete.
Am fost ieri la pediatra la controlul de 4 luni - 6,450 kg, 62 cm. E in grafic dar la limita inferioara. Pe fata am avut-o mereu peste grafic cu toate ca a fost la fel alaptata exclusiv pana la 5,5 luni.
Rocsy, vad ca avem aceeasi situatie. La noi fata seamana cu mine, o pofticioasa si mancacioasa, iar baiatul slim&fit ca tatal lui.
Sfatul dr. a fost sa nu incep inca diversificarea, dc se satura cu lapte sa-l mai tin pana la 5,5-6 luni. Am mare incredere in ea ca e tot timpul pusa la curent cu noutatile, studiaza si homeopatie, gemoterapie. Am fost pacienta ei de cand si-a deschis cabinet acum aproape 8 ani si nu venea nimeni, acum e f cautata ca nu indoapa copiii cu medicam., gaseste solutii si le combina cu medicina alternativa intr-un mod f eficient. Pe fetita mi-a scapat-o de alergii respiratorii care tindeau sa dea in astm. Gata, i-am facut reclama destul.
Ce vroiam sa va zic e ca mi-a dat o schema de diversificare treptata, o sa o scanez si o atasez pe mail daca va intereseaza.E simpla si clara.
Scutece noi folosim Happy, nr.4 :). Sunt singurele la care nu-i sare kk pana la gat, el face exploziv si moale, la 5 dim cand deja e scutecul plin. Astea tin bine si sunt printre cele mai ieftine. Puffies sunt si ele f bune, imi plac cele cu model, dar sunt mai scumpe si le folosim cand mergem in vizite :).

Vreau sa multumesc ptr reteta de dorayaki, nu stiu cine a postat reteta aici acum cateva capitole, ramasesem cu gandul la ele si am facut aseara. Delicioase si atat de simple.

Merg la spalat ca da semne de trezire.
Va pup si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna dimineata!
La noi toata gasca a papat,si Emma sta in balansoar pana imi beau si eu linistita cafeaua.
Ieri sigur a durut-o putin burta,de aceea a avut episodul acela de plans.A facut 2 ture de kk si s-a linistit.La prima tura avea pampers pe ea,si s-a uns pana la gat,de a trebuit sa-i fac baie.Bine ca am fost inspirata si dupa aceea i-am pus huggies.A doua tura a ramas acolo unde trebuia .Apropo de huggies,de cand a zis aruba,am cumparat si servetele tot de la ei,si sunt foarte foarte multumita,Mult mai bune decat pampers.Sunt moi,au un parfum subtil,placut,si nu sunt asa ude.
Eu happy de data asta nu am incercat,insa tin minte perfect de la Timi,ca nu mi-au placut deloc.Sunt rigide,si late intre picioare.

Laura,Ali,deci nu sunt singura care se trezeste intr-una noaptea.Mai nou doarme tati cu Timea,ca altfel nu doarme nimeni .Si Emma mai nou are 3 treziri noaptea.Adoarme la 11,papa la 2,5,7,si la 8.30 trezirea.

Pup ca ma cheama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Neata!!

Inca o cafea de la mine pt cine n-a prins din cele din urma! Azi n-am mai rezistat si a trebuit sa-mi fac.

Bebe mi s-a intors pe burta de doua ori azi noapte, in somn, si dupa aia bineinteles ca a inceput sa ne strige. Intr-un fel ma bucur, pt ca nu vreau sa (a)doarma pe burta. Deci, treziri fara numar.

Laura, si Vlad e destul de fasnet, acum nu mai pot sa il schimb fara o jucarie (in special cantatoare). Iar mesajul asta cred ca imi ia juma de ora sa-l scriu, ca tre sa il distrez in paralel.

Ali, hmm, as fi crezut ca acolo chiar nu sunt infofoliti, credeam ca asta e treaba "romaneasca" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna dimineata si de la noi,
KImmy,Ana multumim de cafea!Eu tot ametita m-am trezit,nu stiu ce-i cu mine.
piticul e langa mine si face vocalize in pauzele de scremut
azi e tare frumos afara,nu stiu cat o fi de frig..dar noi iesim oricum mai tarziu
o zi frumoasa va dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Buna dimineata

Inebunesc cand pierd mesajul , chiar nu imi mai vine sa scriu

In fine .... ma bucur ca mai sunt mamici care se trezesc asa des ca sa ma consoleze si pe mine , credeam ca sunt singura

Miha , o sa-i cumpar pampersi de care spui tu , ca l-am inebunit cat il trag de picioare ca sa stea . Merci de pont

Mi-a urlat aseara 2 ore , dar urlat nu gluma , nu puteam sa-l impac cu nimic , pana la urma s-a linistit singur .
A facut si un pic de febra de la vaccin 38 , am pus un supozitor cu paracetamol si i-a scazut , dimineata a facut din nou .

Si eu il scot afara , indiferent cat este de frig , eu sa pot rezista , nu il imbrac gros , lejer si cu o paturica pe deasupra, iar el se incalzeste acolo.

Acum este afara cu tataia , i-am dat sa papape si il lua somnul , asa ca l-am expediat pt ca in casa mai mult de o jumatate de ora nu doarme , iar afara doarme 4 ore , sa vedem cand or sa fie -20 grade ce o sa fac atunci

Vera, ai un pitic tare frumos si tu esti manechin , cate kg ai luat in sarcina ?

Radeam cu sotul ieri ca daca mai fac inca o data enterocolita , ajung manechin , am slabit 7 kg in cele doua episoade . Dupa 3 zile de nemancat . Am avut o perioada cand vedeam numai cofetarie in fata ochilor , acum m-am linistit , daca vreau ceva dulce , imi iau o inghetata

Scutece folosim baby love nr 3 dar nu o sa-mi mai iau , nu imi plac ca sunt rigide , in schimb din ele nu iese nimic , i-am pus intr-o seara pampers si dimineata era ud pana sus
Papam in continuare suc de morcov , nu vreau sa inaitez cu altceva , partea proasta este ca iar nu mai face kk , asa ca am recusrs la mini clisme , ii fac cate o jumatate din una bucata .
La control a avut 7500 gr si 62 cm , este cam pitic la patru luni si jumatate ( sambata )
Acum ma apuc de curatenie , cand stai acasa le vezi pe toate



Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata si de la noi. Multumesc de cafea. Chiar am nevoie ca de la ora asta urmeaza o serie si probabil o sa plec abia pe la 19 de la birou. Rocsy nu este cununia mea. Noi, cu ajutorul lui Dumnezeu o facem la anul.La mine e mai greu c schimbatul numeli si de asta tot am amanat sau am varianta sa-mi pastrez numele, dar nici asa nu este bine, ptr. ca toti in casa suntem pe nume diferite. Tudor, altfel, eu, altfel si doar Nectarel si al meu au acelasi nume.Maine este cununia celui mai bun prieten al nostru.
Mygirl sa pui schema de diversificare ca si eu sunt deocamdata in aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna fetelor. Multumesc si eu pentru cafeluta.
Noi suntem mai bine, fetita a mers azi la gradi, iar mie mi-a trecut raceala. Sunt bucuroasa ca cel mic a scapat ca in rest am luat-o cu totii, inclusiv bunicii.
Nici la noi doua nopti nu seamana una cu alta, cu o seara in urma a dormit de la 22,30 pana la 6,30 dimineata, asta noapte s-a trezit la 2,30, 4,30 si 7. Nu mai inteleg nimic dar ma bucur cand prind si eu cateva ore legate.
Ieri am cautat cadouri pt.mos Nicolae pt.copii asa de mult mi-a placut Abia astept luna Decembrie ca avem o multime de petreceri, aniversari.
Maine merg cu piticii la o taiere de mot, sa vad cum ne descurcam cu amandoi.

Ali ma bucur ca va acomodati usor acolo. Si eu tot de cerealele la cutie gen Neste, Humana , Organix stiu ca pot fi date in diversificare.

Mygirl eu sigur vreau sa vad si schema data de pediatru ta, cu cat sunt mai multe surse de inspiratie cu atat putem lua o decizie mai buna pentru bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

salutare si de la noi. voiam sa va spun ca si bb a mea are momente de tresariri si sperieturi daca facemvewe miscarw brusca....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Am pus schema pe FB, o atasez acum si pe mail.

Mergi la inceput