Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Fetelor, nu va stresati cu greutatea, o sa slabiti in cele 9 luni in care s-au pus kg, eu chiar nu ma stresez deloc, la 8 luni eram ca inainte fara sa fac nimic. Puneti in valoare alte atu-uri care le aveti, de ex. eu ma machiez zilnic, mai ceva ca inainte, m-am tuns si mi-am schimbat look-ul, ma imbrac prin casa cu haine bune ca sa zic asa, adica nu ma neglijez ca sa arat si mai nasol cu kg astea. Sotul si D imi spun des ca-mi sta bine si ma simt f bine. Sunt mandra ca am 2 copii sanatosi si ma bucur de ei, de ex. azi noapte dupa ce l-am alaptat pe C a adormit pe perna in aceeasi pozitie cu D, ma uitam la ei cum dormeau si mi s-a umplut inima de bucurie ca nu mai puteam adormi de dragul lor.

Starea care ne cuprinde este baby blues si este normala dupa nastere, desi nu ne place poate va mai linisteste ca aproape toate femeile o au, nu e totuna cu depresia postpartum. Si eu am plans din nimic dar sa stiti ca trece, de pe la 2 luni n-am mai avut stari din astea.

Corinuka imi pare rau de episodul cu inecatul, trebuie avuta mare grija, asta e si panica mea... mai ales sa aveti grija la siropuri care sunt mai vascoase, este pericolul si mai mare, am patit si eu la D cu debridat. Oricat l-as tine sus noaptea nu ragaie, e testata bine treaba, asa ca cel mai bine supravegheat. Acum nici nu mai sta cu capul intr-o parte ca il misca cum vrea el, stresul e si mai mare.


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Neata tuturor!
Imi pare rau ca treceti prin perioade asa de dificile. Va inteleg cu lipsa somnului, chiar nu stiu cum rezistati!
Kytana eu care voiam sa renunt la alaptat acum cateva zile te sfatuiesc pe tine sa nu renunti. Poate ca spun o prostie si te rog sa nu iei in seama daca ti se pare asa dar poate inainte sa renunti poti incerca sistemul care i-a fost recomandat lui Simonix. Respectiv cate 20 minute la fiecare san apoi muls pana la golirea sanilor si dat cu biberonul. Eu asa procedez si, desi toata lumea mi-a spus ca nu e bine, pentru noi a functionat. Mananca la patru ore si suntem amandoi linistiti. E adevarat ca uneori mai refuza sanul dar insist si il conving. Cred ca pur si simplu, cum zicea si Mihaela, nu sunt genul care sa stea cu el agatat toata ziua, mai ales cu ragadele pe care le am. Sa nu ma intelegeti gresit. Va apreciez foarte tare pe cee care aveti puterea asta. Eu pur si simplu nu pot.
Despre noi.. suntem relativ bine. De vreo patru zile suge doar la un san, pe celalalt doar il mulg, ca sa-i dau timp sa se vindece. Acum vad ca ragada s-a inchis cat de cat, de sambata n-a mai sangerat, asa ca de maine revenim la el.
Va pup pe toate. Fiti puternice si cand nu mai puteti uitati-va in ochii copiilor vostri si luati-va puterea de acolo

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adrianadana: Iti scrisesem un mesaj despre mostre de creme care ajuta la refacerea sanilor in urma ragadelor. Nu stiu dc ai citit forumul, dc le vrei spune-mi, dc nu, sa spuna oricine altcineva are nevoie, ca vi le dau cu drag.

Incerc sa revin, ii dadeam mancare fetei mari, cand s-a trezit cea mica. Acum pare adormita la mine in brate si as pune-o jos sa termin cu masa si apoi sa va scriu cu 2 maini, nu ca acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Elfica acum citeam. Iti multumesc mult, esti tare draguta. Din pacate eu sunt din Tg-Jiu, asa ca e prea complicat. Oricum apreciez gestul tau.
Cu ocazia asta o salut pe Patricia, ca stiu ca e concetateanca de-a mea. Poate apare. Si intreb din nou: Lulutza nu mai stii nimic de Simonix? Stiu ca ultima data era la spital cu bebe pentru buric.

Adriana, mamica unei minuni - Daria Maria - 2 aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Ola dragutelor,

Cam slaba miscarea dupa week end , sunt puiutii agitati?
Am reusit sa sa il adorm si eu acum in brate, ca patutul era in apa si nu se putea, intelegeti nu? . Dar totusi pana la ora asta am putut sa fac un chec cu banane, sa spal vase, sa o pregatesc pe Ana pentru scoala si sa pregatesc niste cartofi pentru masa de pranz.
Pentru dupa amiaza mi-am propus sa calc (ar fi bine daca as reusi tot) haine, ca sa nu le mai vad in asteptare. Partea nasoala e ca sunt altele la uscat si altele care sunt uscate si trebuie puse la loc , nu se mai termina niciodata.
Mirabela, eu nu suport sa stau in casa in pijamale sau sau imbracata lalai. Am un fix, dimineata, cand am un moment liber, ma spal, ma aranjez, fac dus, ma schimb. Asa ma simt si eu bine. Am si scos dintre haine cele care sunt "de purtat prin casa" ca sa nu le mai am. Acuma, sa nu intelegeti ca stau in fusta, camasa si pantofi cu toc, nuuu, dar imbracata decent si cat sa ma simt eu bine.
Paul are nasul putin infundat, mai ales noaptea, ce spray spuneati ca folositi? Apa de mare? II pun ser si aspir inainte de culcare, dar dupa miezul noptii iar e la fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hello,

Am reusit si eu sa o adorm acum, dar n-am avut atata spor ca tine, Carmen. Mai nou reusesc si eu sa prind cate 20-30 min cand e treaza in care sa o las jos. Programul e cam asa: se trezeste, ii dau san, cand nu prea mai curge cum vrea ea se incepe sa planga si sa scuipe sanul. Atunci o dau de-o parte si incep sa vorbesc cu ea pana deschide ochii, se uita la mine, se opreste din plans si incepe sa rada. De atunci incepe pauza mea. Ori o las in patut cu caruselul. Am reusit sa o las si 20 min! ori o las in patul mare si tot trec pe la ea si o bag in seama ca altfel comenteaza.
In intervalul asta imi pregatesc si eu de mancare, iu fac lp, spal bibe, imi incalzesc un ceai, ma duc la baie. Dupa 20-30 min incepe sa strige dupa mine: oaa, pauza. Daca nu reactionez striga mai des pana o da in plans. Ii dau lp, apoi o adorm si doarme pe mine. Carmen patul nostru nu e pe apa, dar are arici in el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Dragi surate,

Nu stiu ce sa va spun. Azi noapte a fost o noapte de cosmar. Nu a vrut sa doarma decat cu sanul in gura. Cum il scapa, cum incepea sa se agite si sa planga. Evident ca nu am dormit deloc, iar de dimineata pana acum nu a vrut deloc sa doarma.

La un moment dat l-a atipit mami leganat iar in 20 min s-a trezit si a inceput sa planga. Am fost cu el si la ecografia de sold si se pare ca un sold nu e dezvoltat corespunzator... HGabar nu am ce inseamna asta pt ca de obosita ce eram nici nu mi-a trecut prin cap sa intreb, oricum banii s-au dus si ne-a mai chemat la o echo in decembrie, mi-am facut programare pe 10.,..

Sunt chiauna! Mai nou dupa ce papa prinde sanul, ii da drumul, iar il prinde. Si cum il iau de tot de la san incepe sa chiraie de parca cine stie ce s-a intamplat. La echo a stat cuminte. Ei cum am intrat in taxi la plecare a inceput show-ul. A trebuit sa il alaptez in taxi. Soferul nu a zis nimic dar m-am simtit usor jenata. Acum dupa ce a supt 30 min maraie, cred ca e obosit, dar ce pot face?! San vad ca nu maivrea decat sa molfaie, nu am apucat nici sa mananc sau sa beau apa iar colac peste pupaza se pare ca am racit. Noaptea daca stau cu el la san nu apuc sa ma invelesc si drept urmare am racit.

Cand se vor termina toate?! Sa ma ierte Dumnezeu cateodata imi vine sa zic ca nu am copil si sa plec in lume. Cum zicea la un moment dat Bob ca ii vine sa o arunce pe geam... Cred ca nici eu nu mai am mult pana acolo.

Rugati=va petrnu noi ca altceva nu stiu ce sa fac, credeti-ma!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mlhaela spune:

Of Doamne Kytana, chiar imi pare rau ca treci prin toate astea! Nu s-a imprietenit cu suzi? Daca te ajuta cu ceva, si copilul meu plangea tot timmpul cand era treaz pana pe la 7 saptamani, doar ca el avea un somn normal, nu dormea asa putin ca pingu mic. Eu cand Rares nu vrea Suzi, ii pun putin laptic de-al meu pe ea si o primeste sau il las sa molfaie sanul si apoi ii bag suzi.
De ce i-ai facut eco de sold? Nu doar la fetite se face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana draga, nici nu stiu ce sa-ti mai zic. Si noi i-am facut eco de sold la 1 luna si nu a iesit bine la ambele, dar ne-a zis ca e prea mica sa tragem o concluzie gresita si sa o repetam peste o luna si vedem atunci. Am repetat-o si a iesit foarte bine.
Eu am facut greseala sa o las in pat si in secunda 2 s-a trezit. Deja e treaza de 1 ora si 15 min.
Gata, am adormit-o iar. De data asta o las pe mine, n-o mai pun jos!

K, e bun sfatul primit: mulge-te si da-i din bibe, macar o data, ca sa poti face si tu o pauza. Ai nevoie ca altfel o iei razna. Si Maya cand suge din bibe, cantitate mare adoarme satula. Altfel tot sta si trage cate-o picatura la san. Xel putin asa facea inainte, acum se enerveaza si vrea bibe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ramona cu carutul ies toata iarna, daca o fi zapada mare cu portbebe. Sper sa nu fie nevoie.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput