PINGUINII delibereaza - capitol interimar(4)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

M-am uitat pe furis.
Am lasat fata, am mai mers 100m si m-am oprit. In masina, camuflat. Nici nu puteam altfel-eram in haine de casa si miroseam rau a peste fript, tocmai pregateam pranzul pentru restul lumii cand s-a gatat. M-am oprit ca sa-mi transmita ca e ok, ca si-a gasit colegii...
Toata saptamana a exersat mersul pe toace cu niste pantofo-sandale cu toc imposibil. Toata saptamana s-a luat Tora de ea, ca o s-o stranga, ca or s-o doara picioarele, ca...Iar eu i-am zis de-a dreptul: mergi ca o barza. Sigur, diplomat ca mine nu-i pe lume...
Acolo am inteles. Tea mea mergea ca o regina, fata de ce am vazut. Am venit si i-am explicat Torei. Ne-am lamurit acum. Dar spectacolul ramane spectacol. Mie mi-a parut ca spectacolul puilor de antilopa nou-nascuti, care merg in 20 de minute. Dar pana atunci...
Da, sunt delicate, frumoase, caraghioase...dar au un cusur: cresc prea repede.

Viviana, daca ti-a expirat carnetul, mergi matale la policlinica si fa-ti analizele, controalele de rigoare, completeaza deci fisa medicala, apoi ia-ti restul de acte si plateste taxa si du-te in Pipera, daca vrei unul nou. Daca te duceai pana sa expire in Pipera, nu mai completai fisa aia medicala. Oricum, se coace de-o lege, sa completezi fisa oricum, si daca a expirat si daca inca nu. Sorry...

Iar tu Mada...virusul ala de partid nu trece. Te mai lasa, te mai ia...dar nu trece. Ai mare grija!

Astazi Ana a avut primul ei concurs de atletism. Lungime si garduri. Fiind primul, normal ca are deja recorduri.... A incremenit cand a intrat in sala, era lume ca la balamuc, copiii astia vin cu parinti, bunici, unchi, frati...numai noi am fost 5 cu ea. Evident, s-a fastacit. Este si mica, nu intra nici in ultima categorie de copii...dar trebuia testata. Imaginati-va cel putin 60 de copii la viteza, lungime...haos total. Dar viitorul pare promitator.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Eram sigura..esti asa de simpatic....nu-i asa ca-ti facea capul ca pendula uitandu-te dupa ele?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Rufus, nu-i prea mica pt atletism ? La noi asta se incepe la 8 ani ...
Oricum daca e atleta si ii place sa fuga, incercati patinaj ... Este un fel de atletism pe gheata. Nu numai hockey, si patinajul artistic ... De cand cu hockeyul lui fiu-meu am aflat multe detalii despre sportul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

In alta ordine de idei, scriu din masina, ne intoarcem din Canada. Foarte frumos, dar foarte fricking frig. A si nins ... Revin, pauza de pipi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, are 7 ani si aproape jumatate. De la 1 ianuarie intra in prima categorie de copii (copii 3). Sunt trei categorii de copii (3,2 si 1) si trei categorii de juniori (3,2 si 1), fiecare categorie de doi ani, deci 12 ani in total. Termini junioratul la 19 ani. Urmeaza 3 ani de tineret, apoi seniori, cat te tin curelele. De la 35 de ani, daca vrei, participi la veterani.
Am profitat de concursul asta, sunt putine concursuri, pentru ca nu-s sali si nu-s bani. Vin copii de peste tot, e o viermuiala de te doare capu'. Asta cred ca a coplesit-o...
Peste doua saptamani are Tea concurs, e junioara 3 ultimul an. Deja la varsta ei multi copii au renuntat, concursurile sunt mult mai aerisite.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am revenit.
Invariabil, la noi nimic nu se poate sa mearga lin. La ducere ne-a prins un mare, mare radar pe care nu stiu inca cum o sa-l rezolvam. Eram pe autostrada, limita 100 km/ ora, noi aveam 155 si ne tineam dupa unul din fatza bazandu-ne pe teoria ca daca te tii dupa unul o sa-l f... numai pe ala. Vise, vise... S-a dus dupa ala din fatza, l-a oprit si imediat dupa, ne-a oprit pe noi. Stiti cum vorbesc? Wow ... Nu mi-au tremurat niciodata picioarele stand pe scaun ...
La intrebarea de ce mergem atat de repede, barbata-meu a raspuns ca avem un copil in masina cu o urgenta ... Mai mult, m-am dat eu jos si am plecat cu Flavia in tufe ca sa-i aratam ca era o urgenta, care de fapt nu era . N-a contat ... Ne-am ales cu $250 amenda si 8 puncte pe carnet ...OPT . Pai astea opt puncte inseamna asigurare de masina marita cu $500 pe an timp de 5 ani ... Deci, recapituland, un radar cu 55 depasire peste viteza legala costa in jur de $3000 pe 5 ani.

Asa ca trebuie sa scapam de punctele alea, ca sa iesim cumva mai ieftin ... O sa conteste barbata-meu radarul si bazat pe faptul ca nu mai are alte incidente in history, o sa-l ierte de puncte dar o sa ne mareasca amenda spre $600(estimez eu).
Pentru asta trebuie sa ne prezentam la tribunal, si cel mai rau, la tribunalul din zona unde ne-a prins, adica la 3 ore de casa ... Cum asta nu se poate, o sa ne luam avocat sa ne reprezinte si sa speram ca scapa de puncte ... Sa speram, cacica la 8 puncte te mai trimit si la nu stiu ce cursuri ca sa-ti vina mintea la cap.
Dragilor, stiti cum am mers dupa radarul ala ? Cu 5km/ora mai incet ca viteza legala pana in Canada ... Asta ca sa intelegeti cum se invata civilizatia ... Cu biciul banului. Stiti cum ustura ?

In fine, asta a fost ... In Canada, la prietenii nostri am tinut-o numai in vizite si baruri. Am vizitat Toronto care mi-a placut foarte mult, mi s-a parut un oras nou si modern ... exact pe gustul meu, care nu apreciaza deloc patina timpului si stilurile arhitecturale vechi ... seara ne-au dus astia la un show cu diner care se numeste Medieval Times. Bestial ... Era o arena copiata din epoca medievala si noi stateam pe margine, la niste mese lungi si mancam si ne uitam la tot felul de intreceri din alea medievale ... Concursuri cu cai, lupte intre cavaleri ... Impartisera sala in 4 echipe, noi am fost echipa neagra ... Si urlam si ne agitam de fiecare data cand cavalerul negru se lupta si desigur eventual castiga . Cavalerii astia erau probabil actori si mai ales circari, ca faceau tot felul de chestii pe cai, aruncau sulitze, se luptau intre ei cu buzdugane, culegeau tot felul de inele cu sulitza din trapul calului ... Si desigur, daca castigau, aveau niste flori pe care le aruncau in sala, la diverse domnisoare. In plus aratau foarte "medievali" - adica asa tineri, barbaoshi, cu plete si pelerine, foarte frumushei, mai ales al nostru "negru" care cand arunca florile alea mai facea si cu ochiul (noi am stat in primul rand si i-am studiat si numarul de la miopie) ... Va imaginati ce ne-a placut noua, dar ce au trait copiii mei luptele alea. Si cand cavalerul nostru i-a mai dat fica-mii o garoafa si o banda pe care scria Queen of the night, am crezut ca o sa o adun de pe jos de emotie . Totusi aleasa LUI a fost o alta fetitza din sala care isi sarbatorea ziua de nastere si statea in spatele nostru .
O sa va mai spun ca dinnerul a constat din supa, pui, coaste de porc si cartofi copti, toate mancabile cu mana, caci asa era in epoca medievala, aveam pocal de baut (asa se numeau butelcile alea, nu?), niste coroane negre (culoarea echipei noastre) pe cap si stegulete pe care le-am fluturat de s-au rupt, impreuna cu vocile pe care ni le-am pierdut desigur prin sala dupa cavalerul nostru negru.
Aqai si care mai sunteti prin zona aia, va spun, este un spectacol superb si pentru voi, dar mai ales pentru copii.

Azi noapte am stat intr-un bar cu niste fosti colegi de facultate ... Ce de amintiri am mai depanat, de la Revolutie, din studentie, despre parintii nostri, unii disparuti ...

Alta chestie care m-a shocat a fost comunitatea romaneasca ... Wow, este PLIN, asta fiind si bine si rau, zic amicii nostri. Bine ca sunt tot felul de business romanesti, este ca acasa, pe recomandari, nu trebuie sa cauti nicaieri daca ai o nevoie, e suficient sa arunci o intrebare. Rau este ca nu toti sunt de buna calitate umana si in toate povestile pe care le-am auzit, nu e nul care sa nu-si fi tras o tzeapa de la romani.

Ce nu mi-a placut insa e frigul ... Bai nene, nu conteaza ca ninge, dar e frig rau. Acum ca e sfarsitul toamnei si nu iti vine sa iesi din casa. E frig rau si asta 8 luni pe an. Mie acum mi-a fost frig la picioare, la maini, la cap ... Eu iarna nu port ciorapi lungi si caciula, dar aici cred ca nu se poate fara ... In plus a nins exact acum cand am fost noi si din pacate nu am avut ghete de iarna pentru copii, eu i-am adus in adidasi, asa ca nu i-am lasat afara in zapada.

Ah, si inca ceva ... Totul e mai scump ca in America. Totul ... Incepand de la masini, electronice, benzina, pana si produsele de la Walmart, aceleasi ca in America, sunt mai scumpe ... Nu stiu cum sunt salariile, dar dupa masinile de pe strada, cred ca sunt mai mici, cu alte cuvinte, parerea mea dupa prima vizita in Canada este ca este o tara tanara, noua, moderna, curata dar foarte friguroasa si scumpa, chestii care afecteaza esential calitatea vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neata pinguinelor

Buflea, tare mi-a placut ce si cum ai povestit. Mi-ai activat dorul de duca.

Noi nici nu am inceput minivacanta de iarna si deja Celcesforaie ne face program: "La vara, am sa va trimit in America." Auzi! Ne trimite. Ne si timbreaza? Cica numai noi doua ca sa faca economie de-un bilet.
Adica sa stea el singur in casa proaspat zugravita rastignit in fotoliile home-cinema fara sa-l bata cineva la cap...
No way!
Daca se realizeaza planul imi iau bilet pana la NY si stau acolo vreo 3-4 zile.

Eumada, am inteles cu tv-ul, da' eu sunt impotriva lui in camera cupchilului. Poate daca esti la UPC ii iei telcomanda Teki - pentru copii.
Eu abia acum 2 luni am pus PC-ul in camera fetei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Daca iti iei bilet dupa 10 a oricarei luni, te duc si la SPA-ul coreean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Welcome back buflea! cat pe ce sa te declar de neiertat ca n-ai dat un semn dar apoi mi-am zis ca deh... aveai multa alta treaba si oameni de vazut

da' next time sa nu se mai repete! vii p'acilea, dai cu subsemnatul.

Asa, acu; legat de scurta voastra experienta canadiana, cu liniuta si de la capat

- bine ca v-a prins radarul in state si nu aici. Ca in tara asta la asa de pasire pot face road-side seisure si asigurarea ar creste cu cateva mii... pe an daca tot ai zis si de preturi, nah, sa mai zica cineva ca de nebuna ma plang atata. Uite, ieri mi-am facut plan sa-mi cumpar un dulap, normal; pe langa ca sunt rare, ca aici e standard dresser, sunt 2 categorii: prostii de PFL cam 250-300 si nu le bagi in casa de urate ce sunt, iara cand ajungi la lemn, intre 800-si ceva peste 2000. Of course ca ca nu mi-am luat nimic, inca mai cuget. De salarii, nu-s ce sa-ti zic, cred ca un salariu mediu e undeva la 40-50 k before tax pe an - adica sa zic 25/ ora? (satisfa-mi curiozitatea si spune-mi pls cum e in state) dar dat fiindca totate-s scumpe, cred ca faci mai putine cu banii astia decat acolo. Uite, eu am socotit ca a doua masina cu lease ne-ar costa undeva la 1200 pe luna (lease, asigurare, benzina, taxe). Si asta pt un SUV mediu, nu ceva masina de lux. Ah, si impozitele sunt foarte mari zic eu.

- da, confirm, a nins! pustiul meu ala marisor s-a trezit sambata dimi, a vazut ca e zapada, s-a imbracat si la 8 dimi se juca in curte...a gasit o cartituca mica si a adus-o in casa sa vedem, dar apoi cand a dus-o inapoi afara a decedat... cred ca a surprins-o zapada brusca.

- de sugestie multamim, eu am in plan un weekend la toronto in primavara, sa stam peste noapte acolo si sa ne facem de cap, punem locul pe lista!

- si cu frigul, sa ne fie recunoascatoare populatia canadei de cand am venit noi s-a chimbat clima, toata lumea zice ca asa vreme calda mai rar. prima iarna a fost usoara si a trecut rapid, cam 4 luni asa si nici cine stie ce frig, era mai frig acasa decat aici. Nu stiu cum o fi acuma. Ce e clar, ca e campie in zona asta si bate crivatul de nu-i adevarat uneori. Dar vara e foarte cald si bine, cam din mai pana in septembrie sunt foarte fericita :)

- comunitate ro ffff mare, nu poti injura pe starda, domnule radem si glumim, dar asta e adevarul, oriunde mergi auzi romaneste. Da' noi suntem mai separatisti asa si nu avem legaturi cu "comunitatea"

Na, te astept cu tabloul economico-financiar de la voi ca acum sunt curioasa rau



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pai Aqai, nu prea stiu ce sa-ti spun pentru ca depinde de zona. La mine aici salariile sunt mai mari de $50k/an dar si zona e mai scumpa.

Dar uite de ex, pretul ala de leasing la masina mi se pare imens. Noi avem ambele masini in lease si pe Van-ul meu Honda platim $289/luna si pe Audi A4 a lui barbata-meu platim $$340/luna. Asta fara asigurare ... asigurarea pentru ambele doua masini este $180/luna si eu am asigurare mare ca mi-a crescut de cand cu accidentul ala. Si acum o sa fie si mai mare de cand cu radarul recent incasat. Benzina este clar, clar mai ieftina, este $3.22 galonul, asta inseamna cam 85 centi litrul.

Dar m-am uitat la haine la voi - un pulover pt fiu-meu costa 35 CAN, asta intr-un supermarket deci nici macar la mall, ori aici costa in jur de $17-$20. De altfel mi-au confirmat si prietenii nostri ca aceleasi haine sunt mai scumpe la voi.

In final, nu vreau sa supar pe nimeni dar se vede dupa masinile de pe strada - nu prea sunt masini scumpe pe strada (Audi, BMW, Mercedes, chiar si Volkswagen) si am vazut foarte multe masini vechi, de 5-12 ani, care aici, sunt mai rare. E adevarat ca eu locuiesc si pe langa o mare metropola unde lumea face probabil mult mai multi bani si asta se vede pe sosea. Poate ca "in the middle of nowhere" in USA nu circula aceleasi masini ca aici.

Sunt convinsa ca taxele sunt mai mari la voi pentru ca trebuie sa sustineti toate ajutoarele alea sociale si sistemul medical universal. Adica taxele mari au totusi o justificare avantajoasa, dar se reflecta intr-o calitate a vietii mai putin luxoasa si in puls tot ca avantaje, casele sunt foarte noi, frumoase si mari. Eu am platit dublu fata de amicii nostri la care am stat, pe o casa foarte veche (casa mea e construita in 1954) si mult mai mica. Oricat o zugravesti, o casa veche este si ramane veche, are multe probleme de intretinere ...etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eu am facut niste socoteli la lease la subaru, ford, dodge si toyota - din categoria suv/ crossover. Asigurarea noastra acum la o masina e 100, pentru ca nu e pe numele nostru, altfel ar fi 350. o masina. fiindca suntem noi in america de nord :)

si da, sunt de acord, si eu cand am venit aici am avut un soc cand am vazut masinile de pe strada dupa explozia din ultimii ani din ro, numai volskwagen, bmw, audi, mercedes si toate traznaile ultimele modele. plus ca nu am vazut o masina medie de ex skoda octavia la preturi comparabile. pe skoda dadeam 16 k eur cu ceva dotari serioase, aici comparabil ca marime si ce ofera sa zic hona accent modelul de baza cu tot cu taxe incepe undeva de la 21.000 eur, nah, ca am facut si schimbul.

multe prietene de-ale mele de aici isi fac cumparaturile de haine si pantori in ... NY. Din motive de preturi si stil. si in general se practica excursiile de cumparaturi in state si pentru mancare, am vazut...

asa ca no harm done, multam de impresii ca la un moment dat ma credeam eu dereglata cand spuneam ca in CA costul vietii e tare ridicat.



Mergi la inceput