Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Andra, bine ai revenit! Offf, ghinioanele astea... Gata, s-au terminat, sunt sigura!
Deea, imi pare asa de rau ca esti la spital! Numai tu stii ce e in sufletul tau cand iti vezi puiul acolo! Fii tare ca trece repede si o sa se rezolve si problema lui bb! Iti tin pumnii si sunt cu gandul la voi! Unde sunteti voi internati? La Grigore Al?
Eona, iti urez sa-ti revii rapid! Imi pare tare rau ca esti racita!
Pupalai la gagici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

vreau sa va impartasesc ceva frumos din cartea pe care o citesc acum "sotul ideal, sotia ideala" scrisa de parintele nicolae tanase.

... Manifestarea iubirii este ceea ce misca sufletele celor doi soti. Orice s-ar spune, cei doi soti sunt mai intai niste oameni care se incadreaza in Ego. sunt egoisti si individualisti pana cand se formeaza ca un cuplu, deci se elibereaza de acest "ego" si chiar de dorinta de a fi numai impreuna (pana cand apare copilul, care este fructul iubirii). De atunci, Sf. Treime are o reflectare in acea familie si trebuie sa traiasca acea familie dupa modelul Sf. Treimi (cei doi soti, plus copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

deutza, iti multumesc pentru gandurile bune si doamne ajuta ca sa se rezolve totul cat mai repede si sa reveniti amandoi acasa sanatosi si voiosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna seara!
Deutzule va pup si va doresc sa reveniti degraba acasa, sanatosi si voiosi. Ma bucur ca ai descoperit ce frumos este miracolul vietii de femeie: a fi mamica si a-ti iubi puiul mai presus de orice.
Andra ma bucur sa vad ca incet treci peste depresie si ni te-ai alaturat din nou. Felicitari pentru bilantul super al lui Robin si bineinteles pentru scumpa de Amana.
Mirela ma bucur ca esti bine si nu te rog mult sa nu renunti la dorinta de a avea un bb, este cea mai mare implinire din aceasta viata. Cat despre noduli la sani si eu am inca din facultate niste canale ectaziate si ar cam trebui sa mai fac ecografii sa ma asigur ca e totul in regula, dar nu stiu daca perioada de alaptare e propice pentru astfel de investigatii.
Addya tu stii ce temperatura avea bb inainte de acest tratament? De ex E are 36,8-37,2 cand e linistit si dupa ce papa sau cand e agitat de la joaca sau plans urca si pana la 37,5-37,7. Fiecare bb are temperatura lui proprie, procesele de termoreglare nu sunt la fel la fiecare. Incearca sa-i iei temperatura imediat ce s-a trezit.
Eu am sesizat ca lui E ii creste un pic temperatura si cand ii este frig.
Acum despre subiectul zilei: forumuri, grupuri si FB.
Cand eram insarcinata si a sesizat prima oara sotul meu ca toata ziua sunt calare pe forum mi-a spus ca ar fi mai bine sa o raresc pentru ca o sa fiu dezamagita mai devreme sau mai tarziu din cauza discutiile care o sa apara, a diverselor idei expuse si a modului in care sunt dezvoltate si comentate si de cateva ori chiar i-am dat dreptate.
O sa fiu sincera, cum imi este si felul de a fi si o sa va spun ca de cateva ori am simtit ca sunt luata peste picior, ca problemele expuse de mine fie au fost ignorate, fie au fost consisderate non-probleme, cu toate acestea am continuat sa scriu, am inteles ca fiecare dintre noi are caracterul ei, problemele ei de sanatate si situatia ei familiala. Ma bucur pentru cele care au avut o sarcina usoara si bebei cumintei si fara probleme si am incercat si incerc sa le incurajez pe cele care au avut si au diverse probleme, fie ele , fie bebeii. Eu consider forumul si grupul de pe FB un ajutor binevenit mai ales pentru psihicul nostru, cu precadere a celor neexperimentate si mai fricoase, a celor singure si fara ajutoare. E decizia fiecareia unde decide sa activeze si cat.
Eu am decis sa imi limitez activitatea si aici si pe FB, pentru ca se pare ca ma plang cam mult si se pare ca acest lucru te face sa pari neom.
Pupici de la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Doamne, Andra, prin cate ati trecut!... Condoleante!
Bine ai revenit, dar imi pare asa de rau ca ati avut perioada asta asa de grea...
Albinuta, eu si cred ca si fetele care au citit ce ai scris aici, au inteles perfect la ce te-ai referit.
Mirela, pana la urma iti faci heliomati? Sotul meu chiar azi a mers sa vada de ochelari, ti-am zis ca el prefera cu clip-on, adica sa aplice ochelari de soare cand are nevoie peste ce de vedere, i se pare foarte util asa. Si si-a mai cumparat si lentile speciale pentru condus, galbene. Investitie serioasa, de aproape 1000 de lei, zicem ca-i un mega cadou de Craciun.
Addya, imi pare rau, nu pot spune nimic in legatura cu temperatura puiului, pentru ca eu nu i-o masor Iuliei (nu i-am masurat-o nici macar la ultimul vaccin). Parca simt ca o agresez daca ii bag termometrul in fund, mi-e nu-stiu-cum. Iar termometru de ureche nu ne-am cumparat.
Va pup pe toate cu drag, noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Mirelus,lupta-te sa ai bebelusul tau, chit ca va fi al vostru sau infiat, nu asta conteaza ci sa fie al vostru!!! V-am povestit eu de prietenii mei care au 2 copii, unul infiat si cred ca daca ii intrebi repede care are genele lor nu stiu sa raspunda imediat :)) il iubesc si pe cel infiat la fel de mult!!! Cat despre mamaie nici eu nu am vazut-o, dar mirosul nu-l voi uita in veci! In schimb vara-mea (sora pe care nu o am ea imi este) s-a uitat la ea! Nici acum nu si-a revenit saraca! Sambata am avut parastasul de 40 zile deja!
Anitule, mergem inainte, ce nu ne doboara ne face mai puternici! Intrebai de Osanit, eu i-am luat lui R dar inca nu i-am dat.
Albinutzule, nu stiu ce s-a intamplat pe FB, si de ce sa se rada pe tema asta, dar bine ca am numarul tau de telefon! Cum te descurci si cu serviciul si cu bebe?
Eva, Stefulici
Elena, stii ca eu am fost mereu alaturi de tine si te-am sfatuit cum am putut eu mai bine! Nu te inchide in tine, te rog! Tu esti acolo singurica, si asa iti este greu, macar aici iti mai versi of-ul, sau din contra, ne bucuram alaturi de tine de realizarile lui E. Ziceai ca nu se intoarce, nici al meu si e mai mare un pic :)))
Addya, nici eu nu stiu cum e cu temperatura, eu imi dau seama la pipait daca are febra si abia atunci o masor. Multa sanatate!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

A, si ca sa fie tacamul complet, R a ramas fara carnet, undeva intre Iasi si Bacau (cand venea inapoi cu masina de la reparat), asa ca de pe 20 el va sta cu copiii si eu ii voi face treaba, minunat, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

salutare,

bine ai revenit, Andra! Da, eu am paasit grupul de vreo doua luni si imi amintesc ca imediat dupa a anuntat cineva pe forum ca vei lua si tu o mica pauza. Imi pare rau pt necazurile din ultima vreme dar hey! fruntea sus, ai o viata frumoasa inainte, vei vedea! ;)

Anitta, nu stiam de hernia ta, pacat! Dar solutii se gasesc mereu..nu ai voie sa faci niciun fel de miscare, un dans lejer, ceva? Pup

Noi am fost azi la medic, I are infectie urinara, maine metgem sa facem niste analize mai amanuntite in acest sens si incepem antibioticul. Mi-e asa de mila de ea, saracuta, ca stiu cat e de neplacut si cat se sufera pt o prostie de asta. Asta este, ne revenim noi cumva!

M. e bine, papa azi a papat cartofi si portocala si pana acum pare sa-i placa tot-tot ce probeaza. Doamne tine-i obiceiul, cand imi amintesc cat am mai suferit cu I pe tema
asta..uuuuffff

Va pupacesc, o noapte buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Andra ma bucur ca ai revenit printre noi! Bine ca in sfarsit ai scapat si tu cu operatie ca prin cate ai trecut...Hai capul sus si mergi inainte pentru ca timpul le va rezolva pe toate!!!
Mmamita imi pare rau pentru infectia Ilincai sa dea Dumnezeu sa va fie bine!
Elena m-am regasit si eu in postarea ta! dar in nici un cazul nu am sa parasesc forumul pentru ca nici eu nu sunt perfecta!
Anitta sper sa nu te supar cu insistentele mele dar revin cu rugamintea sa iti citesti PM-ul...
Si noi stam destul de bine la capitolul papica dar daca stau bine si ma gandesc si la Bianca a fost la fel pana la vreun an si jumatate. Adica manca tot ce ii dadeam dar acum are cateva feluri de mancare mari si late care le accepta cu usurinta. Zilelel trecute i-am dat puiului avocado cu mar si i-a placut! Voi ati inceput cu carnita? De saptamana viitoare parca as vrea sa incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna dimineatza fetele! dau cafea strong pt toata lumea

Andra ma bucur ca ai revenit..un pupic mare pt tine imi pare rau de necazuri

Anitta mi-am adus aminte de ca o prietena a folosit osanit la fata si a zis ca a fost fff bun.

Deea multa sanatate..te rog cand ai timp sa imi spui si mie exact ce analize ai facut pt alergie.

Elena hai nu te supara..uite sa iti spun si eu ca de atatea ori am scris intrebat ceva si nu intotdeauna mi s-a raspuns dar nu m-am suparat, am considerat ca pur si simplu nu se stie ce sa se raspunda, asa cum patesc si eu, decat sa imi dau cu parerea aiurea mai bine ma abtin, despre un lucru care nu il stiu..nu fac nici o aluzie.
plus ca de multe ori citesc si pana sa raspun uit multe, ca na pandesc copiii, plange ala mic, ma striga Luca si uite asa.
Mie imi sunteti tare dragi si chiar daca nu raspund punctual nu o fac cu intentie..

Mammita succes in continuare. dar M sta bine in fund? ca al meu inca nu sta bine in fund si nu stiu ce sa fac cu autodiv..el duminica face 6 luni si asa incet ar trebui sa incep si eu..ieri mancam struguri si s-a repezit si el, i-am dat in mana, sa vezi ce sugea din boaba dar a scapat-o repede s-a menervat la culme

Va pup si va doresc o zi frumoasa..

A si m-am mai gandit la ceva..sa nu fie cu suparare hai sa uram la multi ani numai la zilele de nastere ale noastre, onomastice si de acum incolo la un an de zile a bebeilor, adica asa in fiecare luna e normal ca mai uitam..nu stiu zic si eu..sper sa nu fie cu suparare.eu nu m-am suparat ca nu ni s-a urat la multi ani la fiecare luna a lui M

Mergi la inceput