Bebelus de 1 luna plange incontinuu, zi si noapte!

Bebelus de 1 luna plange incontinuu, zi si noapte! | Autor: Kytana

Link direct la acest mesaj

Va rog frumos, care stiti si aveti experienta, sa ma ajutati cu un raspuns.

Am un bebelus de o luna, 4300g si 57 cm. L-au vazut pana acum 3 pediatrii, au zis ca este in regula. Ca e sanatos tun. Atunci de ce plange si nu doarme? Eu fiind nedormita am uitat sa le precizez ca nu neaparat ca nu doarme dar tipa incontinuu!!

Este hranit la san exclusiv, la cerere, cand atipeste la san, si dau sa il mut incepe si se pune pe urlet. Noaptea are si colicii de rigoare. Nu mai doarme nici cu foen, nici leganat, nici nimic! Efectiv urla de parca l-as batea. Daca nu lua in greutate ma gandeam ca e de vina laptele meu, dar lapte am din belsug.

Va rog, spuneti-mi, vi s-a intamplat efectiv sa planga zi si noapte?! Numai la san sa se linisteasca?! Ce poate fi? V-am zis, a fost controlat din cap pana in picioare si dr au zis ca nu are nimic. Okay dar un copil de 1 luna trebuie sa si doarma si sa aiba si perioade de liniste. Acum ii dau gripe water. Am incercat: espumisan, debridat si infacol fara niciun rezultat.

Sunt eu de vina? Fac ceva ce nu trebuie?Va rog, sunt disperata! Sotul este departe si nici el nu ma poate spirjini. Simt ca imi pierd mintile. Ce ar putea avea?!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Exact asa facea Eva.....atunci nu erau probiotice pe piata...acum sunt si se pot da de la nastere.

Incearca sa-i dai de astea,si bun venit in clubul celor care nu dorm.....Eva a inceput sa doarma legat cate 4-5 ore abia la 3 ani si trei luni...adica acum.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc de raspuns eumadaImi poti recomanda untip de probiotice? Cum se administreaza? Multumesc!



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Scumpa mea,eu i-am dat enterolactis duo picaturi,adus din Italia,ca nu erau....acum sunt unele care pot si date chiar de la nastere...au mai aparut.Nu stiu ce sa-ti recomand,da o cautare si vezi care corespund cu varsta bebelusului.

Sau intreaba farmacista.Cele mai bune sunt cele care contin Lactobacillus reuteri,....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Daca te incalzeste cu ceva, stiu prin ce treci pentru ca la fel a fost si la noi! Al meu fie dormea, fie tzatzaia, fie plangea. Eu n-am stiut ce-i aia liniste.
Uitandu-ma acum in urma imi dau seama ca el vroia de fapt sa stea cat mai mult la san. Mult de tot! Mai mult decat toti bebelusii pe care ii stiam eu. Si eu nu intelegeam asta. Nu intelegeam de ce urla dupa nici jumatate de ora dupa ce fusese pus la san.
Il tineam eu in brate, incercam sa-l linistesc in fel si chip, dar bietul de el vroia pur si simplu la san ca acolo se simtea bine. Dar eu il comparam cu alti bebei mai linistiti in loc sa ascult ce-mi cerea el.
Daca zici ca nu exista o cauza medicala, ce te-as sfatui eu prin prisma experientei mele? Tine-l la san daca acolo e linistit. Tine-l acum, tine-l si peste jumatate de ora, si peste alte 10 minute. Ia-ti un sling ca nu stai intepenita doar intr-un loc. San, san si iar san. Ai rabdare ca o sa inceapa incet incet sa se linisteasca, este inca tare micut.
Asculta-ti puiul, daca vrea san, stie el de ce.

Daca stii engleza, uite un articol foarte frumos: www.drmomma.org/2010/09/why-african-babies-dont-cry.html" target="_blank">http://www.drmomma.org/2010/09/why-african-babies-dont-cry.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Bine ai venit in lumea parintilor de copii mici. Daca mananca si face ce are de facut, daca nu are febra sau vreo forma de boala (ceea ce nu are din cate spui) in rest cred ca:
1. Asa este copilul tau si ca al tau alte sute sau mii sunt la fel.
2. Cred ca ai tu un pic de oboseala si ti se pare ca exista si ce nu exista.
3. Ar fi bine daca ar mai exista macar o persoana care sa mai stea cu bb 30-40 de minute sa nu zic ca se poate si mai mult ca doar nu mananca tot la 40 de minute, si tu sa mai faci bine sa iesi la plimbare sa iei aer curat si sa te relaxezi un pic. Si asta se poate face in fiecare zi macar de 3 ori ca bb este tot acolo dar nervii tai se vor face prastie daca nu esti atenta si la tine.
Sotul tau, mama, soacra, sora, cumnata ... precis exista destule persoane care pot sa stea in fiecare zi pana iesi si te aerisesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Bine ai venit in lumea parintilor de copii mici. Daca mananca si face ce are de facut, daca nu are febra sau vreo forma de boala (ceea ce nu are din cate spui) in rest cred ca:
1. Asa este copilul tau si ca al tau alte sute sau mii sunt la fel.
2. Cred ca ai tu un pic de oboseala si ti se pare ca exista si ce nu exista.
3. Ar fi bine daca ar mai exista macar o persoana care sa mai stea cu bb 30-40 de minute sa nu zic ca se poate si mai mult ca doar nu mananca tot la 40 de minute, si tu sa mai faci bine sa iesi la plimbare sa iei aer curat si sa te relaxezi un pic. Si asta se poate face in fiecare zi macar de 3 ori ca bb este tot acolo dar nervii tai se vor face prastie daca nu esti atenta si la tine.
Sotul tau, mama, soacra, sora, cumnata ... precis exista destule persoane care pot sa stea in fiecare zi pana iesi si te aerisesti.


subscriu la cele spuse de Marius si in plus, da-le incolo de probiotice, are tot ce ii trebuie in laptele tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Leaga plangaciosul mic de tine cu un sling.
Aprovizineaza-te cu Garmastan.
Gaseste pe cineva sa stea macar 2 ore pe saptamana (ideal ar fi zilnic) cu el, cat sa apuci sa faci un dus si / sau sa dormi. Sa il plimbe pe afara 2 ore ar fi ideal dar acu eu stiu, bebe mic, temperaturi scazute, cum hotarati voi. Pe al meu l-am scos de la 10 zile, in martie dar a fost alegere personala evident.
Cheama ajutoare. Ajutoare care sa taca din gura si sa faca ceva, nu ajutoare din alea care stau in fotoliu, se nuita la tine cum te invarti prin casa si iti tin prelegeri "ehei, cand aveam eu copii mici...".
Pentru mine cel mai important ajutor a fost M.P., o colega de munca. A venit de mai multe ori cand era asta micu....mic. In pauza ei de masa. L-a luat la plimbare, l-a luat si la ea acasa cand era mai maricel un pic cateva ore. Mi-a adus mancare gatita. gesturi din astea, marunte si pragmatice, sunt aur curat. Sfaturi iti dam si noi pe forum insa fiecare minut in plus de somn conteaza pentru o mamica tanara, fiecare minut de liniste macar.
Sper sa nu te dezamagesc dar la mine nu au mers astea anti colici, ba mai rau -au facut. De la Infacol parca voma in jet. Medicii pediatri mi-au spus (doi iferiti) ca sunt mai mult pentru a calma parintele decat copilul. Se maturizeaza sistemul digestiv si doare, da crampe si nimiic, nici o zeama, nici un praf, nici un flacon din lumea asta nu poate grabi acest proces. Asa cum nu exista nici medicament de iesit dintii mai repede.
Eu zic ca ai nevoie de liniste si somn. Dupa astea o sa vina si calmul.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Anouk3, nadaflorilor, marius, va multumesc. Dar nici macar sa doarma sa nu vrea? Adoarme daca ies cu el afara sau cand il iau in taxi sa mai rezolv cate ceva.

Nu prea are cine sa ma ajute. Sotul si soacra sunt in Anglia, surori nu am, nici cumnate, mama mea are 64 de ani si ma ajuta cu cat poate, deja a slabit mult si arata destul de rau pentru ca se consuma. Acum stau cu el la san de cand v-am scris prima data,cu pauze de scos aerul si vreo 5-10 min in care a stat si s-a uitat stanga - dreapta.



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

vad ca esti din Bucuresti. in weekends as putea uneori sa iau unul in Manduca si unul in carucior, daca mai stai si prin Aviatiei :P dam ture de bloc pana te aduni un pic.

am un plan de mai demult, sa facem un fel de S.O.S. Vreau sa Dorm! in care mamici din zone invecinate sa se ajute intre ele, sa isi faca cumparaturi cand una se duce si alta nu, sa plimbe un copil in plus, sa aduca un castron de supa etc.

Sunt sigura ca e realizabil, trebuie numai un pic de timp si ajutor din partea unor perosnae nu asa imprastiate ca mine.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

si al meu dormea lemn afara si cand intram in casa si facea clanta "clinc!" se trezea si incepea concertul.
O sa treaca. Ma crezi ca va trece? Pare o vesnicie, dar mai da=i 2-3 luni.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput