Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Addya sper sa isi revina bb cu temperatura la normal, si Eric de vreo 2 zile imi pare mai caldutz ca de obicei, ii curg un pic mucisorii, e agitat, o fi racit sau e de la dinti ca roade nervos tot.
Ioana si pe mine ma surprinde bebstericul mereu cat de cumintel si cooperant este la doctor. Doamne ajuta sa fie perfect sanatos Cristian. Eu sa stii ca urmaresc mereu ce scrii, ca mi se pare ca E e f aproape ca si comportament de Cristian al tau.
Andra !
Albinuta, E a dormit o noapte la hotel in patut de voiaj, in camera era f cald, deci nu au fost probleme dpdv, dar fiind f jos mi-a fost tare greu sa il pun/iau pt papita si apuca sa se dezmeticeasca. M-am enervat si l-am luat cu noi in pat.
Fetelor eu nu am spus ca ma retrag, doar ca o sa postez mai rar si o sa fiu mai pozitiva/optimista. Totusi tin sa ii precizez Albinutei ca m-am simtit faultata de postarea ei, in sensul ca noi, cele fara ajutoare si care ne tot plangem am fi niste frustrate, care ne varsam supararea pe cele cu o situatie mai favorabila si pe deasupra mai suntem si mahalagioaice. Asa ca o sa iti urmez sfatul sa imi vad de viata mea.
Va doresc o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ioana am uitat sa-ti spun ca eu mai urmaresc cand am timp si ce scriu fetele de la martie-aprilie si sunt mai multe care au probleme cu bbei ca nu vor sa pape, copii sunt sanatosi din ce spun ele. O mamica spunea ca " foamea e cel mai bun bucatar".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Fetelor,eu cred ca nu are rost sa ne atacam unele pe altele si ca ar fi frumos sa ne sustinem si sa ne intelegem una pe alta ca pana acum.
Eu recunosc,mai mult m-am plans la voi decat sa va ajut.Poate si din cauza ca baietelul meu este cel mai mic si consider ca nu prea am ce sa va invat,mai degraba eu am de invatat de la voi.Sotul meu nu a prea fost pe acasa,nici in perioada sarcinii si nici acum.Este plecat de cand avea Darius 2luni .Vine acasa la 2-3 saptamani si atunci mai aduce si musafiri.Mama locuieste la 120 km distanta de mine,soacra-mea sta la parter dar vine doar seara 10 minute in vizita.De asta m-am plans la voi,pentru ca nu am cu cine vorbi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Buna dimineata! Ah, nici nu stiti cat ma bucur ca s-a animat viata in casuta noastra!
Miha, am raspuns, scuze de o mie de ori ca asa de tarziu.
Elena, fetita, da' ti-a zis cineva ca te plangi cam mult? sau ti se pare tie? Da drumul la ce ai de zis, nu te abtine. Hai, te rog, nu iti cenzura atitudinea si cuvintele.
Albinuta, habar n-am ce discutii au fost pe FB, dar recunosc ca sunt foarte curioasa.
Mamita, teoretic as avea voie sa ridic 3 kg, practic nu se poate, aproape fiecare miscare imi produce durere, dar depinde de mine sa imi gasesc niste exercitii care sa nu solicite coloana. Ma pun io pe linia de plutire! Sanatate multa Ilincai, ce naspa cu infectia urinara. Plange cand face pipi? mititica...
Tigruta, draga mea, of, cred ca ti-e tare greu cu amandoi, dar chiar asa, daca iesi mai mult cu ei, nu ti se pare ca ai mai multa libertate, ca respiri mai adanc? Eu de multe ori, cand ies cu Iulia, ma surprind ca ma uit mai mult in jos, si-atunci imi ridic capul spre cer si savurez fiecare bucatica de 'mai sus' pe care o surprind simturile mele. Nu vi s-a intamplat? stii ce mult ma ajuta sa imi ridic ochii spre inalt atunci cand imi dau seama ca privirea mea e mereu in jos?... Sunt perfect de acord cu tine in ceea ce priveste urarile.
Joana, sanatate bebicului! Ca si cantitate, n-as zice ca e prea mult lapte in total, pe zi, doar ca noaptea mi se pare ca mananca mult tare. Daca si-ar muta alimentatia asta peste zi, cred ca ar fi mai de dorit. felicitari pentru curajos! Si eu trebuie sa merg cu Iulia sa faca hemoglobina, sa vedem daca n-o fi nevoie de suplimentare cu fier.
Noi avem pat pliant pentru bb, am avut si la baiat. E foarte practic pentru ca il poti cara cu tine oriunde. Salteaua lui e foarte subtire, dar noi avem una groasa pe deasupra, ceea ce e ok. Deocamdata Iulia doarme in partea de sus (bine, ea doarme mai mult in patul nostru). Miha, la patutul vostru nu aveti 2 trepte, una inalta, una joasa? Poate n-ai stiut cum se monteaza. Noi in concediu am luat doar o camera, in patul dublu am dormit cu sotul si baiatul, iar bebelina in landou, ca era mica. Dar de acum vom lua patutul cu noi.
Addya,. Imi aduc aminte de toate etapele din viata ta de care scrii... Chiar ma intrebam ce mai face sora ta, dar mi-a fost nu-stiu-cum sa te intreb...
Deea, ce face Octav azi? s-au mai lamurit medicii ce si cum?
Agripinooooo, baga un cuvintel aicisha sa stim ca sunteti oki.
Da-da, si cryssa si Asparagus isi vad de aerobicul lor si nu ne mai baga in seama, ntz, ntz...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Miha, am ratat intrebarea dar iti spun ce ii dau eu.

Pai noi am inceput cu Napolact 3.5%,il vomita, apoi Muller tot gras, apoi Zuzu cu 3% si a fost mai bine...ii place tare mult iaurtul insa cam la juma de ora il vomita. Pediatra mi a spus sa i dau unul mai slab iar acum ii adu Campina si Covalact ambele cu 2.8% grasime si este oki. Ca si regula generala mi a spus orice iaurt cu exceptia Danone.
Acum dace vrei il poti face tu, eu sunt tare neindemanatica si prefer sa cumpar si asa sunt sigura ca e oki.

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Anitta,sora mea e bine,sau cel putin asa sustine.In fata noastra vrea sa para puternica,dar in sufletul ei Dumnezeu stie ce este!Adica se vede pe fata ei cand il tine pe Darius in brate ca sufera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Joana, e simplu de facut iaurt. Sa-ti zic cum il fac eu: Fierb laptele (merge si nefiert, doar incalzit), il las apoi sa se raceasca, sa fie doar caldut asa, la temperatura camerei. Iau un borcan, pun in el o lingura de smantana si il ung cu ea peste tot, apoi torn laptele. Acopar cu un servetel sau cu capacul borcanul si peste 24-36 de ore am un iaurt bun de tot, aproape ca al bunicii. Eu inca nu i-am dat Iuliei, doar l-a atins cu buzele, limba, pe cand mancam eu cu mamaliga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Citat:
citat din mesajul lui addya_21

Anitta,sora mea e bine,sau cel putin asa sustine.In fata noastra vrea sa para puternica,dar in sufletul ei Dumnezeu stie ce este!Adica se vede pe fata ei cand il tine pe Darius in brate ca sufera.

Draga de ea! Deseori m-am gandit la ea, cat de greu i-o fi fost! Stii cand o sa-i fie un pic mai bine? cand o sa isi tina copilasul ei in brate si o sa vada ca e sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Problema este ca nici nu vrea sa auda de copil.Ii este frica sa nu fie tot asa ca primul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici!
Hai sa-mi spun si eu of-ul... Sun constienta de faptul ca nu sunt f prezenta pe forum si ca nici eu nu raspund la toate intrebarile, poate uit, poate nu stiu (bb meu e printre cei mai mici), in fine... Cel mai tare m-a deranjat cand am nascut , eu am lipsit mai mult de o saptamana de pe forum si nimeni nu a intrebat nimic. Apoi , cand am revenit, au fost doar cateva fete care m-au felicitat,comparativ cu primele fete care au nascut, la care felicitarile curgeau garla!
La fel se intampla si acum, cu noi, cele cu copii mai mici, subiectele prezentate de noi sunt deja fumate si nu mai prezinta interes! Nu fac o regula din asta, pentru ca sunt cateva persoane aici pe care stiu ca ma pot baza!
In concluzie: incerc sa nu pun prea mult la suflet cand sunt ignorata, ma gandesc ca si eu mai fac asta, eventual dc e ceva important mai intreb o data, recunosc, cu aniversarile nu prea le am, asa ca sper sa nu va suparati pe mine... Cu toate astea tin la grupul format pe acest forum si consider nepretuit ajutorul acordat de voi!
Elena, nu mi se pare normal sa expui doar lucrurile frumoase... doar nu suntem la parada! da, suntem mamici tinere si fara ajutor si avem probleme! Incearca sa nu te simti lezata de ce s-a spus, si anume ca din cauza asta suntem frustrate, ptr ca mie nu mi se pare ca esti deloc, nici eu nu ma simt! Te rog sa ma crezi ca nici macar o data nu am considerat ca te plangi prea mult. Ce rost ar mai avea sa intram pe forum sa povestim despre vietile noastre perfecte, ce copii perfcti avem noi, care dorm cand si cat trebiue, mananca cat si cand vrem noi, casa e perfect curata, mancarea facuta, noi odihnite si perfect multumite de tot? Nu te mai stressa, din partea mea poti sa te descarci aici!

Mergi la inceput