Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Neatza dragele mele,
Astazi sunt matinala asa ca dau cafeluta, ceiutul,lapticul cu cereale.. ce doriti
Deeutzo, imi pare tare rau de alergiile puiului ca tare-s multe si pentru jucaria preferata dar multe felicitari pentru dintosi.
Felicitari pentru dintosi si Iulicai de Anitta ca tare-i scumpa si frumoasaaaa.. mama ce-as manca-o direct din oala aia
Joanna, drum bun draga mea si distractie maxima ! Petreceti sarbatorile acolo?
Aever, felicitari pentru tv (sa-l stapaniti sanatosi) si pentru abonamentul la Zumba.
Cat despre somnul puiucului, nu pot sa ma gandesc decat la dintosi pentru ca , la felul in care a crescut ma indoiesc ca nu ai laptic suficient.
Nici al meu nu are un somn prea linistit noaptea. Se fatzaie de pe o parte pe alta, isi leagana capul, isi canta sa se adoarma iar la noi nu sunt semne ca ar iesi dintii prea curand dar nu plange niciodata noaptea. Inca se culaca destul de tarziu, pe la 23:30-0:00 dar atata timp cat imi doarme pana a doua zi la 10:30 si se trezeste odihnit, il las in ritmul lui.
Ahh, eu am descoperit ca la reprizele de somn de peste zi, daca ii dau drumul la muzicuta de la monitorul de bebe( am monitor Avent si are 3 piese) in momentul in care incepe se sa fatzaie( cam dupa vreo 30 mins se somn) adoarme instant la loc, astfel am ajuns si la cate 3 reprize de somn a cate 2,5-3 ore . Ma gandesc ca i-ar placea si lui o muzica, un sunet ceva pe fundal.
Elena, nu imi dau seama ce ar fi putut fi in pampersul baiatului.. poate i-ai dat ceva in afara de laptic? Poate ai mancat tu ceva mai condimentat? Sper ca sunteti bine azi
Alma, cireselele tale fac astazi 5 luni! La multe lunite si multi ani frumosi , dragele mele!
Tu cum mai esti cu piciorul? Ti-a mai trecut nenorocirea aia?
Virgi, multumesc pentru ponturile cu ceaiurile de alergii. Foarte interesant si banuiesc ca si dau rezultate.
Cat despre acupunctura.. a facut cineva pana acum pentru anumite afectiuni? Trebuie sa faca C la umarul drept pentru ca si l-a nenorocit la sala acum jumatate de an si nu ii cedeaza nicicum durerea . A facut si fizioterapie, si tratamente medicamentoase, spray-uri, unguente dar ultima solutie cica ar fi acupunctura pentru ca mai nou la ultimul control ,i-a zis sa nu cumva sa mai ridice greutate, carucior, copil cu mana aia
Mirela, ufff ce de bani v-a costat masinuta aia ..
Dar ce neam este.. ce marca? Nu imi mai amintesc dar parca ati reusit sa o scoateti din service, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neata trupa!
Ioana parca pusese Tigruta fisierul in docs pe fb.
Zbor linistit si nu uita sa-i dai suzi sau ceva sa roada la decolare si la aterizare.
Distrac#539;ie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

http://medictimisoara.ro/febra-la-copii.html
http://www.pediatricblog.info/2011/01/febra-la-copil.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Ioana am pus aici 2 linkuri si mai e unu pe fb..
Va pup! revin mai tz ca trebuie sa fac ceva de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

EVA,sa stii ca si sotul meu a patit ceva similar acum ceva vreme(cred ca pe la inceputul anului)si l-a tinut durerea vreo 3 luni.A trebuit sa intrerupa de tot activitatea sportiva(in perioada aceea),tot asa a incercat div tratam cu pastici si unguente da nu dadeau nici un rezultat.Noi ca ultima solutie am luat in calcul tratamentul cu unde de soc(nu e acelasi lucru cu ultrasunetele) si parca se facea la o singura clinica in Buc...daca nu ma insel Gralmedical se cheama,unde se utilizeaza terapia cu unde de soc si pt pinteni calcaneeni.Numai ca inainte sa mergem acolo am zis sa mai faca o data tratam cu Movalis si Mydocalm si masaj local cu unguent de branca ursului.Din fericire a scapat asa.Se mai fac tot felul de infiltratii locale cu cortizon,tratam cu ultrasunete...Dar trebuie stiut care-i diagnosticul exact(clinic si radiologic).
Mai pun un link cu ceva informatii:
http://www.periartrita-scapulo-humerala-tratament-psh-umar-dureros-blocat.ro
si inca unul:
http://www.med-estetica.ro/fizioterapie/Umarul_dureros.html
Poate va e ceva de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Joana, imi pare rau pentru bebic, sper sa n-aiba nimic grav. Sanatate si drum bun! O sa-ti trimit si eu un articol foarte bun prin mp, nu cred ca site-ul respectiv e agreat de DC.
Eva, si multumesc. Ma, da' bebicul tau chiar doarme bine de tot, excelent! Mi s-a indicat un site despre autodiv., nu stiu daca a mai fost postat aici :
http://www.babyledweaning.com/M-am uitat numai la poze deocamdata.
Tigruta, ce faci bun de mancare? Mi-am adus aminte de Ylari, oare ea bunatati mai face? Addya, cum a iesit cozonacul?
Mirela, da' va costat o gramada de bani toata afacerea, ce rau imi pare... Nici n-ai de unde sti zgomotele masinii, dar data viitoare, daca ti se pare ceva suspect la ea, da-mi un telefon si daca sotul meu e acasa, vorbeste cu el. E foarte priceput la zgomotele ciudate de la masini, le bibileste si le gadila de zici ca-s copiii lui. Multa lume apeleaza la el.
Alma, ieri m-am gandit la voi, era asa de frumos afara, ma gandeam cum ar dormi si Iulia ca fetele tale intr-un pat pliant in curte, mmmm... ce ademenitor, ma si vedeam pe langa ea, pe un sezlong, citind o carte. E grozava ideea ta cu lapticul pentru Octav si ma minunez cum ai reusit tu sa stochezi 3 litri de lapte, in conditiile in care tu alaptezi doi copii. Cata determinare, perseverenta, dorinta!... Eu n-am decat un bic bol cu lapte congelat, pentru o maaaaxima urgenta, sa fie acolo, in rest mi-a fost cam lene sa ma storc (nici n-am pompa, poate si asta mi-ar fi dat un imbold). Chiar ce mai face degetul? Ai reusit sa-i vii de hac? La mine stii ce se mai intampla? se acumuleaza uneori piele si aia trebuie eliminata din peisaj, nu intotdeauna e un coltisor de vina.
Virgi, ce mai vizionati we asta?
Elena, n-am raspuns ieri in legatura cu kk pt ca nu ni s-a intamplat si nici nu mi-amm dat seama ce te-ar ingrijora cu privire la kk lui Eric. Azi a avut scaun?
Elly, voi ce mai faceti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Duamna sincroana, sigur branca ursului si nu puterea ursului? Daca era branca ursului cred si io ca o facut baiet asa minunat cum o iesit Lucas!
Ce copii faini ai in avatar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Bai ,sa ma prapadesc de ras cu branca ursului.Clar ca nu e branca,multumesc de corectare...asta cred ca-i pt trat sterilitatii ,ceva...Nush ce-am avut in cap(fiecare cu ce-l doare)
Pe cutie scrie asa:Balsam-gel Taina Ursilor!(de la Alpi Fresh)si e un amestec din vreo 12 plante.f bun pt muschi rigizi,stimuleaza circulatia locala si are un efect placut de incalzire.
Am fost aseara la film cu Ioana la Breaking Down,partea a doua,ca -i mare fun...si am venit aseara pe o ceata de la Bacau de nu se vedea nik pe drum in fatza la 100 de metri.Am ajuns cu parul alb acasa.Noroc ca n-a fost si Lucas cu noi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Si multumesc la fel!...stii tu..cu copkiii
Ma duc sa fac sarmale cu carne de purcel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Buna fetelor!
Eric si astazi a facut kk la fel, cu un mucilagiu maroniu si cu firisoare si punctisoare maronii. Am trimis-o pe cumatra cu proba la lab, dar i-au spus ca prelucreaza kk doar de L-V 8-10 dim, pediatra nu raspunde la telefon.
Eric nu pare sa aiba starea alterata, el e plangacios si cu gaze multe de felul lui. Mi se pare totusi un pic umflat la fata. Sper sa nu fiu eu paranoia.
Noi am schimbat orarul si metodele de adormit astfel: la 2-2,5 ore il pun pe o perna, ii dau suzi si il plimb prin casa sasaind si rotindu-ma. In 10 minute doarme, sper sa tina metoda mai multe de 3 zile ca nu prea mai am idei.
Va si va doresc un we minunat in familie!

Mergi la inceput