PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

seara buna pe ghetar

carmaw, unde pleci? in tari mai calde?



Neata fetelor
Buna Kari
Nu plecam in tari mai calde ci dimpotriva.....pe 10 seara ferry din Soudas catre Patras(avem cabina)....apoi rulam cu masina pina in Pireus de unde luam un ferry fast(iar cabina) si ajungem catre ora 4 la Ancona.Hotel si apoi luam drumuri europene pina in Ardenne belgiene unde am inchiriat(caci ca de obicei omu' nu accepta invitatiia sa stam la familie.....
Apoi du te vino intre belgia si F cu programari la diverse clinici si doftori
Am si bilet pt 18 ianuarie catre Romania....da nimic nu i sigur
Pina la ora actuala nu simt ca vine Craciunul....oricum nu mi arde de planuri de nimic...tot vine omu cu idei (31 la NY) dar cum sa faci planuri sa te arunci la luat bilete cind poate or fi alte prioritati
Ieri fui la coafeza mi am tras o ciocolata cu suvite culoarea mierii si am o tunsoare Bob decalata(stinga mai scurta decit dreapta),carare intr o parte si un breton in trepte
Azi mergem la cumparaturi ca trebuie sa si prepar ceva pt duminica caci cei pe care i am invitat vor pilaf cu carne de oaie fiarta
Eu vreau sa fac vreo 4 aperitive ,piine ,salata mea,cartofi mei cu patrunjel si usturoi si un dulce(nu stiu ce imi schimb planurile la secunda)
Cam atit d'acilea!!
pup fetele ma bag la tratamente,cafea, dat la pisici de mincare si ma bag la un film(in asteptarea desteptarii omului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Vreau si eu doua carti din colectia aia...disney de la adevarul...cenusareasa si aladin..pe site zice ca sunt indisponibile...stiti cumva cum as putea face rost de ele?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu vreau sa te descurajez, dar a cumparat si soacra-mea pe Aladdin din colectia Disney si este mizerabil tradusa. Este intr-adevar foarte frumos ilustrata, dar eu am incercat sa le-o citesc copiilor si EU n-am inteles povestea, atat de prost este tradusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

vineri seara se deschide targul de Craciun de la noi. daca aveti drum la nemti, va astept la un vin fiert si o plimbare de zile mari in tara povestilor



Castane coapte ieste?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

balba ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sa ventilez putin de la serviciu

Am o colega, filipineza, care are viata perfecta. Cand o aud cum povesteste mi se suie sangele la cap. Are masina perfecta, sotul perfect, prietenii ideali, toate locurile unde se duce ea sunt ieftine si extraordinare si ceea ce ma agaseaza cel mai tare - are doi copiii perfecti. Mananca de toate, sunt fantastic de cuminti, la scoala au amandoi numai A++, se imbraca modest, aftercare-ul ei este mai ieftin cu $200/luna decat al meu si tocmai mi-a spus ca acolo se angajeaza numai profesori specializati, care ii supravegheaza si ii ajuta la teme. Acum sunt furioasa ca ne-a povestit despre seinta ei cu parintii in care ambele invatatoare au intrebat-o :

"atat de cuminti si perfecti sunt si acasa"
"da, la fel se comporta si acasa"
"da ce le faceti de sunt atat de brilianti" si ea a raspuns
"nimic, ii las in pace, sa-si traiasca viata"

Nene, mor - adica eu stau pe capul lor, hockey, inot, mai nou gimnastica, citit seara, lectii suplimentare - si ai mei nu fac decat jumate din ce fac ai ei, care sunt lasati sa-si traiasca viata.

I-am spus foarte seriosa "cred ca ar treui sa mai faci vreo doi, daca tot ies asa nativ, atat de buni si deshtepti" - dupa care am plecat la baie, ca explodam. Oricum cred ca din replica mea s-a simtit ironia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, e belea filmuletul ala cu liftul groazei! Belea de belea!

PS: mesajul de mai sus, in care te-ai citat...voiai sa zici ceva?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nu-i asa ? Eu am ras cu lacrimi la el.

E interesant de studiat reactia umana la intalnirea cu o "superstitie" amestecata cu un gest brusc, neasteptat auditiv (tzipatul).

Nimeni, dar nimeni nu a avut o reactie agresiva la "fantoma" aia. Nici macar barbatii despre care as fi banuit ca ar fi trebuit sa sara la bataie . Desi instinctiv toti se apara, impulsul este sa se ascunda, sa fuga, unul daca ai observat vroia sa se suie pe pereti , nicidecum sa inlature cumva "elementul perturbator".

O explicatie ar fi faptul ca "fantoma" nu este agresiva decat cel mult auditiv. Doar apare si dispare si eventual a tzipa la ei. Cineva de la mine de la serviciu a spus ca agresivitatea asta tine si de cultura - ca portughesii sau brazilienii (ce-or fi fost aia) sunt prin definitie foarte superstitziosi ... o fi si asta o explicatie. Totusi, eu nu cred in fantome, sincer, chiar nu cred, dar daca m-as fi trezit cu fantoma aia in lift sunt 100% ca as fi avut o reactie similara. Nu m-ar fi speriat "fantoma" in sine ci modul in care brusc a aparut langa mine, si desigur tzipatul ...

Mesajul ala in care m-am citat singura, am vrut de fapt sa-l corectez pe Aladdin care se scrie cu un singur "l" si doi de "d" dar din greseala am apasat pe "citeaza" in loc de "modifica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sa ventilez putin de la serviciu

Am o colega, filipineza, care are viata perfecta. C


Si tu ai timp sa o crezi? hai ma bufleo ca te credeam mai pragmatica!

Sa iti traduc:
masina perfecta = e sofer atat de naspa ca doat pe aia stie sa o conduca, deci pentru ea e perfecta
sotul perfect = pai, ce asteptari crezi ca are?
prietenii ideali = idealissimi, ca sunt prieteni numai pe FB si cand nu are chef de ei le da sign out
toate locurile unde se duce ea sunt ieftine si extraordinare = se duce in palma de Mallorca in ianuarie, cand e totul inchis si pe plaja mai vezi doar pescarusii
Mananca de toate = da: pizza, mac and cheese si cheesburgers
sunt fantastic de cuminti = mototoi

Sa continui?

Sper ca te-am inveselit.
Sper si mai tare ca persoana nu e pe forum, ca atat mi-ar lipsi . Pentru orice eventualitate, sa scriu repede un disclaimer: toate de mai sus sunt un pamflet. O fi bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, problema este: daca-ti crapa inima?
Adica eu cred ca au mai fost si d-aia care si-au udat izmenele, dar nu ni i-a aratat. Sau care i-a luat la injuraturi pe "organizatori".
Asa m-am amuzat teribil, adica am ras cu pofta, dar daca eram in lift...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput