A inceput campania electorala.....

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mi-e greu sa cred ca Tariceanu ar putea pierde in fata altui candidat.
Chiar daca nu ia peste 50%, cu un 45% devine eligibil la redistribuire.


Hai nu spune!
Chiar asa de fraieri ii cred unii pe romani?
Ia sa ne improspatam cunostintele: http://www.independent-al.ro/reportaj/pentru-afacerea-sterling-tariceanu-cercetat-penal.html , si totodata sa cascam bine ochii la ce se intampla in tara noastra!

Urmarea: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10464535-calin-popescu-tariceanu-pierdut-procesul-calomnie-emil-boc-dosarul-sterling-resources.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

La redistribuire pot sa participe si altii (vezi ce am scris mai sus). Nici in 2008 Tariceanu nu a luat peste 50%. A candidat in colegiul 4 deputati Ilfov si a intrat la redistribuire (voturi exprimate pentru Tariceanu: 10121, voturi minime pentru obtinerea unui mandat: 12542). Sursa: www.becparlamentare2008.ro/rezul/25/cd_25_4.pdf" target="_blank">BEC parlamentare 2012.

Iar acum pozitia lui e si mai erodata fata de 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Deci a venit si randul lui Tariceanu
PNL, PSD aceeasi mizerie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Chiar asa de fraieri ii cred unii pe romani?



Da, fara suparare.
Si au si motiv.
Sistemul de vot avantajeaza intrarea in parlament a diletantilor oportunisti, pe care nici nu-i stiai. Danielag are dreptate si a explicat foarte bine.
Tariceanu nici nu-i cea mai rea solutie, insa reprezinta monstruoasa coalitie care ne va intoarce definitiv in anul 1989.
Si asta foarte simplu, cu acordul unei majoritati confortabile a celor ce voteaza.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ovidiu,detaliezi un pic?Improspateaza-mi memoria nitelus,daca poti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, uite un articol, la intamplare, unde se explica cu exemple concrete ca tu votezi una si iese alta. In cele mai multe cazuri.

http://www.ziare.com/alegeri/alegeri-parlamentare-2008/mai-mult-de-75-la-suta-dintre-parlamentari-au-fost-stabiliti-in-urma-redistribuirii-519173

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ovidiu ai izbutit,.Te pricepi...
Chiar acum am realizat ca de fapt eu am muncit degeaba.
In alta ordine de idei,sunt atat de obosita si de scarbita....nu mai pot sa-mi revin...din oboseala.

Nu-mi aduc aminte de monstruoasa aia coalitie de care zici tu...unde eram prea mica oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Monstruoasa coalitie este cea de acum. Nu-i singura, din pacate, pe care le-am cunoscut.
Asocierea din USL are un singur scop: inlaturarea dominatiei portocalie si, daca se poate, a lui Basescu. Nu are alte scopuri, asa cum cred cei care o vor vota. De aceea, nu vad de ce mira pe unii aceasta asociere, din moment ce ea are un scop precis.
De ce e monstruoasa? Tocmai pentru ca n-are obiective care sa intereseze populatia care o voteaza. Nimeni n-a fost tras la raspundere, din 1990 pana azi, pentru rezultate dezastuase "obtinute" in timpul mandatelor de orice tip. Asa ca e sigur ca n-o sa se inceapa acum. Daca nu conteaza ce faci, de ce te-ar interesa tocmai pe tine treaba asta? Toate luptele politice au devenit doar strategii pentru ajungerea la putere. Punct. Atat. Dupa ajungerea in post, totul s-a oprit. Totul in ceea ce ne priveste pe noi.
Sunt multe scenarii pentru guvernarea de dupa alegeri. Nici unul nu-i optimist. Dar cel mai rau este ca mai toate scenariile prevad continuarea instabilitatii politice. Daca cumva se trece de hopul desemnarii lui Ponta ca premier, scenariu care este posibil, dar nu foarte probabil, cat timp mai e Basescu presedinte, liniste nu va fi. De data asta, Basescu va fi cel care se va opune derapajelor noilor ciocoi. Instabilitate politica inseamna timp pierdut, amanari sau anulari de fonduri, programe, investitii. O noua suspendare cu referendum, demitere plus alegeri prezidentiale, dureaza pana la un an, timp in care totul e inghetat, asa cum este din primavara-vara anul asta. Este putin probabil ca intr-un an (fara liniste) relatiile din USL se vor mentine cu bine, pentru ca in primul rand nu-i sigur daca toti vor fi multumiti la imparteala (mai ales cei mici), iar apoi disensiunile din partide in special din PNL se vor transa pe indelete, cu riscul excluderilor si redistribuirii fortelor. Pentru ca, dupa cum spuneam mai sus, scopul luptei politice nu este decat accederea la putere. Atat.
Asocierile, coalitiile, nu au istorie in Romania. Trecutul lor este decorativ, nefunctional si generator de conflicte. Pe scena politica romaneasca s-au aliat toti cu toti, exact ca in "Tanar si nelinistit", unde toti au fost combinati cu toate si nici unul nu s-a linistit. Ca si serialul ala are aproape varsta "democratiei" noastre post-decembriste. Poate ca nici nu se vor certa: or avea vreo intelegere, cand au puterea in mana, fiecare isi vede de treaba.
Si incepe iar jocul.
Iar noi? Noi vom constata din nou cu mandrie ca i-am pedepsit pe unii, dupa care vom lasa frumos pantalonii in vine si vom intoarce spatele, sa ne primim "promisiunile" celorlalti. Cum ne-am obisnuit...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mi-e greu sa cred ca Tariceanu ar putea pierde in fata altui candidat.
Chiar daca nu ia peste 50%, cu un 45% devine eligibil la redistribuire.


Hai nu spune!
Chiar asa de fraieri ii cred unii pe romani?
Ia sa ne improspatam cunostintele: http://www.independent-al.ro/reportaj/pentru-afacerea-sterling-tariceanu-cercetat-penal.html , si totodata sa cascam bine ochii la ce se intampla in tara noastra!

Urmarea: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-10464535-calin-popescu-tariceanu-pierdut-procesul-calomnie-emil-boc-dosarul-sterling-resources.htm

Cati parlamentari au luat mandatul cu peste 50% ? Foarte putini.
Multi au fost clasati pe locul I.
Sigur nu toti de pe locul I au acces in parlament, pentru ca partidul din care faceau parte nu avea atatea voturi incat sa le completeze la toti norma de reprezentare, asa ca au urcat cei de pe locul doi sau trei care proveneau de la partide fara candidati plasati pe primul loc, dar partidele aveau voturi de la electorat.

Sistemul electoral este unul proportional. Asa scrie in Constitutie ca Parlamentul este organul reprezentativ al poporului roman. Daca se adopta un sistem electoral majoritar, Parlamentul nu mai era reprezentativ si constitutional.
Sigur este o prostie sistemul uninominal dar PDL-ul a facut lobby pentru el. PDL-ul merita sa suporte efectele un sistem uninominal majoritar, cu care ar fi parasit parlamentul, pentru ca un asemenea sistem avantajeaza partidele mari. In sistem majoritar USL-ul ar fi luat peste 80% din mandate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

In mintea mea..am facut asocierea cu monstruoasa coalitie din 1866....de aia ziceam ca oi fi prea mica.....

Ovidiu...cred ca incep sa-ti impartasesc anumite pareri......

Mergi la inceput