Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adrianadana: Am niste mostre pt ragade pe care nu le folosesc, Multimam si inca ceva de care Sandy2008 zicea ca a fost f multumita. Chiar, Sandy, tu esti bine acum? Ziceai ca folosesticeva pe baza de lanolina si s-a refacut bine pielea? Da-i detalii si Adrianei, poate o ajuta si pe ea. Daca vrei mostrele, da un semn si ti le dau, vedem cum ne vedem, gasim o solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Draga Andreiuta te inteleg atat de bine! Acum vreo doua sapt eram la fel. Eu plangeam uitandu-ma la el si panicandu-ma ca dc plange din vina mea, daca eu sunt cea care greseste ceva. Apoi motivul nr doi, imi aminteste de dl Pinguin. Iar la partea a doua, subscriu. Imi vine sa plang de fiecare data ca d trec prin fata oglinzii. Mi se pare ca m-am uratit de cand am nascut. Si nici nu ma pot ipri din mancat. Toata ziua ma gandesc doar la mancare. In concluzie, cred ca hormonii si programul haotic ne-au dat peste cap. Te imbratisez si sunt sigura ca toate vor trece si ne va fi dor de momentele astea cum bine spunea Anka parca.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Off,e deprimant sa probezi si sa nu-ti mai vina nimic.Sunt intr-o perioada de kkt.Sper sa imi revin rapid ca e nasol daca ma afund .Ma cunosc
Iar micutu...mor de dragul lui

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Andreea, si eu am momente cand ma apuca o panica fantastica: daca pateste pitica ceva? Cred ca as lua-o razna!

Hai ca am inceput de o ora mesajul. Intre timp m-a sunat si sotul ca i-a ridicat masina! Minunat! Uite asa s-au dus naibii 700 de lei! Acum trebuie sa mearga sa o recupereze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Ce aiurea! Imi pare rau Oli! Si eu i-am vazut zilele astea vanand masini, a intrat foamea-n ei, se pare.

Eu ma chinui sa il adorm pe pingu mic, care iar nu vrea sa doarma. Cum ii scot sanul din gura maraie. Evident ca a mancat mai mult decat poate el digera si a vomat de cateva ori deja, ori apa cu lapte digerat ori direct laptic. Nici pe zgomot de foen nu mai vrea sa adoarma, acum incercam leganatul pe picioare.

Adriana77, yay, macar se curata si respira si el mai bine



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Pfoaaaii, Olivia, imi pare rau de amenda.. si sotul a patit-o :(

Kytanutz, eu ziceam, incerc sa ma consolez, in ciudata colicilor si plansetelor, cu faptul ca doar acum e asa micut si dornic sa fie doar la mami,, cand mai cresc cine stie cum va fi.

Andreiutz, cred ca te intelegem cu toate perfect. Si eu cand ma uit la asta mic am asa o staaaare de n-am cuvinte. Cat despre panica... Va ziceam ca-l mai las pe comoda unde e salteaua de infasat, e chiar la geam. M-am dus la baie si am uitat ca am pus baiatul pe pat. Cant eram la baie ma gandeam ca poate cade baiatul jos Cand am venit in dormitor cum intru vad salteaua de infasat iar el nu era pe ea... Mi-a stat inima in loc!!! Iar cand m-am uitat pe pat si l-am vazut cum statea el acolo cu ochisorii lui larg deschisi si se uita la mine mi s-au umezit ochii. Cred ca toate ne adoram puiutii si nu mai putem dupa ei!

Cat despre silueta ce sa zic, ca inainte abodmenul era punctul meu forte, iar acu e un strat gros de grasime care se revarsa, plus ca am o tona de vergeturi pe fund si coapse ca eu imi dadeam cu ulei doar pe burta pe burta n-am :))) Nu mai intru in pantalonii mei... ii port pe cei mai mari cumparati in trimestru al doilea de sarcina. Noroc ca nu mi i-am luat de gravida, cu burta... ca stiam ca-i voi purta dupa. Nu intru in nimic de dinainte, dar asta e. Dupa ce trec 3 luni ma apuc de sport usor, darfara dieta pana nu inchei alaptarea. O prietena de fam, medic pediatru si mamica de un an si ceva spune ca femeile au nevoie de 9 luni ca sa arate ca inainte, iar refacerea nu presupune niciun efort. Natura se ocupa de toate, asa cum a fost si in timpul sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

buna mandrelor!scriu cu tastatura pe picioare bb la san:)
Andreea capu sus!e o faza trece...vezi punctele pozitive....partea plina ..intr-acolo inclina balanta!
Cu bbik cu program haotic mie imi mai da si tati sa mananc...ma tin sa mananc...trebuie...ca sa fie lapte consistent...lasa ca simt ca fac o gimnastica mai mai ca zumba...maini cu tinutul,burta cu ridicatul din leagan...picioare cu miscatul leaganului ca sa mai fac cate ceva cu mainile:)))) ...lasa ca se va forma un program...aporopo noi inca n-am reusit sa iesim afara...offf...nici pe balcon...e bb mai tot timpul la san si in plus ma credeti nu stiu cum sa-l imbrac....inteleg ca un strat de haine in plus da tot nu stiu...in casa sta cu body fara maini/picioare plus costumas intreg d-ala cu capse intre picioare...nu f gros...afara ce sa-i pun...ma gandesc c-o fi prea gros costumul de cosmonaun de pe acum....sa-i pun inca un plovaras si 2 perechi de pantaloni?ca-s subtirei...si o patura deasupra?nu stiu....

Noi dormim aiurea iar de 2 zile...iei pana la 4 n-am dormit nici 5 min...apoi 2 ore somn...si inca 2 dp yuhuuuu n-am mai fost asa odihnita de mult!vad ca bb incepe si sta cu ochii deschisi mai mult:) si noi plangem de mama-mama la schimbat..am ajuns la concluzia ca-i e frig...ca dc sufla cald tati pe el se calmeaza...in casa avem 22 grade ...aa si ce ma mai gandesc bb cred ca doarme la san mancand ca altfel nu stiu cand doarme :)) face misto de mine....ca eu n-am cum sa dorm atunci...noaptea uneori pica ochii de somn simt ca ma ia somnul mi-e si frica sa nu ma ia vreodata si sa-l scap pe bb...cand apuc sa dorm ma trezesc mereu cu senzatia ca e bb pe mine si-am adormit...asta pana ma dezmeticesac...
In rest azi am terminat antibioticele pt mastita...sanul e inca rosu insa si doare il sun oricum luni pe doc...si inca mi se infunda canale la celalalt san....si ma ustura/dor mameloanele...eu ma dau f des cu lanolina..cica ajuta...eu sincer nu ma pot pronunta dar dau ca poate-poate
Daaa ma plansei si eu:) intre timp bb adormi cu o moaca de ingeras ...a scuipat sanul s-a asezat comfortabil pe el:) ...ia sa incercam mutatul acum...sa vedem in cat timp se prinde:)))
puuuup fetele si bbceii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici la mamici si bebici!

eu am avut alaltaseara un episod urat: eram cu bebe in pat in dormitor si i-am dat san...culcati amandoi, eu pe-o parte, el pe spate...a adormit si l-am pus incet pe paturica lui, pe spate, cu capsorul intr-o parte...GRESEALA: nu l-am ridicat la ragait!..citisem ca si alte mamici mai sar peste ragait noaptea...
m-am dus pana la baie si cand m-am intors puiul meu se sufoca...regurgitase si se inecase..nu mai respira, era rosu si se uita la mine cu niste ochisori cat cepele...l-am ridicat, l-am batut usor pe spate, nimic!...am fugit cu el in cealalta camera la mama (era la noi si o trimisesem sa doarma cateva ore) strigand ca nu respira...l-a luat si ea in brate si david a-nceput sa tipe...deci, am crezut ca mor!!! ce pot face? se mai inecase el, ca papa ca haplea, dar tusea sau tipa si-si revenea singur...dar acuma nu...ma tot gandesc ca daca stateam mai mult sau eram la bucatarie facand ceva sau la magazin...m-apuca groaza cand ma gandesc...acuma stau cu ochii pe el ca pe butelie, n-am curaj sa-l mai las singur deloc...
ai vostri se ineaca? citisem ca e oarecum normal sa se mai inece cand mananca cu pofta sau pentru ca ei nu stiu sa-si inghita saliva...off Doamne, a fost crunt..

in rest avem colici la greu...plange, tipa si da din manutze si picioruse..de regula cand doarme si el un pic, il vad cum se screme, face 2-3 partzuri, incepe si plange si se trezeste...de regula plange cand face kk...de ce?
am dus azi dimi si eu o mostra de kk pentru analize..
pentru ca regurgita mult si des, ne-a recomandat dr sa trecem pe humana AR..nu l-a tolerat, facea kk mult de tot, spumos si n-a luat nimic in greutate..am revenit la milupa, cu asta face kk greu...oare tipul de lapte "ajuta" la aparitia colicilor?...am trecut azi pe la farmacie sa-mi iau banii si am vazut c-a aparut milupa confort, special pentru colici...dar pe net nu gasesc informatii..
si david isi suge manutzele la greu, eu credeam ca de foame..
am primit si eu pozele de la botez..cand le pun pe fb v-anunt..
pupici si bebici cuminti, sanatosi si necolicosi!


_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Moro, sper sa se rezolve cu sanii, sa nu mai ai asa pb Uite, iti zic cum l-am imbracat eu pe matei ieri. body cu maneca scurta, o salopeta subtire din bumbac cu maneca lunga si picior cu botosel. Asa il tin in casa.. Am pus peste, din domoditate, o pereche de blugi si un hanorac grosut cu gluga... si i-am pus o caciula in cap, gluga i-am lasat-o jos. Arata taare smecheras :)) De obicei, il imbrac in body cu maneca scurta, bluza cu meneca lunga si pantalon, care sa fie dim bumbac, nu foarte grosute si un costum d-ala pufos si mare pe deasupra. Cu patura il invelesc daca il pun in carut, daca il tin in brate nu-l invelesc, ca oricum ii transmit si eu caldura tinandu-l la piept. Cand il mai scot pe terasa, arunc o patura groasa pe el, o caciula si gata, ca imi adoarme asa si cand vin cu el in casa doar ii dau caciula jos si il dezvelesc.

Heheh, statea cuminte in patut si aud ca face caca... IN SFARSIT

Corinuk, vai ce sperietura ai tras! Dar a varsat o cantitate mare de a ajuns sa se sufoce? Si al meu mai varsa dupa masa, cum zice si Kytanutz, cred ca papa ca haplea si varsa laptic mai de graba, rar varsa din acela branzos. Sper din tot sufletul sa nu patesc la fel..offf si noaptea am incercat sa-l pun pe umar dar doarme bustean, nu ragaie... de asta si din comoditate, am renuntat... Ziua in schimb ragaim la greu, ca numai pe umar il adorm ziua. Sunt norocoasa ca-l asez pe umar, sta cu ochii cat cepele ragaie si dupa motaie... Desigur, daca-l pun jos se trezeste sau doarme 5 min :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

indraznesc si eu sa scriu , sper sa reusesc sa trimit mesajulsi sa nu-l mai pierd ca ieri cand mi-am bagat picioarele in el internet

Seara trecuta a fost una horror si am observat ca nu am fost singura a caror bebelusi au facut kk fara numar. Ca piesajul sa fie complet s-a iritat la funduletz si trebuie sa o tin fara pampers , sa o ung cu tot felul de creme , azi arata mai bine si in cateva zile sa treaca complet pt.ca este stresant sa o caut la fund dupa fiecare basinutza.
Tot aseara (parca nu era suficient) a plans de la 21:00 - 0:30 , cu pauze foarte scurt, eram innebunita pt.ca nu ii trecea cu nimic,urlaaaa era ragusita iar eu ma simtzeam nepuncioasa, de disperare am sunato pe cumnata in miez de noapte sa ma linisteasca... of, e tare greu singur mai ales in situatii dificile
Ma bucur ca a dormit dupa urlat , s-a trezit la 5-7-9:30 reprize in care am dormit si eu binisor

corinuka - ingrozitoare experienta, mie imi este teama sa o las pe Naty pe spate, intotdeauna pe-o parte, asa stiu ca ii curge laptele din guritza. E drept, sunt multe alpatari in care nu o pun sa regurgiteze si nu se intampla nimic, eu am o anumita pozitie de apaltare (o tin aproape vertical) si regurgiteaza instantaneu sau chiar cand suge .

Despre silueta - am dat toate kg.jos chiar inca 2 minus dar am ramas cu o mica burtica inestetica , sper sa ma mobilizez cat de curand cu niste Pilates , poate facem galerie una la alta

Ar mai fi de spus dar ma trece un somn si e pacat sa-l ratez, amandoi copii au adormit si nu se stie cand mai prind ocazie ca asta (de regula, dupa ce ma asez in pat incepe Natalia scrmureala )

Pup si la copii cat mai cuminti





Mergi la inceput