Strugurasi de sept-oct 2011**2**

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Lena multumesc pt sugestie o sa vad daca imi face cineva cadou(adica sotul), dar eu una preferam sa am pantaloni sau fuste prevazute cu burtiera ca asa e riscul fff mare sa se ridice si tot cu spatele gol sa stau. Eu la Iancu nu am avut ca burta efectiva am avut abea la 7-8 luni (a inceput sa para ca de gravida de 5 luni), deci era deja vara si am zis pas.

despre jucarii pot sa zic ca Iancu se joaca fff mult cu paharele de la Ikea si cu batul cu cercuri, e efectiv pasionat de ele.In rest baga toata ziua cuburi in dulap, eu le asez si el le baga iar in dulap.
in rest se mai joaca cu o omida care canta si apasa pe butoane si danseaza(iancu nu omida), si cel mai fun e cand se baga in cutia cu jucarii cu totul si incepe sa le scoata una cate una si cand a terminat incepe si le pune la loc.
Din dulapuri nu imi scoate niciodata nimic, doar baga(inclusiv scutece folosite daca nu esti pe faza).Adora sa deschida si sa inchida usi, poate sa stea si juma de ora la o usa.
in rest am observat ca ii este frica de intuneric, daca e lumina stinsa intr-o camera nici nu indrazneste sa intre, iar daca vede intrerupatorul fuge repede sa aprinda lumina.
Nu prea se joaca cu sticle ,capace si altealea, na e mai atipic el asa


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011) + 7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna seara dragi mamici,

imi cer scuze ca imi strecor mesajul printre randurile voastre, insa poate il veti considera util.

Baietii mei sunt marisori si pentru ca ma pregatesc de Mos Craciun, am pus intr-un album cateva jucarii care nu ne mai sunt de folos dar care sper sa ajunga la cineva care si le doreste. Daca actiunea are succes, voi reusi sa le cumpar copiilor mei unele adecvate varstei lor.
Daca sunt doritoare, prefer sa fiu contactata pe PM sau email.
Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Lena, nu-s de acord :)
Atata timp cat are zeci de jucarii special create sa ii dezvolte anumite abilitati si bona ii da tot timpul cutii de siropuri si sticle goale si nu o incurajeaza sa se joace cu jucariile, fiindca a obs ca-i plac, mi se pare normal sa ii interzic acest lucru.
Bineinteles ca o mai las din cand in cand, dar nu o incurajez sa se joace cu ceapa si cartofi ci cu jucarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, te-am sarit :D
Vroiam sa iti spun ca este painea lui Stefan intr-un supermarket langa mine. Cu siguranta ii este mai usor sotului tau sa i-a de acolo, cel de langa farmacia Aris :D Almataz cred se numeste

May, oare Newton, Mozart etc cu ce jucarii s-au jucat?
Ei in general incearca sa ne imite. Deci le place sa se joace mai mult cu ce folosim noi.
E una sa ii interzici si e alta sa ii oferi alternative jucariile, adica sa nu fie ceapa, cartofi la vedere, ci jucarii :)))


Anca, sunt multe burtiere de genu, ideea este ca lana merino este foarte fina si foarte calduroasa, Maia are jambiere si caciulita din lana merino si sunt super faine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

olla
multumesc mult de tot fetele pt sfaturi, clar de acum sunt foarte hotarata....sa fugiti din calea mea cand sunt la volan

si ayan se joaca mai mutl cu sticle si alte obiecte, mai putin cu jucariile..are un urs cu care doarme de mic si pe ala il tot ia si il pupa, in rest nu prea jucarii

May sanatate multa

despre fontanela, mie tot mi se pare ca ayan o are mare,doctora zice c anu..e cam..cat un banut, mai mica decat moneda de 5o de bani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Lena, am zis ca i-am interzis bonei sa ii mai dea, nu copilului.
fiindca bona una doua ii dadea de astea.
si uite ca rezutatele s-au vazut si acum Bibi se joaca cu jucariile si carticelele mult mai mult.

imi pare rau dar argumentul tau e neconvingator :)
eu sunt de parere ca evoluam.

si atata timp cat are acces la jucarii ce-s in mare parte educationale si se joaca cu ele, nu vad de ce sa o incurajez sa se joace cu sticle.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Mersic Lena!

Si a mea se joaca cu cepe, cartofi & co dar in ultima vreme m a spart ca vrea peria de la wc. nu intelege neam ca nu e voie.

in rst...mi a rupt nu stiu cate carti :(((
Imi insira chilotii din sertar prin toata casa.
in seara asta mi a intins un pahar de faina in toata bucataria. nici la ora asta nu am reusit sa curat. cateodata ma apuca pandaliile rau ca nu mai reusesc sa le vad in ordine...

dati mi un sfat: ma trage cateodata de par de ramane cu smocul in mana.ma zgarie si imi zgarma alunitele si nu stiu ce sa mai fac cu ea. nu intelege de Nu, o cert. nimic am incercat sa o distrag .nimic. asa imi vine sa o bat ca nu vrea sa priceapa nicicum ca pe mine ma doare. am incercat sa ii explic frumos, chiar si urat. nimic frate. imi smulge din cap smoc nu asa..cateva fire. ce sa fac cu ea? Ca ma termina, zau. nu ma mai tin nervii..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

va pierdusemmmmmmm v-am regasit:D
M-am uitat si pe prima pagina:) Kate a mea e nascuta pe 28 august nu pe 26 daca puteti modifica va rog:) multumesc mult

Pupici ce dor mi-a fost de voi dar nu mi-am mai facut deloc timp nici sa citesc nici sa scriu sunt vinovata imi pare rau:) Ma iertati?:D

sa mai zic despre ea? e o lenesa nu vrea sa mearga singura in picioare(mai e vreun struguras care la un an si cv nu merge singur?)
dar se deplaseaza de-abusilea.. se tine de pereti pat si merge in picioare dar fara sa se tina nu vrea deloc.. o pacalisem intr-un timp si facea 2-3 pasi asa timid..
e o vesela nonstop rade ,face numai prostioare:))) a spart deja 2 farfurii:))) zdangane de tot ce prinde baga lingurita in cana si dai si invarte si buseste:))) danseaza pe muzica si bate din palme pupa si strange in brate(adica ma strange de gat) ii face mai mai lui tati pe cap.. daca nu ii convine cate ceva striga maaaa cum ii zic "kate nu ai voia ma tu nu intelegi ca nu ai voie acolo?" si ea acum zice ma la orice si daca se loveste asa putin si daca ii iei ceva din mana si daca o iei de unde nu are voie tipa ma si se crizeaza lol:)))
bate cu palma in usa:))))
o sa mai citesc si eu macar capitolul asta:) sper ca sunteti totae si toti strugurasii bine:) va puuuuuuuuuuup cu drag hihihihi:)

Cea mai fericita mamica de Kate Rina 28.08.2011

http://burchiu.ro/botez_burchiu_kate_rina

Ispravele piticei: http://burchiu.ro/kate-rina-burchiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: Si-al meu ma tragea de par si solutia a fost sa ma tund mai scurt. Dupa o vreme in care practic nu ajungea la parul meu a uitat de joaca asta. Si de zgariat si acum ma mai zgarie. Solutie e sa nu il lase tati cu unghiile lungi. Ca el i le taie.

Mergi la inceput