PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Spunele ca esti bolnava .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da Bufleo,ca esti bolnava rau de cand cu inundatiile....si ca ai nevoie de liniste ca te imbolnavesti mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sunt la serviciu ... m-au luat de acasa azi de dimineata, am mai luat inca doi colegi si acum stam aici si nu facem nimic, pentru ca totul este o carpeala. Sunt niste jobs care trebuie rulate inainte de a ne apuca noi sa raportam datele si evident ca alea merg foarte incet ...adica, exact cum banuiam, de fapt probabil ca o sa muncim jumatate din cat ar trebui si rezultatele care o sa le raportam o sa fie aproximative. Explicati-mi si mie de ce nu putem da un numar de sales general, pe intreaga companie si gata, de ce trebuie sa raportam pe brands niste numere aproximative ...

Sunt atat de intzepata pentru ca banuiesc ca cineva vrea sa "shine" acum la corporatie care e in Elvetia. Este imposibil ca elvetienii sa nu stie ce e aici, toata Europa cred ca a transmis imagini. Cineva ar trebui sa spuna ca "nu se poate" si gata, inchidem peste 2 sapt ... doar sunt niste cifre, nu este productie, nu e spital, nu mor oameni ...de ce trebuie sa facem ACUM niste socoteli estimative ?

In plus, de azi s-a instaurat regula "cu sotz si fara sotz" numai pentru benzina - hahaha, nimic nou pentru mine . Deci la coada la benzina, azi pentru ca e 3 Nov, adica numar impar, vor sta la coada doar imparii. Maine au voie sa stea la coada parii. Sunt cozi enorme, cica se sta 7-8 ore pentru un rezervor. Este si panica, la cei fara curent se adauga acum cei cu generatoare care nu pot lua benzina ca sa-si faca curent.

Eu sunt ok, am de toate dar ma deranjeaza asta cu serviciu ... in plus, acum toata lumea se asteapta sa stai mai mult la serviciu ca sa put the business back in place, deci nici vorba sa iti iei liber, sau sa pleci mai devreme ...si mai exista si copiii in ecuatie, care luni nu au scoala si daca office-urile se deschid, trebuie facut ceva cu ei ...

Sincer, vreau acasa, la centrul meu de refugiati ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

asa-i Mianna,
in Ardeal se cheama Luminatii iar in Sudul tarii prima sambata din nov e Sambata Mortilor... cu aceeasi semnificatie



noi nu-i ziceam "luminatie", la noi ziua de 1 nov se numeste "ziua mortilor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aqai, am vazut filmul ala, City by the Sea, de mult de tot ... nu imi aduc aminte despre ce era dar imi aduc aminte ca e un film de actiune bun. Deci nu ii pot face review

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

pe mine m-a starnit halloween ul asta

Bunaoara, am aflat ca in Romania an de an, in prima zi de Noiembrie, oamenii celebreaza o sarbatoare care se cheama 'Luminatiile', ocazie cu care se cinsteste memoria bunilor si strabunilor 'refacandu-se' simbolic cumva legatura cu ei. Se aprind lumanari in cimitire ca 'sa aiba lumina' apropiatii plecati in „ceie" (cealalta) lume. Se aduc flori, se îngrijesc mormintele si se da pomana saracilor.
In noaptea Luminatiei, sufletele celor plecati 'se intorc' in mijlocul celor dragi.


nu in toata Romania, ci doar prin Ardeal, din care stiu eu.

imi placea tare mult cand eram copil (dap, mi-s ardeleanca, daca inca n-am zis-o); dupa ce ne intorceam de la cimitir, stateam toata seara lipita de geam - atat de frumos se vedeau miile de lumanari palpaind pe deal...





E un obicei catolic, de aia e prezent mai mult in Ardeal, unde-s mai multi unguri (catolici). Si daca ungurii impodobesc mormintele, romanii de ce n-ar face-o?
Oricum, probabil ca n-ati fost de Luminatie in Bucuresti, in cimitir. E la fel ca in Ardeal.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ok ...viata bate filmul. Tocmai m-a sunat barbata-meu sa imi spuna ca nu mai avem curent ...
Nu pot decat sa sper ca ne-au deconectat ca sa repare si o sa ne lege repede la loc ... suntem extrem de nepregatiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buflea, fii increzatoare ca va fi bine. esti fata inteligenta si vei gasi o solutie.
eu nu am vazut prea multe despre uragan, nici pe net nu am avut timp sa citesc stiri, ca de teveu nu mai vorbim. habarn'am sa umblu cu telecomanda de la noul riciver (oi fi scris corect?)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
oi fi scris corect?



Normal!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,sa inteleg ca nu mai ai nici acasa cu ce conecta lap-ul pentru a ne tine la curent.......sper ca sunteti bine....sa fie bine acolo...

Mergi la inceput