Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor neatzaaaa
Nici nu stiti ce ma bucur ca s a reluat activitatea aici pe forum. Eu mereu am forumul deschis si tare rau imi parea cand daeam refresh si nimic.

Deea, sper sa fie bine piticul, bine ca faceti analizele asa te linistesti
Mirela, nu renunta la bebe. Oricat ti am spune noi ce sentimente o sa ai cand il iei prima data in brate, sau cand iti zambeste , sau sau sau...nu vei intelege pana nu l vei avea in brate:). Eu nu intelegeam, insa credeti ma ca nu mi imaginez viata altfel acum, si ma gandesc ce am asteptat atat :).

Elena, Albinutza, si eu am vazut discutia pe forum, m am simtit tare lezata, am scris un comm tare lung insa m am gandit de 2 ori inante sa l trimit ca eu sunt tare sloboda de gura cateodata si mai ales cand ma enervez tind sa jignesc si m am rezumat sa dau like la comm Almei ca tare bine a spus.

Anitta, stiu ca putiul papa cam mult lapte si de aia sunt camingrijorata, astaz mergem sa i fac ceva analize de sange sa vedem ce iese, mai ales ca noi duminica plecam in germania.

Andra, draga mea, tare ma bucur ca ai revenit printre noi. Necazurile o sa treaca si ele, curaj mamico

Cristian , ieri de dimineat nici nu a deschis guritza sa pape, insa la 3 era lifnit de foame si a papat asa putin, apoi la 6 a mancart un iaurt si seara doar 300 ml lapte:))) Hai ca progresam.

Va pupicesc intru si va spun cum a fost la analize


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Buna dimineata,

Ce de activitatate si ce mult s-a discutat!
Imi pare rau ca a intervenit supararea printre noi ... Eu ce sa mai zic ca in cele 5 luni ale lui bb nu i s-a urat niciodata “la multi …”Recunosc ca nici eu nu tin cont.
Andra,bine ai revenit! Cam multe ai tras intr-un timp asa scurt.
Joanna,sa va iasa bine analizele.Si al meu a avut o perioada cind minca noaptea,ziua mai deloc.La inceput m am speriat dar apoi am luat-o ca atare pt ca per total cantitatea era aceeasi.Ii mai troznesc oasele?
Mammita,Deea,sanatate copilasilor bolnavi!
Mirela,tinem pumnii sa se intimple minunea.
Addya,nu mai retin,ai fost cu el la medic ?Ce ti-a zis legat de valorile temp?
Miha,intreb si eu,asa repede carne?
Enona,ce bine de voi ca mergeti la aer curat!
Albinuta,Virgi,Elena,nu ne lipsiti de postarile voastre.Eu va citesc mult mai des decit reusesc sa scriu.
Nici Cryssa nu a mai intrat demult,ea era nelipsita aici,o fi bine?

Bebeloiului meu cred ca inceput sa ii placa numai prin brate,cum il pun jos cum devine nefericit.Daca il scot afara ii trec toate.Eu as sta in casa la caldura si sa dorm pe o vreme ca asta dar ai cu cine?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Neata!

Multumesc pt gandurile bune! Anitta Conteaza sa stiu ca-mi sunteti aproape si ca atunci cand exista neintelegeri asupra a ceea ce scriem sa le discutam intr-un mod pasnic, fara sa tragem concluzii pripite.
Eva, si Joanna imi pare rau pt discutie! Viata merge inainte, iar oamenii trebuie sa-i luam ca atare! Stiu sigur ca nu e genul vostru cum nu e nici al meu sa ne punem mainile in solduri

Gata cu subiectul asta!
Gyan si Rares face asa cu mama..cum o vede stie ca il ia inbrate, insa incearca saraca pe cat posibil sa-i distraga atentia cu jucarii si sa-l puna in pat sa se joace cu el.
Cred ca sunt destul de mari cat sa inceapa sa se si rasfete un pic.

Tigruta, al nostru ar fi stat in fund, insa pediatrul ne-a zis sa-l temperam un pic pana implineste 6 luni pt ca oasele sunt fragile. Am preferat sa-l lasam mai mult pe burta in pat si asa a reusit sa exerseze intoarcerile si sprijinitul in maini. Noaptea isi ridica capul peste bara de la patut si ne studiaza: dormim ori ba? Ii facem lapte? E tare simpatic cum apare el cu capusorul iscoditor in miez de noapte.

Ca a venit vorba de mancatul noaptea..al meu a ramas setat tot pe 4-5 ore maxim. Insa azi-noapte ne-a pacalit si am facut bibe la 1.30 cand s-a trezit maraind..si a tras de 2-3 ori si apoi n-a mai vrut si s-a culcat la loc pana la 4 cand a mancat un biberon. Poate a fost o intamplare sau o renunta singur la o masa. Vom vedea in zilele ce urmeaza.
Oricum, se observa o imbuntatire a somnului de noaptea. Am fost plecati in w/e cu el la munte si a dormit intre noi. Vorba- vine ca a dormit, mai mult s-a foit - si el si eu. Cum am ajuns acasa si e la el in patut s-a linistit. Problema e ca noi vom pleca la munte in fiecare w/e luna asta.. si nu stiu cum sa procedez cu somnul. Sa investesc intr-un pat pliant? Sa iau un patut pt acolo? ( noi avem o casa, dar nu mergem acolo constant. Acum avem un botez)
Patul pliant e oare prea jos? Ma gandesc sa nu-i fie frig.. Voi i-ati culcat in pat pliant? Cum e?

Joanna, te astetam cu vesti.
Deea, ce face Tavita?

Mirela, imi place ca ne aduci linistea in casuta.

Elly, Virgi cum sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

neatza fetelor!!!
Va servesc cu o cafea cu multa multa frisca!!!
In primul rand vreau sa va rog sa va intoarceti si sa ramaneti aici pe forum.Este locul unde ne-am cunoscut,unde ne-am impartasit gandurile ,problemele,dar mai ales bucuriile.
Eu ,sincera sa fiu nici nu stiu care este grupul de pe facebook unde intrati.A fost creat in lunga mea perioada de absenta.Oricum tot ce vreau sa va spun este ca ar trebui sa ramanem toate aici.Bine acum,fiecare face cum crede de cuviinta,dar aici este locul vostru,al nostru,aici este casuta noastra cu povesti.
De dimineata m-am uitat pe picassa ,si mi-au dat lacrimile vazand bebelusii nostrii,cat de mici erau si ce mari s-au facut.Cate bucurii ne-au adus si cat de mult ne-au schimbat viata.
Ma uitam la albumul postat de mine"In asteptarea printesei Karinna Maria",printesa care s-a dovedit pana la urma a fi print,si ma gandeam prin cate am trecut de la inceputul sarcinii si pana acum,si cat de mult insemnati voi pentru mine.Am ramas insarcinata,cu gemeni,voi ati aflat primele,un puiut nu s-a mai dezvoltat tot voi ati fost langa mine, chiar daca a fost virtual.M-ati incurajat cand sora mea a pierdut sarcina si eu nu stiam cum sa ii spun ca sunt gravida,m-ati sustinut pe toata perioada sarcinii chiar daca eram si sunt,doar o necunoscuta.Eu nu l-am avut pe sotul meu langa mine,primele 3 luni din sarcina,nu il am nici acum,dar va am pe voi,si de aceea chiar daca sunt sau par egoista,va rog sa nu plecati de pe forum si VA MULTUMESC!


Lui Darius i-a mai scazut temperatura,acum nu stiu ce sa zic ,p[oate isi face efectul antibioticul si scapa de infectia urinara.

Va doresc sanatate multa tuturor,si mamici,si pitici!!!Si o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Gataaaa anlizele.
Mai fetelor dar am un baita tare cuminte cand vine vb de medicamente ace si deastea, mai putin cand e vb de mancare:)))))

Deci nu a scos un sunet, a ras, a gangurit cu asistentele si eu care ma speriasem cand le am vazut asa tinere. Tare usor i au luat sange desi nu avea decat o vena tare mica si ma oregateau ca e pos sa se sparga si sa l intepe iar. Nu a fost cazul, multumesc lui Dzeu.

Maine ies rezultatele sper ca totul sa fie oki, si sa inceapa sa pape.

Vigi, unde umbli scumpo?
Albinurtza, eu nu am pat pliant pt bebe, insa ma batea gandul sa cumpar unul pt cand mergem in Cta, insa timpul a trecut in cta nu mai mergem asa des, deci cred ca voi zice pas. Insa stiu ca patuturile alea plinte sunt tare bune si pt mai incolo si acasa poti sa l faci ca si tarc. Sunt cam joase asa i insa daca pui o patura in plus pe saltea si poate niste aparatoare nu cred sa fie problema. Eu daca ar treb sa plec asa des la munte cum e cazul vostru as lua un patut pt ca e mult mai comod pt pitic.

Tigruta, mai e pustiu gelos pe pitic? Mai vrea sa i faca poc? Sper ca e oki, nici nu mi pot imagina cum e cu doi copii mici in casa.
Noi am avut o vizita aptamana trecuta pritenii nostri au 2 baietii, unul de 6 luni de o seama cu Cristian si unul de 2 ani si 8 luni. Nu va imaginati cum era casa nostra dupa ce a plecat. Sotul era capiat de cap gandinduse ca asa o sa fie zilnic :)))))

Eu pe facebook m am decis sa nu mai scriu/pun poze , intrebari, ma rezum la forum ca vreau sa evit sa ma agit, mai ales ca din cate am obs acolo mai posteaza doar cateva persoane.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Addya, si pt mine forumul insemana foarte mult, nici u pot exprima in cuvinte. De aia am si decis ca putin timp ce care il am sa il dedic aici.

Sa se faca bine puil repede repede


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

joana,sper din tot sufletul sa iasa bine analizele.Eu zic sa nu te sperii ca nu are pofta de mancare bebe,si noi avem zile mai proaste in care pur si simplu nu avem chef de mancare,asa au si bebicii nostrii.
Darius de ex are zile cand vrea numai lapte si zile in care vrea si altceva,supa de legume sau banana cu branzica.Cateodata e in stare sa manance si castronul ,altadata nu vrea nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

aaaa....am uitat:Felicitari pentru baietelul cuminte pe care il ai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

buna dimi..vad ca sunteti tare sensibile
Albinutzo anumite fete adik Onutza a scris faza cu 16 ani tocmai ca s-a scris ca ti-ai inchis contul ca ai devenit dependenta.daca am produs leziuni cerebrale imi pare rau dar incontinuare imi sustin parrerea,Fiecare face ce vrea cu timpul lui ceea ce e bine dar a sunat destul de ciudat faza ca am devenit dependente bla bla bla...apoi am citit ce ai scris pe forum.nu stiu de unde atata sensibilitate ma rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Gyan puiul mic va face 6 luni duminica si este diversificat de la 4 luni si 3 saptamani. Eu consider ca este momentul ca peste vreo 2 saptamani sa ii introduc carnita in legume iar pe la 7 luni si iaurtul si branzica. Eu am mai intrebat pe aici despre iaurt dar nu mi-a raspuns nimeni. Inca mai ma intereseaza subiectul...daca da cineva la bebe si de care!
Albinutaeu am patut pliant pentru bebe dar nu l-am folosit niciodata. Pe bebe l-am pus intr-un astfel de patut cand am fost plecati dar dupa nici o ora l-am luat cu noi in pat. Este foarte jos si salteaua mi se pare foarte incomoda.Si pentru noi sunt o problema concediile pentru ca avem nevoie de apartamente sau de 2 camere duble avand 2 copii (eu dorm cu unul iar sotul cu altul).
Joannasper din suflet ca analizele sa iasa bune!

Mergi la inceput