Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vickiy spune:

Buna dimineata! Ne mai tineti minte? :)
Noi am avut o prioada mai plina: a venit bunica din tarile calde si a stat o perioada cu noi, duminica, pe 4 nov, am avut botezul lui Sebastian, pe 12 scaldusca... Duminica ar trebui sa mergem la biserica, la molifta...
In rest, ne luptam si noi cu colicii, cu kk (iese la 2-3 zile, desi nu e constipat); aseara i-am descoperit o chestie intarita sub un mamelon - i-am facut programare la medic, dar abia la ora 3 - stau ca pe ace pana atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vickiy

Buna dimineata! Ne mai tineti minte? :)
Noi am avut o prioada mai plina: a venit bunica din tarile calde si a stat o perioada cu noi, duminica, pe 4 nov, am avut botezul lui Sebastian, pe 12 scaldusca... Duminica ar trebui sa mergem la biserica, la molifta...
In rest, ne luptam si noi cu colicii, cu kk (iese la 2-3 zile, desi nu e constipat); aseara i-am descoperit o chestie intarita sub un mamelon - i-am facut programare la medic, dar abia la ora 3 - stau ca pe ace pana atunci...


E sub mamelon sau mai inspre axila? Se poate sa fie un ganglion inflamat de la vaccinul BCG...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Elfica, eu am zis ca nu mi se pare normal sa-i pun caciula dupa baie pentru ca impiedica parul sa se uste. Pai, cand il scot din cada ii pun caciulita de la prosopel in cap timp de 2-3 minute cat il tin in prosopel, astfel se absoarbe apa, apoi parul fiind asa mic si fin se usca in cateva minute. pana-i fac masaj cu ulei si-l imbrac, e uscat si parul.

Apropo de-o chestie ce-ai scris-o tu, cu urechiusile, am auzit si eu de curand teoria asta de la doua prietene. Cand am auzit-o pe prima (care spunea ca pana la 6 luni n-are voie sa-i intre apa in rechiuse la copil), n-am bagat asa de seama, dar apoi am mai auzit de la una (teoria ei spune ca pana la 1 an n-ai voie). Eu tot am continuat sa-i spal si urechiusile si sa-l las sa se balaceasca in mai multa apa in cadita, dar vroiam sa aflu si parerea voastra.

Si-apoi sa va zic si una tare, sa va incepeti bine ziua.
La fel cum patiti si voi, si la mine toata lumea incearca sa-si impuna stilul de crestere a copilului (in special mama si soacra-mea). Stilul mamei macar e unul mai pe placul meu (ma bucur ca asa m-a crescut :P) si in marea majoritate sfaturile ei au fost pertinente, dar soacra-mea...... Pe langa ca ma tot stresa cu imbracatul copilului, tot timpul cand vine mi-l impatureste in patura ca-i e frig copilului si-i trage patura in special pe cap, si-mi tot spune sa-i dau "o caita" pe cap sa nu raceasca (am 23-24 grade in casa), mi-a chiar adus o caciulita de bumbacel subtire ce se preteaza la purtatul in casa etc, ieri mi-a zis o bomba de era sa mor de ras. citez: "Ar trebui sa incepi sa-i dai lui Rares niste supita". Eu: "Cum sa-i dai supita? Are 2 luni abia. Pana la 6 luni copilul nu va primi altceva decat laptic". Ea: "Pai cum sa nu-i dai? Eu n-am zis sa-i dai sa manance, ci doar asa cate o lingurita din orice gatesti, ca sa se obisnuiasca cu gustul. Vezi, eu asa am facut cu Cristi (Sotul meu) si nu e pretentios deloc la mancare". Bietul sotul meu...ce viata de bebelus a avut :))). Aaaa, si tot ea mi-a recomandat sa-i pun copilului vreo 2 stropi de lamaie sa nu mai sughita, ca-l deranjeaza tare pe copil. Si el bietul de multe ori adoarme in timp ce sughite, asa tare il deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vickiy spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Citat:
citat din mesajul lui Vickiy

Buna dimineata! Ne mai tineti minte? :)
Noi am avut o prioada mai plina: a venit bunica din tarile calde si a stat o perioada cu noi, duminica, pe 4 nov, am avut botezul lui Sebastian, pe 12 scaldusca... Duminica ar trebui sa mergem la biserica, la molifta...
In rest, ne luptam si noi cu colicii, cu kk (iese la 2-3 zile, desi nu e constipat); aseara i-am descoperit o chestie intarita sub un mamelon - i-am facut programare la medic, dar abia la ora 3 - stau ca pe ace pana atunci...


E sub mamelon sau mai inspre axila? Se poate sa fie un ganglion inflamat de la vaccinul BCG...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso


E chiar sub mamelon si nu e de la vaccin, sigur. Sper sa nu fie nimic rau; poate se retrage. Dr de familie n-a stiut sa-mi spuna ce e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

Lamaie ii pun si eu pe limba o picatura,in 80%din cazuri a trecut sughitul pe loc.Si ma sughita ,de cateva ori pe zi,de eram stresata de-acum.
Fetelor,ce vaccin se face la bebe in maternitate??in umar cand se face?are o bubita rosie exact pe umar unde se face de obicei si ma tem sa nu fie vreun stafilococ,am trecut prin asta cu celalalt.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mihaela :))) pe vremea aia cred ca asa era, le dadeau sa manance de la cateva luni mancare solida. Imi aduc aminte de soacra mea ca imi zicea de al meu ca i-a dat sarmale de la 4 luni. Ca se lingea copilul pe buze cand mancau ei si ii era pofta! Si legat de figuri, sotul e super pretentios la mancare, asa ca n-a functionat sa-l invete de mic :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Anka, bubita rosie din umar e de la vaccinul din maternitate, si la piciu` meu acuma ii coace, de fapt deja i s-a desprins pielicica de deasupra. Nu te ingrijora, e normal sa puroieze putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

vickiy eu am avut la Ana asa dar era chiar sanul putin tarisor (cred ca avea 6 luni cand am descoperit) dar dr mi-a spus ca e hormonal si dispare si asa a si fost.
Adina oare ce mai faci? Am inteles ca ai necazuri cu catelul si cu socrul dar speram ca Bogdan e bine.
Lalu ne mai vizitezi din cand in cand, poate ne mai povestesti cum e Petru.
Lulutza mai stii ceva de Simonix?

Copilasii vostri au cojite in cap?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Vickiy la ce pediatru mergi?
Anka, dupa cum au zis si fetele asa trebuie sa se prezinte vaccinul, asta inseamna ca "a prins".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Buna fetelor,
Carmen si noi avem probleme cu kk.Bebe de cand l-am nascut face 9-10 scaune pe zi doar ca la un moment dat si-au schimbat consistenta si culoarea am facut coprocitograma si i-au iesit leucocite si mucus apoi am facut coprocultura si nu ia iesit nimic.Noua ne-a dat debridat si smecta ,protectis si LP facut in supa de morcov s-au mai rarit scaunele si sunt mai tari dar inca ii fac lp in suc de morcov.Am dus si laptele meu sa fac lactocultura astept rezultatul.
Fetelor m-am saturat de mers la dr si cu bebe si cu cel mare care mi-a facut a doua pneumonie in 5 luni de zile.



Robert Andrei (15.03.2007)&Luca Stefan (29.09.2012)

Mergi la inceput