Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olivia,prezent [pup
Am citit,ma bucur ca sunteti bine.Eu sunt indisppusa fara nici un chef de viata.Sper maine sa ma trezesc mai bine.
Va pup!

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mami.ilinca, Kytanutz, multumim de urari!

Kytanutz, ca si Oana, eu mi-am simtit sanii moi cand s-a reglat productia. Acu rar mi se mai intaresc sau sa curga. Dupa episodul ala cand am ramas seara fara lapte, cand eram cu pregatirile de botez in toi, din nou mi s-au facut sanii pietroi, au inceput sa-mi curga, asta dupa ce in prealabil se inmuiasera asa brusc si bebe tragea parca in gol (e ca o senzatie de arsura in tot sanii, ca si cum nu iese lapte, e o frecare in gol, eu asa am perceput senzatia aia suparatoare cand si bebe se enerva la san). Clar se dereglase ceva. Dar acu sunt din nou moi si cu lapte. Nu-mi fac griji pt ca i-am simtit asa moi mai mereu in luna a doua, iar bebe a luat 1,4 kg.

Bravo, Olivia pentru cele 1,5 kg luate!

Fetelor, eu l-am reimprietenit pe Matei cu patutul lui. Azi toate somnicurile s-au petrecut la el in pat, adormit intai la san, apoi pus in pat. Prima oara se trezeste dupa 5 min, dar la a doua incercare doarme cam juma de ora. Tot nu doarme mult ziua, dar macar o face in patitul lui. A avut 3 somnuri de cate juma de ora azi. In rest a stat treaz, ba pe salteaua de infasat la geam (il supraveghez sa nu cada), ba la carusel, ba pe mine, plangand de kk si colici. Am fost si in vizita la buni si strabuni. Acu doarme dupa baita tot la el in pat, dar la noapte il iau in pat cumine... vreau sa-l obisnuiesc treptat. Dar maine dupa trezirea finala, cand va vrea sa mai doarma il pun tot in patut. Si pana la urma poate va dormi noaptea la el patut, sa pot si eu sa dorm in tihna, sa ma misc si intind calumea.

Va pup, s-aveti o noapte cu cat mai putine treziri si zero plansete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor am reusit si eu sa citesc putin si sa scriu... Multumesc ca fetelor care mi-au raspuns, am scris si eu zilele trecute pe o hartiuta(ca nu ma ajuta memoria)cateva raspunsuri, insa nu am mai reusit si sa le postez...
Vad ca multi bebei au probleme cu fornaitul(la odiseea fetitei, nu era aceasta problema)...O fi anotimpul in care s-au nascut de vina?...nu stiu...Si bebe Ioan fornaie, mai ales dimineata si uneori mai scot ceva mucisori.Trebuie saptamana viitoare sa facem vaccinul si mi-e teama ca nu a trecut aceasta fornaiala.
In rest, bb Ioan a inceput sa manance mai bine, nsa nu satisfacator...il mai doare burta desi Debridatul si Infacolul i-au mai atenuat usor durerile.Am terminat administrarea celor 10 zile de calciu, insa barbita ii mai tremura, mai mult am vazut ca tremura si cand plange uneori.

Am vazut ca vorbeati de administrarea vaccinului pt rotavirus, eu nu-l fac, nu ma simt confortabil nici ca i le fac pe celelalte...
Stela eu cu fetita am incercat mai multe suzete, insa cele mai potrivite pt ea au fost cele de la Baby Nova, iar baietelului i+am luat la fel.

Pentru stimularea lactatiei am folosesc ceai de la Fares, insa de curand mi+am luat pastilute Galafor Forte de la Sun Medic, iar reyultatele au fost mai semnificative.Am folosit inainte si pastilute de stimulare Mami, insa la mine nu prea au functionat.



Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare!

Andreiutz, cine te-a indispus?

Stela, la multi ani lui bb Matei.

Mandra mea iar a adormit la 10. Cu foehnul, in 5 minute. Era rupta de somn, treaza de la 18.30.

Ma intriga de ce seara cand o pun in pat doarme fara sa se miste, iar ziua trebuie sa o tin numai pe mine. Cum o pun jos se trezeste si iar ma chinui s-o adorm. Si ea a fost azi agitata cu burtica. De 6 ori a facut azi, si normal, kk de lp, nu imprastiat! Sa speram ca a eliberat burtica si doarme bine.

Azi m-a suparat ca a vomitat de 2 ori. Cam 10-20ml, nu mult, si nu cu jet. O data cand incercam sa o adorm in pat. Sugea, s-a oprit, a deschis ochii si a varsat. Si a doua oara o duceam la baie sa o schimb si o tineam in brate si pana la baie a vomitat pe mine. E normal? Ai vostri vomita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Stela, am uitat sa te felicit pt ca ai reusit sa scapi de lp, iar bebe Matei a luat asa bine in greutate.Eu nu am reusit, mi-e teama sa-l las exclusiv pe san, ma gandesc ca daca nu am suficient, el o sa molfaiasca si o sa adoarma flamand...

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 16 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mda, a dormit mult! 30 de minute. Apoi plans, supt, kk din nou (a saptea oara!!!) si uitat pe pereti. Acum se tot cearta cu tzitzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

salutare fetelor

de cateva zile tot incerc sa scriu si eu un mesaj si fac ce fac, citesc cat apuc si iar ma sare randul la scris

raportam si noi o beblina de 5480 la 2 luni care ar fi un ingeras daca nu s-ar mai lovi cate una alta de noi, momentan suntem pe tratament caci a facut ciuperca laptelui pe limba, asa tare ne-am speriat pt k intr-o zi, practic in cateva ore i s-a umplut limba de un strat gros alb si crapat ,de lapte, asa ca pamantul super uscat arata limba ei numai k alba complet nu mai vedeam culoarea limbi si cum dr de fam cum s-ar spune nu ne putea primi in vizita decat vinerea si era luni am plecat pe la 6 seara cu fata la urgente si acolo ne-a dat un tratament care se pare ca pana acum functioneaza k i-acuratat limba speram sa nu se mai faca din nou

felicitari beblusilor crestinati, speram k in ianuarie sa reusim si noi sa o botezam, dar sa vedem cum o sa stam cu monetarul

si acum sa vad ce imi mai aduc aminte din ce am citit
masina de uscat noi avem separat am luat-o cu 120 de lire si incap maxim 3 kg de rufe umede in ea, pt noi e foarte utila si eu personal sunt foarte multumita de investitie

caciula nici noi nu folosim decat afara si jum de ora dupa baie, asa am fost sfatuita de cei in domeniu de aici

legat de supitele de la 2 luni primite de beblusi , nu mai stiu cine spunea k asa i-a spus scoara de data asta ii iau apararea soacrei pt ca ea pur si simplu a spus ce a facut ea, eu m-am informat si cel putin in generatia noastra asa se incepea diversificarea pe la 2 luni mama mea si soacra mea au facut la fel, una fiind moldoveanca si alta olteanca deci din zone total diferite si ambele cu cate 3 copiicu diferente de aproape 10 ani intre varstele copiilor, acum fiecare mama face ce considera mai bn pt puiul ei, dar eu am ajuns la concluzia k unele mame mai varstnice nu dau sfaturi cu rautate cand spun sa facem aia si aia copiilor si pt ele e greu sa inteleaga ca s-au schimbat anumite lucruri.

mirabela ai 2 copii minunati esti o fericita, dumnezeau te-a binecuvantat cu 2 comori

multumesc fetelor pt rasp legat de baie si pt ideile primite

eu mananc orice inclusiv fructe si legume exceptie facand doar varza , fasolea, conopida si usturoiul asa am fost sfatuita si am realizat k fata are colici din alte motive cand are

kytana noi avem suzeta de la avent clasica pt 0-6 luni asa scrie pe ea, nu esti o mama iresponsabila pur si simplu s-a intamplat, se putea intampla oricui, capul sus si sa se faca luca bn rpd

olivette aveti niste poze superbe de la botez si nu numai, felicitari pt pragul de 5 kg si tot inainte ca aveti o frumusete de fata
gata atat am timnut minte

ma bag si eu la somn k e f trz si imediat se trez mandra mea sa pape si eu o sa fiu chiauna

week-end pl tuturor si multe ore de somn
pupiic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

Neatza asa cam chiauna ca de abia la 1 s-a linistit maimutza,oi fi deochiat-o cand am laudat-o ce doarme ea noaptea..... si la 5 trezirea sa ne scremem,ce mai,sunt un zombi mergator la ora asta
Olivette,si a mea vomita de uneori ma scoate din pepeni,o schimb si de 3 ori pe zi daca nu-s pe faza si varsa pe body,dar astept cu nerabdare sa se inchida chestia aia de la stomac,mi-e ciuda mai ales cand varsa imediat ce a mancat si dupa aia urla de foame.Si eu ma simt uneori fara vlaga si nu mai am chef de nici un alintat,dar dupa aia ma calmez singura ,nu e vina copilului,si uite asa o luam de la capat,si asa o s-o tinem toata viata,ca tot puiul nostru o sa fie si cand o sa planga la prima dezamagire in dragoste,si cand o da bac-ul etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Oana soacra-mea a avut cancer de piele, carcinom scuamos se numeste, norocul ei a fost ca era cu margini clare, si, slava domnului, are 2 ani acusi si e f bine. Ma rog sa fie si la tine la fel; azi noapte iar te-am visat, ma rog pt tine sa iasa rezultatul bun.

Stella la David am incercat n suzete si pana la urma a acceptat-o pe aia simpla de tot la 2 lei, imi era si rusine sa ies cu ea pe strada. Lui Frichi i-am luat una si nu-i place, nu mai iau deocamdata, doar daca va incepe sa suga degetul o sa iau, dupa cum vad eu e foarte incantat de manutele lui.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Apropo de imbracat, eu is asa de incantata de costumasele alea cu totul, ii arunc o caciulita pe cap si-l bag in costum si gata iesirea. Nu am nici o regula la tinutul afara, eu nu ma imbrac gros de obicei ca transpir si cand mi-e frig mie intru in casa, eu la carut am o husa care o trag si el sta bine acolo.

Kytana la mine s-a retras destul de mult, dimineata zici ca n-am burta deloc, in schimb seara... dupa ce bag un frigider in mine...
Mie chiar imi place cand am sanii mai moi, nu mai curg ca nebunii sa stau cu carpele si tampoanele dupa mine, F manca din ambii la o masa, e ok.

Andreea si eu am stari din astea nasoale, mai ales cand e vremea urata afara, nu pot sa ies... insa ma ajuta sa intru pe forum, mai am activitate, chiar daca uneori vb singura pe aici.

Fetelor, sa profitati cand bbii se mai linistesc cu colicii si sa-i invatati in patuturile lor, e cel mai bine asa, ei au asociat dormitul in pat sau pe voi cu durerile iar cand se linistesc ar fi bine sa faceti trecerea. Eu la David asa am facut toate schimbarile/renuntarile la suzeta/biberon/pampers si a mers f bine. Apoi intervine obisnuinta si va fi mai greu, e doar parerea mea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput