Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Fetelor, sunt bine si sunt prezenta, numai ca nu prea sunt niciodata la zi.
Mersic ca v-ati amintit de mine, am vazut ca ati mai intrebat si cand sa raspund ba era una, ba alta. Pe FB e mai la indemana un like, acolo e mai usor sa "zici" ceva. Aici trebuie sa scrii mai mult si imi raman mesajele neterminate si netrimise

Virgi, ma bucur ca iti foloseste streamerul Avent. Noi inca nu am inceput diversificarea sa vedem cum e. Dar imi fac eu cartofi natur si merge repede.

Asa..bebe Luca habar nu am cat cantareste sau masoara, o sa aflam la controlul de 6 luni. Zilele trecute am facut 5 luni.
De cateva zile ma dispera, e suparacios rau, parca a uitat sa rada si sa se joace singur. Ori e un puseu, ori sunt dintii. Ori vreo raceala si nu face febra ca mine - ieri tusea un pic, rupea. Dar am dat cu o crema, de care va zic mai jos(nu stiu sigur daca de la ea a trecut).

Am scris si pe FB, am aflat si eu dintr-un alt grup, unde zeci de mamici o lauda:
www.rodia.ro
Crema BRAD e si pt bebelusii nostrii. Se da la mucusori sau raceala si in 1-2 zile ati scapat. Cica decongestioneaza f bine.
E facuta din muguri de brad si ceara de albine.
Eu am luat ieri, Oltea,cea caree le vinde, e din Buc si e foarte draguta.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anitta eu am ajuns in asa hal de satula de montat mobila IKEA, ca mai bine nu aveam in oras.
Andra, asa stiu si eu cu frenul ca nu permite limbii sa iasa, la E am sesizat ca sta limba arcuita. O sa merg cu el la dr ca nu imi place ca sangereaza si inghite.
de nb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Buna seara!

Deea imi pare rau pt alergie, dar bine ca ai depistat din timp si vei sti ce ai de facut..te vei obisnui fara lactate, sunt multe alternative, lapte de migdale, de mei, de orez doar ca nu stiu exact de la ce varsta poti sa le introduci..intra si tu pe site-uri vegane si gasesti alternative sanatoase.
Eu nu i-am facut decat panelul alimentar. banuiesc ca trebuia sa ii fac Ig specifice sa depistez daca e alergic la vreo proteina.

Elly poate totusi nu e alergic Mihnea.

Mirela v-a costat ceva masina..cam asa e..din pacate o masina necesita si cheltuiala
s-a trezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello frumoasele mele mamici!

Alma, jur ca m-ai topit. Pai cum mai mami tu cu 2 ciresici infometate sa-mi dai mie 3(treeei) litri de lapte? Ai un suflet tare bun, dar iti dai seama ca nu pot sa iau eu laptele iubitelor tale. Multumesc din suflet ca ai vrut sa faci un gest deosebit La multe lunite si multi

Anitta nu o sa-i dau Nexium. Parca ceva din mine imi spune sa nu-i dau. Mai mi-a fost prescris odata, dar acelasi sentiment am avut. Nu vreau sa risc, ca poate refluxul va disparea de la sine curand.

Virginescule, pai tu vrei sa lesin? Pai daca mai aud odata in viata mea de branca ursului mor.
Va povestesc ceva, dar nu radeti prea tare de mine si barbatamiu Munceam noi la Octavian de vreo 3 luni si nimic. Eu, panicoasa cum ma stiti, gata, m-am speriat, daca nu pot sa fac copii... Si vorbeam cu o prietena(fosta) si-i povesteam ca ne-am plictisit amandoi sa incercam si nimic, totul la program, incepea ziua cu fertilitate maxima, noi gata, pe cai, parca nici nu mai aveam chef. Si imi povesteste tipa ca ea a incercat cu barbatasu branca ursului ca sa le vina cheful mai des si mai cu foc. Gata si eu. Lui Andrei ii dadeam doza dubla, ca mi se parea mie ca el e ala mai lenes. Si ma suna intro zi de la serviciu si-mi zice: "Daca mai imi dai mie d'ala care are gust naspa sa stii ca eu nu o sa pot sa mai cobor din masina la clienti. Esti nebuna, stii doar ca trebuie sa discut si cu femei(vara fiind)." Pana aici mi-a fost fetelor, imediat rotita mea a mers direct la ideea ca daca ma inseala si am inversat dozeleSi cum intra pe usa de la serviciu, eu il asteptam direct incinsa de "ursul meu"
Asa ca Eva, rau nu v-ar face nici branca ursului mai ales ca sotului ii trebuie mentinuta conditia fizica
Sar'na de pontul cu vaccinurile. Din pacate nu mi-a atras nici un medic atentia asupra aspectului, care mi se pare f important si periculos in acelasi timp. O sa am mare grija. Iar cu ceaiurile, sigur am sa-i dau ce gasesc bun naturist ca sa scape mai repede de alergia asta


Ioana, mamica fericita de Cristian Daniel, minunea care v-a luminat viata!!!!!
zbor placut si fara probleme pentru minune si distractie placuta la nemtalai

Aever, Octavian nu se mai fataie noaptea, doarme de pe la 8 seara pana pe la 7 jumate dimineata, dar ii dau in somn sa pape pe la 11 noaptea. Acum doarme pe burta
Poate chiar or fi dintocii si d'aia s-o agita in somn... ori daca nu, sigur e doar o alta perioada de maturizare si vei observa schimbari curand. ochisorii albastri!
Aaaa, uitam sa-ti spun ca acum doarme in orice fel de zgomot, ca piuie masina de spalat si la el e usa deschisa, ca lipai papucii, ca trag apa la wc, ca vorbesc langa el...nimic nu-l mai deranjeaza de la un timp. Doarme dus cand ii e somn.

Tigrutule, in seara asta am iesit cu un cuplu care au o fetita alergica, doar ca a lor are 4 ani jumate si abia acum au descoperit alergia, ori acum s-a declansat si mamica imi spunea tot de laptele de migdale, de cereale bio etc. Mi-a zis si de laptele de capra despre care iar nu stiu nimic. O sa ma interesez, ca daca merge asta, curand o sa faca beheheee Eu am baut lapte de capra de la varsta de 7 luni si nefiert cateodata, sper sa-i fie si lui bun.

Va pup pe toate si va multumesc pentru urarile de bine. Doamne ajuta sa ne fie bebeii sanatosi! Si curand sa faca si Mirela unul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Deea, ma tot tineam sa-ti zic de laptele de capra cica ar fi cel mai apropiat de laptele uman. Mai multe nu stiu, vezi si tu ce gasesti si luam o capra pt Octav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea, Andra tare m-ati mai distrat :))) Rad de nebuna aici, sper sa nu-l trezesc pe E.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Netza mamici..cafea strong calda si un pahar de apa minerala pt Andra

Da voi nu aveti somn noaptea, auzi la ele cumpara capra pt Octav. Deea rad singura pe aici cu branca ursului.
Mai al meu doarme numai la san, cum ii scot tata din gura se trezeste asta si ziua
Azi incercam autodiv. sa vedem ce ne iese

Anitta ciorba de cartofi am facut, nu mai stiu ce sa gatesc la pranz mancam ciorba dar diseara habar n-am..de dimineata am facut clatite cu mere.

Din pacate neuronu m-a lasat balta, nu mai stiu ce am citit

a Carla n-am salvat blogul tau, poti sa il mai pui o data te rog

Belissima cum merge autodiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Tigruto, intru rapid sa iti dau eu link la blog-ul Clarei! Vezi ca in josul paginii, coloana stanga, ai capitolul "Solids are Fun" cu filmuletele din primele saptamani si apoi fiecare luna in parte de BLW !
http://mylifewithbryce.blogspot.ro/2010/02/blog-post.html
Revin cu felicitarile , masa si dansul mai incolo ca acusi urla mandrul meu ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

NEATZA!
Hai ,c-am sosit la cafea cu lapte de capra.Excelent!Tigrutza,Andra,multumesc!
Ieri m-am bagat singura in boale cu branca ursului,azi m-am prapadit de ras incercand sa mi-o inchipui pe Deea mulgand capra-capra desprecopii.cand eram copil uram laptele de capra...dar probabil ca la nevoie te obisnuiesti..
TIGRUTZA,bafta cu autodiversificarea!
ANDRA,scumpi foc dragii tai,sa va traiasca sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Buna dimineata! Ma bucur mult cand vad ca se scriu atatea pagini, incep sa imi aduc aminte de odisee!!!!
Joanadrum bun si sper ca bebe e mai bine!
m-ai facut sa salivez cu cozonacul tau... pai tu nu stii ca eu is la regim? Dar de sarbatori trebuie sa te vizitam ca atunci sigur o sa faci si mai multe bunatati! Bubu sa stii ca bea in 24 de ore 4 biberoane de 180 ml lapte. Apa nu vrea dar eu incerc in fiecare zi!
Aever felicitari pentru mobilizare! Sunt convinsa ca Zumba iti da un tonus de invidiat!
Albinutadupa vaccinul care trebuie sa-l faci pe 26 poate ne spui ceti-a mai zis medicul despre carnita si lactate!
Anitta am vazut pozele!Sunteti superbi iar pe Iulia iti vine sa o dragalesti toata ziulica!
Virgi multumesc! Ieri am fost la un alt festival la Ploiesti iar astazi asteptam rezultatele! Ma doare sufletul ca nu pot fi si astazi alaturi de ea dar nu am cu cine sa il las pe bebe...
Elly Mihnea e mortal! Sa iti traiasca! (am vazut pozele pe fb) si parca tu spuneai ceva sa iesim cu tortulet...ei bine azi dam si noi tort virtual pentru ca implinim 6 lunite!!!
Tigrutabebe ar dormi singur ca oricum doarme toata noaptea dar Bianca nu doarme singura nici macar la pranz. Trebuie sa rezolvam cumva situatia ca mi-e dor de sotul meu...ne mai intanlim noi in alte camere dar...Ce face Luca? Cu ce l-ai tratat de laringita?
Deea imi pare rau sa aud de alergiile lui bebe! Multa sanatate!
Mirela multumim pentru urari!


Mergi la inceput