Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

salut fetele

Sunt cu Roli in brate,mai nou,de cateva zile numai asa doarme,daca-l pun jos se trezeste si plange
L-am infasat intr-o paturica moale si face nani cu caputul la mine pe umar.scriu cu o mana.nu-i bai,bin ca doarme.
cam de 2 ori pe zii,plange la san,il infasez.il leagan,se linisteste,atipeste putin,se trezeste,vrea din nou la san,papa,ragaim si tot ramane in pozitia aia si adoarme
De ex ieri asa tare a plans,vroia la san,il puneam si nu prindea bine,sau nu-i venea cat de tare vroia sau ii venea prea tare si se ineca,pe loc incepea sa planga asa de tare si cu atata jale ca mi-i se rupea sufletul de mila
Prima data cand a plans asa tare a fost alaltaieri noapte pe la 12,am vrut sa-i dau sa pape si a inceput sa planga,asa ca l-am pus pe pat,ca sa-i dau sa pape culcata si dintr-o data s-a pus pe un plans de m-a speriat,am inceput si eu sa plang de mila lui si ca nu stiam cum sa-l ajut,asa ca s-a trezit din somn sotiorul si l-a luat in brate si a reusit sa-l calmeze,mi l-a dat inapoi si a papat,a adormit vreo juma de ora si a inceput iar cu urlatul,dar am reusit sa-l calmez repede cu tzitzi si asa a si adormit la mine in brate de mi-a fot frica sa-l pun pe pat,dar l-am pus si a dormit bine inca vreo 3 ore,s-a trezit,a papat bine,fara plans si a mai dormit vreo 2-3 ore
asa il apuca de vreo 2 ori pe zii
mi-a venit ieri wrap-ul,l-am spalat,dar trebuie sa invat sa-l folosesc
nu mi-i se pare greu deloc,numai ca trebuie perfectionata tehnica inainte de a-l pune pe bebe
L-am pus p pat mai inainte si a inceput sa se foiasca,asa ca l-am luat in brate inainte sa se trezeasca.
bine ca am apa si un mar langa mine(sunt la pc)

ma apuc sa citesc restul
va pupamsi pe mamici si pe bebici
sa aveti o zii faina si usoara



Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Raluca si cum ai recoltat? Ca la Paul e imprastiat si absorbit in tot scutecul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anka, BCG-ul se face in maternitate in umar si bubita rosie e de bine, inseamna ca ii coace. Sa nu sperii cand vezi coptura, asa trebuie. Maya a facut asa de la o luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Elfica nu trebuie sa te sperii pt ca Bogdan nu numai ca fornaia, noaptea se sufoca si nu se eliminau secretiile, rar a varsat, dar nasucul era mereu curat, azi noapte i am facut aerosol cu flixotide ca nu mai respira si dupa cateva ore elimina secretii si pe nas si pe gura. Nu cred ca la Simona e asa grav.
Mihaela Nici eu nu i pun caciula decat afara, daca e foarte frig. Otita nu se face de la exterior ci de la interior de la viroze respiratorii in general, la copii se poate face si daca mananca (sug) culcati pt ca lapticul ajunge in trompa lui Eustachio. Eu nu cred nici in povestea cu „te treage curentul„ stau de cand ma stiu in curent si n am nimic,in occident iti rad in nas daca le spui asa ceva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carina la mine s-a reglat lactatia si sanii nu mai curg si nici nu se intaresc, programul e cam acelasi de ceva vreme, cu timpul se va regla si la tine daca bb isi mentine programul asta. Eu as zice sa storci noaptea dar nu de tot pt ca cresti productia, ci doar cat sa detensionezi sanii.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumesc fetelor pt aprecieri, da, am un cumintel la casa!

Olivia ii zic Frichi pt ca toata ziua pedaleaza, are norma la frecat din picioare si nu se lasa pana nu si-o face. Activitatea lui de baza e frichineala.

Adrianadana la mine a trecut sangerarea din canal destul de greu, vreo 3 sapt. Am alaptat asa dar probabil nu curgea asa mult ca la tine.

Intrebare: aveti de gand sa faceti vaccinul pt Rotavirus? Ma bate gandul sa-l fac, cu David am avut mari probleme, la 8 luni a facut si am ajuns la spital, dezhidratat, cu perfuzii, nasol... am vazut ca si fetita Andreei Marin a facut recent si promoveaza acest vaccin, vrea sa-l introduca in schema gratuita de la stat. Voi ce ziceti?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sa va zic faza, dimineata David nu voia sa mearga la scoala (l-a certat doamna ieri ca a fost nitel obraznic) si gasea motive sa nu se duca.
El: mami, ieri am tusit tare in timpul orelor si dna mi-a spus sa nu mai vin azi ca deranjez orele;
Eu: hai David, eu nu am vazut sa tusesti deloc, nu mai cauta motive;
Dupa 5 min
El: mami, ma doare capul si nu sunt in stare sa merg la scoala;
Eu (deja nervoasa si expeditiva ca aveam de pregatit una alta si era tarziu): hai du-te si te mai gandeste, ce mai ai acum?
Peste alte 5 min
El: mami, m-am gandit, ma doare burta!


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Astept sa se trezeasca printul si am zis sa intru sa vad ce s-a mai scris. Azi noapte iar a dormit pana la 4 si m-am trezit ca am udat tot patul avand in vedere intervalul mare intre alaptari.

Elfica, am incercat la un moment dat cu cateva picaturi de lapte in ochisor dar nu m-am convins de efect. Noi suntem acum la a patra tura de tratament cu Netacim. Trece cat de cat dupa tratament si iar revine scurgerea aceea galbuie. Ieri am fost si la oftalmmolog si ne-a pus oficial diagnosticul de canal infundat. Ne-a dat si el tratament cu Netacim pana se termina flaconul, ceea ce mie mi se pare tare mult. Cred ca merg mai departe pe varianta 5-7 zile si apoi pauza si tot asa. Sper sa scapam pana la 5 luni ca daca nu se pare ca e necesara interventie din partea medicului si tare nu vreau asta.
Legat de secretii si noi am avut si dupa cum ii scriam Adrianei am rzolvat cu sprey Physiomer (este ceva apa de mare dar tub mare care sufla c presiune puternica apa in nasuc si scoate pe cealalta nara mucisori). Nici noi nu scoteam nimic cu ser dar cu sprayul asta cand aspiram dupa ieseau nu gluma. Ne-au trecut mucisorii cam dupa 10 zile de tratament. Acum dupa vreo 2 saptamani fara mai apar asa si i-am scos ieri dimi si m-am gandit sa bagam sprayul asta o data la cateva zile. Eu am observat ca i se fac mucisorii dupa diminetile cand sta si tot impinge ca atata se tot streseaza si parca singur isi scoate ceva din fundul gatului.

Carmen, da m-am gandit si eu la muls dar simt ca am nevoie de somnul ala intreg s ama odihnesc si nu m-as trezi. Eu la muls oricu nu scot tare mult, probabil 60 pana in 80 ml.

Vicky, Doamne ajuta sa fiti bine!

Mihaela, chestia cu apa in urechi o stiam si eu dar la ambii copii le-a intrat si nu a fost nici o problema. Cel putin pana acum.
E tare soacra ta, ce sa spun cu supita. Chestia cu lamaia ne-a spus-o si noua mai multa lume, chiar si pediatra la fetita si pot sa spun ca am incercat-o dar nu a avut nici un efect.

Anka, in maternitate se face sus pe brat vaccinul anti TBC care trebuie sa coaca si sa lase o cicatrice apoi.

Carmen, si ALex are cojite mici dar inca nu sunt la stadiul deranjant. AM zis ca mai astept s avad cum evolueaza. La fetita am apela la ulei de masline si au trecut cu el asa ca nu ma ingrijorez.

Raluca, multa sanatate copilasilor.

Mirabela, multumesc de sfat. Daca vad ca se mentine programul inca cateva zile cred ca asa o sa fac.
Eu nu cred ca fac vaccinul pentru rotarvirus.
Tare dialogul cu David al tau. Nu stiu de unde stiu ei sa inventeze atatea.

Va pup si revin pe seara

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, tare istet David al vostru, acum ii faceti fata dar prin liceu va fi mult mai subtil hahaha.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara gagici.
Am avut de citit nu gluma...
Sunt putin obosita,am avut musafiri de ieri...a trecut acum,ne reluam programul.

Nu retin foarte multe din ce am citit,dar raspund si eu sa vad ce imi mai amintesc.

Caciulita nici eu nu ii pun dupa baie.Strainii intr-adevar rad cand aud de curent si spun "ce inseamna curent?Nu exista asa ceva."Caciula primeste doar afara.Si nu dita caciula de blana.Cea mai subtire caciulita pe care o am eu.

Mirabela,copilul meu este copia fidela copilului tau.E la fel de cuminte.Chiar ma gandeam sa ma duc la dr sa nu aiba ceva.Mi se parea ca e prea lenes.Doar sa doarma si sa manance.Nici eu nu prea am zis de cumintenia lui,din respect pentru celelalte fete care au copii mai nazdravani.

Faza cu supita la 2 luni e maxima.Eu zic sa ii dai direct o shaorma :)))

Pupici mamici si bebici !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput