Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mie mi se pare o prostie asta ca nu doarme pt ca mananca prea mult. Atunci ce zici de bbul lui Marikaki care a luat aproape 2kg intr-o luna si doarme fb.
Vrea si el sa fie langa mami, acolo se simte bine. Noi zicem ca sunt mici si nu stiu ei, dar cum zicea si Stela, la ea nu plange, cum am patit si eu la botez, de urla in bratele nasei cu toate shashaielile pe care i le ziceam in ureche, cum am luat-o eu in brate a tacut.
Cum mai zicea cineva, o sa ne para rau de momentele astea cand stau numai in brate si o sa le vrem din nou atunci cand n-or sa mai vrea sa stea in bratele noastre. Eu la a mea mi-am dat seama ca are mereu un motiv pt care plange: de foame, de somn, de burta, de bagat in seama... I-am tinut 9 luni in burtica si acum ii lasam singurei in lumea asta maaare (prin lume a se intelege patut :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Kytana, nu te supara, dar eu nu cred ca de-asta nu doarme pingu mic ca mananca prea mult. stii cat s-a ingrasat Rares luna asta? 1700 g. Si-n prima luna 1100 g. are 5500 g la 2 luni, de la 2730, adica si-a dublat greutatea. Si slava domnului, doarme foarte bine. Eu am observat la copilul meu atunci cand mulg lapticul sau ii dau lapte praf ca mananca doar atat cat ii trebuie, intre 60 si 130 ml, indiferent cat este in biberon.
Eu cred, dar sa nu te superi pe mine, ca tu esti foarte agitata cu plecarea, cu rezolvatul actelor, a bagajelor, cu nesomnul si-i transmiti si lui starea asta. Asa ca incearca sa te linistesti tu.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna seara,
Imi cer scuze ca dau buzna peste voi, vreau sa va spun ca am si eu un bebelus pe nume Luca nascut pe 09.09.2012 este un bebelus cuminte dar cam de 3 sapt am inceput sa ne constipam si sincer nu stiu ce sa ii mai dau. Il alaptez exclusiv.
Puteti sa ma ajutati si pe mine cu un sfat
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Oli, Mihaela, nu ma supar! Ma bucur ca exista si altfel de pareri pentru ca asa putem invata unele de la altele.

Este posibil si eu sa fiu destul de agitata, recunosc. Acum l-am adormit pe zgomot de foen. Pup fetele, o noapte cat mai linistita va doresc



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Nu am mai postat de multa vreme, desi am scris un mesaj lung ieri sau alaltaieri, care mi s-a sters inainte de a-l trimite, nu stiu pe ce am apasat cand scriam si a disparut complet. Acum o am pe piticutza in brate, iar pozitia ei preferata e pe umar, la verticala, nu la orizontala, cum mi-ar veni mie bine sa o tin. Dar urla rau asa... Am gasit o solutie ok pt moment, dar prea mult nu pot scrie, scriu si mai incet, ca folosesc doar o mana, dar va trimit totusi cateva ganduri.

Kytana: Doamne ajuta sa treaca rapid la alta etapa mai buna, mai linistita. Bine ca ia in greutate, iti dai seama cum ar fi fost sa nu ia, sa induri si sa nu vezi nici rezultate? Cand e stabilita plecarea? Respectele mele pentru cum te-ai descurcat cu toate: vizite la doctori, mers la pasapoarte, la depus dosarul pentru indemniztie si alocatie si cate si mai cate a trebuit sa rezolvi. Eu am sotul care ma ajuta la f multe, puiutza e cuminte de regula, dar cand plange si nu reusesc sa o potolesc nicicum, ma enervez pe ea ca prim impuls, o trimit la origini, cum se spune, apoi il rog pe Dumnezeu sa ma ierte pt vorbele necugetate, ca mi-a dat atata bine si eu ma plang cand dau de putin greu.

Of, trebuie sa ii cedez locul sotului, are de lucru pt serv, revin cand pot. Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Noapte buna tuturor! Sa ne doarma copilasii cu spor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Mira bine ai venit, nu stiu sa ti spun din proprie experienta, dar imi amintesc ca Stela a avut problema asta si i a dat cateva lingurite de ceai de musetel indulcit (se pare ca si zaharul are rolul lui), cand intra ea o sa ti dea mai multe amanunte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Nu am mai reusit sa intru nici sa citesc si nici sa scriu de cateva zile din lipsa de timp. Si cu toate ca si acum sunt obosita dar simt ca am nevoie sa ma destind putin si am zis ca tot citesc macar cateva pagini.

Elfica, scuze ca nu am reusit sa iti raspund mai repede si scriu acum chiar daca poate e prea tarziu si ti-au raspuns alte fete. Noua pediatra ne-a prescris Nettacim 5 ziel cate 3 pic/zi in ambii ochi (si in cel afectat si in celalalt). Tratamentul l-am reluat dupa 6-7 zile de pauza. Medicul oftalmolog ne-a spus saptamana trecuta sa ii dam o sticulta de Nettacim pana o terminam fara pauza ceea ce mie mi se pare prea mult, mai ales ca el nu ne-a zis nimic cum ca ar trebui in ambii ochi sau nu asa ca am facut un tratament de 6 zile pe care l-am terminat azi. Am zis ca luam o pauza mai ales ca joi ne-a programat pediatra la vaccin si parca nu vreau sa suprapun nici un fel de medicatie cu el.

ANdreea, si eu am momente in care am stari idem cu ale tale. Dar nu am timp destul sa le aprofundez pentru ca am doi copii. La fetita eram mai afectata ca si acum. Acum ma mai gandesc asa noaptea cand nu am ce face si ii dau lm la asta mic.

Mami de fetita cu fundita Maria si baietel frumusel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Mira, bine ai venit!
Si eu am avut probleme cu constipatia cu copilul meu. Si mie mi-a recomandat doctorul ceai de musetel indulcit cu zahar, dar nu i-am dat, i-am facut suplimentul de lapte praf ce i-l dau copilului cu ceai de musetel sau cu baby calm in loc de apa. A facut dupa 4 zile, dar de atunci n-am mai avut probleme. In cazul tau, ca il hranesti exclusiv cu lm, nu stiu ce sa zic. Ajuta-l cu glicerina daca nu vrei sa-i dai ceai...
Te asteptam cu mai multe detalii despre tine si piciul tau :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor va pup !!! Am de recuperat vreo 8 pagini cred Mi-e asa greu cand trebuie sa recuperez...offf

Sper ca sunteti toate bine si bebelusii deasemenea.Maine vreau sa ajung la zi.

Somn dulce va doresc !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput