Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Neata fete dragi
Kytanutz ma bucur tare mult ca esti mai bine

Am racit si eu,am facut un pic de febra ieri,38 temp,imi curge nasul,de azi vad ca nu ma mai doare gatul,yey,un pic tusesc,rar.de ieri seara am inceput sa iau oscilo.
Am observat de ieri ca prichindelul are nasucul putin infundat.o sa cumparam azi batista bebelusului ca aspiratorul simplu nu face are lucru.
Referitor la plansul la tzitzi,am ajuns la concluzia k ori e obosit si vrea sa doarma,dar ar si papasau numai vrea sa doarma,ori il doare burtica k se screme si trage parturi si da din picioruse,in ambele cazuri trebuie linistit,calmat.il pun in paturica,asa sarmaluta,il tin in brate,asa cu caputul pe umarul meu,ori topai incetuc,ori dansez tot incetuc,ca si cum dansam la serata pe blues si shasaiesc in continuu.
In orice caz,nu mai insist cu tzitzi,il pun la ambii si daca nu vrea si tot plange,il pun in paturica si dansam
Adoarme si daca se trezeste la scurt timp,ii dau sa pape si adoarme la loc si e si calm,daca nu se trezeste inseamna k ii era numai somn.
Sper k s-a inteles ceva

Merg sa pap ca doarme piciul meu scump
Va pup
Sa avem o zii placuta si usoara


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Kytana, ma bucur ca esti mai bine!
Anamaria, wow, 7 ore! Legate??? Si noi am avut o noapte linistita, facut baita la 8, papat la 9 seara, culcat la 9.30, trezire de papa la 2.30, apoi la 7 si 10. Si asta pentr ca i-a sunat telefonul sotului sa mearga la servici si a auzit galagie prin casa, altfel poate mai dormea.
Fetele care aveti baietei, voi le faceti ecografie de sold la bebei? Am vazut ca Kytana i-a facut lui pingu mic si vroiam sa stiu daca mai faceti si altele.
Andreea, esti bine? Tot prost-dispusa? Pupici lui Andrei.
O zi buna la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata mamici obosite!
am scris un mesaj lung cum n-am mai scris demult, apoi mi s-a blocat pc-ul si s-a restartat (cred ca se strica) si l-am pierdut..
ma uimeste ca sunt copii asa cuminti si la program ca mihnea..asa vrea sa fie si david asa cuminte..
kytana am patit-o si eu...m-apuc de plans, ca nu stiu nimic, ca sunt o mama rea, ca altele de ce pot..chiar am zis intr-o seara ca ma duc si-l dau la cineva care stie sa-l creasca, ca eu nu stiu...asta dupa ce l-am asteptat 11 ani..urla, ar manca non-stop, maraie si ma dispera...si sunt singura cu el de la 8 la 8 seara...am momente cand nu mai stiu ce sa fac ...si eu ma gandisem sa-i dai niste lp, ala se digera mai greu si doarme mai mult..
david si-a facut program: toata ziua e haotic (adica nu are program), mananca, urla si doarme cand vrea...in general de pe la 17 pana la 24 nu doarme! orice i-as face si oricat i-as spune ca de obicei copiii cuminti dorm la ora aia ...noaptea doarme (de obicei infasat) si papa la 12-1, 3-4, si 6 sau 7..
olivette ma bucur c-a trecut galma..si eu as face o mamografie...ca simt tot felul...
sotul meu a zis aseara ca bebeii nostri parca s-au inteles, ne fac zile amare (si nopti)
pupici la toata gashca!
daca nu se-nchide pc-ul revin cu o intrebare..

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

va salutam si noi
Kytana ma bucur ca sunteti mai bine.
Mihaela nu m-am gandit la ecografie. Nici nu stiam ca trebuie facuta.
Despre noi nu va povestesc ca nu vreau sa se simta laudat puiul si sa si-o ia in cap
Apropo de mamografie, stiti cumva un medic bun in domeniu (mamografie, ecografie)? As vrea sa ajung la Bucuresti la inceputul lui decembrie si nu stiu la cine sa merg.
va pup, va citesc si sper sa pot sa va si raspund.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

1.david primeste lp milupa..inca de la inceput am constatat:
- mananca cu pofta, ia in greutate
- e foarte agitat, doarme putin
- are colici, e plin de gaze, face greu kk
2.am schimbat cu humana antireflux:
- mananca asa si asa
- nu ia in greutate, ba mai mult, scade
- face kk des si mult, de o consistenta aerata
- doarme mai bine
3.ni se spune ca nu-l tolereaza, revenim la milupa:
- idem 1
- plange pana reuseste sa faca kk sau la partzuri

mi se spune ca nu-i buna formula de lp voi ce ziceti?

_
Mami de David Gabriel 18.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen da-i noaptea sa suga mai des din dreptul, e somnoros si suge, eu asa am facut.

Kytana poti incerca sa-l lasi putin sa planga sa vezi ce face, daca o ia tare, il iei, il calmezi si apoi il lasi iar, cred ca usor usor se va invata. Nu renunta la alaptat, da-i suzeta, nu merge?

Moro imi pare rau ca nici al tau nu doarme. Frichi uda scutecul cand ii era mic, am schimbat marimea si e ok acum. In schimb iese kk cand face mult.

Paula vad ca si al tau plange, mititeii de ei, cred ca burtik ii supara, nu ti se pare?

Anaomaria am notat nr tau. Pivalone din cate tin eu minte are cortizon dar daca ti-a dat medicul nush ce sa zic. Imi zicea un medic ca copiii mai formaie ca regurciteaza si intra lapticul in nasuc si fac o "crusta de laptic" care ii deranjeaza acolo, nu stiu ce sa zic, vad ca mai toti bebeii fornaie fara sa fie raciti, o fi asta o cauza... Calciu nu-i dau, lui D i-am dat ca asa imi daduse pediatra atunci, ei vad copilul si-ti dau sau nu, ti-a spus ca i se pare ceva in neregula, sau ti-a dat preventiv?
In carut poti pune o paturica dedesupt, eu tot timpul il gaseam caldut, deci sta bine acolo, am landou.
Eu am purtat burtiera si prima data si acum port, dar nu tot timpul, cand mai ies pe undeva. Mi-a scazut burtik f bine.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Carmen Sterimar folosesc, din ala pt nou nascuti ca are puful mai mic sa nu se inece.

Of Kytana prin ce poti tu sa treci! Ai nevoie de ajutor, daca ai fi din Iasi as veni eu sa te ajut, crede-ma! Trebuie sa mai stea cineva cu el sa te mai aerisesti si tu. Eu zic sa insisti cu suzeta, la David din acest motiv i-am dat-o ca ma dispera, doar cu sanul in gura statea, asa cum spui tu. Altceva chiar nu stiu ce sa-ti mai spun, stiu ca ai incercat de toate.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Si noua ne-a recomandat echo de sold pana in 6 sapt parca se face, apoi e cam tarziu, sincer nu am fost, pediatrul l-a vazut din ochi si a zis ca e ok.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

KYTANA:galusca mica nu adoarme sigura.avem mai multe metode,dc nu adoarme a titi(f rar): plimbata in brate 1.in pozitie verticala la pieptul meu ,2. culcata dar privind inainte, nu spre mine.3.catarata pe umar(in pozitia de scos aerul).Uneori o mai legan pe picioare dar nu prea merge. Toate insotite de sssssss sau de cantecele inventate de mine pe moment.Uitasem:cea mai tare dintre toate este ca adoarme la mine in brate dc vorbesc la telefon,asta imi place si mie doar ca e cam costisitoare metoda si nu preaam cu cine , oamenii muncesc.

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

bunaa fetelor
Kytanuts ma bucur ca esti mai bine..
Si noi ieri noapte am dormit..vreo 5 ore in total...l-am culcat langa mine lipit de san..ii dadeam san,adormea,il culcam langa mine...asta e..macar sa-mi revin un pic cu somnul...dp o luam iar cu cosul...ca asa cum ziceam are arici sta 10 min si se sperie plange..nu se calmeaza cu vorbe o da in urlat...azi sunt si eu mai bine...sanii sunt mai bine parca trec se desfunda canalele ieri m-au durut rau..Olivette ma bucur c-ai scapat de canalul infundat!Am sunat ieri la doc trebuia sa-i zic cum sunt dp antbiotice....m--am necajit...mi-a zis ca nu-i normal sa-i dau asa des san sub 2 ore ca d-asta mi se infunda canalele,ca sa-i dau completare ca poate nu-i ajunge...off...am sunat-o pe tipa de la LLL si mi-a zis ca si de la oboseala mi se infunda si sa alternez pozitiile la alaptat dar sa-l alaptez cand cere sa nu ma stresez...m-a mai linistit.
Mirabelac nu m-am gandit ca poate tre sa sch nr la scutece...parca nu-l strang la picioruse..treaba 2 nu iese inca...dar am in casa si nr 2 newborn o sa incerc...si spune ce mancarica faci...sa luam idei...noi azi avem supa de vita...e o vreme ploioasa si cu vant si friguts taman de supite...

trimit msg si mai intru

Giorgos 25.10.12

Mergi la inceput