Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Ieri cand a fost sotul meu sa depuna actele pt alocatie, la primarie, a auzit o functionara de acolo spunand unei mamici ca in situatia in care nu a lucrat si nu are dreptul la indemnizatie, primeste tatal copilului 500 ron lunar| 2 ani. Eu nu stiam si m am gandit ca poate e utila cuiva informatia asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Heiiiii,

apuc si eu sa zic ceva...capritele dorm.
STELLA:LA MULTI ANI pt MATEI, de ziua numelui!sa fie sanatos si norocos!

OANA:am savat ce a pus LULUTZA ,nu stiu daca e ceea ce ai nevoie: http://www.youtube.com/watch?v=nv3-74EFtWQ&list=FLRdAtqp1cPyaKAKnhTJsQ&index=1&feature=plpp_video
Tu ce faci ? cum te mai simti?

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

mami.ilinca, multumesc mult .Ala e linkul!
Eu sunt bine- am ramas acum acasa cu Sophia iar singurele (cat e al meu la serviciu si David la gradi) si ma descurc.Am drena inca dupa mine, oarece discomfort si durere pe mana dreapta, dar suportabil.Asa ca nu ma plang.Nu imi place ca nu putem iesi afara, ca nu ma incumet sa car carutul cu mana asta beteaga (deocamdata), dar asta e.
Si operatia nu arata asa rau cum ma gandeam

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

VICKIY:bine aai revenit. ce a zis dr despre galmuta lui bb?
CARINA:eu m-as trezi noaptea, m-as mulge cu pompa si i-as da seara urmatoare in loc de supliment cu lp.e foarte importanta pt mentinerea lactatiei e alaptarea/mulsul in timpul noptii, e legat de nivelul prolactinei.
MIRABELA:nu fac niciun vaccin optional, sunt si asa destul de controversate datorita continutului de aluminiu si mercur.
pt cine vrea sa citeasca a aparut o carte f interesanta care m-a pus pe ganduri:
http://www.librariasophia.ro/carti-Vaccinurile:%20preventie%20sau%20boala.%20O%20noua%20patologie%20pediatrica-Todea-Gross,%20Christa-so-9519.html
legat de ''zana'' as tinde sa zic mai repede ca se ascund si ceva interes financiare in spatele demersului ei
OANA:ma bucur ca te-am ajutat. si mai ales ma bucur ca esti bine si te descurci cu piticoata mica.



Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana noi facem acusi 3 luni si nu s-a reglat lactatia, cand is curgatoare, cand is moi. Nu mai stiu la David ca el ma sugea nonstop.

Adriana probabil e vorba de stimulentul ala care se da daca te intorci pana in 2 ani la serviciu dar nu stiam ca se da si la tatici, e f bine. Multumim!

Oana ma bucur ca te descurci, e si devreme, ai cateva zile de la operatie. Cand iese AP? Medicul ce a zis la prima vedere? La mama mea s-a adeverit ce a zis imediat dupa operatie insa la soacra-mea au zis 3 medici ca e bine si n-a fost. Doamne Ajuta sa fie bine.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Caciula pe caput e doar pt afara, un fes pe cap(nu legat sub barbie) si 5 min dupa baie(daca o tin mai mult se enerveaza groaznic)
Dormitul in patut: doar dupa baita pana la prima trezire. altfel placinta pe mami, pe burtica.

ADRAIANADANA:cum e cu ragadele? ce decizie ai luat?
OLIVETTE:a luat sper Maya in luna 2 , 1500 g, bravo !Sa va ocoleasca mucisorii, Doamne ajuta!si la noi face minuni sprayul cu apa de mare noaptea,cand fornaie, ii trece rapid.
CORINUKA:sa vezi program haotic cand sunt 2 copii..tu cum te mai simti cu operatia?
RALUCA22:baiatul cel mare e la gradi? sanatate multa copilasilor.
MIHAELA:soacra ta e tare simpatica cu supa la 2 luni, din pacate asa erau inainte crescuti copii.mie mi-au dat bunicii sa gust sarmale la 6 luni, pofteam m mama saraca a turbat ...e adevarat ca imi plac la nebunie sarmalele si acum

va pup
ps:va rog sa ma iertati, o sa scriu mai rar, nu-mi mai ajunge timpul.Ana nu mai doarme asa de mult, are nevoie de atentie, e 90%timp in bratele mele si tb sa nu o neglijez nici pe fetita mare.


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Mirabela, nu stiu daca soacra ta a avut tot cancer la san.
La mine nu pot spune decat ca a parut ca scoaterea sanului a insemnat scoaterea tumorii (adica sper sa aiba margini clare) si ca au scos ganglioni axilari. Acolo o sa se vada doar microscopic ce si cum.
Si noua la mama dupa operatia de cancer ovarian ne-au spus mai multe si nu de bine. Dar acolo se vedea ce si cum clar.Aici ganglionii aia sunt marea problema si doar raportul o sa spuna ce si cum

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara dragi mamici

Va multumesc ca m-ati linistit cu simptomele lui bebe, credeam ca ar fi dentitia (deh, sper si eu sa am un baiat precoce rau:)) ), dar de fapt brotacul a facut caca de doua ori dupa baita, dupa care n-a mai facut nazuri la san, a papat linistit. Dar pumnisorii tot si-i suge si tot saliveaza. Deci e tipic varstei, nu-mi mai fac griji

Aseara, dupa cele 2 reprize de caca, credeam ca bebe va dormi ca un prunc. Dar nuu.. a continuat seria scremetelor si scancetelor. S-a trezit prima oara la 00.20, a dormit apoape 3 ore dupa care la 2, la 3, la 4 iar de la 5 n-a mai vrut sa doarma pana la 6 jumate. Noroc ca tati l-a luat in sufragerie o ora jumate de dimi si am mai dormit, ca eram praf.

Faza care nu-mi place la mine e ca devin asa nervoasa cand sunt obosita si parca sunt cu bebe pe pilot automat, nu mai simt dragalasenia aia obisnuita, parca sunt ca o poama acra Deci somnul e f important ca sa fiu linistita si sa-l rasfat pe bebe ca pe un print

Olivia, nici al meu nu vra suzeta, ca am incercam vazandu-l ce molfaila este, i-am dat una din DM. Voi ce suzete bune imi recomandati? De la primii pasi nu vrea, iar pe cea de la dm mi-o accepta cu greu. Aseara nu a vrut. Asa am observat si eu cu programul, daca Matei sta streaz mai mult de 2 ore devine tare irascibil.

Anka, si eu ma simt cam deprimata la gandul ca o sa-mi ia o groaza sa-l infofolesc pe bebe si pe mine ca sa iesim un amarar pe sfert de ora.

Da chiar, bebeii cat se tin afara cand e frig? in conditiile in care nu ninge, nu bate vant &co?

Mirabela asa am citit si eu, ca pot aparea cu o luna doua inaintea aparitiei primului dinte, si cum primul poa sa apara si de la 3,4 luni... Eu i-am analizat gingia cu un deget curat si am zut ca are doua puncte mici albe pe gingia de sus, si le simt la mana. Cine stie? Totusi, ieri cred ca a fost pb cu kk, sa faca el de doua ori dupa baita, nu s-a mai intamplat. Sa vedem, ca si azi a fost cam scancit. A facut o data kk, ieri a facut de 3 ori.

Apropo, si al meu plange cand ii pun caciula, dar dupa se remneaza si tace. Cred ca-l deranjeaza gestul, ca-i greu sa pui caciula cand nu-si tine bine caputul

Si lui Matei i se infunda nasucul spre dimi si chiar ii ies mucisori cand aspir. Nu stiu ce sa fac, ca asta ii afecteaza somnul spre dimi. Dupa ce-l aspir il apuca zambetul si nu mai doarme vreo 2 ore. Dar am vazut ca doarme mai mult dimineata cand n-are probleme cu nasucul.


Fetelor, l#m-ati pus pe ganduri cu intoarcerile. Cred ca-l mutam pe tati sa doarma la margine. Momentan bebe doarme cand la margine, cand in mijloc dupa cum suge. La margine e si patutul lui, ca e chiar langa al nostru, dar cu jumate de corp sta afara, cum ar veni. Nu-l pun eu chiar la margine, dar cine stie Oricum, sunt convinsa ca faze d-astea se intampla, n-avem cum sa fim nonstop cu mana pe ei, sa-i protejam. Facem si noi ce putem.

Carmen, felictiari pt o#intoarcere. Boracul inca nu m-a suprins cu vreo zbenguiala, decat ca da in jucariile dela carusel cu manutele. Uneori involuntar, alteori voit.

Revin, ca sde foieste in pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Sf. Evanghelist Matei sa ii ocroteasca pe toti copilasii care ii poarta numele!

Am uitat sa va spun ca am luat suseta de la Avent si o accepta, dar la crizele de colici sarmanul, nici sanul nu il poate tine bine, daramite o suzeta... Deci Stelutz, incearca de la Avent. Inainte si eu tot de la Primii Pasi incercasem si nu o tinea nici macar cateva secunde.

Apropo de sani moi, mi-i simt si eu moi de cateva zile. Sa ma ingrijorez? Pingu mic tot suge si cere de papa ca de obicei la 2h-2.5h ziua si noaptea intre 2h-3h, depinde de domnii coliciosi.

I-a trecut roseata de pe piciorus. Invatatura de minte imi este!

Mami.ilinca, nu iti raspunsesem, am scapat cu bine de fire, e un pic tare zona, dar pare sa se vindece bine. Off, sper sa revii curand, altfel mi se face dor si vin peste tine cu pingu mic sa te ajutam

Voi cum stati la capitolul burtica? S-a retras de tot? Sau..?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, sanii moi nu inseamna ca nu ai lapte.La mine insemna ca s-a reglat productia. Nu am avut sanii pietroi decat dupa vreun puseu de crestere daca dormea el prea mult noaptea si nu apuca sa suga mai des.Dar in rest ai mei erau 'fleasca'.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput