Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, eu am avut un singur canal si am vazut ce nasol e. D-apoi tu, saracuta, cu mai multe. Ma bucur ca incepe sa-ti treaca si tie.

Mie mi-e rau de la raceala. Nas infundat, durere in gat, expectorez, ma doare tot corpul si am o ameteala in cap As fi dormit si eu, dar de cateva zile pitica mea si-a schimbat programul. Nu mai doarmr 2 reprize de cate 3 ori, ci numai cate o ora, si aia chinuita. Stau jos 10 min, miorlaie si se foieste de iar trebuie sa ma ridic si sa o plimb. Si la ce stare am de d-abia ma tarasc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana abia acum am ajuns la mesajele tale de disperare... sper ca esti mai bine acum. De vreo 2 ori m-am gandit sa-ti spun sa incerci cu lp dar tot vedeam ca spui ca lapte este destul si chiar iti curg sanii... dupa mine, daca sanii sunt moi, nu inseamna ca nu este lapte, dar atunci cand sanii curg e clar ca este lapte. Daca ar fi motive sa cred ca copilu plange de foame, CLAR i-as da lp, macar completare dupa ce papa san. Proba suptului i-ai facut vreodata? Eu la spital i-am facut si la 10 zile manca 70 ml la o masa. Zilele astea imi spunea mama ca si mie mi-a dat completare la inceput si am fost alaptata pana la 1.7 ani. Totul e sa stii cum sa-i dai sa nu renunte la san. Acum. daca asta ar fi problema, macar sa nu mai planga micutul de el. Si tu ai grija de tine, mai lasa si pe altii sa mai rezolve una alta, nu le poti face pe toate.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare tuturor din nou!
Raul mananca numai LM si doarme numai in patut. Seara il mai rasfata tati in brate. Nu l-am invatat nici leganat. Cu suzeta nici nu am mai insistat, pentru ca nu este un copil dificil. Mananca numai atat cat are nevoie. Desi, reusim sa dam aerul afara, ne mai prinde si sughitatul. Cu greu reusesc sa-l mai conving sa mai serveasca putin laptic.
Va mai amintiti cand va spuneam in sarcina ca am repetat analiza CMV IgG si CMV IgG de 3 ori si de fiecare data mi-a iesit pozitiva? Ca sa fim siguri ca bb nu are nimic, ni s-a spus sa facem ecografie la cap si la sold la bb in primele 10 zile dupa externare. Indicat este sa se faca putin mai tarziu, adica dupa 1 luna. Binenteles ca am facut-o si bb nu are nimic.
In legatura cu scutecele, noi ne intelegem foarte bine cu nr 1, desi depasim 6 Kg, nr 2 ne este maricel si de aceea cred ca se uda si hainutele.
Pediatra noastra ne-a spus ca toti bb fornaie, fara sa fie raciti. Si ar fi o problema grava daca ar raci in primele 3 luni.
M-ar interesa si pe mine parola de la contul comun. Va multumesc frumos si va pupic dulce!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu i-am facut la baietelul meu ecograf la sold si la fontanela la 6 saptamani, am fost la ortoped. Totul ok. Urmatoarea vizita la 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mari, ai PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetelor,stiti vorba cu baba? Asa si noi, toata in poponetul nostru. Am observat ca are un degetel mai rosu la mana si ca intr-un colt are un pic de puroi. Banuiesc o unghie incarnata, ce ma sfatuiti? Cu ce sa il dau?? Cte probleme mai avem si noi...

Nu i-am dat LP,nu m-a lasat inima. Tin sa va spun ca a luat in greutate mai bine de 700 gr in 2 saptamani. La 5 sapt si 4 zile are 4880gr si 59 cm. Deci subnutrit nu este Am reusit sa il adorm astazi, pe magic fm si foen, a dormit cam 3.5h.

Acum ma ingrijoreaza degetelul asta Unghiutele i le-am taiat drept, nu rotunjit. I-a aparut deodata, de dimineata nu era. Sa sparg acolo unde e puroi? Momentan i-am pus doar un pic de betadina... Deci HELP,again!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Corinuka eu ii dau Lactana de la Topfer, mi l a recomandat neonatoloaga spunand ca e cel mai bine tolerat si cel mai bun, pediatra mi a confirmat ca e cel mai bun lp. Eu sunt multumita de el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, daca iti mai aduci aminte si eu am patit asa cu Maya la o saptamana.
I-am pus betadina pe vata, ca sa stea inmuiat, am pansat si i-am pus o manusa ca sa nu molfaie betadina aia. Nu am spart punga de puroi. De 2 ori/zi schimbam. Intr-o zi-doua i-a trecut. Sa nu te sperii daca se descuameaza pielea la degetul ala. E de la betadina, se vindeca pielea pana la urma.

Corina, noi tot Topfer folosim. Maya ia fb in greutate de la el, ii dau doar de 3 ori/zi. Pediatra mea a zis ca e cel mai apropiat de lm. Nu pot spune ca are colici, adica nu urla, are gaze dimineata care o fac sa se chirceasca si sa miorlaie. Se calmeaza cu tzitzi si ii mai dau si diverse picaturi, ce am la indemana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc Oli! Am reusit sa vb si eu cu o asistenta si mi-a spus fix acelasi lucru.

Of, stiti ce mi s-a spus? Ca nu doarme fiindca mananca prea mult si a luat prea mult in greutate na, voi va chinuiti sa ia, eu se pare ca ii dau prea mult tzitzi... Pai daca cere?! Ce sa ii fac, sa il las sa planga?

Maine fac si eu topic nou, nu va suparati ca nu fac acum

Saru'mana pentru sustinere si sper sa pot fi si eu langa voi asa cum sunteti si voi mereu alaturi de mine



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Si apropo, la noi n-a fost de la taiatul incorect al unghiilor. Nici nu apucasem sa le tai. Tocmai vroiam sa o fac pt prima data si am vazut degetul rosu si puroiul.
Felicitari pt luatul in greutate al lui Luca. Este ok sa-i dai si lp daca intr-o zi, din cauza stresului nu ai lapte, cum s-a intamplat ieri. Stii cum e, media e buna, dar nu e ok ca intr-o zi din luna el sa faca foamea, chiar daca la sfarsitul lunii a luat in greutate. Nu te supara ca iti zic

Mergi la inceput