Bebelus de 1 luna plange incontinuu, zi si noapte!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai ai raspunsul. Afara cu el si cu tine... Asa erau si ale mele, nici nu ajungeau bine afara si zbang... dormeau duse 2 ore se trezeau de foame. Tin minte ca parcurgeam km intregi cu ele pe malul raului fie in carucior fie in hamac(sling parca le zice dar asta mai tarziu e prea crud acum la 1 luna).
Afara cu voi vorba aceea , imbraca-l doar nasucul sa fie mai liber... acuma depinde si de vreme sa nu-l suprainfofolesti te orientezi (verifici manutele sa-i fie caldute) iei ceva pledut ce se poate si pune si da pe jumatate jos sau chiar de tot dupa cum e cazul. Daca-l scoti precis doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Si in felul asta faci si tu miscare.....te aerisesti.....mai ales daca stai singura ..mama ta te poate ajuta la menaj....tu te ocupi de tine si de bebe.......statul afara face minuni...stii,la imbracat..il imbraci ca pe tine...o hainuta in plus,in functie de tempertura de afara...nu te teme,nu va raci,doar se va cali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

problema e ca nu stiu daca reusete si mamica sa doarma din mers :)

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Eu ti-as propune sa schimbi pozitia de alaptat cu una care sa-ti permita sa atipesti si tu, de exemplu culcati pe pat amandoi, fata in fata, cu capsorul lui pe antebratul tau. Noi si acum mai dormim asa. E foarte important ca acum sa stea la san cat vrea de mult, dar si tu esti om. Asta e singura modalitate de a impaca si capra si varza. Si da, iesiti afara, plimbati-va, aerisiti-va, si lasa treburile casnice, ca doua trei luni nu se moare din asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Daca eram somnambula le rezolvam pe amandoua Am fost acum afr cu el, s-a trezit de foame la nici 2h de la papa. Asta e. M-am obisnuit cu statutulde Milka Daca ar dormi l-as tine si non-stop la san. Sa vedeti cum se arcuieste si se face rosu la fata chiar si cand suge. Mi-este asa de mila de el! Astazi mi-a zambit pt prima oara,in afr de zambetele din somn. M-am topit.

Daca si voua vi s-a mai intamplat, atunci m-am mai linistit. Gasesc eu cumva o solutie sa dormim amandoi. Mi-a placut f mult articolul despre copiii din Africa si despre faptul ca nu plang.

Am reusit sa il adorm, am dormit langa el, se trezea in dureri si plangea dar am preintampinat plansul cu tzitzi si a reusit sa doarma aprox 2.5h! Va multumesc pentru cuvintele incurajatoare, chiar mi-au fost de folos! Faptul ca stiu ca este sanatos ma ajuta enorm.

Eu stau in Militari, multumesc de oferta! Sunteti intr-adevar un punct de sprijin pentru toate mamicile



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Cred ca il chinuie extraordinar de tare colicii. Ieri l-am tinut mai mult la san, efectiv cum scrancea putin, ii dadeam tzitzi si se calma. Insa isi arcuia spatele si se inrosea la fata de durere si tragea in toate partile caputul. Asa a fost si azi-noapte, de la 22.00-00.00, de durere nu a dormit, s-a tot arcuit si pufnit de durere si de dimineata de la 05 la 07 la fel. Acum a atipit dupa tzitzi si dupa ce am vorbit cu el.

De colici am incercat toate tampeniile, mai putin Colief. Oare chiar o da vreunul rezultate? Mi se rupe inima cand il vad ca nici nu poate manca de durere

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si sprijin




Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Kytana, nu mai incerca toate tampeniile pe el, sunt niste porcarii, nu gasesc acum un link sa-ti dau sa vezi ce contin si ce efecte pot sa aiba, dar promit sa-l caut! Oricum daca au colici nu le trec pana nu li se maturizeaza sistemul digestiv cat de cat, pe la 3-4 luni. Am avut colega de odisee care exact asa a avut copilul si i-a dat tot ce a gasit pe piata, de la de-astea ce se gasesc la noi pana la infacol comandat din Anglia, degeaba, tot pe la 4 luni s-a linistit copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Presupun ca ai grija si la alimentatia ta. In sensul ca unele alimente consumate de tine ii pot provoca colici.
Pentru colici la noi a functionac Cocyntal de la Boiron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

adevarul e ca noi nu am trecut prin asemenea colici agresive, doar crampe zic eu ...medii...la eliminatul gazelor. Deci eu o inteleg pe Kytana, daca mie la fiecare partz dureros mi se inclesta inima de neputinta si ciuda, d'apai ei, bebelusul ei abia doarme, abia mananca de durere.

Kytana, la mine a mers masajul anti colici, in sensul ca elimina ceva gaze in timpul sau si dupa. Iti caut link pe YouTube.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Deci intelegi ca e normalitatea ceea ce traversezi acum. Acum trebuie sa te canalizezi spre a-ti gasi "usite" sa mai evadezi nitel, asta ca sa n-o iei razna.
Subscriu si eu...nu-ti indopa copilul cu toate nebuniile, dupa ce papa tine-l cu capusorul pe umarul tau ca sa elimine o parte din aerul inghitit, maseaza-i usor burtica, incearca sa-l culci pe burtica langa tine sau chiar pe pieptul tau, pune-i comprese calde cand colicii se manifesta. In rest...asta e, multe mamici se plimba , iarna-vara...la + sau - grade, zi - noapte...nici al meu nu adormea, uneori, decat afara...si sa ma vezi la 24 ,3, 4, 5 dimineata, cand lumea pleca sau vedea de la disco sau pleca la job, eu plimbam copilul ca sa adoarma...trec si astea, vin altele.

Mergi la inceput