Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella eu il mai las cu sotul sau soacra, a mai stat si cu mama, a stat fara probleme, totul e sa-l lasi mai des, la inceput in prezenta ta, eventual sa te vada si pe tine pe acolo daca incepe scandalul.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Daaa Mirabela e o idee buna,daca are lapte si-l poate mulge dupa ce suge bebe se poate stoca in frigider pt 24 de ore si chiar la congelator,eu am la congelator si am uitat de el ,vreo 100 ml am pus candva.

Mihaela

* Pierderea reflexului de supt al limbii (care ii permite bebelusului sa bea si sa inghita lichidele cu usurinta; avand inca reflexul, bebelusul pur si simplu va „suge“ alimentele solide de orice fel care i se dau)--nu stiu ce sa zic la asta nu am urmarit
* Capacitatea de a va arata ca este satul dupa o „masa“, prin semne ca intoarcerea capului cand i se da biberonul sau sanul. Acest lucru este important pentru ca bebelusul este capabil sa ajusteze singur cantitatea de hrana pe care o mananca si il impiedica sa manance prea mult din greseala in cazul in care parintii ar continua sa-l hraneasca, gandindu-se ca ii este inca foame. -asta o bifam,impinge biberonul cu lumba ,isi face greata sau intoarce capul.
* Capacitatea de a sta ridicat si de a-si tine capul fara ajutor.-nu stiu la ce se refera ridicat ,capul si-l tine fara ajutor
* Interesul fata de mancare (exista o disputa in privinta acestui lucru, deoarece un copil de 4-6 luni incearca sa bage in gura orice!)-hehee cu asta sunt in ceata,daca mananc in fata lui isi mesteca limbuta si saliveaza ,sa fie interes?!
* Dublarea greutatii de la nastere- ne mai trebuie 700 de grame sa fie dubla
* Trezirile frecvente in toiul noptii dupa ce isi facuse deja un program stabil de somn in timpul noptii. Acesta poate sa nu fie cel mai bun indicator ca bebelusul este gata de a primi alimente solide! Tineti cont ca de obicei bebelusul are pusee de crestere la 3-4 luni, la 6-7 luni si pe la 9-10 luni. Bebelusul se poate trezi nopatea si din alte motive, cum ar fi o boala sau durerile de gingii.-nu se trezeste noaptea inca ,isi respecta programul

Oare ce-ar trebui sa fac,sa mai astept?Sa incep sa-i dau suc de fructe?Mai tatonez terenul si vad .Avantajul ar fi sa-l ajute la kk ,face zinic o data doar si destul de tare ,si se chinuie cand face, daca ar face mai moale poate ar fi mai bine si mi s-a spus ieri la vaccin ca sucul de portocala ajuta ,insa sa incep cu cel de morcov si dupa o saptamana sa trec la portocala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, si la mine doarme bine pe mine. Daca o pun jos se trezeste. Nu stiu ce sfat sa-ti dau, dar eu prefer sa o tin pe mine, sa stiu ca-si face somnul. Altfel devine agitata, miorlaita, ma chinui iar cu leganatul si plimbatul si dupa ce adoarme in sfarsit, ce sa fac? Sa o pun jos sa se trezeasca? Asa ca o las sa doarma pe mine. Ma gandesc ca o sa treaca si perioada asta. Din cand in cand mai incerc sa o pun jos, sa vad daca se trezeste si daca da, nici ca mai incerc

Legat de cu cine o las. Intr-o singura am plecat de acasa fara ea, cand am fost si eu la manichiura pt botez. Stiam ca vin repede ca era vis-a-vis. Am lasat-o cu mama, in timp ce-i dadea lp. A fost ok. Am venit, am adormit-o si i-am pasat-o lu' maica-mea iar in brate si am mers sa discutam cu cei de la restaurant. Am lipsit cam 45-60 min. Cand am ajuns am aflat ca se trezise de cum am iesit pe usa, era f agitata, plangea, apoi au venit si nasii, tot nu reusisem sa o adorm din nou, a si vomitat. Mai bine o luam cu mine si ar fi dormit pe mine.

La cumparaturi am fost de f putine ori si am luat-o cu noi. Ii dau lp inainte sa plecam, adoarme pe mine ori in masina (ca nu vrea in scaun) ori in timp ce mergem prin magazine. O pasam de la unul la altul cand nu mai putem. Deci o luam cu noi in brate. Stiu, nu e deloc comod, dar stiu ca daca o las acasa se trezeste, plange, se agita si nu vreau. Ma tot gandesc daca sa iau o manduca sau nu.

Acasa procedam astfel: mai nou avem un fel de program: se trezeste, ii dau san, apoi pot sa o las 30 min singura cu caruselul. Evident ca tot trec pe la ea. Apoi miorlaie, ii dau lp si o adorm. Seara cand e si sotul ii facem baita, ii dau san si apoi stiu ca sta cuminte 30 min, rade cu sotul si nepotelul mai nou (si la maica mea rade). Daca e timpul de lp seara i-l da tot sotul. In timpul zilei dupa lp adoarme. Seara n-are chef de somn pana la 12-1 noaptea. Evident ca e obosita, miorlaie, dar am leganat si cate 2 ore la ea si nu adoarme, pentru ca sta prea mult treaza si trece in faza aia in care nu adoarme de obosita. Ma enerveaza si sotul ca imi zice sa o mai las si treaza, eu stiu numai mancat si somn. Ziua n-am nici o treaba cu ea, avem programul nostru. Asta e, e bb, asta fac bbii, mananca si dorm, nu stau 7 ore treji. Aseara plangea de somn, ca deja ii recunosc plansul, era cu sotul si i-am spus ca ii e somn. Mi-a zis ca face kk, sa nu ma mai dau eu desteapta. Pai ma dau desteapta, ca eu stau zi si noapte cu ea, el sta seara o ora-doua si gata! M-am enervat si m-am dus in baie, am facut o baie luuuunga in cada cu apa fierbinte, am zis ca poate mai imi trece si raceala.
Citisem undeva ca bbii nu stiu cand sa se opreasca, sa puna pauza si sa se culce. Si la Maya asa e, e obosita, plange, peste 10 min poate sa si rada, apoi plange din nou. Si sotul si mama ma enerveaza atunci ca o intarita si mai tare, sa o faca sa rada si sa vorbeasca. Ei nu inteleg ca ea e obosita. Ei imi zic: pai uite, ca rade! Asa, si peste 5 minute urla! Si dupa aia sta fraiera sa o legene 2 ore! M-am enervat de cateva ori si i-am pus-o in brate, sa o adoarma el! Evident ca nu reusea si mi-o aducea ca caura fata tzatza. Cred si eu ca o cauta daca ea a mancat bibe la 9 si s-a facut 12! Na, ca mi-am spus si eu oful!

Adina, ne poti face tu un capitol nou?
Si mie mi se pare prea devreme sa incepi diversificarea de la 3 luni, dar este alegerea ta.



Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Incerc ,daca a ramas la fel parola trebuie sa reusesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, incerc sa mentin doar cele 3 bibe de lp/zi. Aseara la 1.30 i-am mai facut unul, ca nu mai puteam deja, mi-era si rau decla raceala... I-am facut 100 si a baut 80. Zilele trecute am reusit sa ma mulg o data/zi, seara dupa baita, dupa ce suge ea, ca tot sta treaza cu orele. Am scos 30-50 pe care i l-am amestecat cu lp, ca simplu pe al meu din bibe nu il vrea. Figuranta! Macar asa in loc sa bea la o masa 100 lp, bea 50-50. Acum cu raceala nu am energie sa ma mulg.

Acum doarme pe perna de alaptat, la mine in poala, a adormit la san. Eu abia mai respir, suflu pe gura ca am nasul infundat si nu pot sa-l suflu ca o trezesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adina, stiu ca sucul de morcov ajuta la kk. De portocale nu stiu ce sa-ti zic. Acum 11 ani la nepotel asta a fost primul aliment introdus, ca asa ne-a zis dra. Acum vad ca mai toata lumea e revoltata ca e prea acid pt stomacelul bbului. Nepotul nu a patit nimc, dar la Maya nu as incepe cu portocale. Mai auzisem la cineva ca a ajuns cu copilul la urgenta cu nu stiu ce arsuri pe esofag de la zeama de lamaie folosita pt sughit. Din nou, asa ii potoleam si noi sughitul nepotelului. Pe Maya a las asa. Daca nu ii trece si o enerveaza ii dau putin Gripe water si ii trece instantaneu.

Adina, parola e aceeasi.
Poate face asa tare de la lp. Asa facea si pe celalalt lapte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sept.oct2012 spune:

Capitol nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Da de la LP face asa insa e incomparabil mai bine decat cu laptele NAN de la care nu facea decat la cateva zile cu supozitor desi ii dadeam si LM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Adina, ce vaccin i-ai facut?

Mirabela, nu ma supar. Toata lumea imi zice ca e vina mea, ca am invatat-o in brate. Pai daca plange? Nu ma lasa inima! Am incercat sa o las sa planga sa vad daca se opreste. E mai rau, se invineteste si parca ramane fara aer! Asa ca de ce sa chinui copilul? Mai bine o iau in brate!

Mergi la inceput