Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Aaa, mi-am mai amintit ceva, intr-o zi cand ma durea rau capul, am baut 2 ceaiuri de tei si a dormit toata ziua aproape, oare de asta? Mai tarziu mi-am dat seama. Se zice din batrani ca la baietei nu se da ceai de tei ca nush ce se intampla, nu mai tin minte ce...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia am vazut pozele tale, Maya e superba, e dulcica foc! M-am indragostit de ea, m-a topit... in vreo 2 poze seamana cu Frichi, cum se incrunta ea. Si tu ai niste ochi deosebiti, vad ca Maya seamana mai degraba cu tati. Nu pare chiar trasa prin inel, are ceva chishcutze pe ea.

Carmen l-am vazut si pe Paul, are ceva perisor, al meu e chelboshel, nu prea are par. O sa fie tare mandru cu asa surori! Oricum el o sa fie rasfatatul casei, asa-i? Imi place poza cu ei trei, fain cu 3 copii dar cred ca-i si greu cateodata.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna buna! Dau un ceai de fructe de padure

Ce de activitate mai fetelor! Andreiuta,mami.ilina,mirabela, mercic de intrebare. Suntem binisor, am invatat orele de colici pe care putem sa le calmam doar cu tzitzilica.

Mirabela cica ceaiul de tei le-ae "calma" obiectul muncii si de aceea nu beau baietii/barbatii ceai de tei. Eu una, nu prea cred.

Sunt f suparata, pe mine! De dimineata l-am lasat cu foenul langa el cat am mancat si nush cum a reusit sa te intoarca si sa se miste fix in el caci la 1h dupa ce oprisem foenul si pingu mic dormise s-a trezit cu un planset nemaiauzit de mine pana acum. Am zis sa il schimb si sa ii dau de papa. Ce credeti? Are un piciorus rosu... S-a ars baiatul... Asa am aflat eu ca dl Falcuta se intoarce deja de pe o parte pe cealalta. L-am dat cu un gel eco de aloe vera si l-am lasat doar in body cu maneca lunga si sosetele. Sunt o mama iresponsabila!!!

Nu prea imi arde de scris. Va pup si sper ca sunteti bine



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana of, mititelul de el, se mai intampla si din astea, niciodata nu trebuie subestimati. La D pe la 3-4 luni, am adormit in pat cu el dupa ce l-am alaptat si el s-a frichinit pana a cazut din pat si l-am cules de jos. Tare m-am mai speriat atunci si mult timp mi-am facut mustrari de constiinta.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela imi place de tine. Daca noi nu ne-am invrednicit, te-ai conversat tu cu tine si cu Mirabela :)))
Multumim de aprecieri. Si pe mine ma surprinde cat de expresiva e de mititica, ce fete poate sa faca, cum se incrunta, se mira, se intinde etc
Am fi vrut si noi sa ma mosteneasca pe mine la ochi, dar asta e, o acceptam si asa :))))) E fata lu' tata clar! De la mine vad ca a luat doar gropitele din obraji cand rade.

Noua datorita culcatului de aseara de la 10 in loc de 12-1, ni s-a modificat programul azi. Nu s-a mai trezit la 10, ci la 7.30 si la 8.30 i-am facut un bibe de lp ca nu ma mai intelegeam cu ea. Se pare ca azi va primi fata 4 bibe in loc de 3. In prima luna a luat 500g, in a doua 1500g, a recuperat fata cu cele 3 bibe de lp/zi. Aseara a avut 2 somnuri de 3h, apoi de cate o ora si jumatate, insotite de scremut si finalizate la 7.30 cu kk. La 8.30 iar a facut si dupa lp a adormit o ora si jumatate. Acum doarme iar de 20 minute. Am observat ca ideal pt ea e sa stea treaza 1,5-2 ore. Deja la 2 ore miorlaie de somn. Daca trece mai mult e de rau, ca de oboseala prea mare nu mai adoarme cu orele. Asa daca o iau la leganat de la primele miorlaieli, adoarme in 15 minute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Offf, Kytanutz, imi pare rau, eu las foehnul jos pe covor si am observat ca din cauza suflului de aer se misca, se invarte singur, incet, dar se misca.
La boroboate ma inscriu si eu cu una: odata am incercat sa ma ridic din pat de langa ea, usor sa n-o trezesc si i-am dat cu cotul in cap. S-a pus pe un urlat cum b-am mai auzit. Dupa ce ca am lovit-o, s-a si speriat saracuta ca dormea linistita.

