Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

mami.ilinca, si noi am avut BeSafe la David pana acum un an. Acum suntem cu Cybex Palas 2 (isofix)- ti-l recomand. E mai bine la testele ADAC decat BeSafe-ul pentru urmatoarea categorie si e si mai ieftin.
Noi BeSafe-ul l-am pastrat pentru Sophia cand face varsta si greutatea.

mihaela, nu stiu ce sa recomand.Noi avem ISOFIX si in functie de asta am ales. Dar asigura-te ca se instaleaza si cu spatele la sensul de mers - pozitie recomandata cat mai mult de acum inainte.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

MIRA:bine ai venit! citisem undeva ca bb alaptati la san pot sa stea 10 zile fara kk si nu se considera constipatie...mie mi se pare exagerat. poti sa incerci sa eviti tu orezul si bananele. fetita mea papa doar lm , acum s-a reglat la 1 scaun pe zi, dar a avut un vreo 2 zile fara kk, a treia i-am pus un pic de supozitor cu glicerina si a facut kk la cateva ore. depinde f mult de alimentatia ta.
KYTANA:cum esti?cand ar tb sa plecati? sa te interesezi cu vaccinurile cum este acolo.
CARMEN:ati ajuns la dr? ati cantarit printul? fiecare are ritmul lui, stiu ca stii asta
ANDREEA: esti bine?
ADRIANA:cum mai e cu secretiile? a scapat? mai fornaie?

va pup


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

OANA:saru'mana de sfat , am retinut tu ce faci ? cu te mai simti? Sophia cum e? ziceai ca ati trecut la carutul sport pt plimbari?
ANIDAZ: nu vreau sa te contrazic si nici sa supar pe nimeni dar parerea mea e ca un bb nu plange doar de foame. poate sa fie agitat si sa-si gaseasca consolarea doar la sanul mamei...e adevarat ca asta e riscul alaptarii la cerere sa asocieze sanul cu papa, cu alinare , cu rasfat etc. Nu e cam devreme pt sucul de morcovi?

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Anida, si mie mi se pare devreme inceputul diversificarii la 3 luni.
Sophia e pe lapte praf exclusiv de la inceput si nu s-a pus niciodata problema diversificarii mai devreme. Noi vom incepe pe la 4,5-5 minim.

mami.ilinca, eu ma simt bine.Astept inca rezultatele.
Sophia iese afara cu carutul sport cand iesim.Eu nu pot sa ies acum singura cu ea(am inca drena si mi-e tare incomod), asa ca iesim doar in weekend din pacate de vreo 2 saptamani.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna dragi mamici,

Azi noapte ne-am trezit ceas din doua in doua ore, dar e bine ca Matei a dormit tot asa la marginea patului, iar eu mai departe nitel. Aseara la 10 am avut pb ca mi-a adormit de 3 ori la san si cand sa-l pun jos tot cauta sanul, dar intr-un final a adormit, dupa care, pe timpul noptii a inteles ca masa-i masa si somnul e somn. Desigur, pe timpul zilei e mult mai greu, ca e mai agitat. Ieri am vrut sa vad cam cat ar dormi matei ziua daca l-as lasa sa-mi doarma in brate... si a dormit 2 ore la pranz, dupa care inca o ora jumate, dupa care inca o ora jumate... deci mult!!! Daca il pun in pat, carut, landou, juma de ora doarme in cazuri fericite, tot asa, de 3 ori pe zi pana vine 7 seara si baita.

Deci, fetelor, ce ma fac? Sa dorm ziua cu el in brate ca sa doarma mai mult sau sa mai insist cu carutul, patul, landoul, ca poate se da pe brazda?

Ma bucur mult ca a inceput sa stea cu ochii deschisi fara sa planga. Are cam 3 momente in zi, dimi, la pranz si dupa amizaza cand sta linistit desi e treaz. Atunci ma joc cu el mult. Imi zambeste aproape instantaneu cand ma apropii de fata lui.

Ce vreau sa va intreb (Olivia, am vazut ca si la tine e asa): voi va lasati bebele cu sotul, rudele ca sa mergeti pana la piata, sa faceti un dus, sa gatiti&co? Daca li lasati cu alta persoana de incredere, incepe sa planga neconsolat? Matei plange cu mama soacra in special, ca ea mai poate sa ramana cu el. Cu sotul e mai linistit, dar el nu prea are timp sa stea cu el nici seara. Cand ma intorc eu de unde sunt plecata, si-l iau in brate, tace. Aseara am mers pana in bucatarie sa-mi fac un ceai si la baie... A inceput sa planga in sufragerie cu mama soacra si sotul... Niciunul nu a reusit sa-l calmeze. Eu am lipsit vreo 10 min, iar bebele nu tacea... Chiar ma intrebam Ce naiba frate? Am ajuns eu acolo l-am luat in brate si a tacut subit.

E o problema grava asta pt mine Nu pot sa fac chiar nimic!! Eu ies cu bebele pe taresa, cu caruciorul e mai greu. Avem unul super greu si am zis ca nu mai luam alt carut pana la primavara. Intre timp, ca sa nu ma sufoc in casa toata iarna vreau sa iau marsupiu sau port bebe.

Voi aveti vreo recomandare la indemnana, sa ma tina si pe mine macar pana la primavara?

Mari, eu i-am dat lui Matei 3 lingurite de ceai de musetel. L-am preparat, la 100 ml o lingurita rasa de zahar si un plic de ceai. Dar sa stii ca am observat ca are efect si daca beau eu ceaiul si nu-i mai dau lui. Poti sa incerci intai asa cu vreo 2,3 cani de ceai pe zi. Pe mine m-a ajutat ca si eu am dupa nastere probleme cu constipatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Cu sucul nu stiu ce sa zic ,dar asa mi-a zis doctorita ieri cand am fost la vaccin,sa incep sa-i dau,o sa incerc si daca vad ca ceva nu e in regula renunt.

Ooo dar nu am zis ca plange doar de foame, dar o burtica satula isi poate gasi alinarea la pieptul mamei si prin bluza,si Mihnea are zilnic ora cand vrea sa fie doar cu mine,il tin in brate ne giugiulim il strang la piept si-si propteste nasucul in bluza ,fara sa caute sanul ...as mai scrie dar e perioada cand sta treaz si merg in camera sa stau cu el.De fapt nu prea pot fi in masura sa dau prea multe sfaturi fiindca vorbesc cat se poate de serios ca el plange doar de foame sau cand e plictisit si vrea atentie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Adina, inainte sa-i dai suc de morcovel, incearca sa gasesti vreun avantaj in asta. Crezi tu ca nu-i mai ajunge laptele?

Iata cateva „semne“ care pot arata ca bebelusul este pregatit pentru inceperea diversificarii:

* Pierderea reflexului de supt al limbii (care ii permite bebelusului sa bea si sa inghita lichidele cu usurinta; avand inca reflexul, bebelusul pur si simplu va „suge“ alimentele solide de orice fel care i se dau)
* Capacitatea de a va arata ca este satul dupa o „masa“, prin semne ca intoarcerea capului cand i se da biberonul sau sanul. Acest lucru este important pentru ca bebelusul este capabil sa ajusteze singur cantitatea de hrana pe care o mananca si il impiedica sa manance prea mult din greseala in cazul in care parintii ar continua sa-l hraneasca, gandindu-se ca ii este inca foame.
* Capacitatea de a sta ridicat si de a-si tine capul fara ajutor.
* Interesul fata de mancare (exista o disputa in privinta acestui lucru, deoarece un copil de 4-6 luni incearca sa bage in gura orice!)
* Dublarea greutatii de la nastere
* Trezirile frecvente in toiul noptii dupa ce isi facuse deja un program stabil de somn in timpul noptii. Acesta poate sa nu fie cel mai bun indicator ca bebelusul este gata de a primi alimente solide! Tineti cont ca de obicei bebelusul are pusee de crestere la 3-4 luni, la 6-7 luni si pe la 9-10 luni. Bebelusul se poate trezi nopatea si din alte motive, cum ar fi o boala sau durerile de gingii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana la David toti medicii imi spuneau ca-i dau prea mult sa pape si sa-i raresc mesele, macar la o ora jumate, nu mai des, cica asta favorizeaza si durerile de burtik dar i-am dat cum a vrut el pana la urma, cand voia san pai urla si nu aveam cum altfel, nici cu suzeta nici ceai nu voia, atunci asa mi se recomandase. Ma gandeam sa stochezi laptic de al tau si sa-i dai cand nu prea ai lapte, in loc de lp, eu zic ca e o varianta mai buna. Eu asa am facut sa am ca nu se stie. Am avut si eu perioade cand rodea la san in gol asa ca mi-am facut stoc.

Mira si al meu a facut kk a patra zi, i-am dat ceai de musetel cu putin zahar la fiert si nik, pana la urma i-am pus supozitor. Asta s-a intamplat o singura data, in rest face un scaun pe zi. Am observat ca eu nu mancasem zilele alea fruncte sau legume crude.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Scuze, Mira voiam sa scriu, si a iesit Mari

Anidaz, uitasem de faza cu bluza a capul lui, am incercat-o o data si a mers, sa vedem, ca acu i-am dat sa pape si l-am lasat in patul mare cu bluza de pe mine :))

Olivia, imi pare rau de noaptea avuta. Poate recompenseaza Maya si doarme azi bine

Kytanutz
, or sa vina si vremuri mai bune! Ai incercat sa-l adormi pe umar, leganat? Eu il tin pe umarul stang, aproape de bataile inimii si topai usor si-mi adoarme asa la fel de usor cum adoarme si la san. Ma gandesc ca pe picioare se simte exilat, fiind departe de caldura corpului tau.Am incercat si eu sa-l pun pe picioare dar e acelasi efect, tace ca e leganat, dar nu adoarme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Pt ochisori mie mi-a dat Tobrex, mi-a zis ca e mai bun decat Nettacin, acuma medicul vostru stie cel mai bine.

Olivia wow, a crescut productia, ce bine, poate ii dai lm mai mult. Ce ai facut? Al meu a fost la puseu cateva zile si mi-a crescut iar productia, curge laptele peste tot. Vezi sa nu se fi invatat sa doarma doar stimulata si nu reuseste sa mai doarma fara tine, pt ca spuneai ca se trezeste cand o pui jos, e doar o parere, nu te supara pe mine ca zic asta, imi zicea o prietena ca asa a patit.

Paula poate tusi ca are secretii in spatele nasucului, trebuie scos de acolo si vezi daca mai tuseste. Oricum trebuie mers repede la dr sa-l vada. Sanatate multa!

Mihaela al meu intinde mana dar e veteran deja, face 3 luni.

Stella eu as incerca sa-l invat sa doarma si in alte locuri dar nu cand e el f agitat, si al meu mai are cate o seara cand nu adoarme, atunci il plimb putin prin casa, se linisteste si apoi adoarme in patut. Daca tot nu vrea il adorm in brate, s-a intaplat rar ca el deja reuseste sa doarma singur. E f bine ce spuneai tu de somn, asa stiam si eu si la noi se potriveste, uneori se trezeste, mai sta putin treaz si apoi adoarme iar singur. Insa eu nu-l iau din patut, imi dau seama ca nu e gata somnul.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput