Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna seara, dragi mamici! Imi cer scuze ca intervin in odiseea voastra. Eu sunt o mamica de floricica mai-iunie 2012 si am cateva articole noi sau in stare excelenta de vanzare, poate va intereseaza :)

1. Saltea centru de activitati Bright Starts Pretty In Pink – Baby’s PlayPlace. Produsul este aproape nou, in stare impecabila, folosit doar de 2-3 ori, are cutia, factura si instructiunile originale, in garantie, inca 8 luni - pret 250 lei
Descrierea completa a produsului si poze gasiti pe site-ul importatorului: http://www.bebebrands.ro/centre-de-activitati-si-jucarii/centre-de-activitate/bright-starts-9010-pretty-in-pink-babys-playplace

2. Oaie tip comforter, ce se prinde cu arici de carut, scoica sau pat. Are lumina rosie de veghe si 4 moduri sonore - sunetul din uter, harpa, ploaie si aspirator. Timer 20 minute. A fost premiata "gift of the year 2011" in UK - noua, in cutie - pret 50 lei
Descrierea completa a produsului si poze gasiti aici (produsul este adus din UK): http://www.amazon.co.uk/Easidream-Ewan-the-Dream-Sheep/dp/B0040JSN7Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1353165811&sr=8-1

3. Incalzitor si termos petru voiaj Tommee Tippee, nou, in cutie - 60 lei
Mai multe detalii si poze aici:http://www.forbebe.ro/Accesorii-biberoane/Incalzitor-si-termos-pentru-calatorii-Tommee-Tippee.html

4. Set huse termoizolante pentru bibetoane Tommee Tippee, nou, in cutie - 50 lei
Mai multe detalii si poze aici:http://www.forbebe.ro/Accesorii-biberoane/Husa-biberon-termoizolanta-x-2-buc-Tommee-Tippee.html

5. Set zornaitori Lamaze pentru maini (bentite cu arici) si picioare (sosetele), stare impecabile, in cutia originala - 30 lei
Mai multe detalii si poze aici: http://www.amazon.co.uk/Lamaze-Gardenbug-Wrist-Rattle-Footfinder/dp/B000I2Q0C2/ref=sr_1_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1353229476&sr=1-1 (produsul a fost adus din UK)

Eu sunt din Bucuresti, unde pot asigura predare personala. Pentru provincie, transportul este contra cost prin posta sau curier. Pentru detalii suplimentare, imi puteti trimite un PM.

Multumesc si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !

Nu prea mai apuc sa intru, am 2 ocupatii majore : Iris si lucrul. Am apucat sa citesc doar ultimele pagini si descopar o Kytana vraiste, asa cum eram si eu la inceput. Cum am rezolvat? Cu biberon Fara nicio jena, fara nicio mustrare. Faptul ca acum suntem exclusiv pe tzitzi, se datoreaza catorva biberoane cu lapte praf. Initial am mers la dna Musat si ne-a trimis acasa cu ordinul ca eu sa mulg laptic si sa merg la nani, iar sotul sa-i dea biberon. Am avut si vreo 2 zile foaaarte slabe in lactatie, cand am crezut ca s-a dus lapticul, dar m-am odihnit si si-a revenit. Baga lp, ca te duci pe copca rau. O lingurita din aia speciala din cutie la 30 ml apa, asa zice pe cutia Nan, de exemplu.

Mami de dragonita Iris !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Kytana, ai facut tot posibilul ca sa ii fie bine lui Luca. Gandeste-te aproape toate dintre noi avem un sot sau o mama sau pe cineva aproape care ne ajuta, tu esti singura cu tine si cu ingrijorarile tale. Tu ai fost sa depui dosare pentru alocatii si indemnizatii, tu ai trebuie sa mergi la cumparaturi, tu trebuie sa iti faci bagajele si sa iti organizezi plecarea si multe altele. Esti si extenuata, deci, nu ca nu faci bine ci FACI MULTE, asa ca e normal sa clachezi. Indiferent de ce spunem noi tu trebuie sa faci cum simti tu ca e mai bine pentru tine si pentru puiutul tau drag.
Te puuuup, odihna placuta.
Sa de Dumnezeu maine sa fii mult mai bine

PS. Mi-am amintit ca ai mai si organizat botezul singura , ESTI EROINA.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytanutz, cum esti? Sper ca ai apucat sa te odihnesti putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fete dragi.
Kytana, si mie dna Musat mi-a zis sa o tin max o ora la san si apoi sa ii dau lp completare si apoi eu sa ma mulg si sa ma odihnesc. Si chiar am vazut cum mi-a crescut productia, chiar daca nu am ajuns inca la alaptat exclusiv. Mie tare mi-e teama ca multi bebei care plang in nestire plang de foame.Si eu am vrut sa o tin azi mai mult pe lm si nu mi-a dormit decat cateva ore si a stat mult la san si tot tragea si se inrosea si il scuipa si iar il lua. Dupa multe ore petrecut asa, i-am dat lp si l-a baut pe nerasuflate. Daca nu ii dadeam as fi putut crede ca are colici sau cine stie de ce plange, cand, de fapt, era foamea. Asa ca merita incercat si cu un biberon cand vezi ca nimic nu pare sa mearga.
Va pup pe toate si sper sa-mi raspundeti si mie la ce v-am intrebat cand se mai linistesc lucrurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Anamaria, Pivalone i-am dat si eu Mayei cate 1puf in fiecare nara de 3 ori/zi timp de 3 zile, dupa ce puneam ser, aspiram, colargol apoi Pivalone.
Calciu nu mi-a zis sa-i dau. I-a iesit la analize lipsa de Ca?
Afara eu as scoate-o, dar a mea nu sta in carut si mi-e greu singura. O mai scot cand vine mama pe la mine. Sambata la 3-4 grade a plans de a trenuit s-o adorm in brate, apoi a stat o ora in carut si a dormit cu o paturica pe ea. Port bb nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stiam ca mai era ceva: cu glicerina. Eu nu reusesc sa o curat pe limba cu degetul, asa ca mai pun pe sfarc inainte sa suga. La fel si la mine, se trezeste si ii e foame, n-am cum cu jumatate de ora inainte. Si spre rusinea mea cam uit. Pana acum cred ca am curatat-o de 5-6 ori in 2 luni jumate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

hei ce se intampla aici?
mama ei de oboseala isi face de cap cu noi...
KYTANA: iti lipseste somnul, mama draga. ce ti-au scris fetele e musai sa faci.
nu ai nicio prietena cu copilas mic? sa o rogi sa vina cateva ore la tine?daca are copil ,stie ce si cum...asa ca Luca va fi ok... ii pui copilul tau in brate, ii da lapte praf , iti cumperi dopuri pt urechi si dormi. uiti de toate si dormi.

OLIVETTE:um te mai simti? te-a luat raceala? Maya ce mai face? ai mai zis tu cate ceva zilele trecute despre ea si in timp ce citeam o recunosteam pe galusca mea. sanatate si slava Domnului ca ai scapat de beleaua cu sanul.

ANAOMARIA:
-pediatra mi-a zis sa-i dau 3 ml calciu/10 zile pe luna.
-noi iesim afara dar mai mult intr-un portbebe decat in carut. sunt sisteme de purtat bb de la nasere , acum depinde si de mama si de bb, mie nu prea mi-a placut cum statea in wrap pe la 1 luna, era ghemuita toata , acum e mai bine...noi cam evitam magazinele, mergem pana acolo cu masina si apoi tati sta in masina cu galusca sau o plimba pana vin eu..
-am neglijat purtarea burtierei..si se vede , asta e.
-pivalone nu am folosit


va pup pe toate, noapte buna si maine sa auzim vesti bune

Ana & Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lumi, pitica e bine, multumim de intrebare. Tot fornaita. Pun spray cu apa de mare si aspir si scot doar apa. In seara asta a avut o conversatie pe cinste cu nepotelul meu. El ii zicea inguuuu, ea raspundwa inguuuu, el radea, ea radea. A fost fantastica maimutica noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Revin ca se pare ca vrea si celalalt san
Imi pare rau ca nu mi-a dat prin cap sa-i filmez ca s-au conversat vreo 10 minute asa. Mai incercam azi, vedem daca mai vrea.

Pe mine m-a luat o raceala tampita, care se manifesta prin dureri in gat. Abia inghit si din seara asta ma doare si o ureche. Ce pot lua pt durerea in gat? In afara de ceai cu miere si lamaie si oscilo...

Mergi la inceput