Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Salutare cu mult soare,

Imi pare rau ca nu apuc de niciun fel sa mai scriu, reusesc doar sa mai citesc. e greut cu 2 copii, vorba aceea:daca nu e Pic , e Poc
La botez a fost fff frumos, bebelusa f cuminte , a dormit dusa si a miorlait un pic la dezbracat . Seara a recuperat , nu mai reuseam s-o dezlipesc de titi , vreo 5 ore a stat lipita de mine
In rest , papam direct titi , la cererea ei, nu stiu de cate ori si nici cat, vad doar ca ia in greutate, are aproape 4500g.
Saptamana trecuta am fost la pediatra , avem de facut cateva examene eco , pt ca e prematurca, in rest toate bune.
Vaccinarea o s-o incepem dupa 6 luni si in niciun caz cele optionale.
Din amintiri:
OLIVETTE: pt 5 kg de fetita! avaarul e superb
KYTANA:ai scapat de fire? esti ok?Luca a facut deja 1 luna,la multe lunite!
MIRABELA:ce baiat cuminte ai tu...si noi ne lovim de crize de gelozie candaproiatii o intreaba pe Ilinca ''ce face surioara ta?, cum e? etc . nu o mai intreaba saracuta nimeni nimic de ea personal, of, ma doare sufletul cand o vad cum sufera.
ADRIANA:au pus fetele un link cu pompe de muls de inchiriatpoate te-ar ajuta o perioada sa nu mai pui bb direct la san, sanatate multa.
BOB:politia camerelorai fost totala

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

chitaie dra mica,revin, sper


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Adriana, nu stiu ce sa-ti zic ca n-am mai trecut prin asta, dar, parerea mea, mai bine ii dai lp si te linistesti un picut. sigur bebe se va bucura daca mami e fericita.

Eu iar scriu cu bebe p mine, cand il pun jos cauta sanul prin somn, da din manute si se trezeste, ii dau din nou sa pape pana adoarme bustean, ma retrag usurel de langa el si se scoala, iar in max 5 min plange

E oficial, doar eu il pot calma... statea la mama soacra in brate si plangea de mama focului. Eu mancam, am inceput sa-i vorbesc si s-a calmat desi era inca la ea in brate. Azi am fost p la mama o ora, mama soacra a ramas cu bebe acasa si a incercat sa-i dea bibe, crezand ca urla de foame, pana sa ajung eu acasa, dar nu a vrut biberonul, am ajuns eu rpd acasa si s-a calmat la san. Nu ma deranjeaza ca e dependent de mine, e chiar dragalas, dar e greu ca nu pot manca sau face un dus fara plansete pe fundal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivette, cum ai recoltat kk ca sa duci la analiza? Ma enerveaza culoarea kklului, e cand verde, cand verde cu maro, cand verde cu putin galben, dar mai mult verde si face multe scaune pe zi si uneori cam lichide. Alte problemute nu are, nu e plangacios mai mult decat normal, dureri de burta exagerate nu are. Ma duc maine la dr daca am timp ca e si ziua sotului.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, prima data am mers cu pampersul. Mi-a zis ca daca are mai putin de 24h pot preleva de acolo. A doua oara mi-au dat un recipient cu gel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Olivia, am vazut pozele pe picassa, Maya e o dulceata de copil. Sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci, Carmen!
Si eu ti-am vazut minunile de copii. Niste frumosi toti!
Kytanutz, chiar ca Luca pare asa linistit si cuminte iti vine sa-l mananci. La fel si dragonita Iris. Nu se vad delic flacarile :)) Foarte frumos tortuletul de la botez, Bob!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Hop si eu in ceas de seara. Va rog sa ma ajutat si pe mine cele care ati avut acesta situatie: se pare ca Alex doarme tot mai bine noaptea (ma vazut ca sunt si altii la fel) si ma bucur de asta ca doar asta vroiam. Problema mea sunt sanii. Aseara a terminat cu sanii pe la 21 (apoi a primit supliment ca pe seara am laptic putin) si a dormit pana la 4, cand daca ii dadeam suzeta sigur mai dormea. Dar eu aveam sanii pietroi si deja stateam eu treaza asteptand sa se trezeasca el. Voi cum faceti? Va treziti noaptea si va mulgeti ca asa nu mi se pare ca realizez nimic daca piciul isi scoate masa de noapte si eu tot nu ma odihnesc. Ba mai mult, daca ma mulg ma trezesc de tot si nu mai adorm la fel de repede inapoi ca si dupa ce suge.

