Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Sunt zombie!
Aseara mi-a adormit la 2, treaza de la 8! O adormeam, dar cum o puneam jos se trezea. Asa mi-a facut toata noaptea si ea nu facea asa noaptea. N-a mai fost de mult asa plangacioasa. Ma uitam ca cica ar fi un puseu la 11-12 sapt care se manifesta si prin multe plansete. O fi asta, ca si de supt mi se pare ca suge mai mult, ca imi curge un san, ceea ce nu mi s-a mai intamplat de mult.

Eu in continuare racita cobza, ieri mi-a fost f rau, am avuy si febra, am inceput sa iau paracetamol la 4 ore ca nu mai puteam cu oscilo.

Voi cum sunteti? Sper ca ati avut o noapte mai buna ca a mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

A, si aseara pe langa faptul ca era agitata, se si speria intruna. Statea lunistita si deodata tresarea si se punea pe un urlat de abia o calmam. Mi-a facut asa de vreo 6-7 ori.
La 1 i-am facut un bibe, a baut 80, am incercat s-o adorm plimbata, n-a fost chip. Si apoi ne-am intins in pat, am zis ca poate adoarme sugand. Nu m-asteptam sa suga cine stie ce, ca mai ramasese lapte in bibe pe care nu l-a vrut. S-a pus pe un supt ca haplea, atipise si cand dau sa o ridic sa ragaie, a varsat de ne-a facut de minune pe amandoua de a trebuit sa ne schimbam de haine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna Dimineata,
Va multumesc pentru sfat o sa incerc sa ii dau ceai de musetel.Luca este un bebelus cuminte doarme noaptea, colici se pare ca nu mai avem dar acum am inceput sa ne constipam.
Noi avem urmatorul program seara intre 8-8.30facem baita, papam iar dupa ce terminam de papat il pun in patut si ne adormit in caz ca nu doarme si adoarme singur se mai trezeste la 2.30 cand papam si din nou in patutz si ultima trezire este la 6.30 cand atunci il iau in apt cu mine papam si dormim pana la 8.00. Ziua dormim in carut in leganut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata dragelor

Oliviaimi pare rau pt noaptea de pomina
Noi am avut noapte buna,cu treziri la 2,4,7,papat,ragait si adormit rapid,fara uitat pe pereti si povestit
Ieri am avut o zii buna,fara plans,numai cu papat si adormit la san,am putut chiar sa-l las singur pe pat si nu s-a trezit.
L-am surprins de vreo 2 ori incercand sa adoarma de unul singur
Am luat batista bebelusului si am reusit azi sa scot ceva mucisori.
A inceput prichindelut sa tuseasca,o sa sun pediatra,numai ca nu prea am incredere in ea.
Va intreb totusi si pe voi,ce se da pt raceala?tuseste si are nasucul infundat,nu-i curge si nu are febra

Va pupam
Sa aveti o zii placuta si usoara

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Olivia si Roli a regurgitat mah mult ieri,o fi intrat Marte-n Venus
Ieri dimi dupa ce l-am schimbat de hainute si pampers,cum am terminat de dat hainutele curate,a scuipat o gramada de laptic de a ajuns pana pe pantalon.
Dupa baita,in timp ce-l stergeam,aproape terminasen,a facut pisu cumva de i-a ajuns pe fata.pe pieptut si pe un piciorus
L-am dus la baie si i-am facut un dus rapid.
Pe cand sa-i pun pampersu',a mai facut un pisu pe prosopul pe care statea
Am apucat sa-i directionez putulica catre prosop,sa nu mai faca iar pe el

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Off Olivia, sper macar ca de la 2 ati reusit sa dormiti bine.
Si noi am avut o noapte linistita, bebe s-a culcat ca de obicei la 10 seara (papat la 9), s-a trezit la 2.50 si la 6.30 si de tot la 8.30. A papat, ne-am jucat, am avut deja obisnitele sesiuni de zambete si de urlete si-acum e cu suzi in gura, se pregateste sa doarma.

Vreau sa va intreb, bebeii vostri ridica mana spre jucarioare? Daca da, de cand au inceput? Al meu loveste jucaria doar din greseala si nu pare sa constientizeze ca atunci cand o loveste suna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Am vazut ca strollers si amazon participa la black friday, in caz ca vreti sa faceti cumparaturi mai mari. Nu stiu ce reduceri vor avea strollers, dar amazon cu siguranta vor avea. Noi vrem sa-i luam c ocazia asta scaunel de masina de la 9 kg + si scaunel de masa. Ca azi maine vom avea nevoie de ele.

Daca vreuna dintre voi ati cumparat si aveti ceva recomandari, m-as bucura. Masina mea e un VW Bora si n-am isofix.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata,

OF, OLIVETTE,imi amintesc cand am racit si eu prima data impreuna cu Ana, mi-a fost fff rau...sanatate multa!
PAULA:de la secretii e posibil sa vomite, noi patim asta acum.pt raceala i-am dat cu spray cu apa de mare sterimar sau cu ser fiziologic, am aspirat-o cam dupa 5 minute, colargol o pic in fiecare nara de 2-3 ori pe zi, vit c natural 2 pic pe zi si oscilococcinum dizolvate cateva granule intr-o lingurita cu apa. Asta a fost tratamentul de la pediatra. Tusea s-ar putea sa fie tot de la secretiile acumulate in gatut. e musai sa-l vada un medic .
sanatate.
MIHAELA:saunel avem besafe , l-am ales documentandu-ma serios acu vreo 2 ani si un pic, inca il foloseste fetita mare si probabil peste cateva luni o sa luam tot nivelul urmator tot de la ei. poti sa le vezi la babyexpo care incepe maine.felicitati pt 1700 intr-o luna .

va pup


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am intrat sa va salut doar si sa ma pun la somn. Am avut aceeasi noapte ca si Oli, cu diferenta ca Luca era treaz de la 17.00!!!!!! Nu mai stiu ce sa ii fac sa doarma. L-am leganat 3h pe picioare, tacea si nu doarmea, efectiv nu a vrut sa inchida ochii. Sunt capie si imi este rau. Ma doare capul si sunt racita cobza. Nu stiu cum voi razbi daca refuza in continuare sa doarma.





Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Neata !
Kytana am citit cu sufletul strans mesajele tale,si am inteles ca e o perioada agitata pentru tine,imi pare tare rau ca asa este situatia .Imi permit sa-mi dau cu parerea ,vad ca te inversunezi sa-l alaptezi exclusiv,bravo tie,insa daca simti ca cesezi si nu mai poti nu il tine flamand,si Mihnea a luat 750 grame in prima luna doar din lapte matern insa 2 zile l-am chinuit ca sa ma simt eu puternica ca-l alaptez si degeaba ,am inteles ca nu se mai satura si desi am luat pastile si ceaiuri de lactatie a fost foarte putin vizibil crascuta cantitatea si am cedat .De cand mananca LP este linistit si nu cred in teoria ca laptele praf ii umple stomacelul si de aia doarme asa .Nu il ingrasa peste masura,este in grafic pentru varsta lui,in luna a doua a luat 1,500 kg ,era pe lm +completare,apoi lp si foarte putin lm ,iar acum doar lp.

Ca si tzitziri,nu vreau sa fiu spargatoarea grupului care alapteaza dar as incerca sa-i dau si lp.

Eu mai fac unele lucruri care in ziua de azi putine mamici mai concep ca sunt potrivite pentru bebelusii lor ,dar nu ma simt vinovata cu nimic,este copilul meu si raspund pentru el:ii dau ceai inca de cand l-am adus de la matern(baby care,baby drink,alinan alternativ,depinde de care gasesc),l-am invatat sa doarma cu o bluza de a mea la nasuc si acum nu mai adoarme daca nu simte ceva langa obraz sa stranga in brate si sa-si sprijine suzeta ,are o perinita umplutas cu bilute de polistiren,tip bastonas si asa stiu ca respira prin ele,sonul lui este neaparat insotit de melodiile caruselului sau tv si doarme fara probleme si la zgomote mai puternice.

Nu toate puteti fi de acord cu asta ,mai ales cu ceaiul ,dar rezultatul ,un copil linistit si vesel,care face diferenta intre ceai si lapte ,sete si foame ,pe mine ma linisteste si ma face sa cred ca nu am gresit.

De luni ii voi da suc de morcov,incep cu o lingurita si cresc zilnic cantitatea cu inca una.

Revin ca s-a trezit.

Mergi la inceput