Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Fetelor am si eu o problemutza cu E, astazi am gasit in kk cateva puncte maroniu inchis, a mai patit cineva asa ceva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Deea cu tine am vorbit la telefon. Nu apucasem sa citesc forumul cand te-am sunat, cred ca am avut o presimtire. Imi pare rau...Si imi pare rau si pentru jucaria preferata a lui Octavian.

Alma nu ma intorc la servici dar eu obtin venituri si stand acasa si nu am dreptul decat la stimulent. Pun un limk unde gasiti ce acte trebuie pentru CIC, stimulent sau alocatie: http://www.dgaspc-sectorul1.ro/pagina.aspx?pid=91&keyn=26 Desi site-ul e pt sectorul 1 aceleasi acte trebuie peste tot.

Virgi

Anitta cred ca m-ar deranja trezirile si daca ar dormi cu noi in pat, desi clar e mai confortabil sa motai intinsa decat in fund. Azi dimineata pe la 6 s-a trezit si nu mai vroia sa doarma asa ca l-am luat cu mine intr-un pat(nu cu tati in pat) si pe la 7 a adormit. Cand s-a trezit a fost tot intr-un plans. Incepe sa planga din timpul somnului, fara sa deschida ochii. Nu stiu daca ar fi indicat sa-l las pentru ca vad ca daca il las un pic se inteteste plansul tot cu ochii inchisi.

Elena din ce stiu eu alergia la proteinele din laptele de vaca nu se manifesta si pt laptele matern. Proteina de vaca e altfel decat cea umana. Deea zicea ca recent a citit altceva. Acum nu stiu ce a citit si ce zicea acolo si ce a inteles ea. Deci eu stiu asa: si copiii alaptati pot avea alergie la proteinele din laptele de vaca, insa asta nu afecteaza in nici un fel alimentarea cu lapte matern(adica nu au nici o problema cu laptele mamei) Eu asa stiu. Daca gasiti alta informatie sa imi dati si mie sa citesc ca poate nu mai sunt la curent cu ultimele descoperiri.

Joana drum bun si distractie placuta!

Fetelor ieri mi-am facut abonament la Zumba. De acum trebuie sa merg in fiecare marti si joi de la 20:30. Ieri am facut baita mai repede, masaj, papa si a adormit asa ca la 8 era deja in pat. Cand m-am intors taica-su se plimba cu el in living. Se trezise pe la 8:30, incercasera fara succes un ceai...Eu am ajuns la 9:30, abia pe la 11 a adormit de tot. Distractie nu gluma. Habar n-am de cate ori ne-am trezit, dar dupa una din treziri l-am pus in pat adormit si cand am pus pe el pilota a inceput sa urle de zici ca-l oparisem. Eu nu stiu ce are. Bine macar ca mai fac si eu miscare si ma umplu de energie(de Zumba era vorba). Si apoi am mai multa rabdare cu el.
Noapte linistita si somn odihnitor sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Drum bun, Joana! Sa va simtiti excelent, iar micutul sa nu aiba probleme cu drumul lung. Mergeti cu masina?
Aever, nu-i e cald sau frig? Ori ceva dintuci? Mititelul scump...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Da, mai, Virgi, nici mie nu mi-a venit sa cred ! Bine, era anul asta, aveam o scuza buna: doi copii de 2 luni jumate. O sa pun si poze, doar ca trebuie sa le mai descarc pe calculator.

Deea, imi pare tare rau sa aud ca aveti probleme. Citind ce a scris aever, mi-a venit o idee nastrusnica. Oare nu i-ar fi mai bun lapte matern? Stiu ca la noi nu exista banci de lapte, dar am mai auzit povesti cu lapte donat. Nu stiu ce as face in locul tau, daca as fi dispusa la astfel de experimente (probabil nu), dar sa stii ca daca vrei, eu iti pot da vreo 3 litri de lapte congelat. In fine, poti sa ma ignori, doar gandesc "cu voce tare".

Aever, multam de link.
Exact ce povestesti tu, cu plansul prin somn, ni se intampla si noua de vreo doua zile. Plang si cauta tzatza. O fi vreun puseu de crestere? Noi avem vechime similara in postul de mame, ma gandesc ca o fi vreo etapa prin care trec pe la 5 luni. Voi cum stati cu dintii? La noi par sa vrea da iasa. Poate o fi de la asta.

Elena, ti-am scris si pe FB: nu cred ca e sange. Ala e ori rosu, ori negru, in functie de origine. Vezi daca se repeta povestea. Eu sper sa fi fost doar vreo intamplare.

Joana, drum bun! Sa veniti cu povesti de calatorie frumoase!

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

tigruta, iti multumesc pentru aprecieri, dar crede-ma ca sunt departe de a fi un om deosebit. sunt un om normal, cu bune si rele. pot sa spun ca in relatia cu socrii, mai ales cu soacra, nu suntem chiar asa grozav, adica mereu e ceva care nu imi convine si tot inghit pana izbucnesc ca astazi, de exemplu, cand ne-am luat de la o imprimanta si mi-am amintit ai altele si am dat cu bata in balta. ma rog...
as vrea sa nu mai imi pese atat de cele lumesti, ca ne luam de la niste prostii - obiecte, care mie nu imi convine cum le foloseste ea, vreau sa mi le adun sus, ca noi locuim la etaj si ea vine sa le ceara jos, ca sunt la comun ... oricum niste nimicuri cu , care imi incarc aiurea sufletul si asta ma necajeste cel mai tare, mai cu seama ca suntem in post .. of of of... degeaba tinem noi trupeste si dpdv al mancarii, daca ma supar din toate nimicurile si toate celelalte pacate ce recurg din suparari ...


asadar stefulici, indirect am raspuns si la urarea ta. Iti multumesc pentru incurajari, dar noi de 8 ani de zile de cand ne stim, am incercat sa nu ne unim trupeste in perioada de post, duminicle si de sarbatori. desi am primit amandoi dezlegare de la preotul duhovnic, dupa cununia religioasa (pe 4 nov am implinit 5 ani)... dar nu ne-am simtit noi impacati cu ideea asta.


acum sa vedem ce ne rezerva 2013!

mai sunt 3 luni si un pic pana implinesc 36 de ani si asta era of-ul meu cel mai mare, k ink nu a venit bebe si e cam tarziu pentru o prima sarcina, mai ales ca am si mutatia asta genetica, si cred ca asa cum sunt plina de varice pe picioare, asa or fi si pe uter sau alte organe. de aceea mi-e teama ca totul va fi din ce in ce mai greu odata cu inaintarea in varsta... dar cum de la Dumnezeu sunt lasate toate, bucurosi le-om duce toate...

si ca tot s-a atins subiectul cu felicitarea sarbatoritilor zilei, recunosc ca nu am in obicei sa citesc prima pagina, decat ffff rar. cum sunt perioade cand nu intru cu saptamanile, sunt mereu in contratimp cu urarile asa ca ma abtin. totusi, subscriu la ideea lui ellyshor si felicit inca o data mamicile care au timp si se straduie sa urmareasca, totusi, si prima pagina si sa fie in avans cu urarile de la multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

si pentru ca tot am vb de urari, iar in urm zile o sa fiu super ocupata, am sa fac un review de weekend si am sa felicit pe toti sarbatorii acestei perioade:

17 nov: miruna de josefine, (6 luni)
2 floricele de alma_alma (5 luni)
18 nov: paul filip de miha81, matei de tigruta, (6 luni)

19 nov: edward flavius de shoshonik, dorian andrei de belissimaeva,
natalia gabriela de alina04and, (6 luni)

20 nov: mihai de aever (5 luni)
mamicuta virgilash

sper ca nu am scapat nici un scorpion

La multi ani! Domnul sa va aiba in grija sa si sa va aduca bucurii si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

alma_alma, nu am facut eco, am zis sa incerc intai crema care zice ca e naturista. ca si anitta, si drita mi-a spus ca poate sa fie hormonal si sa urmaresc in functie de perioada cm
acum suntem si cam prost cu banii pentru ca dupa ce am tras linie ne-a ajuns 6000 masina si azi am aflat ca ne putea costa doar 50 de lei daca o opream de cand a scos prima oara abur pe nas, ca era vb de un furtunas spart de la pompa de apa, nereusind sa se mai faca astfel racirea motorului si de aici calarea segmentilor...
dar sa vedem, ori in dec ori sa vad cum o reiau din ian, poate ne punem atunci din nou pe treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

joanna, bon voyage si petrecere frumoasa in germania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Off,mai DEEO,cu alergiile astea chiar e treaba urata!In afara de ce ati mai discutat,vreau sa mentionez(poate ti-a atras atentia si medicul care a descoperit alergiile) ca trebuie sa ai mare grija si spui de alergia la ou,ori de cate ori ii vei face puiului un vaccin.Sunt vaccinuri care se
dezvolta in culturi din celule de ou si pot contine o cantitate redusa de proteina de ou.Deci mare atentie.
Ma gandesc poate ca nu vei astepta sa treaca timpul ca sa vezi daca se atenueaza de la sine alergiile,ci poate vei lua in calcul si tratamentele naturiste,homeopate si acupunctura si vei ajuta puiul sa depaseasca mai repede aceasta problema.Stiu ca ceaiul de trei frati patati,de frunze sau muguri de coacaz negru sunt f bune impotriva alergiilor.Si ceaiul de coada soricelului e bun...asa ca idee,eu as lua in calcul si varianta aceasta.Sanatate maxima iti doresc!
IOANA,drum bun !
ANITTU,la mai multi dintisori!
MIRELLA,sarumana!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor, va multumim mult

Plecam cu avionul si am ceva emotii de cum o sa decurga drumul.
Vreau sa va rog si eu ceva, era la un moment dat un link cu febra la bebe;usi. Cristian de ieri cam face febra, ieri a avut 38.4 si i am dat Panadol, iar acum vad ca iar are 38. Nu vreau s ai dau inca nimic, vreau sa vad daca creste. Ma gandesc ca e de la dintisori...ufff ca asta ne lipsea acum

Mergi la inceput