Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Moro, da, mie mi se mai intampla. De vreo 1 sapt ce-i drept am reusit sa evit. Nush daca i-l pun mai bine, sau ca ma asigur ca ii fie putica in jos, dar am reusit sa evit. Si eu sunt tot sleep-deprived si simt ca imi pierd si ultima picatura de speranta ca lucrurile vor fi mai bine. Daca te ajuta cu ceva si pingu mic vrea tot san, nu prea doarme si in rest plange...

Corinuka, tu intrebai dc plange bb la schimbat? daca ii e foame nu il calmeaza nimic, in rest pare sa ii place pingului mic cand il schimb, de fapt ii place in baie pe masina de spalat, dar cand il ridic, incepe concertul. Deci nu stiu ce sa zic... Sper sa rezolvati curand

Nu cred ca mai apuc sa intru, poate de pe telefon. Va pup si... rugati-va pentru mine sa rezist!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

L-am plasat lui tati pe prichindel ca deja nu mai puteam,trebuia sa ma calmez.nu am mai stiut ce sa fac cu el sa nu mai planga,pus la ambii sani,refuzat si plans,am incercat si cu uscatorul,tot nu s-a calmat,l-am facut sarmaluta si l-am luat in brate,leganat,shashalit,tot fara efectul scontat,asa ca l-am chemat pe tati,si-a pus masca(ca-i racit si cred ca am luat si eu ca deja ma jeneaza gatul,ce fain,nu?) si l-a adormit pe pititcot,yey
Kytanutz asa e si la noi,mai mult de 10 min nu sta in leagan sau pe pat la povesti,una-doua se plictiseste si incepe sa planga
Cand le aud si eu pe fete ca stau bebelusii lor cate 1h-2h treji si al meu mai mult de 10-15 min nu sta fara sa planga
Azi de ex,aproape toate sesiunile de alaptat au fost insotite de uscatorul de par,si ieri au fost cateva,nu toate mesele,dar azi,cred ca o data a luat sanul fara uscator,in rest
Si pe mine ma ustura un san de numa,dar n-ar fi bai daca ar accepta sanul fara sa ma impinga,sa ma zgarie si sa-l tot ia,il lasa,il ia ,il lasa,ala nu-i papat linistit nici pt el
Acum doarme la tati pe burta

Yo pap un mar
ce ma doare spatele
merg sa ma intind putin pana nu se trezeste puiutul meu





Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Stellutz multumim la fel
poti sa porti bebe in wrap,chiar daca esti mai scunda, si cand o sa aiba 25 kg,astea tesute,ca alea elastice merg numai pana la 9 kg.

Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Si eu simt ca nu mai pot! Sanul ma doare, bb face figuri si vrea bibe, mainile ma dor si colac peste pupaza m-a luat si raceala. Ma doare gatul de abia mai inghit si am o stare de as dormi si nu m-as mai trezi. Sa stau asa in pat la caldurica si sa bolesc. Si ochii in cap ma dor

Scz ca nu nominalizez dar nu mai sunt in stare de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna seara, fetelor,

Ati scris, nu gluma Ma tot chinui sa ajung la zi de pe la inceputul saptamanii, dar am ajuns abia la pagina 5 din capitol si mi-e somn si vreau la nani, asa ca am zis sa postez mesajul si apoi mai citesc de pe telefon pana adorm.

Noi am avut botezul pe 11.11 si a fost foarte dragut. Eu cred ca m-am distrat cel mai bine, ca am dansat de-am rupt ca stiam ca nu mai prind eu prea repede alta petrecere Ilinca a fost cumintica si nici macar n-a racit, desi era un frig in biserica....Fornaiala, desigur, n-a trecut. Dr mi-a dat acum sa-i pun Pivalone, dar am citit ca-i pt rinita alergica si parca sunt un pic in dubii daca sa-i dau sau nu. Voi le dati la bb calciu? Mie mi-a zis sa-i dau 6ml/zi. Si cu glicerina cand ii dati pe limbuta? Pediatrul a zis sa-i dau cu jumatate de ora inainte de a manca, dar eu nu stiu niciodata cand e masa. Daca doarme nu pot sa-i dau, logic, iar cand se trezeste sigur nu sta jumatate de ora fara sa pape.

Si eu am observat la a mea ca isi baga pumnisorii in gura de vreo doua zile si chiar ma gandeam: saracuta, cat e de flamanda! Ba chiar am vazut-o de cateva ori cum isi cauta degetul mare de la manuta si il sugea cu spor. Stiu ca fetita mai mare n-a facut asa si de asta sunt un pic surprinsa.

De dormit, doarme, slava Domnului, dar noaptea. Ziua face ce face si sta mai mult la san sau in brate. Am observat ca mi-a crescut si mie productia la lapte, dar nu am avut curaj sa o tin numai pe lm o zi intreaga, ca si asa creste greu. A ajuns la 4,700kg la 8 saptamani. Oricum, eu cand pun pompa si am sanii plini si pietrosi abia scot 50-60 ml Dar multumim lui Dumnezeu ca este asa cum este si suntem bine si asa.

