PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bonsoir mes amis!
Va scriu aceste randuri de pe canapeaua mea home cinema relax pe care stau rastignita, tragand alene dintr-o tigara.

Kari zicea ceva de "riciver".
Io am sa va zic ceva de DVR, adica un riciver cu ricorder.
DVR-ul asta al meu si-a schimbat automat ora.
Vineri, ma uit la ceas si vad ora 20.00.
Am inceput sa tremur, sa transpir, mi s-au inmuiat picioarele, mainile imi tremurau si abia, abia, am reusit sa gasesc tastele sa o sun pe fii-mea ce intarziase deja 3 sferturi de ora.
In timpul asta prin teasta mi se perindau diverse vinovatii: cand au trecut orele, cat de tampita pot fi eu ca mama sa nu imi dau seama ca copilu' nu a venit acasa la timp, de ce am asteptat atat...
Raspunde copila in sfarsit: "hai, mai mami, e doar 19 si 3 minute, ce-ai patit?"
Al nabii DVR se pusese din nou pe ora de vara. Si a bagat o frica-n mine!

Kari, multe pupice . Mi-a placut cum ai scris riciver asa ca zisei sa scriu si io la fel.
Hopa il avem chiar in dictionar:
RECEIVER RISÍVAR/ s. n. receptor al unui telefon, al unei antene (satelit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am stat fara curent vreo 4-5 ore zice barbatul. In timpul asta eu am fost la serviciu, sambata, de la 8:00-20:30, dar dusa si adusa cu masina. Duminica am stat acasa si azi de asemenea. Office-ul e inca inchis, cladirea e chiar pe malul raului Hudson, cica a fost apa pana la et 1 ... Noi suntem mai sus si curent ar fi, dar cladirea e inchisa, cica azi schimbau mocheta de la parter.
Am primit mesaj pe tel ca majne e zi normala, sa vin cat pot de repede si sa fiu pregatita sa stau ... O sa fie o saptamana grea.

In rest, azi acasa am muncit ca un caine - spalat, gatit, aspirat si in 30 min trebuie sa iau copiii de la scoala si sa mergem la treat or trick ... Ce porcarie, sunt numai craci pe jos, lumea nu are inca curent, e frig, frig si guvernatorului ii arde de treat or trick, ca el a dat verde la bomboane ...nu cred ca scap, copiii nu o sa inteleaga ca nu merita efortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragelor, afara ninge ... mai exact avem un fel de snow storm, ploua si ninge si cica o sa bata iar vantul. Deocamdata sunt la serviciu dar se zvoneste ca ne da drmul mai devreme ca sa utem ajunge acasa.

Ma ingrijoreaza
- benzina - ca nu am decat un sfert de rezervor
- deadline-urile de la serviciu care vad ca au ramas aceleasi. Daca mai plecam si azi acasa probabil ca vom lucra si duminica, ca sambata deja ne-au anuntat ca trebuie sa venim la serviciu.

Vestea buna este ca copiii sunt la scoala si barbata-meu a decis sa lucreze azi de acasa, deci sigur va ajunge sa ii ia de la after care.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

seara buna pinguinelor,

se pare ca vine iarna peste tot, sau ma rog incearca sa se instaleze ceva mai devreme.
v-am spus ca mergem in concediu pe plaiuri insorite luna viitoare? barbatul cica abia asteapta sa alergam pe plaja... dar il las sa viseze nisipuri si valuri.
copii vor sa ramana singuri acasa, timp de 8 zile. dar eu.... io am cerculete in cap, asa ca am convocat-o pe oma intr-o scurta vacanta la noi. si ei inca nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Prin Bucuresti inca e soare cu 15 grade dimineata.
Mergem doar in pulover si pantofiori.

Exceptie face fii-mea care poarta deja cizme.
E o fericita ca a descoperit cizmele mele. Asa ca in fiecare zi se duce la scoala cu o alta pereche.

Kari, ma bucur ca plecati in vacanta. Si fara copii.

Citesc si io ziarele si ma gandesc la Buflea.

Maine ma duc la mama. Isi serbeaza onomastica si habar nu am ce cadou sa-i cumpar.
Greu. Mi-a greu sa ma gandesc la ceva.
In rest, sunt obosita, sictirita si nu am chef de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dragii mei, am o clipa de ragaz ca sa va spun ca duminica trecuta am fost cu copiii si am vazut un film BESTIAL.
Il recomand din tot sufletul, mi-a placut extrem de tare, ideea, realizarea, imaginile (e drept ca l-am vazut in si in 3D), vocile, un film care mi-a mangaiat buna dispozitie si pe care l-am pus in preferintele mele, alaturi de filmele lui Pixar.

Se numeste "Wreck-it Ralph" si este un fel de "toy story" dar cu personaje din jocurile video. Ideea este similara, ce se intampla cu viata personajelor din jocurile video dupa ce jucatorii abandoneaza luptele ... ce simt personajele mereu "negative" versus personajele "pozitive" care insa de regula pierd din cauza lipsei de experienta a jucatorului.

Minunat, minunat, minunat ...vad ca are 8.4 rating pe IMDB si nu ma mira ... de asemenea nu ar trebui sa ma mire ca mi-a placut pentru ca executive producer este celebrul John Lasseter, cel care are pe CV filme de animatie absolut celebre ca Tangled, The princess and the Frog, Toy Story (1,2,3), Ponyo, Wall-e, Ratatouille, Finding Nemo, Monsters, secret of the Wings ...etc.

Il recomand cu toata convingerea, cred ca noua adultilor ne-a placut mai mult ca copiilor , desi este un film pentru copii, as spune de la 6 ani in sus. Tineti ochii pe el, sigur, sigur o sa vina si in Romania ...si mai ales daca aveti oportunitatea sa-l vedeti in 3D, culorile si realizarea sunt remarcabile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cand si-o face omul cu mana lui se cheama lucru manual.Azi vin muncitorii sa termine izolatia in pod....sa vezi bocanituri,zgomot si parale.......

Nu cred ca am spus,dar in august spre sfarsit am dat comanda de mobila in camera fetei...numai ca cei cu care am vorbit au inchis si disparut in alte zari......si apucasem sa dau o parte din bani...deci fara mobila si cu banii dati.....abhia zilele astea am izbutit sa recuperez banii...cu greu,dar am izbutit..suma nu era foarte mare,vreo 5 milioane din cei 30 pe care trebuia sa-i dau,dar sunt ai mei.Si gata.Si uite ca iar ma apuc de mobila.....vine un nenea sa masoare,astia sunt seriosi,am mai lucrat cu ei,dar un pic scumpi.....asta e....pe patron il cunsc de cand cumpara materii ptime de la depozitul de unde lucram...vreo 11 ani...si se pricepe.

Si sotului meu i s-a nazarit ca dormitorul nostru nu e cum vrea el...asa ca vrea sa schimbe mobilavrea nu stiu ce aranjament..i-am zis sa-si bage mintile in cap,da` nu am cu cine.Asa ca ne razboim..mie nu-mi place nimic din ce vrea el,lui nu-i place nimic din ce zic eu.

Si lupta si da-i.....daca ar i dupa sot ar schimba mobila in casa odata pe an.Iar eu sunt alergica la treburi de astea.

Pentru ca sunt adepta stilului minimalist(mai putin praf,mai putina mobila,mai putine covoare.El e genul opus.
Iar eu ma atac.Eva devine pitzipoanca..cu poseta ,portofel,fitze de mall....acu` vrea sa se machieze cu sclipici...ei da nu-s lovita in cap,machiaj la 3 ani si un pic?Nuuuuuuuuuuuuuu....deja intra in magazinele de cosmetice si cere ruj,culori de ochi,pudra....m-a stricat ce mai aveam pe papusi si pe ea.....si ea cu fatzuca ei...e tare sensibila,trebuie sa am grija mare....

Kari, oma e bunica?Sa va insoriti...sa va odihniti...asa ca doi porumbei....

Bufleo,la voi cum e?
Vivi....pai ce,tu izbutesti sa porti toate cizmele odata?


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu raportez de weekend .... daca o fac inseamna ca nu sunt acasa, caci de acasa, foarte rar intru pe forum.
Sunt la serviciu ... nu avem mare lucru de facut dar au sefii si ne-au chemat ca cica daca apare vreo modificare ...mda, de parca ei nu ar putea sa faca cu mana lor o modificare, Dar daca ei sufera si trebuie sa-si busheasca weekendul, de ce sa sufere singuri.

Ah ! Daca va penetreaza curiozitatea banilor, nu, nu ne platesc, nici pt ore suplimentare si nici pentru sambete. Pentru ca suntem angajati pe salariu anual (zice contractu) si timp petrecut la serviciu variabil (zice practica). E adevarat ca ne-au platit toata sapt trecuta cand am stat acasa din cauza vremii, dar au ei grija sa recupereze. Eh ! Capitalism salbatic ...ma plang si eu pe unde pot, ca la serviciu nu sunt asa de cocosh. Dau din cap a intelegere si ii injur in gand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Vi s-a intamplat vreodata sa aveti impresia ca nu mai aveti niciun scop?
Sa va uitati asa, in zare, la cei 30-40 ani ramasi de parcurs si sa va ziceti WTF? Ce sa mai fac cu anii astia?

Asa sunt eu azi. Bunaoara am o multime de teluri de atins. Da, azi, nu stiu de ce mi se par atat de banale, hilare si am lasat garda jos.
De fapt nu de azi, de mai mult timp.
De felul meu sunt o luptatoare si daca-mi pun ceva in cap musai realizez.
Da, sunt plictisita de viata. Obosita. Casc viata.

Ce mama ma-sii sa fac sa ies din starea asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ce sa faci?
Sa uiti putin de telurile pe care vrei sa le atingi.
Poate ca ai atins deja prea multe, sa zicem ca "ti-ai facut norma" de teluri pe anul asta.
Si e momentul sa visezi, asa alandala, fara nici un tel.
Sa fim obiectivi: casa e boboc, fata e bine mersi...a fost un an greu si poate se cere o pauza.

sau poate ti-e mai dor de Celcesforaie...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput