Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ziua buna dragele mele,
Stefulici, mulumim pentru cafea! Am baut una dimineata devreme dar tare as mai vrea una ca vremea asta mohorata ma cam trage la somn
Tigruta, da am inceput ieri autodiversificarea si nuuu , nu este nevoie sa ii introduci doar cate un aliment si sa astepti 4 zile pana la urmatorul. De fapt trebuie sa aiba pe masuta minim doua produse ,maxim 3 si nu se pune problema de alergii sau intolerante pentru ca , asa cum si Andra a mentionat, ei mai mult se joaca , sug suculetul din aliment si doar o mica parte ajunge in stomacelul lor. Ii dau o prima masa de fructe si urmatoarea de legume iar de inspirat.. pff nu prea ma inspir de nici unde si ii dau sa incerce ceea ce mancam si noi ( am mentionat ca de acum 3 sapt si noi mancam numai legume la aburi cu somnon sau piept de curcan la gratar.
Am citit cartea( aproape toata), am devorat blog-ul Clarei, am cautat filmulete pe Youtube dar in mare masura fac cum ma duce instinctul de mama. Nici eu nu ii voi da probabil in primul an ,kiwi, capsuni,fructe de padure si celelalte produse de pe lista de interzise ( o gasesti in rezumat).
Revin ca are nevoie de atentie musiu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Hello,gasca!
Mai aveti cafea?Saru mana STEF,mai dau si eu una de pranz,strong
Sa vedem cat ma lasa junior sa scriu,ca tre sa se trezeasca...
DEEO,ma bucur ca sunteti bine dar imi pare tare rau ca s-a confirmat refluxul(macar bine ca e de grad mic).Speram sa nu fie vreo alergie!Cum sa te balacaresc ca ai un gand bune pt mine???.Crede=ma ca daca s-ar fi putut altfel,as fi facut demult altfel,iar la concediu pot doar sa visez.Am atat de multi oameni care depind(sau se bazeaza) de(pe) mine,incat mi-e imposibil sa mor.Chiar ma gandeam cum s-or descurca cand n-oi mai fi.Acum sunt la maximum de ”usor”cu programul...nu vrei sa ma vezi cand sunt pe modul ”hard”.Nu abuzez de posibilitatile mele,imi acord pauzele de masa,de cafea,da masaj,de par,de film...chiar nu ma plang...dar uneori si fuga spre pauza ma oboseste.Si ma incarc f repede ,uneori chiar si din nimicuri.Pot privi dimineata pe fereastra spre soare(exact cum spunea ANITTA)si sa simt ca-mi pulseaza sangele mai energic prin vene.Ma incarc din rasul celui mic,din starea de bine a Ioanei,din dragostea si ajutorul nepretuit al sotului.Cu prietenii ma vad cam rardar si cand ne vedem...
Revin...s-a trezit....s=a culcat la loc
ELENA,cu Ioana tre sa merg la un control sa vedem din nou splina si atunci ii fac si analizele.Ina nu am repetat IgG
Sport,clar nu mai face,ca ma intreba cineva ieri,ca de cand cu splina ei marita,i-am scos scutire si la sportul de la scoala...
Acu chiar s-a trezit..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

DEEA,felicitari pt dintzos,ca am uitatSi mai ales pentru felul foarte relaxat cu care iei acum viata in piept.Mi-aduc aminte cum te mai agitai si tu pe la inceput de sarcina,si cum mergeai la mai multi doctori,si cum voiai sa faci dublu test parca in doua parti.Chiar trece repede timpul sa stii,si viata,ca ziceai tu mai devreme.Iar din momentul in care ai facut copilul (probabil vezi )ca zilele se rostogolesc si mai repede,acum e luni,acum e vineri si parca ai senzatia ca n-ai apucat sa faci nik...doar micul” plocon” se rotunjeste si atunci stii ca n-a trecut vremea degeaba.Acusik ii vedem mergand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ANITTULE,ai doua minuni de copii,...cea mica e pur si simplu delicioasa,iar M mi se pare ca a crescut asa mult
ADDYA,Lucas consuma 8 ori 120 ml lapte pe zi.Nu bea apa,nu bea ceai,alte lichide nu presteaza
AEVER,chiar nu stiu ce sa-ti zic de programul lui Mihaitza,eu nu am incercat deloc sa-i fac vreun ritual de culcare lui LC tocmai pt ca stiam ca-l fac mai mult pentru mine.Pur si simplu ii urmaresc pustiului necesitatile si toanele.noi la culcarea de noapte il adormim leganat pe pernaZiua adoarme in diverse moduri:in brate,pe perna,singur,in masina,in carut,cu muzica,cu vorbaraie...nu-i simandicos.cei mai fericiti suntem cand se suprapune ora de biberon peste ora de culcare,ca pica lat dupa o tzoaca de laptic.Stiu ca e greu ,dar eu zic sa nu cedezi inca ispitei cu ,completarea.Multa putere si rabdare iti doresc..Suzeta nu vrea tanarul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

TIGRUTO,acusi ma duc la Breking Down-Twillight Saga.Vii la un film?Aduc un cozonac
ELLY,,da tot pe fuga,sincer nici nu-mi vad viata in pasi de rumba.Rock&Roll,taticuleMihnea e comatic cu ratza-n gura.Si pare un omulet in toata regula...parca incep sa nu mai aiba fetze de bebelushi,se contureaza toti asa frumos...offf
ALBINUTZA,sa-l pui la loc pe Raresik la avatar ca tare scump era in poza aia!
STEF,si eu ii dau fructele intre mese,dar i le dau la abur(cand i le dau crude partzaie mai puternic),uneori ii dau bucatelele ca atare sa le molfaie,alteori blenduite cu branzica sau cu cu o masurica de lapte.tare-i bun blenderul -steamer de la Avent,de care ne-a zis Cryssaa,sa-i dea Dzeu sanatate ca tare repede-mi fac treaba cu el.Hai CRYSSAa,da si tu un semn macar ,ca sunteti bine!
Acu va las,ca ma duc la o deschidere de Spa la noi in oras
Dupa amiaza placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Mi-am adus aminte si nu ma pot abtine...LA MULTE LUNITZE,LUCA de CRYSSAA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Neata dragelor!

Mamaaaa, da' ce mi-ai facut cu cozonacul ala! Da' n-am de ales, tre' sa astept pana la Craciun ca nu se apuca nimeni sa-mi faca acum.

Virgi

Elena, cura naturista a constat in 3 cani de ceai de codite de cirese pe zi, timp de trei luni. Trebuie respectat insa cu sfintenie, aici e tot secretul!

Deea, ma bucur ca sunteti acasuca!

Tigruta, cu teoria stau foaaaarte bine, am citit mult pe tema asta, am facut pana si pedagogicul dar crede-ma ca in toata practica ( de la scoala si de viata in general), n-am intalnit un copil atat de incapatanat ca I. Poate pare exagerare, dar eu stiu ca nu e, prietenii mai apropiati care au copii se tot mira si ei..si eu de ai lor, de cum asculta! Cine stie- poate o fi mostenit ceva gene "salbatice" de la indian, haha!? Cu explicatiile nu rezolv nimik, mereu i-am povestit si explicat si tot..dar degeaba- intelege foarte bine, dar tot cum are ea chef face. Inchipuiti-va ca pana in ziua de azi ma lupt cu ea la schimbat, imi suceste mainile cu picioarele cand ii pun/ii iau scutecul, se zbate la spalat, etc..si are foarte multa forta. Azi dimineata din nou s-a mirat o asistenta de ea si a chemat ajutoare ca sa-i poata desface picioarele!!! Astept sa mearga la gradi, poate se mai calmeaza!

Pupicei, fug la printese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor analizele i au iesit bune , deci nu avem nici o explicaie pt lipsa apetitului de atata timp. Mi a sus sa i scot din mesele de noapte pt acum daca nu manaca ziua, recupereaza noaptea. Asa ca ma pregatesc de nopate alba.

Stefulici, cum faci cu cerealele, ii pui in biberon la masa de seara inante de somnic?

Va pup ca sunt varza de oboseala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Virgi,imi poti spune te rog daca ii mai dai si altceva in afara de lp?si ce program aveti voi?ca Darius mananca fff putin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Ioana,ma bucur ca sunteti bine si ca analizele au iesit ok.Sanatate multa va doresc!

Mergi la inceput