In rest... va pup pe toate si mai revin cand reusesc sa termin de citit. Si va rog sa-mi dati si mie parola de la contul comun ca am ratacit-o.

Va pup si sa aveti o noapte frumoasa. Aaaa, voi ati iesit afara cu carutul pe vremea asta mai friguroasa? Noi am mai fost pe la cumparaturi si am stat mai mult in masina si in magazine, parca mi-e nu stiu cum sa o duc culcata in carut pe frig. Voi cum procedati? Si de la ce varsta se pot pune in port bebe? Tare usor mi s-a parut la fata mai mare sa o transport asa....

Apropo de gropite,am vazut ca a scris Olivia ca are fetita ei in obrajori. Si eu am una si imi ziceau ai mei ca s-a facut cand m-a pupat nasa nebotezata. Ei bine, fetele mele au amandoua cate doua gropite in obrajori, de la nastere. Mi se pace ceva f fain, ca au amandoua gropite, desi stiu acum ca e nu stiu ce defect al muschiului fetei. Mie imi plac la nebunie.

Gata, va pup. Numai bine!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Am stat pana la urma si am terminat de citit si am vazut ca nu e prea roz atmosfera. Imi pare rau. Si eu m-am trezit vreo saptamana cu o voce aproape mai groasa decat a sotului, ba de cateva ori simteam ca nu mai puteam vorbi. Am facut niste aerosoli, de ieri am inceput sa iau si Faringosept si am mai mancat si catina cu miere de albine, cand mi-am mai adus aminte. Sper sa va reveniti si voi cat mai curand.

Cred ca se vorbesc copiii astia ce si cand sa faca, ca nici bebelusa mea nu prea a dormit week-end-ul asta, ziua. Adormea un pic, se trezea, iar sugea, iar adormea, iar se trezea. Sper ca de luni va fi treaba mai buna.

Paula parca zicea ca poarta burtiera. Restul ati purtat? Mie mi-a zis din maternitate ca n-are rost si n-am mai folosit-o, dar am o burta...Oare daca o pun acum mai are efect?

Va pup si somn usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Feteeeelor, mi-a trecut galma si durerea de san!
Aseara m-am masat cu sapun la dus, i-am dat sa suga dupa baita, m-am muls 15 minute (curgeaco picatura la 2-3 secunde) si apoi am pus o compresa cu apa rece. M-am culcat tot cu durere si nimic schimbat, dar la 3 dimineata cand s-a trezit nu ma mai durea nimic. Daca ati sti ce bine imi pare!
Mai bag niste somn, vb mai incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Am ma revenit putin, deh, trezirile ei din ora in ora. Sper s-o mai pacalesc pana la 10 ca tare as mai dormi.
Oficial am racit. Din nou!Am nasul infundat si ma doare gatul rau. Sper sa nu-i dau si ei cu toate ca la ce mucioasa e in ultimul timp, tare mi-e ca i-am dat deja.
Raceala o duc, asta e, bine ca mi s-a desfundat canalul, ca ala era durerea mea mare.
Aseara iar a adormit la 12.30. Treziri la 3-5-6-7-8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata,

imi pare rau sa nimeresc pe atmosfera de asta sumbra....

Anaomaria, noi ieri am fost in parc cu Sophia.A fost si mai cald decat zilele de saptamana trecuta.Eu intentionez sa o scot daca e orice altceva decat vant.Iesim in carut (sport-deci nici macar nu mai e asa protejata ca in landou-dar landoul e mic deja).
Pentru mers la magazine si alte drumuri scurte si nu in scop de relaxare am luat Manduca. O pun frumos in rucsacel si am ambele maini libere sa imi vad de cumparaturi.Si ea adoarme instant cand o pun acolo.Deci scopul e atins.

Kytana, e pacat sa renunti la alaptat .Stiu ca nu asta vrei sa auzi acum, dar incearca sa rezisti cumva.
Stii treaba aia cu :mamica agitata - bebe agitat.
Eu cred ca tu esti foarte agitata date fiind si schimbarile care vor urm in viata voastra si ii dai si lui o stare de neliniste.Poate de aia e asa agitat.
Suzeta ai incercat? Ai de unde sa imprumuti un leagan de ala electric?Radio cu muzica (eventual clasica)?Un carusel?
Ti se pare ca e infometat?Si de aia sta la san?sau pur si simplu sa se calmeze?Ca locul ala ii da siguranta?
Ai incercat sa iei un wrap sau ceva sa il agati de tine si sa fii ca mamica Cangur?.
Nu imi mai vin idei acum...
Daca nu si nu, tu stii care e pareare mea despre tiglele de pe casa. Dar e posibil ca poate cauza sa fie alta decat alaptatul si sa o iei de la capat si pe lp...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

vin sarbatorile si trebuie sa cumparam cadouri si pentru pici
un colacel de inot pt bebe e numai bun
http://colaceibebe.webs.com/
o zi frumoasa fetelor

Mergi la inceput