Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ziua buna dragele mele,
Yooyy cat ma bucur ca s-a animat atmosfera in casuta noastra draga .. morrrr de drag!!!
Cum bine spunea Anitta acum vreo saptamana , Elena si eu te admir tare mult pentru ce ai reusit cu E pentru ca erai tare fricoasa si neincrezatoare la inceput. Bebe face curand 6 luni, se pare ca este cel mai voinic din toti iar tu te-ai schimbat total si inca o data o spun.. te admir tare mult
Noi suntem aici sa ne ajutam una pe alta, sa ne sprijinim in momentele dificile si sa primim/dam sfaturi la nevoie pentru ca nimeni nu s-a nascut invatata sa fie mama asa ca varsa-ti aici off-ul ca sprijinul nostru il vei avea mereu
Ma gandesc ce o face draga noastra Deeutza,o fi iesit din spital? Ieri eram tare amarata si nici nu am mai apucat sa scriu, sa ii arat sustinerea mea dar sper ca bebe Tavi este bine iar ei sunt acasica acum .
Joanna, felicitari pentru curajosul Cristian!! Toate vor iesi perfecte maine, ai sa vezi
Anittule, multumim pentru reteta de iaurt de casa .. am sa incerc si eu sa fac asa cand va veni momentul. Conteaza cumva procentul de grasime din lapte?
Mirelush, oi fi tu in dubii daca vrei sa devii mamica sau nu .. dar noi nu te lasammmm.. nu te lasam sa stii si pana nu vei fi si tu bortomega nu vei scapa de gura noastra
Addya, sa stii ca si tu te afli pe lista mea de admirate si apropo, se facura muraturile alea ca mi-e o poftaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Fetelor, eu imi cer scuze daca prin ceea ce am scris sau prin ceea ce nu am scris si ar fi trebuit sa scriu, v-am lezat in vreun fel. Eu recunosc ca nu prea le am cu zilele de nastere, e un defect si in viata reala, traiesc cu el, de aceea sa stiti ca pe mine, de nu ma felicitati, nu ma doare asa de mult, n-am ce pretentii sa am. Daca macar una dintre voi se uita pe prima pagina si vede ca-s nascuta pe 31 martie si fata pe 1 iunie, e perfect ok pentru mine.
Dar sa stiti ca eu va iubesc, imi sunteti tare dragi, sunt foarte atasata de voi, de aceea am si suferit zilele trecute cand am vazut ca bate vantul trist pe aici, a singuratate... Parca eram cu totul abandonata, asa m-am simtit... Si asta tocmai pentru ca imi sunteti tare dragi! Ceea ce scriu e de fiecare data din suflet si fara intentia de a necaji, nu stiu daca transpare vreodata in cuvinte. Daca vreodata am spus sau voi spune ceva nepotrivit, va rog sa imi spuneti ca dau cu ghioaga aiurea in tramvai, poate exprimarea mea e mai 'incomoda'.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Tare mult ma bucur de fiecare data cand dau refresh la pagina de forum si vad un mesaj nou.
BelissimaEva,sa sti ca sunt gata muraturile mele,deci daca vi la Sinaia,te servesc cu mare drag.

Ps: au iesit tare bune,mai ales ca este prima data cand pun conserve singurica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Eva, eu mereu am facut iaurt din lapte de la tara, n-am incercat niciodata cu lapte ambalat. Ceea ce stiu e ca celula nervoasa are nevoie de grasime, cand era baiatul mic medicul imi spunea sa ii dau lapte cu procentaj mai mare de grasime. Acum nu mai stiu care sunt ultimele indicatii.
Addya, cred ca ti-e tare greu singura, dar e bine ca bebicul e cumintel si te lasa sa tricotezi. Eu uneori, in perioadele mai grele, simt ca imi vine sa musc din pereti, mai ales cand peste plangacelile Iulie se suprapune si cel mare.
Aever, tu ce mai crosetezi? ce face Mihaita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Astazi fac cozonac(pentru prima data in viata)!!!
Va servesc mai tarziu cu cate o felie calda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neataa!

Off of of, of of off, ooof, of of of...ooooffffffffff!
Si cu asta mi-am spus si eu of-ul!

Mamitzule cum ai observat ca I are infectie urinara? Inteleg ca ai confirmat cu analiza, dar ce simptome avea? Imi pare tare rau pt printesa. Sanatate multa multa!

Stef ca sa vezi partea buna a lucrurilor....dc faci o scurta analiza, ai sa observi ca mamicile din a doua parte a nasterilor, aproape toate alapteaza, pt ca au avut de invatat din experienta altora(unora ca mine )

Eu dc am nascut printre primele, m-am prins tarziu cam cum sta treaba.
Avantaje si dezavantaje.

Joana si Miha inca nu i-am dat iaurt lui M. Nici fructe.
De sapt viitoare ii bag fructele, si peste alte 2 sapt. de la fructe, lactatele.
O sa-i fac iaurt si branza in casa, cum zice Anitta.
Acum vreau sa-i dau spanac.

Addya tu chiar cred ca ai nevoie cel mai tare de sustinerea noastra. Este tare mult singurica, si cu toate astea te descurci admirabil.

Elena eu zic ca frustrari are fiecare tanara mamica, e inevitabil...sunt atatea schimbari, incat intreaga viata iti este data peste cap si iti ia ceva timp ca sa intelegi ca propria persoana trebuie pusa pe locul 2. Nici mie nu mi se pare ca te plangi excesiv.

Despre aniversarile puilor, si eu imi fac mea culpa, dar sunt zulufita rau ca sa ma uit in fiecare zi pe prima pagina.
Ca sa dispara resentimentele astea, propun ca fiecare mamica sa anunte in ziua respectiva cu felicitarile de rigoare si tortuletul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Fetelor, iertare pentru lipsa prelungita!
Sunt in urma cu vreo 15 pagini de citit. Va povestesc ce-am mai facut noi si pe urma incerc sa recuperez si din urma. Recunosc ca pe facebook am mai scris dar si acolo mai rar si tot am ramas in urma.
Au fost parintii mei in vizita vreo saptamana, ieri au plecat. Culmea e ca atat cat au stat ei la noi am avut si mai putin timp de net, putin spre deloc. In primele zile m-au cam enervat din diverse motive, desi cred ca sunt eu mai irascibila. Pe parcurs cred ca m-am mai relaxat si eu si in final am reusit sa facem destule lucruri cat sa ma consider multumita. In sfarsit mi-am facut si eu permisul pe noul nume, trebuia sa mi-l fac din aprilie. Am facut modificari si la banca si la abonamentul de telefon, deci sunt in sfarsit in legalitate cu toate. A, am reusit sa depun si dosarul pentru stimulentul de insertie, lucru care a fost o adevarata aventura si sper sa fie ok dosarul si sa nu ma mai puna sa aduc ceva. Am verificat si mi-a intrat si alocatia, sunt la zi si aici. Toate de bine.
Am profitat de ai mei si de bunavointa lui barbati-miu si sambata am fost la o sedinta de Zumba. A fost suuuuper!!! Sper sa mai ajung si la altele, desi orele de Zumba sunt marti si joi de la 20:30 la 22:30, adica fix in perioada cand Mihai face baie, suge si se chinuie sa adoarma. Tati zice ca mai pot incerca sa merg insa nu stiu cum sa facem, poate sa ne organizam cumva mai bine.
Mihai are programul un pic cam haotic de vreo 2 saptamani(de fapt de la botez). Au fost nopti cand m-a trezit din 2 in 2 ore, nopti in care a adormit foarte greu sau in care s-a trezit haotic(cum ar fi de 2 ori intr-o singura ora si in rest 4-5 ore legate). Uneori cand s-a trezit a fost suficient sa-l intorc pe o parte si a adormit la loc. Chestia asta e chiar o noutate. Cand era foarte mic dormea ok pe spate, nu avea nici o problema cu asta. Acum mai recent vad ca vrea neaparat pe o parte si noaptea nu reuseste sa-si gaseasca echilibrul pe o parte, tot aluneca iar pe spate si asta il supara. In fine, ideea e ca perioada aia in care era clar cum doarme si cat doarme a trecut si acum e cam haos. N-am ce sa-i fac, continui cu ce-am facut pana acum si cu rabdare, desi uneori se cam termina rabdarea asta.
Alte stiri, ne-am luat tv. Sper sa nu stau toata ziua cu ochii in el asa cum fac cu calculatorul. Eh, e bun la casa omului si asta. Macar asa mai fac si eu gimnastica de dimineata cu tantile de la tv, ma uit la totul despre mame si seara la imagini dintr-un film(ca un film intreg n-o sa mai vad eu prea curand).
Incerc sa citesc din urma si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Deci..nu rezolv mare lucru nici cu patul pliant..Multumesc pt raspunsuri!
Elena, cred ca asa cum spune si Eva esti de admirat si chiar tu erai cea care nu ar fi trebuit sa se simta in vreun fel! Stii ca atunci cand am putut sa te ajut chiar si cu o imbratisare virtuala nu m-am ferit sa o fac! Eu mereu am spus ca, daca as fi fost pe alte meleaguri, fara ajutor...o luam razna de multa vreme!
Miha eu abia pe 26 merg cu R la vaccin si atunci imi va da schema pt perioada urmatoare. Stiu doar ca am discutat ca dupa vaccinul de la 6 luni vom introduce carnea si ca trebuie sa-i schimb laptele din Humana 1 in Humana 2. Alte detalii nu am retinut
Sa stii ca si mama cand face iaurt in casa iese f buna si reteta e ca a Anittei.
Andra merci de intrebare. ne descurcam onorabil, zic eu. La birou am un pic de timp in care pot intra pe forum. Mail de ym sau Fb..exclus..sunt restrictionate, ca si presa de scandal de altfel cand ajung acasa il iau in primire pe prichindel si trebuie sa fiu atenta la fiecare miscare pt ca ajunge rapid pe marginea patului, cu toate pernele si protectia. Ii place sa se rostogoleasca
si sa escaladeze. I-am facut un obicei de a-l scoate in parc pe la 3-4 cand ajung eu, insa fara carut ca nu mai pot sa-l car pe scari. Am preferat sa iau un sling si sa-l plimb asa. De multe ori vin cu el adormit acasa.

Apropo, am comandat un cadou de la pifou azi - haine pt bebelusi si cosmonaut de fas. Au preturi bune si hainutele sunt fabricate in Romania.

Joanna, nu mai retin, iarta-ma! Pt ce i-ai facut analizele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Pfoaaaa Addya, daca faci cozonac cu nuca sau cu crema de mac acusi ma prezint la usa ta
Da' chiar asa ,Virgi unde-i? Sunt curioasa sa o intreb daca mai merge la gimnastica cu pitica ei.
Fetelor, ieri am fost cu Dorian la doctor sa ii fac Rotarix-ul si totul a fost ok dar azi imi este tare plangacios ( reusesc sa il adorm cu mare greutate si se trezeste dupa cateva minute urland). La fel a fost si asta noapte .. s-a foit non stop cum nu a mai facut de multtt !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Maiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, ce se intampla aici?????????? Pai intru si eu si gasesc discutii de astea? Fetelor, altele sunt problemele, credeti-ma pe mine! Am zis!

Mergi la inceput