Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Salutare!

Multa agitatie pe aici..macar stim ca traim hihi! La modul serios acum, eu sper sa lasam la o parte rautatile si sa continuam in casuta noastra draga! Pupicei!

Elly, eu sunt convinsa ca e o cistita data de frig. M-am confruntat cu asta ani intregi, a fost chinul vietii mele - de cate ori eram desculta sau stateam pe ceva mai rece sau faceam baie in apa rece ( vara fiind, desigur!)- am facut cistita. La un moment dat am devenit imuna la antibiotice si eram disperata; am urmat un tratament naturist timp de 3 luni si m-am vindecat, n-am mai facut cistita de 5 ani, in conditiile in care inainte aparea daca nu lunar, o data la doua luni sigur! Cu I. suntem intr-o lupta continua - nu vrea sa poarte sosete, strampi, papucei de casa! Am incercat toate metodele, i-am cumparat toate modelele de papucei de casa - cu siret, cu scai, simpli, inalti, josi, cu personajul preferat din desene, nu merge nimic; i-am dat strampii sub body ( pt ca nu stie sa-l deschida dea capse) si le-a venit si asa de hac - trage un crac pana jos si appi il trage prin body pe partea cealalta si se dezbraca. E dezastru total - tot la 5 minute fug dupa ea sa-i dau sosetele/papuceii. Degeaba i-am explicat in fel si chip, nu vrea si pace! Pe jos e rece, mai ales ca pe hol si in bucatarie avem gresie si ea fuge toata ziua dintr-un colt in altul al casei. Ma temeam tare de o cistita, parea inevitabila..si uite ca asa a si fost. In ultima vreme s-a racit si mai mult afara, deci gresia e si mai rece si am ajuns s-o plesnesc la fund - am sustinut mereu ca nu sunt de acord cu pedepsele corporale, dar cand am fost pusa in situatia de a avea un copil incredibil de incapatanat care nu reactioneaza la nimic altceva - mi-am schimbat putin parerea. Poate credeti ca exagerez, dar sincer toata lumea se mira de incapatanarea ei, pana si la spital cheama mereu personal aditional ca sa o tina sa o poata verifica, lucru care nu se intampla la alti copii. Mi-e si groaza ca de azi tre' sa ii dau antibioticul si credeti-ma ca NU AM IDEE cum o sa fac sa inghita solutia aia!!!!
In fine, am descoperit-o pt ca se tragea de scutecel si zicea "au", se crerea la toaleta si zicea ca face "caca"- saracuta asa percepea ea durerile date de infectie si ieri noapte cand am pus-o pe "capacel" se scutura de durere. Era clar deci. Febra n-a facut deloc.

Anitta, Miha, Tigruta

Tigruta, M. nu sta inca f bine in fundulet, dar am improvizat eu niste intalatii la scaunul Ilincutei si oricum nu sta f mult - cateva minute max, si daca nu - mai pun in scoica, are si o pozitie mai verticala. Aaa, si I o musca pe M, asta e un alt subiect acre-mi da batai de cap zi de zi!!!!

Iubitelor va pup, fug sa ma prega ca merg la sala si apoi la clinica cu I, aveti grija de voi si fiti Zeeeeeeen! Viata-i scurta, musai s-o facem faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Mihai a tot dormit asa ca am citit intins tot ce ati scris in lipsa mea. Multumesc pentru urarile de Sf Mihail si Gavril. Chiar ca am lipsit mult si am ramas datoare cu tort.
Apropo de mancare, zilele astea am bagat in mine ca disperata profitand ca imi gatea mama sau ca am iesit cu ei prin oras(adica mancam si in oras si acasa). Am incercat cam orice, exceptand mazare si fasole uscata. Mihai nu mai are colici de vreo luna si vad ca nu-l supara ce mananc eu. Nu ma tin departe nici de dulciuri, desi alea ar cam trebui sa le las de-o parte.
Legat de discutiile mai sensibile, eu zic ca n-are rost sa ne suparam nicicum. Eu cred ca toata lumea e obosita, ca toate mamicile au diverse probleme cu copii pentru care cauta solutii cat mai bune si toata responsabilitatea asta mananca si timp si nervi. Si de fapt cred ca toata lumea zice acelasi lucru. Poate exprimarea sa mai lase loc de interpretari. Cat despre ignorare, vad ca multa lume se plange de asta. Eu zic ca tot oboseala e de vina pentru uituceala. Fara a ridica in slavi grupuletul nostru sau a peria pe cineva, cred totusi ca tuturor fetelor de aici le pasa de toata lumea. Daca nu se felicita vreo aniversare sau nu se raspunde la vreun mesaj cred ca e doar din cauza ca fiecare are multe pe cap si mai uita. Nu e vorba ca n-ar conta cineva. Eu ma simt foarte prost ca sunt zapacita si uituca si mereu mi se intampla sa uit ce vroiam sa transmit cuiva.Eu o sa continui sa scriu si aici desi intru mai des pe facebook si imi e cumva mai usor acolo. Nu pot totusi sa aleg doar pe unele dintre voi.

Si un lucru nou(mic) e ca Mihai a primit azi o bucatica de para sa mozoleasca. Se pare ca i-a placut. Nu intentionez sa-l diversific acum, a fost mai mult ca un joc pentru ca e foarte interesat de mesele noastre de la 3 luni si mai nou isi baga mainile prin farfurii. A fost incantat de para dar nu l-am lasat prea mult ca incepea sa rupa bucatele cu gingiile.

Deea bine ca mai aud de voi. Intrebasem si pe facebook de tine si nimic. Sa ne tii la curent.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Mirela foarte frumos citatul despre familia ca o trinitate. Iti doresc sa experimentezi cat de curand asta. E ceva atat de frumos, de complicat, de inconfortabil, de plin de bucurie, rasete, plansete, chiote, nopti nedormite, imbratisari si multe altele care fac ca nimic sa nu mai fie la fel in cel mai bun sens posibil. Parca ti se pun niste ochelari care fac ca totul sa aiba alta culoare. Cel putin pentru mine nimic nu mai e la fel, de fapt nimic nu mai percep la fel. Nici macar chestiile astea banale ca dusul, mancatul, mersul la toaleta. Poate pentru ca acum traiesc mai intens, emotiile traite cu copilul sunt asa de intense incat tot ce ma incanta inainte pare cumva diluat, fad, plictisitor. Distractia maxima e cand ne jucam si radem impreuna, nu mai e cand iesim in mall sau vedem un film. Nu e usor, vezi cum ne chinuim pe aici cu somnul, cu mancatul, cu colici, dinti, raceli si altele. Dar e atat de frumos! Pentru ca ziua nu e facuta numai din plans ci din multe momente de joaca si veselie care nu se compara cu nimic ce am trait inainte sa am copilul. Si sunt convinsa ca bucuriile si distractia abia incep. Acum ma topesc cand imi zambeste si se lipeste de mine, dar cand o sa-mi spuna "mami, te iubesc!" cred ca o sa fiu deja lesinata de emotie. Ideea era ca aceste sufletele merita orice efort si chiar daca unele mamici au avut mai mult de asteptat pana sa vina in viata lor cred ca si ele considera ca s-a meritat toata asteptarea si tot chinul. Si eu iti spun sa ai credinta ca vei deveni mamica, la timpul potrivit. Nu trebuie nici sa renunti nici sa te descurajezi, stii doar ca Dumnezeu se ingrijeste de toate. Te incurajam si te imbratisam cu drag toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mammitule cand mai ai timp poate imi spui ce tratament naturist ai facut pt cistitele repetate.
Sanatate mandrei sa pape antibioticul si sa se faca bine repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Andra, ai gasit Osanit in Romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Mmamita sa se faca repede bine pitica

Eva , tot m am tinut sa ti spun ca l am vazut pe sotul tau in parc cu Dorian, sambata, am vrut sa l opresc dar ma gandeam ca maia de nebuna:)))) Ca m am si intors de vreo 2 ori si m am uitat insistent:)))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hai ma Ioana, cum sa te ia de nebuna??
Daca nu te-ar cunoaste, as mai fi zis dar asa ar fi trebuit sa il opresti . El de obicei nu prea se uita in stanga si in dreapta si isi vede de treburile lui mai ales cand vine vorba de Dorian iar plimbare in IOR facem zilnic ori impreuna ori decat ei doi cand vreau sa raman acasa sa apuc sa mai fac si eu una alta... curatenie,spalat,calcat,mancare. Doar azi am stat in casa ca mi s-a parut ca bate vantul prea tare si a si plouat dimineata.Poate ne intalnim in weekend..ce zici?
Mamittule, imi pare tare rau ca I este bolnavioara . Ma rog sa se faca repede bine. I-a dat tratament antibiotic heh ?
Astazi, cu 5 zile inainte de a implini 6 luni, am inceput si noi autodiversificarea si ma declar foarte multumita
Am avut o prima masa cu mar la aburi( nu am vrut sa il dau crud ) care era deliciossss dar lui nu i-a placut asa ca data viitoare voi incerca cu bananuta. Apoi am avut brocolli si morcovei la aburi. Brocolli l-a devorat, din morcovel doar a gustat dar nu prea s-a descurcat cu el ca i se sfarama in mana. Oricum a fost fun tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ahh apropos, sustin ideea lui Ellyshor ca fiecare mamica sa prezinte tortul si bautura la fiecare aniversare a piticului
Si pentru ca tot sunt online si din instinct, sa zic La cat mai multe lunite si multi ani fericiti pentru Raffaela de Asteropi si George de Stefulici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Fetelor,gata cozonacul!!!!
Va servesc cu cate o felie calda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Mmamita, asa face si fii-mea cu sosetele, ciorapii etc, ba se si dezbraca la pielea goala mai nou Multa sanatate puiucai!!!
Am avut si eu jumperoo la A. (adica il am inca, e strans) si nu stiu daca de la el sau nu, dar ea si acum merge pe varfuri.

Anita, de pe okazii l-am luat, 42 Ron, valabil pana in 2015 parca.

Mergi la inceput