Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Deea, ideea e ca inca nu se cunosc efectele pe termen lung, deoarece e un medicament recent descoperit, iar pe copii nu au nici atat experienta, e recent patentata indicatia pt reflux la copii. Sigur ca exista studii clinice care ii demonstreaza beneficiile si sunt de acord cu ele, le cunosc. Intamplator am studiat molecula de esomeprazol, prin prisma meseriei. Dar pe termen lung nu stiu ce efecte are, asa ca prefer sa ne chinuim un pic, sper ca nu va mai dura mai mult de inca o luna (Mmamita imi e exemplu ), decat cine stie ce-o mai fi in viata ei de adult si sa imi para rau.
Sigur ca daca ii era foarte rau, daca pierdea in greutate din cauza esofagitei de reflux, daca sangera sau avea manifestari chiar greu-greu de suportat si manageriat, puneam in balanta beneficiile si riscurile si ii dadeam. Dar mai rezistam un pic, ce-a fost mult si greu a trecut pentru noi. Macar bine ca nu ne mai chinuim si cu colicile. Of, sanatate multa va doresc, draga mea! La Octav se pare ca e o problema serioasa si cu alergiile astea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Neata,

Intru pe fuga.Deea,imi pare rau pt vesti.... E bine totusi ca exista rezolvare.Vreau sa-ti zic ca eu am nitel experienta cu refluxul,de la 2 luni i am dat ranitidina iar de vreo luna jumate lansoprazol;este ca si esomeprazolul(nexium)dar de generatie mai veche. Regurgitarea sau voma nu va disparea dar nu il va mai deranja.SI eu am stat si m-am tot gindit daca sa ii dau sau nu dar esofagita data de reflux nu e prea usor de suportat si poate duce la alte complicatii. Iar in privinta aportului de calciu ...sint o multime de alte alimente (brocoli,leg.verzi etc) care sint bogate in calciu.

Fetele..Unde se gaseste razatoare din sticla?
Weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata gagici! Cafea calda cu lapte si apa minerala avem!
Deea, greu tare, dar ai sa vezi ca o sa te obisnuiesti cu toate, iar in timp octavian o sa scape de toate alergiile!
Fii optimista, bine ca exista solutii! Te pup si pe tine si pe bb!
In rest, nu prea stiu ce sa zic. Sunt cam in necunostinta de cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Gyan, esomeprazolul (Nexium) e singurul IPP care se administreaza in siguranta copiilor.

Editez, ca am vazut ca ai editat si tu intre timp si nu mai are rost sa adaug ca e mai vechi sau mai nou.
dar parerea mea e sa intrebi dr daca sigur-sigur are mai multa incredere in lansoprazol decat in esomeprazol, ca nu aveau indicatie pt administrarea la sugari. Vezi si tu pe prospect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Gyan, razatoare de sticla gasesti la magazinele cu oale, pahare, plasticaraie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Taare m-a intristat vestea Deei.
Off, mai iubita, asa speram sa nu fie asta, desi dupa simptome era explicatia cea mai plauzibila.

Neaparat merg si eu cu Mihnea sa-i fac analizele. Trebuie neaparat la spital? Sau pot sa merg direct la un laborator de analize?
Voi le-ai platit?
Uff, hai ca te sun mai tarziu si vorbim. Acum doarme M.
Imi pare tare rau. De ce nu ati ramas pe Nan HA? Nu e de ajuns?

Sper sa n-am dreptate, dar am un presentiment ca si Mihnea e alergic la proteina. Iar a inceput sa manance ff prost, se agita, se zgarie pe ochi, plange in timpul mesei.
E ca si cum s-a obisnuit organismul si cu noul lapte si a inceput sa-l refuze.

Va pup, n-am prea apucat sa citesc din urma...sunt intr-o stare tare aiurea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Deea, imi pare tare rau !!! Multa sanatate si putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Deutzule tare rau imi pare de rezultatele la analize. Va pupam sa va faceti bine repejor.
Si eu il suspectez pe E de ceva alergie la proteina pentru ca plange iar cand suge si are si acum f multe gaze. De mancat, papa putin acum si varsa, mereu ii vine inapoi, ba laptic, ba branzica, ba ceva apos si e clar ca e ceva acid pt ca se irita pe pielea din jurul gurii.
Am si eu o intrebare referitoare la acest tip de alergie: se manifesta numai daca bb bea lapte praf sau si daca bea tzatzica? Ca ma gandesc ca poate acum nu se manifesta ca bea LM si as putea avea probleme mai nasoale cu el cand va papa LP.
Despre IPP, pediatra ne-a spus ca atat timp cat ia in greutate si refluxul nu ii provoaca probleme de sanatate sa nu ii dau pt ca nu se cunosc exact efectele secundare.
Va dorim o zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Neata gagici! Cafea calda cu lapte si apa minerala avem!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Deaa, nici nu stii cat de rau imi pare pt alergiile piticului. Eu sunt alergica la 3 sferturi din lista si iti spun ca cateodata mi vine sa o iau pe campii. Totusi eu le m facut in adolescenta sau atunci le am descoperit , poate lui ii trec dupa 2 ani. Hai capul sus

Noi am avut o noapte bunicica aseara. Nu i am scos complet in biberon ca va dati seama ca tineam blocul in picioare, insa la 9 a mancat doar 200 ml cu o lg de cereale, apoi la 1.30 i am dat eu doar 160 ml, nu a vrut sa doarma va imaginati si l am luat cu noi in pat . Nici nu m am asezat si a adormit bustean si s a trezit pe la 6 ca era lumina afara si a supt la tatzica. Acum ma gandesc ca poate eu il supra alimentam sa doarma iar el nu vroia decat cu noi in pat, fie alint fie frig?! Acu sunt in ceata dar diseara o sa i pun si pilota desi e in sac si cand o sa se trez pt masa il pun cu noi sa adorma sa vad ce si cum.

Dragelor, noi plecam in germania duminica dim aa ca nu cred ca mai reusesc sa intru prea curand, maine sa fac si eu bagaje si treburi..

Va pupicesc si sper sa va regasesc pe toate bine, cu bebelusi voiosi si sanatosi

Mergi la inceput