Kytana, nu stiu ce sa zic cu mitul legat d ealimentatie si colici. SI eu am fost de parere ca e un mit dar acum nu mai stiu ce sa zic. Asa mi-e de pofta si mie de fructe si sa mananc zacusca sau castraveti murati sau o supica de fasole uscata si multe altele dar nu am avut inca curaj. SI se pare ca de fiecare data cand m-am riscat la ceva am avut nopti proaste asa ca nu stiu ce sa mai zic. Parca decat sa nu dorm noaptea mai bine ma privez de niste alimente. O sa incerc inspre 3 luni. SPer sa fie ok atunci ca vin sarbatorile si nu stiu ce ma fac daca trebuie sa ma uit la unele mancaruri si nu le pot manca.

Legat de programul copilasilor eu pot s zic urmatoarele: Bebe ALex se culca seara pe la 10 si se trezeste intre 2.30 si 3.30 (sau chiar 4) pentru prima masa. Apoi doarme cel purtin 3 ore de la masa de noapte si se trezeste intre 6-8 pentru masa 2 dupa care mai doarme 2 si uneori chiar 3 ore pana la masa urmatoare. asa ca in jur de 11 mananca iar. Inainte de masa asta si dupa de obicei avem joaca si apoi program de plimbare unde doarme iar. De aici incolo nimic nu mai e fix. In functie de cat de bine a dormit noaptea si somul de la 12 mai urmeaza inca 2-4 mese pana la sfarsitul zilei. AM avut si situatii cand a dormit d ela 12 la 17 sau cand a dormit d ela 12 la 13.30 si atat. In a doua situatie are apoi cateva somnuri scurte de 10-20-max 45 de minute. In general adoarme singur. I-am facut un obicei sa ii dau suzeta la somn si se pare ca intelege cand i-o bag in gurita si de multe ori chiar o cere cand simte oboseala. Programul de plimbat in brate e la noi de pe la 17 pana pe la 20 la baita cand mai doarme un somna de 5-10 min in brate.
Alex sta la san intre 20 si 50 de minute.
Cam asta e programul nostru.

Mirabela, tare scump e Calin cum adoarme. Cam asa e so Alex doar ca de cele mai multe ori el cu suzeta adoarme. Mi-ai dat o idee sa il filmez in ipostaza asta.

Olivete, micuta ta imi aminteste de Maria mea. Doar ca ea nu avea probleme cu scremutul. Bine ca le are Alex.

Adrianadana, imi pare rau ca treci prin asa ceva.

Va pup si sper sa reusesc sa vad si eu ceva poze maine.
O noapte cat mai usoara!


Carmen, eu beau apa minerala cand mi-epofta fara probleme.





Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Nu am mai intrat cateva zile si am avut de recuperat, dar nu am reusit tot, abia am intrat in noul capitol, dar nu mai am timp decat de doua vorbe :)

Multumesc pentru indicatiile cu privire la uscator, tare as lua, dar am vazut preturile in link-ul dat de Kytana si m-am speriat! Mai mult ca o masina de spalat... Carmen, tu ce ai facut in final, ai luat uscator separat, ai luat 2 in 1 sau ai renuntat?

Despre lohii, mie prima data dupa nastere mi-a venit menstra la un an si o luna, a venit de doua ori si a treia oara a venit Simona in loc de menstra, desi eram siguri ca nu se intampla. Toata luna ne-am protejat, am zis sa terminam toate prezervativele din casa si apoi luam decizia daca sa vina sau nu bebe2, pe 22 ian. trebuia sa imi vina si cu cateva zile inainte simteam dureri de burta, eram sigura ca imi va veni, am renuntat la protectie si totusi atunci s-a "prins" Simonica noastra draga. Iar in lunile precedente nu ne-am protejat deloc si nu s-a legat, atunci a vrut Doamne Doamne sa ne trimita scumpica! Nu e regula, la cele care alapteaza putin sau deloc vine mai repede, cam dupa 4 luni am auzit, la cele care alapteaza exclusiv, cam la un an, un an si putin. Pana nu se termina lohiile, nu incepe nicio menstra, iar lohiile vin si pleaca o buna perioada de timp, nu e regula. Si pe mine ma enerveaza de mor, azi se implinesc 4 saptamani de la nastere si nu scap de ele. Abia astept sa scap de jena! Buricul i s-a inchis bine, macar de "buba" asta am scapat. Acum mai avem putin la un ochisor care din cand in cand mai elimina o secretie galbuie. Carinablanca: incearca sa ii pui lapte de la tine (daca alaptezi, ca nu mai stiu acum), doua picaturi in ochi si sa faci masaj la unghiul interior al ochiului, sus-jos. Se elimina secretia, iar lm are anticorpi, care pot rezolva totul de la sine. Daca nu se rezolva, mie mi-a indicat doctorita Netacim, dar eu insist sa rezolv fara medicamente, mai ales ca nu e grav, foarte putina secretie si din cand in cand. M-ati speriat voi (Adriana77) cu fornaitul, ca nu se rezolva de la sine, ca eu asa speram si nu am acordat atentie, vazand ca nasul e perfect curat, iar de fornait nu fornaie mereu. O sa incerc si eu sa ii pun ser si sa aspir, sa vad daca iese ceva. Daca nu, va intreb pe voi ce sa fac.

Mai vroiam sa spun despre caciulita dupa baie, ca spunea cineva ca nu ii pune deloc. Nu trebuie sa i-o lasi toata noaptea, ci doar cat sa se absoarba umezeala. Tu dupa baie nu iti pui un prosop si il lasi sa absoarba umezeala intai, freci putin si apoi usuci cu foehnul? Bebeii au parul scurt si cu fir subtire, se usuca repede, dar nu strica sa lasi 20 de minute, sa ii fie cald, ca se usuca imediat. Nu ai ce rau sa ii faci daca ii pui, dar daca nu ii pui, ai. Vine putin curent de la deschisul usii, spre ex., ii intra in ureche, unde a ramas putin umed si te trezesti cu o otita de toata frumusetea. Chiar daca il stergi in urechi cu prosopel pe pavilion si cu betisor cu opritor mai spre interior, tot ramane o oarecare umezeala. Eu nu am patit nimic cu cea mare si nici nu am evitat zona urechilor la baie, asa ne-au recomandat de la maternitate si nu am avut nicio problema. Dar caciula i-o pun si acum, la doi ani o perioada dupa baie, pana i se usuca parul.

Mai intreba cineva cand li se intareste capul. Difera de la copil la copil cand se inchide fontanela, stiu ca pana la un an ar trebui, dar nu se inchide la toti pana atunci. In functie de cum se inchide, pediatrul recomanda mai mult sau mai putin Vigantol/D3. Oricum, grija trebuie sa existe mereu, oasele sunt foarte moi. Si nu numai cele de la cap, ci toate. E bine sa nu puneti bebeii in fund sau in semisezut, sa li se pastreze coloana dreapta. Bine, pentru ragait nu cred sa fie probleme, am vazut si in maternitate o asistenta sau ce-o fi fost care scotea aerul din bebe cu bebe in fund si il batea pe spate sanatos (m-am mirat ce tare ii dadea in spate, mie parca nu imi vine sa dau asa). Eu alternez, o pun intai pe umar, daca nu merge, o pun pe picioare, in pozitia 3 din foaia postata de Kytana, daca tot nu vrea o mai manevrez si il da ea afara. Noaptea nici ea nu il scoate mereu, ca nu am rabdare, dar din cauza asta mai regurgiteaza si ma enerveaza ca uda in jur paturica si risca sa ude si hainele.

Ma duc ca s-a trezit zuza mare, bate la usa. A venit la mine in sufra. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Carinablanca, referitor la sani nu stiu ce sa iti zic, nu am eu fericirea de a dormi Paul pana la ora 4 prima masa (in schimb sunt mai mult decat multumita ca asa des cum se trezeste noaptea dupa ce mananca adoarme, nu trebuie plimbari si cantari). Daca as fi in locul tau cred ca m-as trezi sa mulg laptele pentru ca il pot folosi ulterior cand ii faci cereale la diversificare. Pe de alta parte sa nu iti scada productia de lapte si sa te trezesti ca ai din ce in ce mai putin. Sa stii ca eu pe 04 noiembrie am mancat sarmale, prea pofta imi era, si nu am observat sa fi dormit Paul mult mai rau.
Elfica pana la urma noi nu am mai luat, era in discutie pe cand trebuia sa ne achizitionam o masina de spalat, dar cu toata lumea ne-a sfatuit sa luam separat m de spalat si separat m de uscat am renuntat. Noi locuim la casa si e mai usor cu uscatul hainelor. Anul trecut am stat 6 luni intr-o garsoniera toti 4 pana cand am terminat casa si am fost foarte norocosi, chiar langa blocul nostru era o spalatorie din aia ca in America, self service, cu fise. Cumperi fise si iti hainele la spalat si uscat singur. Noi ne spalam hainele acasa si acolo mergeam doar sa le ducem la uscat. era super, ziua de miercuri puneam la spalat cam 4 masini si miercuri seara impreuna cu sotul le duceam la uscat. Nu se sifonau deloc, masinile de uscat erau destul de mari,noi puneam in 2, si aveau loc berechet sa se invarta fara sa se inghesuie si sifoneze. Nici nu era scump, daca nu ma insel plateam 10 ron pentru 1 h, deci 20 pentru ambele masini.
Olivette, eu nu am ce lua din scutec, ca se absoarbe totul . Oricum asta noapte a fost galben cu verde sau maro cu verde. Paul inca are scaune destul de dese. A avut si el o perioada cu un singur scaun pe zi dar acum are cam 4-5.



Mergi la inceput