Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

aever,eu intodeauna am stat prost la capitolul program pentru copil.La inceput il leganam sa adoarma,uneori chiar si 2-3 ore de leganat si tot degeaba.De vreo 2 luni Darius se culca singur cand vrea el.Doar daca e marait il legan 5 minute si gata.Greseala lui a fost ca intr-o seara ,in jur de ora 10 a adormit singurel si am zis ca daca a reusit o data ,ar trebui sa mai incerc sa il las in pace.Acum se trezeste o data pe noapte.Poate e si din cauza ca papa cereale si supita.Oricum este un copil foarte cuminte.Nici nu imi aduc aminte cand l-am auzit plangand ultima data.
Incearca sa ii mai dai ceva lp completare.Poate nu se satura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Neatza la pranz fetele

Stefulici cred ca mai merge o kafia ca tare imi pica ochii in gura

Deea ma bucur ca sunteti mai bine..Doamne ajuta sa iasa bine si rezultatele pt alergii..sa-mi spui te rog ce analize ai facut exact pt a depista daca e alergic la vreo proteina

Anitta asa e, greu tare cu 2 copii mici dar atat de frumos pe deoparte, trebuie sa multumesc Domnului in fiecare zi ca am o familie frumoasa si ca suntem sanatosi..eu sunt optimista de felul meu
mie mi-e drag sa te citesc, nu ma incomodezi deloc

Virgi tot pe fuga femeie, mai fa o pauza de cinema

Mammita asa face si Luca mai nou, isi da jos si sosetele si ramane in picioarele goale iar noi stam la parter si e foarte rece pe jos.are momente..eu cu Luca am vorbit mereu serios si am fost sinceri cu el de mic, mereu i-am explicat inainte ce urmeaza sa facem, tot ca unui adult si crede-ma ca intelege, asa ca inainte sa mergem la medic ii spun ca il va asculta cu stetoscopul, se va uita in gat si trebuie sa stea cuminte, la noi merge foarte bine dar si cand i-am promis un lucru, gen mergem acolo sau facem aia am incercat sa ma tin mereu de cuvant.
Sa-mi spui si mie daca reusesti sa o dezveti de muscat.si sanatate Ilincai.

Andra deci spui ca nu trebuie sa introducem un aliment o data la 4 zile..da-mi un exemplu cu ce sa incep..adica nu ii dau numai morcov? pot sa ii dau morcov, patrunjel, brocoli de ex?

Albinutza culmea ieri pediatra mi-a zis ca pot sa il pun in fund de la 4 luni nu sunt de acord cu ea dar nu am mai zis nimic.

Joana e gelos Luca dar il si iubeste..avem momente, eu cred ca si cand il musca o face de drag sau nu stiu ce e in mintea lui.
Scuza-ma, am omis, pt ce ii faci analize?
Foarte faine protectiile de iarna,off cat imi doresc si eu manduca dar nu imi permit deocamdata

Addya ce mi-ai facut cu cozonacul tau

Miha si la noi aceeasi situatie..eu dorm cu unul si tati cu altul

Belissima ai inceput autodiv? de unde te mai inspiri?

Aever sa stapaniti sanatosi TV-ul..al nostru acum mai mult pe desene merge.
Elly daca il pui langa tine tot asa des se rtrezeste?

Mirela esti un om deosebit

Elena sa stii ca si eu sunt o plangacioasa de felul meu..cateodata il inebunesc pe sot asa ca da-i drumu de cate ori simti nevoia.

Ieri am fost cu Luca la pediatru, nu are bronsita ci laringita, am schimbat tratamentul, bine ca nu i-am dat antibiotic cum voia medicul de familie.deja e mai bine..

Va pup fetele..o zi frumoasa va doresc..trimit ca scriu de mult la mesajul asta, sa nu il pierd,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Aever nu stiu cum procedezi, dar cand se trezeste nu aprinzi lumina, nu vorbesti cu el , eventual ii sasai, canti, mangai.poate ii ies dintisori, poate a inceput sa faca lucruri noi, poate a facut un vaccin, multi isi schimba comportamentul dupa vaccin sau poate pur si simplu are nevoie de tine..dar de completare iti spun sigur ca nu are, am avut si noi o perioada ca numai la san dormea, de ma durea intre coaste dar acum s-a mai linistit..oricum doarme cu mine..deci eu zic sa nu ii dai completare..
am fugit ca nu mai gasesc supa in oala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Aever vad ca si la tine se strica treaba exact in perioada la care s-a stricat si la noi, diferenta e ca la noi ziua e jale cu somnul. N-am gasit reteta, ma chinui in fel si chip cate o ora sa-l adorm si cum il pun jos cum sare ca ars si e un urlet tot. Somnul de ziua tot max 30 min, indiferent ca e dupa 1,5 ore sau dupa 3 ore de stat treaz.
Eu ma gandesc serios sa aplic metoda Corinei, adica dupa masa de la 3 noaptea sa ma mulg si sa-i dau lapticul completare in a doua jumatate a zilei urmatoare, ca nu se mai satura cu ce suge, ca mai mult de 100-120 ml la 2-3 ore nu am.
Stefulici cate kg mai are Georgica? Ca imi spusese si mie pediatra sa-i dau cereale lui E, dar el e dolofanel la 8 kg, si ma gandesc ca l-as ingrasa si mai tare. Fructele i le dai dimineata sau ii dai cereale cu fructe gen Hipp?
Suna sirena !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

Fetelor,ce cantitate de lichide le dati voi intr-o zi bebelusilor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Aever, asa am patit si eu! Am incercat sa-i dau completare( tot LM, dar din biberon), dar nu a vrut, a plans pana i-am dat sanul!
Pediatra mi-a zis ca vrea si altceva. si mi-a zis sa bag cereale cu laptele meu seara si ziua un fruct autohton. Si, dupa cum v-am spus s-a imbunatatit vizibil situatia!
Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Elena, Georgica are , de fapt acum 2 sapt avea, 7600 si 68 cm.Tocmai tinand cont de greutate , ca e mare, mi-a spus ca e normal sa-i trebuiasca si altceva. Cerintele organismului sunt mai mari...Nu cred ca ar tb sa-ti faci probleme cu ingrasatul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Fructele i le dau intre mese... cand vreau eu... asa mi-a zis. Nu constituie o masa. Fructe normale, facute cu blenderul.Cumparate de la tarani din piata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui stefulici

Fructele i le dau intre mese... cand vreau eu... asa mi-a zis. Nu constituie o masa. Fructe normale, facute cu blenderul.Cumparate de la tarani din piata.

Mami de Adita, 14 06.2012
2 sarcini pierdute la 5 s si 7 s, mutatie MTHFR ( A1298C) genotip heterozigot.


Iubito, vezi ca fructele se fac mai bine pe razatoarea de sticla(speciala pt asa ceva). Nu se mai oxideaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Ms, Elly, o sa-mi caut si io o 'rozatoare' de sticla!

Mergi la inceput