Bobocei de sept-oct 2012 (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Olisor,mama ei de amenda.Imi pare rau.7 milioane sunt bani,mai ales acum cu puiut si inainte de sarbatori.

Kytana,eu am descoperit astazi ceva.Poate merge si la tine nu stiu.Nu puteam sa-l adorm si mi-a trecut prin cap sa ii pun cantec de leagan.Am cautat pe youtube am dat play,i-am bagat suzeta in guritza,l-am mangaiat de cateva ori pe capusor si a adormit.De 2 ori s-a intamplat asa aastazi.Nu credeam ca o sa adoarma singur.
http://www.youtube.com/watch?v=qMJEI_bIUZU&feature=BFa&list=PL9D7F9E7F4FD3BA7D incearca.Sar melodiile singure de la una la alta.

Corinuk am patit-o si eu.A adormit intr-o zi si l-am invelit cu o paturica subtire.In general in infas si nu il invelesc.Si i-am invelit si manutele ca am zis ca sunt langa el si nu e periculos.Intre timp m-am dus si eu ca tot omul pana la baie ca taman atunci ma scapam pe mine,Am zis ca nu se poate intampla nimic cateva seunde.Bonnn...am plecat...fac pipilic si cand ma intorc cel mic nu mai era.Am zis ca sigur l-a luat tac-su in camera lui...dar in mintea mea am zis sa ma apropii totusi si mi-am dat seama ca micutul e sub patura.Nu stiu cand am smuls parura de pe el.M-am kkt pe mine de spaima.El s-a intins si paturica de pe manute toata si-a pus-o pe cap.
De asta nu sunt de acord cu invelitul.Infasat sau sac.

Stela,eu il pun in patut si ma duc pana la baie sau bucatarie si cand vin uit pentru cateva secunde si ma panichez ca nu e pe pat.

Eu il scot pe Andrei zilnic afara.Azi au fost 5 grade.Eu il iau in hainele cu care sta in casa,o caciula,cea mai subtire pe care o am ,nu blana cum am vazut prin oras.... si il bag in sac.Niciodata nu i-am dat manusi.O sa ii dau la temperaturi sub 0 grade,

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Fetelor, am nevoie de sfatul vostru!
Acum seara ma tot durea un san si aveam impresia ca e plin si d-aia ma doarw. Dupa ce a supt, era moale si inca dureros. Si am constatat ca am o galma dureroasa in el. Asa ar trebui sa fie un canal infundat? Sau ce e? Cum scap de ea si de durere? Am incercat sa o pun din nou la san si sa masez galma, dar ea era cam satula, n-avea chef de supt si galma se misca. Ce sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata, dau o cafeluta, asa, matinal :)

Oli, maseaza sanul cu apa calda si apoi pune bobocica la san. Cred ca va functiona.

Andreiuta daca merge si la pingu mic, mare miracol. Nici eu nu sunt mare xfan al invelitului. Mai ales ca acum nici nu isi pot coordina manutele sa dea la o parte paturica.

Cum v-a fost noaptea? Noi am avut 3 treziri, fara asta. La 22.00 a adormit, la 00 si apoi la 02.30 s-a trezit de colici, iar de la 3.00 a dormit pana la 06.00. Acus suntem in pat, el papa si face ca un delfin. Si amandurora, la unison, ne forfotesc stomacelele. Micutul ce dureri are :(

Bob, ce va mai face dragonita?

Ce as mai vrea sa mai adorm un piculet ... Ce vise!
Ah voi bu v-ati sarurat sa va opreasca lumea pe strada cu tot felil de sfaturi? Cea mai rare a fost o florareasa care a strigat dupa mine sa ii acopar fata macar cu o batista. :/



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PaulaFrida spune:

Olivia eu cred ca e canal infundat.
Am vrut sa-ti pun un link,dar nu am reusit,scriu de pe tel,
Scrie pe google:"canal infundat san" si acceseaza al doilea rezultat,ala cu "mihnea si tudor"
O sa gasesti niste link-uri utile in josul paginii,de la Leche League.

Acum am reusit sa adorm prichindelul,de la ora 5:a golit un san,l-am schimbat de scutec si de haine,a avut chef de povestit dupa aia,apoi i-am oferit si celalalt san ca era pietroi,a papat jumatate si apoi a adormit cu greu.
I-am schimbat espumissanul,ca nu mai avea efect,pe Gripe water si am observat ca nu l-au mai deranjat decat putin parturile si a facut mai usor kk.
Na ma pun si eu la nani.
Pupici tuturor


Paula fericita de baietel dulce Roland 24.09.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, Paula

Am tras o repriza zdravana de plans ca simt ca nu mai pot. Sotul e plecat la niste cursuri si sunt singura. Maya a plans de burta, i-am dat Espumisan si in 20 min s-a calmat, a inceput apoi plansul de foame. Am pus-o la sanul cu pb in timp ce tineam pe el o sticla cu apa calda. A supt putin apoi urla dupa bibe. Am inteles ca pt a scapa de galma trebuie sa o pun cat mai des la san, asa ca nu i-am dat bibe. Am plimbat-o pana s-a calmat si am pus-o iar. A mai supt putin si a adormit. Sa vedem cand s-o trezi cum o mai pacalesc. Acum doarme pe mine, cu o mana scriu pe tel si cu una tin sticla pe san
In cat timp trece galma asta? Mi-e frica sa nu dau in mastita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Si ca sa continui cu plansul, de vreo 2 sapt ma doare cotul de la mana stanfa, cu xare o sustin pe ea cand o iau in brate. E o durere la interior si parca nuci nu pot sa-mi mai intind/misc bratul cum trebuie. De cateva zile a inceput si incheietura deja a dwvenit un chin sa o iau in brate si ea cum numai in brate sta toata ziua, numai in brate adoarme leganata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

buna dimi, nu am mai intrat din lipsa de timp :D bebe Adina e bine, nu mai vrea bibe deloc, numai tzitzi...ziua nu prea doarme, in schimb noaptea dupa 12 tun :D
Olivette, in vreo doua nopti am patit si eu chestia cu galma, pentru ca trecusera cateva ore de cand nu papase bb...cand am pus-o la san s-a desumflat...
eu am alta problema....bebeii vostri cat stau la san? adica intr-o repriza de papa? ca Adi nu papa mai mult de un sfert de ora (decat daca adoarme acolo :D) si apoi in maxim o ora iar tre sa-i dau sa pape, ca ii e foame iar D:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:


Ma mai tineti minte?Sau mai bine :ma mai reprimiti in grup?
Am dat bir cu fugitii din motiv de probleme multe adunate in familie,dar mi-e dor de voi si as vrea sa activez din nou.Abia v-am mai gasit ,insa as vrea sa citesc din urma tot.

Ca un raport desptre noi aflati ca Mihnea este bine ,are 6 kg si ceva,este un inger de copil si are o energie cum nu as fi crezut ca poate avea un copil de 2 luni jumate.

Papa exclusiv lapte praf(am ramas la babylove bio si-i merge tare bine de la el),nu mi-am facut deloc mustrari de constiinta cand am renuntat complet la alaptat(acum o saptamana)fiindca nu mai am decat cativa ml de lapte si se va opri fara medicatie,in plus daca mai tineti minte sunt si fumatoare si e mai bine asa cu lp.Nici macar nu mai cauta tzitzi,vreo doua zile mi-a facut urat dupa ea dar s-a linistit.
Programul lui este urmatorul:
Prima trezire ora 5,00 dimineata ,schimbat,papat 140ml, zambit si adormit pana la 9,00 cand reluam tot apoi somnic pana la 11,30/12,00 cand papa 170ml si sta treaz cam pana pe la 14.30/15.00.In timpul asta avem program de giugiulit,gangureli,zambareli,pedalari -nu sta locului o clipa ,cat e treaz da intr-una din picioare si manute-,privit si atins bara cu jucarii,”vorbit”cu ursul panda jucaria preferata,rasucit de pe spate pe o parte si invers, privit la tv pe programul cu desene pentru bebelusi cat are mami treaba in bucatarie si adormit pana la 16,30/17,00 cand papa cam 150-170 ml,apoi somnic pana la 19,30 -papat 90 ml (atat ii dau eu la ora asta)ca sa putem face baita intre 20,30/21,00 depinde cat ii este de somn,apoi papa din nou pe la 21,30/22,00 si mai sta treaz cam 30 minute ,apoi somnic pana la 5 dimineata.
De asta zic ca e un inger,nu mi-am imaginat ca asa va fi cu copil mic,nu am citit inca din urma,nu stiu daca toti sunt asa si si-au facut program,insa daca nu ,nu vreau sa se supere nimeni sau sa o ia ca o lauda spre ciuda altcuiva,Doamne fereste,dar din fericire nu am stiut ce-s durerile de burtica ,plange doar cand ii este foame si nu-s pe faza sau cand se plistiseste si nu-s eu in decor.L-am lasat 2 zile si la bunici, fara mine ,cand am pregatit botezul si la fel a fost ,doar ca atunci il si alaptam si a plans de cateva ori de dor de tzitzi dar l-au linistit.
Iesim zilnic afara,depinde de timp cat stam ,intre jumate de ora si 2-3 ore daca sunt peste 15 grade.
I-a copt si acum supureaza BCG-ul facut in maternitate ,dar am citit pe sfatul medicului ca asa si trebuie. http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/medicamente/vaccin-bcg-liofilizat-pentru-inocularea-intradermica-fiole_10529

Ma gandesc deja la Craciun simt ca intru in atmosfera de sarbatori si abia astept sa impodobesc casa si sa pun beculete la patut ,apropo de patut ,acolo doarme Mihnea ,in cosulet nu a mai vrut deloc si am montat patutul iar acum totul e in regula.
Cam atat despre noi ,merg sa citesc din urma.
aaa am vazut bebelusii pe FB,Doamne ce minunatii avem,unul si unul,sunt atat de frumosi toti,si sotul meu zice ca am fost o odisee care am stiut sa facem doar copii de revista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Olivette ,eu am ramas cu dureri la incheieturile mainilor si dupa nastere,am momente cand nu-l pot lua in brate de durere si cat am alaptat nu am putut face nimic,dar acum trebuie sa merg sa vad ce-mi da medicul ca nu mai pot.Mihnea e greu,Piki e inca paral#537;izat si trebuie sa-l ridic si pe el si e un dezstru,strang din dinti,imi dau lacrimile si inghit.
Asa ca sa respectam programul merg ca s-a trezit si da semnale :aaa-aaaaaaa-aaaaaaaaaaa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Underqueen, azi noapte am pus-o mai mult la sanul cu pb, dar nu prea n-a ajutat. Continui cu sticla cu apa calda si sa o las sa suga mai mult de acolo.

Adina, bine ai revenit!!! Te primim cu drag, mai ales ca tu erai printre cele mai active la inceput.,imi pare rau de problemele avute, ma bucur ca bb e bine si se pare f cuminte.
O sa merg si eu la dr cu mana asta, cand oi avea timp Pe mine nu m-a mai durut niciodata, acum de cand o tot ridic pe ea ma doare.

Mergi la inceput