Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, va scriu rpd pana nu se trezeste brotacul ca se foieste in pat... azi ca niciodata, a motait de multe ori, si n-a vrut sa pape. Suge de cateva ori si plange la san. cu biberonul de lp e aceeasi poveste, molfaie tetina, suge nitel si plange. am incercat, deh, ca poate nu-mi era bun laptele... iarasi m-am indoit degeaga. m-am jucat nitel cu tetina de la bibe in gura lui, sa-l ademenesc, si-am vazut ca-i place cand i-o trec peste gingia de sus... rade, desi in rest plange sau motaie la mine in brate! de vreo 3 zile am remarcat ca-si suge pumnii si are salivatie mai puternica. poate fi vorba de primele simptome ale dentitiei asa devreme??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hai ca pana la urma mesajul de mai devreme l-am scris dupa ce l-am luat pe bebe in brate... a mancat fara plansete prima oara pe ziua de azi si am vazut cat lapte avea in gurita, deci nu-i pb cu lm. Acu iar l-am pus in patutul lui ca suntem dupa baita. Il aud cum plescaie, azi l-am scos afara si era numai cu gurita deschisa si-si tot scotea limba, tot molfaia. Cand il pun pe umar imi molfaie umarul chiar daca e imediat dupa masa. In mod normal as fi zis ca e mort de foame, de cauta cu gurita, dar stiu cum face candii e foame si acum se poarta altfel.. in mod normal ar fi infascat biberonul si gata... dar a plans si la el. Nici colici nu par a fi, kk a facut...

Vicky, galma de sub san la bebe a avut-o si Matei. Pediatra mi-a zis ca e criza congenitala si sa-i pun comperesa cu rivanol. Dupa 2 comprese lasate cateva ore umflatura aceea de sub mamelon disparuse.

Cat despre ochisorul care curge, nu mai stiu cine povestea, scuuuze ,si lui Matei i-au curs ambii ochi cu galben si se inrosise nitel pleoapa... daca nu stergeam imediat secretia devenea o coaja galbuie. Pediatra mi-a zis ca-i conjunctivita capatata din maternitate, care a debutat finut, doar cu secretii incolore si mai apoi a evoluat, si mi-a dat solutie de oxacilina care se prepara in farmacie, i-am dat de 5 ori pe zi cu ea timp de o saptamana, iar acum are ochisorii curati si uscati.

Carmen, si al meu face cojite pe fata, dar doar in zona sprancenelor, iar acolo se umple de coji... se pare ca uleiul pe care-l folosesc isi face efectul pe tot corpul, dar mai putin acolo. Nici eu nu stiu cu ce sa-i mai dau. Am vazut ca uleiul l-a scapat si de bubitele rosii pe care le avea. Sa vedem cum curat si zona sprancenelor sa am si eu bebel de reclame :))

Raluca, multa sanatate!

Mirabela, ai un baiat tare perseverent si inteligent!

Kytanuuuuutz, ce-ti face pingu jr? Tot cu nazbatii te tine in priza?

Olivia, ce avatar de poveste ai!

Ah, cat despre caciulita, eu i-o pun dupa baie si i-o dau jos la prima trezire. Dar i-o pun mai mult simbolic asa, ca sta cu urechile descoperite. :))

Ce ma enerveaza pe mine, cand ma intalnesc pe strada cu cineva si baga mana in carut sa-mi infofoleasca mai bine baiatul

Mamicile cu ascultatori, ma bucur pentru fiecare in parte ca n-aveti batai de cap, iar bebelusii papa si dorm bine Al meu macar, o zi papa si nu doarme, alta doarme, dar nu papa si plange de foame :)) Macar nu-s toate combinate. Las ca ne facem si noi mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare si de la noi.
Multumesc MamiIlinca si Stelutz de aprecieri. Si mie imi plac de mor pozele de la botez.

Mirabela, David e maxim ca de obicei!

Stela, stiu de la piersicute ca pe la 2 luni bbi incep cu molfaitul si salivatul mai puternic. O sa urmeze etapa si cu bagatul ambilor pumni in gura, si nu de foame. Si Maya imi molfaie umarul dupa masa, cand o legan culcata la orizontala, adoarme molfaindu-mi bratul. Am incercat cu suzeta, dar tot n-o vrea.
De vreo 2 zile si-a stricat programul de zi. Isi face doar primul somn si din al doilea maxim o ora. Se trezeste si e f irascibila. Aseaea a stat treaza de la 7.30 la 12.30. Azi la fel, s-a trezit la 7 si incredibil a adormit la 10, in zgomot de foehn, evident. Sa vedem cat doarme!

Profit si eu si ma bag la somn ca nu se stie ce ma asteapta. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

Multumesc de lamuriri fetelor,sa stiti ca se mai uita din chestiile astea de la un copil la altul,sunt o groaza de informatii si dupa atata timp intre ei...imbatranesc si eu si ma lasa memoria
La David au iesit dintii f devreme ,pe la 4 luni,de ma certam cu pediatra ca ea zicea ca fabulez ,dar mai devreme de atat nu am auzit ,isi descopera si ei mainile si le molfaie ca sa mai treaca timpul
O zi usoara s-aveti,noi cred ca sarim peste plimbare ca e taaaaaaaaaare frig,om vedea pana la pranz dar nu cred ca se mai incalzeste .De-acum sa vezi depresie pe mine daca nu ies...Am fixat si noi botezul pe 1 decembrie,o fi post dar nu mai astept pana dupa Boboteaza,gata e stabilit,In afara de bunica mea nu posteste nici un invitat,deja m-am informat si nici cu dans nu se lasa,m-o ierta doamne-doamne.Va pup si va citesc in continuare sa mai aflu noutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Paula ma vad pe mine cand povestesti de Roli al tau, asa facea si al meu baletul la san. Sa stii ca acum s-a linistit, probabil tot burtik era, cel putin la noi. Eu zic sa ai rabdare ca o sa treaca si la tine. Asa faceam si eu, il ridicam, il calmam si apoi sugea.

Sunt asa de fericita ca a inceput sa accepte sanul drept la fel ca si stangul, i l-am bagat pe gat mai des si cand era flamand si saracutul n-a prea avut ce face.

Carina lui Frichi i-a dat Tobrex insa nu l-am folosit, ii faceam masaj la fiecare alaptat si i-a trecut asa. Ii faci masaj? La noi a facut minuni si in 3 zile nu mai curgea, i-am facut inca vreo 2 sapt, n-am mai avut probleme de atunci.

Apa in urechi a intrat la ambii, multumesc lui Dzeu, n-am avut otita pana acum. Otita se face cel mai frecvent de la secretiile din nasuc care nu se elimina, asa ne-a spus orl-istul de multe ori.

Stella al meu de multe ori scoate sanul din gura si baga pumnii, nush de ce. Mai nou adoarme dus, desi e satul si peste 10 min are pumnii in gura, daca se poate amandoi. N-as putea spune de ce, lui D i-a iesit primul dinte la 8 luni. Am inteles ca simptomele pot aparea devreme, chiar daca nu-i ies acum, insa cresc in interiorul gingiei si ii deranjeaza.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella eu as zice ca-i burtik de vina, mititelul de el. Exact asa face si al meu de cateva zile, molfaie tot, o fi la puseu sau e specific varstei.

Caciulita dupa baie f putin ca urlaaa de mama mama. Noi chiar avem problema cu caciulita, de 2 ori m-am intors de afara ca urla de mama focului, destul de greu mi-am dat seama ca era caciula care nu-i place DELOC. Era mancat, schimbat, ii era somn si din momentul in care i-o puneam iesea scandal in familie. Intr-o zi i-am pus un fes ca am zis ca-l deranjeaza la gusha, ca slava domnului, avem de unde, si tot a urlat de zici ca-l tai.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Dimineata la tv a fost un reportaj cu vaccinul BCG antituberculoza, cica ar fi adus din Danemarca si are multe efecte secundare care apar pe la 2-3 luni, printre care adenopatie (inflamarea ganglionilor) sau chiar tuberculoza, copilasii fac boala de la el. Ar fi multe cazuri, asa ca, daca vi se pare ceva suspect sa mergeti urgent la dr.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana voi ce faceti, sunteti bine?

E frig si la noi azi, e mai greu cu plimbarile, probabil nu vom sta mult afara.

De vreo 3 zile nu am mai baut ceai de lactatie pt ca nu am mai gasit in zona unde stau eu, vreau sa va spun ca a scazut lactatia, sanii sunt moi si nu mai curg, Frichi papa mai des, deci la mine clar ca ajuta ceaiurile astea. Ieri mi-am cumparat, sa vad de acum cum e.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Anka in ce zona stai, poate ne vedem intr-o zi.

Anamaria poate imi trimiti un pm cu nr tau de tel, cand mai vin prin Mircea si e frumos afara poate ne vedem in parc.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Daca nu e nimeni pe aici macar sa termin eu pagina.

Frichi doarme, in ultimele 2 nopti si lui i se infunda nasucul pe la 5-6 dim, nu scot nimic din nasuc.

Pt regurcitarile frecvente, eu i-am pus salteluta la patut in plan inclinat si e super ok, Frichi are perioade cand regurciteaza, nu stiu sa leg de ceva anume. I-am pus o patura sub saltea in dreptul capului. Care dormiti cu bbei in pat, se poate face si in pat un plan inclinat, totul e sa fie drept pt coloana lor, nu cu perna ca nu e recomandata.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput