Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Fetelor cam cate pusee de crestere sunt?? Pingu mic a inceput iar sa fie irascibil si sa ceara de mancare sub 2h. El are acum 5 saptamani si jumatate...Am vrut sa ies cu el putin afara,cum a trecut 1.5 h de can i-am dat san, a inceput sa planga si a trebuit sa ma intorc acasa.

Oli, incearca si masaj pe langa sticla cu apa calda. Cum mai doarme Maya? La noi e prapad. Cum nu mai simte tzitzi in gura -caci altfel nu adoarme- se trezeste si pana nu ii dau iar san,nu se linisteste. Suzeta o tine putin,o scapa si evident incepe a plange.

Andreiuta, cummai esti astazi?

Ce voinicel ai tu acolo,Paula! Si tu,ce ai slabit, nu gluma! Sunt usor invidioasa

Adinutza, bine ai revenit!! Cat ma bucur ca Mihnea este asa o dulceata de baiat! El sa fie zambetul tau, care te tine pe linia de plutire. Sper totusi ca lucrurile sa intre cat mai repede pe un fagaj normal

underqueen, ma bucur ca lucrurile merg bine pt voi.Te asteptam mai des.

Stelutz, tu intrebai de menstra? Cred ca asta s-ar putea sa fie.

Incerc sa pap cu el la san si poate il mai scot la aer Pofta mare si voua!





Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna fetelor, nu pot scrie mult din motive de brotac care sta pe pat si se holbeaza la un urs maaaare alb cu negru, care tare i-a captat atentia.. doar ca acu cam da semne de scanceala.

Am vorbit cu doctorita si e vb de menstra se pare, Kytanutz Dap, mi-a venit la 2 luni de la ceza, desi alaptez la greu... Tare fertila mai sunt :))) Mi-a zis doctorita sa ma duc la eco transvaginal daca ma tine mai mult decat ma tinea in mod obisnuit... adica 7 zile, cand nu eram pe pilule. Pana la urma sangerarea asta a venit la 4 sapt si un pic de la terminarea lohiilor. Faza tare e ca am fost cam indispusa zilele astea si acu am o dispozitie de zile mari. Parca si instinctul imi zice ca e menstra ca ma simt usoara ca un puf si cu o senzatie de usor disconfirt jos... aproape ca uitasem cum e

Partea naspa e ca brotacul primeste niste hormoni nu tocmai buni pt el din lapte, am citit... acu cred ca episodul ala urat de ziceam eu ca e dentitia... o fi fost corelat si cu asa zis-ul meu spm.. Cica asa ar fi, dar tre sa mai citesc pe domeniul asta. Nu ma asteptam sa-mi vina asa repede si nu prea m-am informat, am citit nitel aseara.

Underqeeen, sa stii ca eu asa patesc.. pe bebe l-am invatat doar la san, desi i-am dat in prima luna si lp. Acu doar cu san cere de papa cam din ora in ora ziua, hai o ora juma... Si papa cam 10-20 de minute. iar noaptea din doua in doua ore si papa cred ca 5 -10 minute, adoarme repede. Totusi noaptea se mai trezeste el si mai des de doua ore.. deh, dupa cum ii pica si lui.

Paula, cred ca al tau e voinicul odiseei, auzi tu, la nici doua lunite cantareste 6,5 Al meu la 2 luni raporta greutatea asta. Nu-i asa ca e greu de tinut numai in brate, ca vad ca asa faci si tu. Si mai esti si asa de slabuta. Eu am 56 kg acum, tot de la 69 cat am avut chiar inainte sa nasc. Sa ne creasca boboceii mari!

Adiina, bine ai revenit! Heh, Matei face neh, deci tre sa pape.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Olivette dap e canal infundat(buba mea de vreo 2 sapt...la mine se infunda unul se desfunda altul)...comprese calde ininte de alaptat si reci dp...masaj cu sapun fac ininte de alaptare ...in loc de compresa eu ma spal la chiuveta cu apa calda si le fac si masaj de 2-3 ori pe zi....compresele/apa calda e ca sa puna laptele in miscare mai usor si cele reci d supt pt decongestionare...masajul dinspre baza spre mamelon..acum cat de puternic sa fie masajul...ce sa zic...eu faceam cu simt de raspundere...ieri citeam insa ca cica nu-i prea bine ca pot agrava situatia sa fac asa mai light...deci fac si eu mediu:)))))
Sper sa scapi repede1
Eu intru mai tarziu ca poate reusesc sa dorm...cu tati tinandu-l pe pici...ca altfel....ufff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Ma intreb daca cei cu lp trec prin pusee si cum ne dam seama? Plang dupa ce termina bibe obisnuit sau cum?
A mea in ultimele 2 zile a mancat 5, respectiv 4 bibe in loc de 3, dar eu am asociat cu productia mea scazuta de lm, asa am simtit eu, ca sugea la san si apoi plangea de foame. Ma intreb daca oare din cauza asta am si canalul infundat, ca nu prea a supt ea la san. Azi am incercat sa nu-i mai dau asa multe bibe, ca sa suga la mine mai mult si sa-mi desfunde canalul ala. Dimineata cand s-a trezit a plans de burta, supt si apoi plans de foame. Nu mai vroia sanul si nu i-am facut nici bibe. Am plimbat-o putin, s-a calmat, a luat sanul si a adormit sugand. Somn 9.30-11.30 pe mine. Trezit, supt san, 1bibe (primul pe ziua de azi), somn 13-15, trezit, supt doar sanul cu pb si a adormit din nou. Deja doarme de 20 min. Evident tot pe mine. Asta ca sa-ti raspund si tie Kytanutz legat de somn. Aseara m-a capiat iar pana la 12.30, trezit 3.30, apoi din ora in ora.

Eu cred ca puseu poate fi oricand, Kytana. Se zice ca e unul la 4-5 sapt, dae poate aparea mai devreme cu 1-2 sapt. Deci, eu inteleg ca poate fi oricand.

In ultimele 2 zile am zis ca nu prea mai am lapte si uita-te ironie ca mi se infunda canalele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Adina, bine ai revenit, ne bucuram ca ai un Mihnea model, ca la cate necazuri cu catelul si cu socrul ai avut
un copil colicios iti mai lipsea. A luat foarte bine in greutate, felicitari.
Deschid o paranteza, sotul s-a asezat pe canapea langa Paul ca sa stau si eu un pic la computer, el a adormit si
sforaie iar Paul gangureste langa el, se pare ca l-a adormit bine pe tacsu, hahaha.
Olivette, asa cum a spus si Kytana, fa si masaj acolo la galma aia, esential e sa traga Maya cu putere,
daca nu o face nu poti baga pompa?
Underqueen, Paul sta uneori mai mult uneori mai putin la san. Depinde de cat de lacom a mancat la ultima masa, daca s-a
saturat bine trece mai mult pana cere urmatoarea, dar nu mai mult de 2 ore cel mult 2,5 ore (inclusiv noaptea).
Paula, felicitari pentru silueta, esti fericita. Eu sunt exceptia de la regula "cat alaptezi slabesti", pentru ca m-am
ingrasat, dar si mananc, mai ales seara mi se face o foaaaaaame.
Vaaai, ce greutate mai raportati voi acolo la copilasi, auzi peste 6 kg, pai eu sper ca maine cand mergem la control sa
imi spuna ca are macar 5 kg :(.
Eu zilele astea iar am fost cu productia pe minus, dar tot am trecut peste tentatia de la lua lp, am zis ca imi iau o cutie
(nu stiu de care) pentru situatii de urgenta. Ma gandeam daca se trezeste noaptea si nu are ce suge, ce ma fac. Acum se pare
ca mi-am revenit cat de cat. Dar la fel, din dreptul suge putin, mai mult molfaie, si mai mult din stangul. Dar in dreputl
nici nu prea este lapte.
Am si eu o stare naspa, la noi e tare urat, nu numai ca e frig afara dar e si ceata si umed rau. O zi de stat in casa ma
scoate din buna dispozitie, eu sunt meteo dependenta din punctul asta de vedere.
Aaa, si ca sa fie treaba treaba, are si nasul infundat, nimic altceva, cateva stranuturi si muci (nu curg, trebuie sa ii
aspir).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro, merci de sfat. Acum mi-am pus si compresa rece.

Offf, sper sa-mi treaca repede! Durerea nu e groaznica, mai mult e frica sa nu patesc mai rau.
Carmen, ieri chiar am pus pompa inainte sa descopar galma si n-a iesit nimic din sanul asta. Faza e ca pompa tre sa i dau la viteza maxima, ca altfel doar ma gadila, nu iese nimic. Si la maxim imi nenoroceste sfarcurile si parca mai mult trage de acolo din zona sfarcurilor. Nu simt si la baza. O sa o tot pun pe pitica. Cand a auzit ce complicatii pot aparea, s-a oferit si sotul voluntar la desfundat :))).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Si noi am ramas putin afis cand am vazut ce marisor e
Ieri l-am cantarit prima data dupa ce a iesit din spital,nu am avut cantar pana acum.
Asa e Stellutz,e greutz,ma doare spatele cum il tin asa cum caputzul la mine pe umar sau pe piept,ca numai asa-i place lui Majestatea Sa Roland trebuie sa ma las putin pe spate cand il tin asa,s-apoi cand il pun jos,abia ma pot indrepta de spate,
Si ma mai doare si incheietura mainii drepte de la ridicat,lasa ca mi-a trece pana la vara
L-am pus in wrap azi si a dormit dus.m-a ajutat sotul sa ma infasez ca inca nu ma descurc.nu mi-i s-a parut greu deloc sau sa ma doara spatele.cu timpul o sa ma obisnuiesc sa-l folosesc,o luam incetuk,
nu-mi pare rau ca l-am cumparat
Adinuta bun venit inapoi,imi pare rau pt catelus

Referitor la botez,nu i-am gasit hainute,aici la noi in orasel sunt numai 2 magazine pt bebelusi.nu stiti ceva magazine online?dar nu cu preturi exorbitante

Pupici si o seara faina


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Paula, ma gandeam si eu sa-mi iau wrap dar mi se parea ca bebe e deja prea mare.. Adica are peste 61 cm, eu am 1.60. Deci tie ti se pare practic sa-l tii asa?

Olivia, ti-am vazut bobocica pe fb. Haaa, ce dragalasa este, si asa mititica cum va sta pe piept. E o scumpete

Si pe mine m-a durut cam o sapt mana stanga ca sunt stangace so o folosesc cand il ridic pe bebe, dar mi-a trecut de la sine. Vaz ca bebe mai mult isi misca mana stanga, cred ca ma mosteneste :))

Azi i-am taiat prima oara eu unghiutele, iar el era treaz. Noroc ca era si pheonul un functiune N-a avut de obiectat.

Azi s-a imprietenit cu Dl Urs, pe care il si atinge, si asaaa rade cand il atinge si incepe sa-i si vorbeasca, stim sa zicem "aaaaaaaa" si "eeeee". E asa de dragalas si zambeste la toata lumea care-l baga in seama.

Eu cu ursul panda am o strategie.... I-l pun in fata si ma bag si eu in vorba cu ei, astfel incat imaginea ursului sa o asocieze cu mamica :))) Nu de alta,dar tare simpatic ar fi sa mai doarma si cu ursul langa el si cand mijeste ochisorii sa se calmeze, chiar daca nu sunt eu prin preajma. Ca ziua cand deschide ochisorii se pune pe urlat si se calmeaza cand intru in aria lui viziuala... dar nu mai adoarme la loc. De fiecare data cedez si-l culc in brate sau ma cuibaresc langa el, asa ca dl Urs ar salva nitel situatia.

Andreiutz, lui Matei ii place "Dormi copile" cantat de Narcisa Suciu Azi i-a calmat o criza de colici si l-a ajutat sa manance fara plans si dat din picooare.. iar dupa a adormit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Gata, cred ca renunt la alaptat. Efectiv nu mai pot! Nu se potoleste decat la san, astazi din 12h, 10h le-a stat la san. Ma molfaie, incearca sa motaie, nimic nu ii place decat sa stea la san. Cu ochii deschisi mai mult de 5-10 min nu sta fara sa planga. Ma ustura sanii si imi vine sa plang pentru ca nu stiu de ce este asa. Nu ma pot spala, nu pot face nimic. Nu va imaginati ca acum doarme, nu, il alaptez pe o perna si va scriu rapid.

Stelutz, eu tot stangace sunt Foenul nu ii mai alina deloc starile de iritabilitate. Deja ma gandesc ca poate e ceva in neregula cu el. De ce nu sta si el mai mult ca ai vostri?!

Fetelor cu experienta, va rog, aveti idee de ce este asa? Efectiv nu inteleg. AM citit si despre Cry it out, dar nu ma lasa sufletul sa incerc. Cu jucarioare nu sta, nici la mine nu se calmeaza, decat daca e la san, in rest nimic nu il potoleste. Stiu ca sunt o mama rea si egoista dar imi doresc asa de mult sa pot sta si eu cu el, sa ne zambim si gandurim, nu sa ma dau cu capul de pereti ca nu stiu de ce mai plange si acum.

In seara asta ma gandeam sa fac baie cu el in cada iar dupa ce ii dau san sa il trezesc si sa ii pun cateva cantecele sa incerc sa vedem daca adoarme fara san...Ce ziceti?



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor...ce ziceam mai devreme ca merg la somnic...ca sta cu tati?!baaa n-a mers faza...si c-a s-o luam cu inceputul..de vreo 3 nopti in fiecare noapte e mai rau...ieri n-a dormit deloc...adica nici 15 min...nimic...de la un san la altul...adormea il puneam in cos in min urmator urla...si hai de la capat...speram sa adoarma ca alaltaieri pe la 4 macar vreo 2 ore...nimic...eu obosita rau evident...ma lua plansul dimineata nu mai rezistam...eu si eram cu somnul la greu ...de cand cu bb n-am mai pupat si e groaznica privarea de somn pt mine...n-am vrut sa-l culc pe mine sau in pat intre cu sanul langa ca eu tot n-as fi dormit...eiii de dimi a macat,a atipit l-am plasat lui tati si am dormit 2 ore pana pe la 12...speram sa mearga faza si dp-amiaza dar nu...si-am cedat nu mai puteam ...cu el in brate m-am lasat pe canapea si evident ca nici pis n-a zis am atipit cat de cat vreo ora juma...n-as vrea sa-l invat asa...dar nu mai puteam...si are alarma dc-l las...ufff

In alta ordine de idei...voua va mai uda hainutele adica pipi care iese din scutec pe langa?poate nu pun bine scutecul?tot prin spate se uda...
Paula sa va traiaca voinicul!
Adina bine ai revenit!
Sttella buna ideea cu dl urs sper sa mearga:)
Kytanuts si eu ma gandesc sper sa fie puseu de crestere la al meu...offf si sa revenim la un programel pe care l-am avut vreo 3 zile cu sculat la 1-2-3 ore...
puuup

Mergi la inceput