Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia eu am asociat regurcitarile cu faptul ca il supara si burtik, acum de cateva zile e f linistit si nici nu mai regurciteaza deloc, chiar daca ragaie sau nu.

Anda eu as incerca sa-l las doar pe lm, o zi doua, cat simti tu ca e ok pt el, ii dai mult supliment? Nu te supara dar merita incercat, mai ales ca ai laptic.

Daniela si Calin a facut asa pe limbuta pe la vreo 2 sapt, era alb tare dar am curatat cu glicerina boraxata bine si a trecut. Trebuie verificata tot timpul gurita, aviz celor care bbii refuza sanul/biberonul, poate fi o cauza, ii ustura guritza.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragele mele nedormite, cu cearcane si ochii pe jumatate inchisi,

Va salut cu respect, dragoste si drag! Cum sunteti in aceasta dimineata? Zombilici ca si mine oare?

Sa incep cu inceputul, dl. Falcuta a adormit cu greu dupa baita daaar a dormit ~5h! Haideti totusi sa nu ne entuziasmam, pentru ca de la 02.15 pana de dimineata, pingu mic s-a foit, a fornait si a rontait la un san de m-a innebunit de cap. Cred ca daca ma duceam la o bauta, nici ca ma durea asa capul (a se avea in vedere ca nu am fost la baute pana acum, dar imi pot imagina )
Asadar, cu un ochi in gaie si unul in tigaie, cu o ureche spre dormit unde doarme ca un print fix in mijlocul patului si una la mancarea de pe foc, va scriu si sper sa va gasesc cu bine.

Andreiuta, ce pasiti mama? Haide ca si eu sunt la un pas de depresie. Vreau sa ma vad deja fara burtica (desi culmea intru in hainutele dinainte de sarcina, dar se revarsa nitel peste, caci de tot nu s-a retras si mananc ca un tanc!), sa ma aranjez si sa fiu o mamica tanara si fashionable. Na, iete de aici cuvinte! Nu sunt obisnuita sa stau in casa, sa ma uit pe pereti fara activitatea materiei cenusii, fara sa fac sport si cand imi spune cineva "Doamna" este cea mai mare jignire pe care o pot primi! Eu ma simt de 16 ani si nu concep sa mi se spuna Doamna sau Saru'mana... Haide, varsa tot!

Aha, aha inteleg acus Mirabela! Si tu poftesti cumva si la dulciuri? Ieri am zis merci ca am iesit fara bani la mine. Pana acasa m-as fi oprit la 3 covrigarii, 2 patiserii si cele 3 cofetarii care miroseau demential. Unde mai pui ca azi-noapte am visat ca imi cumparam ditamai cartonul de praji?!

Anka, haide in clubul nedormitilor, cred ca ai nostri au facut schimb, al meu pana la 2 si de la 1-2 s-a transferat somnul la voi

Ooooliii!! Pe unde umbli, dormi oare? Uhm ce mi-as dori pentru tine sa dormi acus! Si pingu mic a avut vreo 2-3 zile in care a vomat,exact cum spui si tu. Ce am obs eu azi-noapte de ex, este ca desi nu vomita, ii vine inapoi si se duce lichidul pe caile respiratorii. Cand l-am aspirat, pe langa cativa mucisori am scos si lapte digerat din nasuca. Si asta cred eu, pentru ca ieri nu a vrut deloc, da deloc sa scoata aerul afara.

Super, Dani, ma bucur ca papusica Emma este cumintica! E bine ca ati rezolvat si cu limbuta, In rest, ati reusit sa rezolvati cu actele?

Anda, te asteptam mai des cand ai timp sa ne mai povestesti despre voi!

Bun asa Stelutz, sper ca se obisnuiasca Matei cu patutul repede. Mie inca imi e mila la cum il chinuie colicii sa il mai pun si in patut. Plus ca fiind langa mine, il linistesc cu sanul, in patut nu prea as avea cum.

Adriana77, cum merge cu fornaitul? Adrianadana, cum mai esti? Carina, sunteti bine?
Lalu, Lulutza, Simonix, Pati, Paula, Elfica, haideti ca strig catalogul! Mihaela, Marikaki, Moro!
mami.ilinca, ce-ti fac comorile? Carmen, mai mai, ce de miscari

Cum neuronul meu doarme si sforaie, sigur am uitat sa va scriu cate ceva, dar poate s-o trezi si el azi-maine

Mi se pare adorabil cum face borboloci la gurita si baga pumnul pana la cot dl Falcuta, zis si Pingu Mic

Va pup si fug sa mai rezolv o valiza. In fiecare zi pun cate ceva in valiza,pana plecam poate reusim sa si impachetam

P.S. Ma gandeam ce dor mi se va face de tara. Asa cum este, este a noastra!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Prezenta si eu. Cu bibe intr-o mana si telefonul in alta!
Ieri a fost ziua de hai s-o disperam pe mama! De la 7.30 pana la 1! A facut kk de 8 ori (!!!) si a mancat 5 bibe fata de 3. Apoi treziri la 4-7-8-9 final. Dupa ce termina masa o adorm! Nu-mi vine sa cred!!! Iar face kk! Si a facut acum 45 de minute! Oare vrea sa bata recordul de ieri? Revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Iuli de cateva zile face aerosol cu flixotide (colargolul nu l a ajutat)si s au fluidificat secretiile, ies cate putin la aspirat, sper sa scape in curand, sa pot dormi si eu cand doarme el, ca sunt zombi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Anda,fornaiala asta colectiva nu cred sa aiba vreo legatura cu anotimpul.La David a fost tot odiseea de sept-oct si chiar nu au fost probleme de genul asta.E drept ca era acum 4 ani, dar ma indoiesc ca asta e factorul declansator .
Mie mi s-a parut ciudata doar explicatia aia cu secretiile care ar fi ramase de la nastere...explicatie nu am pentru fornaiala asta colectiva.Sophia a fost fornaita cand am banuit-o si de o mica raceala, cand avea o luna,si a trecut cu ser fiziologic, aspirat si Colargol.Dar ieseau secretii, adica nu erau blocate pe undeva...

Mirabelac, nu intelegeam de ce ziceai ca la soacra ta au zis medicii ca e bine si nu a fost...adica ma bucur ca e bine dupa doi ani si multi de acum inainte la fel de bine!

Olivia, de 8 ori?Nu are tente de diaree,nu?

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Oana, nu, nu e diaree. Chiar este tot inchegat, numai bobite de susan si galben mustar. Arata ca la carte! Ieri a facut de 2 ori mult, in rest cate putin, cam putin mai mare decat degetul mare ca sa zic asa. Practic o data cu gazele dadea si kk afara

Ea cand face o data pe zi si tot numai apa, de umple pampersul, ori de 8 ori si inchegat! :))) Acum de exemplu sugea din biberon si a inceput sa traga partzuri la foc continuu. Si apoi a facut si kk la finalul lor. Si faza e ca nu se chinuia deloc. Sugea in continuare si facea. De obicei se screme, se inroseste... acum parca ar fi facut pipi. Daca nu le auzeam, nici nu stiam ce face.
Banuiesc ca nu e nici o problema, nu? Imi dau si eu seama ca sunt cam multe, dar arata normal, ea e ok, nu o deranjeaza...
Nici n-a mancat tot bibe. Doar 60 ml. Dupa aceea, eu i-l bagam in gura si ea radea la mine. Zici ca o gadila biberonul ala de fiecare data cand i-l bagam. Am lasat-o in pace pana la urma!

Acum a adormit. Leganat 10 minute si gata! Ce bine ar fi sa fie asa tot timpul! Mai ales seara cand legan la ea si cate 2 ore!
Am zis sa o pun in pat si sa ma intind langa ea, ca seara. Nu merge! S-a trezit, a inceput foiala si maraiala. Iar a trebuit s-o iau la leganat. Asa ca am pus-o iar pe mine. Macar isi face si ea somnul si nu ma zapaceste de cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata, fetelor!

Azi am dormit cu bebe pana la 9 dimi L-am dus in sufragerie la aspirat pe la 7 juma si dupa am adormit din nou impreuna in dormitor.

Stiti, cele care dormiti cu bebe in pat, ca ne e teama sa nu-i lovim sau ranim cumva. Ei bine, la noi e invers, tati si-a luat un pumnulet in fata azi-noapte de la Matei, de si-a dat capul pe spate... se aplecase spre el sa vaza ce face si s-a trezit cu una peste ochi :))) Bebe tare-si misca uneori manutele in somn

Mirabela, foarte bun sfatul cu trecerea in patut.. de asta am inceput sa-l mai pun si eu in patul lui, ca ziua pana in 5 e foarte linistit de regula. Spre seara incep colicii cand numaiin brate il tin, ca asa cere el. Acum de exemplu, doarme in patul mare. L-am pus de doua ori in patutul lui, dar a inceput sa planga si nii nu vreau sa-l obosesc prea mult. Asa ca i-am dat san culcati pe pat si a adormit repede.

Olivia, offf ce de kk intr-o singura zi! Si eu care ma plangeam ca a facut de doua ori dupa baita.. Imi pare rau ca asa mult iti ia de regula sa o adormi. Deh, fiecare bebica cu toanele lui. Eu cred ca in ciuda problemelor o sa ne lipseasca perioada asta cand sunt asa mici si vor doar la mami in brate. Sa vedeti cand or sa alegrge in toate directiile, ce-o sa mai vrem sa vina la noi in brate

Si eu ma intreb sa stii cum de doarme e asa linistit 3 ore dupa baita la el in pat, iar ziua motaie mai mult. Acu n-a mi vrut in patul lui si pace, bine ca vrut in patul mare..era la a treia tentiva de somn si destul de obosit, ca trecusera 2 ore juma de cand se trezise.

Andreiutz, ser ca azi esti mai bine

Anda, ma bucur ca bebe papa mai bine, si eu te-as sfatui sa incerci o zi, doua doar cu san, chiar daca bebe doarme mai putin si e mai agitat. La mine productia s-a reglat in cam 2 zile de lm exclusiv, reglat in sensul ca aveam suficient lapte. Am avut o perioada sanii prea moi, apoi s-au facut pietroi, iar acu sunt tocmai buni:)) Laptele de mama e cel mai bun. Nu e musai ca bebe sa se ingase mai bine de la lp. Al meu a pus 1,1 kg in prima luna de lp si lm, apoi in a doua a pus 1,4 doar cu san. Deci ai incredere in lapticul tau! Daca-l ai, da-i o sansa

Va multumesc fetelor pt sugestiile de suzata, cred ca voi lua de la avent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

ufff s-a trezit dupa 20 de min... se chinuie de az-noapte cu parturile, de asta cred ca nici n-a vrut patul lui. oricum, in genera nu doarme mai mult de juma de ora ziua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Stelutz si micul pingu e la fel, rar mai doarme peste 30 min ziua. Of, el are colici si ziua si noaptea si mai nou vrea mereu la san, altfel sa adoarma? Nicio sansa!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,multumesc ca sunteti langa mine.Sunt plangacioasa.Nu sunt oky.Ma uit la bebe si imi dau lacrimile pe loc.Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat asa o minune de copil.E atat de cuminte si il iubesc atat de mult ca mi-e frica sa nu se intample ceva.E prea perfect.Va scriu si lacrimile imi curg siroaie pe laptaop.Poate e normala starea pe care o am.
In saptamana cand am venit de la spital mai aveam momente cand ma uitam la el si mi se umpleau ochii cu lacrimi.

Iar eu,mi se pare ca sunt grasa,urata,naspa,etc...

Olivia,Kytzanutz,Stela

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput