Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Neata, fetele

E al treilea mesaj pe care ma chinui sa-l trimit!! Deja nici nu mai am chef de scris Vroiam sa va multumesc pt raspuns, sa ma laud ca a dormit mandruta 7 ore si sa ma plang ca am tras o spaima mare ca nu-mi gaseam o piesa de la pompa de muls. Am cauta-o si prin oale, ca pana la urma sa o gasesc in holCine o fi pus-o acolo, habar n-am, ca ea are loc special cu biberoanele, pe masa. Din cate stiu, fata cea mare nu ajunge pana la ea, dar poate a mai crescut sau poate am inceput eu sa actionez fara sa-mi dau seamaOricum, slava Domnului!

Si apropo de pompa, Kytana, si a mea tot manuala e si ma impac f bine cu ea. De fapt am imprumutat de la cineva una electrica si nu facea decat sa ma traga de sfarcuri Cu asta chiar reusesc sa scot ceva. Tu cum mai esti? Sper ca ai reusit sa te odihnesti.

Olivia, eu am luat Faringosept si am facut aerosoli. Drept sa-ti zic, nici nu am mai citit prospectul de teama ca iar n-o sa le mai iau daca citesc. Am acasa usa de la frigider plina de medicamente pe care tot mi le-a prescris dr ba mie, ba fetelor si nu le-am mai dat ca am citit prospectul si m-am speriat.

Va pup pe toate si sa aveti o zi frumoasa.

P.S. A mai avut cineva probleme cu schimbatul pozei de profil? Si va rog sa-mi trimiteti adresa de la cont, sa vad si eu pozele si sa pun si eu. Pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Neata ,

KYTANAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Hai la raport ca te tragem de urechi pana te trezimsper ca ai dormit
OANA, BOB:ati vorbit cu Kytana? Cum este?
OLIVETTE:eu mi-am pus colargol in nas(aveam si muci), care oricum a coborat si in gat, mi-a facut bine. miere cu propolis am mai luat si cate un puf cu tantum verde spray(se foloseste si la copii).
sanatate multa si mai ales sa nu ia si piticoata. daca ia, ai experienta deja, eu am fost mai relaxata la a 2a raceala a Anei, inca nu a trecut, tot scot muci, vineri se fa 2 saptamaani.
PAULA:voinicelul tau cum mai este? mai face figuri la titi? parca ziceai de sotul tau ca e racit, sanatate multa multa si la voi.
ANAOMARIA:sigur puiul mare e cel care a plimbat piesa, la noi au disparut atatea chestii importante pe care apoi le-am gasit printre jucariile celei mari....

va pup dragi mamici
ps: capra mare e trezita de la 5 dimineata, cea mica doarme dar s-a trezit la 2 ,4 ,6 ,8 noroc ca a adormit repede dupa ce si-a luat gustarica
eu sunt ok acum datorita unei canite de cafea dar cred ca pe la 11-12 o sa fiu zob


Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ana, ti-am dat pm

Lumi, cred ca e racita si ea ca se aud niste sunete din gatul ei de parca colacaie mucii pe-acolo. Si se mai si ineaca cu ei. O tot aspir si nu iese nimic

A mea s-a trezit toata noaptea. Cel putin de la 6 pana acum nu cred ca a dormit o ora adunata. Tot se chirceste si partzuieste. Eu vad ca deja am inceput sa expectorez si nu arata deloc bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragele de voi,

Haideti sa va spun cum au decurs lucrurile: aseara a atipit pe foen iar eu a trebuit sa refac bagajele pentru ca nu mi-a trecut prin cap sa sun inainte la Atlassib. Fiecare geamantan nu trebuie sa depaseasca 20 kg iar ale mele aveau si 30.. Asa ca evident, no sleep for me.

Cand s-a trezit i-am facut baita cu mine in cada si parea destul de linistit. Apoi san, nu m-am lasat si i-am dat doar san. A marait, a mancat si apoi cand nu mai dorea san i-am dat suzeta ca sa adoarma. A adormit pentru 1h, s-a trezit in dureri de colici, l-am calmat tot cu suzeta apoi s-a trezit de foame. I-am dat sa pape 1h, apoi cand s-a il ridic sa ragaie, nici macar nu am apucat sa ii schimb pozitia, era tot paralele cu asternutul, a vomat. Evident, l-am pus iar la san, a mancat ceva si a atipit. M-am dus sa dorm in sufragerie cat l-a leganat mama mea. A dormit 3h. Apoi dimineata vin colicii si tot felul de sunete pe care le scoate el. Si evident fornaiala, bat-o vina!
Ne-am trezit la 07.30, ii era foame, am bagat sanul in actiune si l-am tot trezit pana l-a golit si nu a mai vrut. Ne-am jucat vreo 30 min, a zambit de mama-mama si acum cat pap eu ceva incercam sa il adormim tot pe picioare.

Inca nu i-am dat lapte praf, voi incerca sa ma mulg acum dupa ce mananc si sa ii pregatesc un biberon pt mai incolo.
In afara de momentele in care adorm pe voi, galustile voastre frumoase, cum adorm? Ii leganati, ii plimbati? Carucior nu am caci il puneam acolo...

Raportez si eu o raceala cu durere de gat. Tantrum spray cica ar fi bun, eu nu prea il suport, imi vine sa dau afara cand il simt in gat, yuck! Catina cu miere e f buna, oscillo, paracetamol/parasinus, ceai de tei cu multa lamaie sau chiar ceai de lamaie.

Va multumesc din suflet pentru sfaturi si pentru ca imi sunteti aproape, cateodata lucrurile sunt peste puterile mele si nu stiu cum sa reactionez. Ar trebui sa invat sa fiu mai puternica.

Fug sa vad daca a mai atipit si sa citesc si eu biletul de ieri de la doctor. Stiu ca a intrebat cineva ieri: da si eu stiam ca se face echo de sold doar la fetite, dar m-am dus si acum trebuie sa facem exercitii,zilnic, pe burtica cu piciorusele in pozitia broastei.

Astazi ma duc la dr de familie sa il masoare si cantareasca, recunosc ca am un pic oroare. Va tin la curent cand revin.

PS Crizele de colici s-au atenuat f mult fata de ceea ce a fost, mai are cate o criza noaptea si spre dimineata mai puternice, in rest, trec f repede.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Buna dimineata tuturor!
Imi pare nespus de rau pentru mamicile ce trec printr-o perioada mai dificila. Sper sa treceti rapid peste ea.
Noi suntem foarte bine, comparativ cu voi. Dormim toata noaptea(cu numai o trezire la 3/4) si toata ziua, daca vremea este urata afara.
Diminetile si serile suntem intr-o forma maxima. Le petrecem zambind, gangurind, povestind,dansand(pedalam de zori) si maraind
Plangem si noi atunci cand udam hainutele, suntem epuizati si nu putem dormi si cand nu ni se acorda atentie. Radioul trebuie sa fie permanent deschis si camera bine aerisita.
Maine facem 2 luni. Suntem foarte curiosi sa vedem cat am mai crescut. La numai 1 luna aveam 6kg si 60 cm(avand in vd ca ne-am nascut cu 4,150kg si 51cm), oare cate avem acum? Peste 2 zile avem intalnire cu pediatra si atunci vom face si primul vaccin.
Va pupam dulce si va uram sa aveti parte de o zi excelenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sper ca sunteti bine toate, nu am reusit sa citesc la zi, stau putin si fug dupa al' mare la scoala. In ultimul timp numa in perle o tine, ieri mi-a zis ca-s "vantul din panzele lui".

Nu prea am timp de forum, m-am apucat de bucatarit, cred ca sunt si eu la puseu, nu ma mai satur deloc. Daca va zic ce mai gatesc o sa ma dati afara de pe forum, si nu de alta da o sa trebuiasca sa-mi gasesc prieteni imaginari.

Va pup pe toate!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana draga, ma bucur ca esti mai bine. Nu-i asa ca vezi lucrurile altfel cand esti mai calma?
A mea doarme pe mine, dar nu-ti inchipui ca adoarme asa. Nuuu, are senzor de inaltime fata. Adica trebuie sa ma ridic si sa o plimb si legan si shashai pana adoarme. De-abia atunci am si eu voie sa ma asez.

Mari, voi sunteti campioni la categoria grea! Wow, 6 kg la o luna! Cred ca deja iti rupe mainile, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Marikaki, Paul e doar cu 3 zile mai mic si speeer sa aiba 5 kg macar. Nascut cu 3720. Tu ii dai numai san?
Kytana, ma bucur ca esti mai relaxata. Chiar asa tare se apropie plecarea ta in UK? Acolo ati rezolvat tot ce era de rezolvat?

Eu am zis ca ma apuc sa calc ceva dar tot la computer am ramas. Parca vad ca daca ma duc sa pun fierul in priza se trezeste :)).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Mirabela, eu nu ma supar daca ne scrii ce mai gatesti, sa ne mai inspiram. EU rad ca acum stand acasa cheltuim mai multi bani pe mancare. Ieri am facut un chec cu banane (nu mai este nici o firmitura) si seara paste cu ton. Astazi inca nu m-am gandit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neata fete dragi

Hehe, Marikaki, ce voinicel ai tu Bafta la doctor! Eu pariez ca are undeva la 7 jumate Apropo, doarme asa mult in pat cu tine sau singurel? Si papa doar san? Scuze daca ai precizat si nu mai tin minte

Kytanutz, cum zicea si Carmen te descurci super, eu abia am timp sa-mi fac un dus, daramite bagaje

Si brotacul mi-a dormit 3 ore juma legate azi-noapte si culmea, nu dupa baita. Acum baita s-a mutat la 7, cred ca ne convenea mai mult ora de vara... A adormit pe la 8, s-a trezit la 9 si 20, apoi papa pana la 10, s-a trezit la 11 jumate si apoi a dormit pana la 3 si un sfert! S-a mai trezit pe la 5 juma si trezirea finala la 6.40. Pentru noi asta e o noapte excelenta.

Acu sa va zic de ce ne-a mers asa bine. In ultimele zile cand brotacul aproape ca n-a dormit ziua, am vazut ca el tot cauta sanul cand motaie pe timpul zilei, vede ca nu da de el (pt ca eu mereu il pun in pat, abia dupa 4 cedez si-l las sa-mi doarma in brate) se oftica si plange, iar eu il iau in brate si il pun la san. Obiceiul l-a capatat pt ca noaptea doarme lipit de mine cu fatuca la san. Deci s-a invatat sa-l aiba la indemana cand e somnoros. Si mi-am dat seama ca brotacul crede ca somnul si masa trebuie facute impreuna... De aici si dependenta de san cand e obosit (Kytanutz, poate iti suna familiar)

Apoi, am mai citit ca bebelusii hiperactivi, cei care nu dorm ziua, iar noaptea dorm putin, au o problema in a adormi singuri. Ei incep cu un somn superficial, cand mai stau cu ochii deschisi, dau din maini, scancesc si unii bebeii trec de starea asta si reusesc sa ajunga singuri la somnul profund. Iar daca pe timpul lui intervine ceva ce-i semitrezeste ei stiu sa ajunga din nou la somnul profund, cei care dorm bine, cate 3,4 ore. Al meu clar nu stie asta. Si aici tot eu am gresit pt ca la cel mai mic scancet noaptea eu ii bagam sanul in gura, fiind lipit de mine. Si Matei asa ajungea la somnul profund, tot cu sanul. Asa ca baiatul n-a prea avut cum sa invete ce-i ala somnul superficial si cum poate adormi profund fara san.

Deci azi-noapte l-am pus tot in pat cu noi, dar la margine langa patutul lui i-am facut un culcus, iar noaptea m-am ridicat si l-am luat in brate sa pape, cum faceam pe la inceput. Nu mai dorm cu el la san. Si in plus, nu-l mai ridic la primul scancet. Azi-noapte evident ca mi-a cautat sanul de mai multe ori, dar n-am cedat, i-am managaiat manutele ca si le agita si i-am zambit, i-am facut shhh si a adormit in cateva minute de foiala, desi, in mod normal nu l-as fi lasat asa. L-am luat in brate sa pape doar cand am vazut ca se trezeste de-a binelea si trage primul racnet, ca sa zic asa :))

Ce pot sa zic, a fost prima noapte in mult timp cand am dormit in ce pozitie am vrut, l-am luat pe sot in brate, iar la 3 si 20 dimi eu m-am trezit inaintea brotacului, nu mai eram invatata sa dorm legat 3 ore. Si culmea, eu l-am trezit pe bebe, ca dormea la mijloc, prea aproape de sot, de atunci are locul lui la margine.

Va pe toate!

Mergi la inceput