Eu o culc la perete si cand o pun in partea cealalta, o pun la mijlocul patului si prefer sa stau eu mai inghesuita. Ar trebui sa faca vreo 2-3 rasuciri complete ca sa cada si nu stie d-astea As lasa-o numai la perete si sa o pun cand pe o parte cand pe alta, dar trebuie sa fie cu fata la mine, si nu de supt, ci pentru ca in somn isi intinde mainile si daca nu ma simte se trezeste. Am observat ca daca doarme in patut ii ingheata mainile de sunt sloi cand le ating. Cand doarme cu mine le are calde, probabil ca se incalzeste de mine, ca tot pe afara cu ele sta.

Si se pare ca e iar mucioasa! De cateva zile i se tot infunda nasul noaptea, face niste zgomote in somn de ma dispera. Am inceput sa-i pun Humex cu apa de mare si Colargol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Si pingu mic cel mai bine doarme langa mine, daca adoarme si cu capul pe san este cel mai fericit. Aproape ca uita si de colici de de tot!

Mirabela, eu am observat ca atunci cand nu beau suficiente lichide imi simt sanii moi. Ceai de lactatie beau cam 3 cani pe zi, o cana are 330 ml.

Apropo de asta, cam pe cand sa astept reglarea lactatiei?

Oli, oof, cate emotii! Acum inteleg si eu vorba aia "Numai mama sa nu fii" Ma gandesc ca proasta cum sa fac sa ii fie bine. Cateodata uit complet de mine, dar pe de alta parte nu vreau sa ma neglijez si sa nu fie pingu mic mandru de mine. Na de ma intelege si pe mine!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai mai fetelor, ce e linistea asta pe-aici?
Ia sa facem o prezenta cu ce-mi aduc aminte: Lulutza, Daniela, Andreea, Oana, MamiIlinca, Moro, Marikaki, Adriana

Ma opresc ca s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola, Mirabela, da e cam rasfatat Paul, fetele il vor in brate tot timpul. Cum vin de la scoala arunca ghiozdanul si il vor in brate.
Putin nu imi place ca Ana are impresia ca poate face tot ce fac eu si o mai surprind ca il tine cu o mana si ma cam tem. Oricum, daca e musai sa ma duc pana la baie sau fac ceva am cu cine sa o las.
Astazi l-am pus si eu pe Paul dimineata pe burta si s-a intors pe spate . Eu il tot puneam pe burta si e zbang pe spate haha.
Astazi a fost o faza nostima: l-am schimbat de scutec si analizam produsul, obsesia mea cu coloarea si consistenta, el s-a uitat lung la mine si a inceput sa chicoteasca de parca spune "ce faci mami"?
Olivette, cu oboseala am observat si eu ca daca nu il culc cand ii vine lui somnul si mai aman din diverse motive, e super nervos si agitat si adio somn linistit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Asta cu trecutul 'pragului' de somn si irascibilitatea se aplica la toti copiii, inclusiv la cei mari. David nu mai doarme demult dupa amiaza in weekend.Zic in weekend pentru ca in timpul saptamanii la gradi nu are nici o treaba. Si daca face in weekend activitati care il solicita mai mult fizic sau intelectual, deci oboseste mai mult, pe la 5-6 dupa amiaza nu ne mai intelegem deja cu el.Crize, isterii, raspunsuri obraznice.Si e greu de calmat in situatia respectiva.
Asa ca pana cand se vor ''emancipa'' si vor replica ''nu mi-e somn'', eu zic ca :la somn la primul si cel mai mic semn

A salvat cineva linkurile puse de Lalu parca (cu tipurile de plansete)?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput